Home » RTSH: “Rama në Tiranë: “Dua një votë kuqezi për dinjitetin e çdo njeriu”” plus 9 more

RTSH: “Rama në Tiranë: “Dua një votë kuqezi për dinjitetin e çdo njeriu”” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Rama në Tiranë: “Dua një votë kuqezi për dinjitetin e çdo njeriu”” plus 9 more

Rama në Tiranë: “Dua një votë kuqezi për dinjitetin e çdo njeriu” Posted: 22 Jun 2017 01:37 PM PDT

Partia Socialiste pushtet ka mbyllur enjten fushatën zgjedhore Tiranë, ndërsa lideri i saj dhe kryeministi i vendit Edi Rama kërkoi mbështetje masive nga shqiptarët. “Dua një votë kuqezi për dinjitetin e çdo njeriu” tha zoti Rama ndërsa brohoritej masivisht sheshin “Nënë Tereza” i mbushur si rrallë herë me përkrahësit e PS.
Lideri socialist rradhiti arritjet e PS, ç’ka e shtynin atë kërkonte sërish votën e shqiptarëve për një mbështetje katërvjeçare. Për zotin Rama shembulli sinjifikativ është Policia e Shtetit. “Policia e shtetit, institucioni qesharak gjetëm katër vjet parë, sot është institucioni i besueshëm i qytetarëve dhe e gjithë kjo falë Saimir Tahirit dhe pas Fatmir Xhafës, dy njerëz tregon se PS është një skuadër fituesish” vlerësoi zoti Rama.
Ai premtoi se me fitoren e PS 25 qershor do ndryshojë administrata publike e cila do vihet shërbim qytetarëve. “Ashtu siç e bëmë ne Policinë e Shtetit, ashtu siç do bëjmë administrarën publike; duke ua prerë rrugën influencave partive politike dhe duke ua dhënë dorë profesionistëve, djemve dhe vajzave profesioniste zbatojnë ligjin dhe Kushtetutën” tha zoti Rama.
Kryeministri socialist mbrojti Reformën Arsim e cila do japi edhe tej frytet e saj. “Le ta ngrejë dorën një prind dhe thotë unë e imagjinoja se kjo do bëhej ndonjëherë Shqipëri, sot nuk ka rëndësi asgjë përveç pikëve mbledhura nga mesatarja dhe provimi i maturës shtetërore” tha zoti Rama.
Duke kërkuar masivisht votën për PS, kryeministri Rama këmbënguli nevojën e ndërtimit një shteti dinjitoz. ” Dua nga socialistët dhe demokratët jo një votë fitojmë ne dhe humbin ata, por një votë fund qytetari ta shikojë nga lart poshtë zyrtarin dhe jo zyrtari ta shkelë me këmbë qytetarin sepse ka mbrapa partinë e tepsisë pushtetit” tha ai.
Basha në Elbasan: Fitorja e PD do të jetë madhështore! Posted: 22 Jun 2017 12:13 PM PDT

Elbasan një nga qarqet ku beteja zgjedhore pritet jetë mjaftë e ashpër, kreu i demokratëve, Lulzim Basha kërkoi besimin për kryeministër. “Këtu kam qenë para 8 vitesh, qershor i 2009 kur premtova se do ta mposhtnim masivin e Krrabës, se do t’ia hanim zemrën dhe do ta shponim tunelin” tha ai, ndërsa u brohorit nga pranishmit. “Ky entuziazëm duhet derdhet dielën çdo qendër votimi. Asnjë mos mbetet pa votuar. Bashkojuni gjithë. Do jetë fitorja madhështore, sa e thellë fitorja aq i shpejtë ndryshimi për Elbasanin dhe gjithë Shqipërinë” bëri thirrje lideri demokrat.
Për zotin Basha me planin ekonomik PD “Elbasani do jetë dhe zemra e ekonomisë fortë. Vagonin e rilindjes do ta çojmë tek furrnalta këtu për skrap. Vagoni i rilindjes do shkojë për skrap, por furrnaltën do t’ia ndezë Elbasani” tha ai. Ndërsa zoti Basha zhvillonte mitingun përmbyllës Elbasan, Tiranë kishte nisur mitingu i PS. “Janë ulur për fushatë, por fakt është një funeral i premtimeve pambajtura, i qasjeve gabuara. Janë ulur atje dhe nuk kanë asgjë për tu thënë shqiptarëve. Ndaj refuzojnë debatin” tha zoti Basha.
Meta në Durrës: Fitorja e LSI garanci për Shqipërinë! Posted: 22 Jun 2017 11:47 AM PDT

LSI ka mbajtur mitingun përmbyllës Durrës, duke sulmuar ashpër PS aleate e deritanishme qeveri. Presidenti i zgjedhur Ilir Meta me tone forta u shpreh i bindur se LSI do jetë forcë e parë, Tiranë, Durrës, Fier dhe qarqe tjera. Zoti Meta tha se garanci për këtë janë rinjtë e shumtë mbështesin LSI. Sipas tij Shqipëria do shpëtojë nga ngjyra mavi e rilindjes, e asaj mashtroi shqiptarët dhe solli pushtet njerëzit e inkriminuar. “Edhe tre ditë për 1 milion grushta kundër oligrakisë dhe pabesisë” tha zoti Meta. Pa i përmendur emrin kryeministrit Rama, ai tha se tashmë atij dhe Rilindjes i ka ardhur fundi. Zoti Meta sulmoi ashpër policinë e cila sipas tij ka qene frymëzuese e mbjelljes dhe transportit drogës gjithë vendin, por edhe e akteve kriminale. “Ne nuk do jemi vetëm forcë e parë, por edhe forcë e paparë” këmbënguli zoti Meta. “Ka vetëm fitore për LSI. Ajo është garanci për Shqipërinë” tha ai.
Petrit Vasili i cili synon jetë kryeministri i ardhshëm i Shqipërisë, u shpreh i bindur për fitoren e LSI. “Kjo është festa e madhe e Durrësit, me LSI forcë e parë” tha zoti Vasili. “Ne kemi plan për Shqipërinë, plan për vegjëlinë dhe jo oligarkinë” tha kreu i LSI. Ai premtoi ulje taksash për krijuar vende reja pune, veçanërisht për 100 mijë rinj. “Nuk do tua pi njeri gjakun për mbushur xhepat e oligrakisë” tha zotiVasili duke nënkuptuar PS.
Rama në Kavajë: “Ne do të qeverisim me një vullnet të hekurt dhe atdhedashuri të jashtëzakonshme” Posted: 22 Jun 2017 11:07 AM PDT

Ndërsa fushata zgjedhore po shkon drejt fundit kryeministri Edi Rama, vazhdon bëjë thirrje për bashkim masiv votave për PS. Kavajë zoti Rama tha se çdo zhgënjimi i tyre katër vjet është një arsye shumë për votuar PS dhe kandidatin e saj për kryetar bashkie. “ djathtët nuk do bëhen majtë, askush nuk ua kërkon këtë, por 25 qershor çdo zgjedhës përveçse është mbështetës i një partie apo një tjetre, është pari anëtar i gjykatës popullore do vendosë sedo marrë punë. 25 qershor Shqipëria do një det kuq e zi, me një prespektivë re nga njëra anë me një drejtësi re dhe nga ana tjetër me një administratë shtetërore ne do t’ia kthejmë qytetarëve” tha zoti Rama.
Kryeministri socialist dha garanci se pas kësaj fitoreje PS “… nuk do qeverisim për disa kundër disa tjerëve. Qeveria jonë nuk do jetë qeveria e një pale dhe aksush nuk do ndihet palë me dikë tjetër qeverinë e re do dalë nga vota e 25 qershorit” tha zoti Rama. “Zotimi im solemn është se nëse do ta marrim këtë fuqi nga bashkimi i shqiptarëve pa dallime partiake ne do qeverisim me një vullnet hekurt dhe atdhedashuri jashtëzakonshme” premtoi zoti Rama.
Me doza humori kanë shoqëruar si rrallë herë fushatat zgjedhore Shqipëri, zoti Rama thaSa i përket votës për Bashkinë e Kavajës nuk besoj se ka nevojë për shumë fjalë. fletën e bashkisë 1, fletën për Shqipërinë 2, x lërjani dorë Lulit, Titit, Benit dhe kaubojsit” tha ai mes borhoritjes.
Basha në Korçë: Vota për PD, votë për republikën e mundësive të vërteta! Posted: 22 Jun 2017 09:21 AM PDT

Me thirrje për pjesmarrje votimet e dielës dhe një votë masive për PD, kreu i kësaj partie Lulzim Basha ju është drejtuar pjesmarrësve mitingun e qytetit Korçës. “Mbushni qendrat e votimit ditën e diel, merrni miqtë tuaj, rini merrni prindërit dhe mos i lini pa votuar! papunë, ndëshkoni republikën e vjetër! Ndëshkoni gjithë!” bëri thirrje zoti Basha. Veçanërisht lideri i opozitës ju drejtua votuesve pavendosur. “25 qershori është basti për jetën tuaj, familjen tuaj! Jo kuq apo blu, por basti është edhe për ju votues pavendosur!” tha zoti Basha.
Sipas liderit demokrat, i cili pretendon jetë kryeministri i ardhshëm i Shqipërisë,vota për PD është për një ekonomi fortë.”Ka vetëm një çështje 25 qershor, votoni vetëm për një çështje, për ekonominë, për ekonominë, për ekonominë, votoni për Republikën e re, republikën e korçarëve. Do jetë republika e mundësive vërteta, ndryshimi i vërtetë kemi pritur dhe merituar për 27 vite” tha zoti Basha.
Rama shkarkon zëvendësministrin e LSI Posted: 22 Jun 2017 08:50 AM PDT

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra zëvendësministrin e brendshëm Ilir Marku. Motivacioni sipas disa mediave ështëPër shkelje papranueshme etikës zyrtare, papajtueshmëri plotë me detyrën e lartë kryen dhe shkelje normave elementare komunikimit publik, urdhëroj shkarkimin nga posti i zv.ministrit Punëve Brendshme z.Ilir Marku”.
Historia e kësaj ngjarje duket se ka nisur kohë parë, por fundi i saj është konsumuar mënyrë intensive gjatë ditës enjte. Paradite, një kandidate për deputete e LSI Vorë, implikoi ish ministrin e brendshëm Saimir Tahiri një aferë sipas saj blerjeje votash dhe presioni ndaj zgjedhësve. Ky i fundit reagoi me ashpërsi ndaj ish kreut LSI, presidentit zgjedhur Ilir Meta, duke thënë se ai ishte autor i kësaj shpifjeje. Zoti Tahiri e akuzonte zotin Meta se i kishte vënë përgjim gjatë kohës ishte ministër, vartësin e tij Ilir Marko. Sipas disa mediave, ndonëse nuk përmendej me emër këto polemika, zoti Marku i ka dërguar ish shefit tij një mesazh denigrues. Kaq duket se ka mjaftuar zoti Rama ta shkarkonte atë nga detyra.
Bojaxhi: Të ndërtojmë një të ardhme këtu në Shqipëri! Posted: 22 Jun 2017 06:49 AM PDT

Kreu i Sfida për Shqipërinë Gjergj Bojaxhi ka gjetur një mënyrë origjinale për kërkuar votat e rinjve shqiptare 25 qershor. Bashkë me disa mbështetës tij ai është ndalur përpara gjimnazit “PN Luarasi” cilin e ka mbaruar vite parë. Zoti Bojaxhi ka shprehur keqardhjen shumë gjysma e klasës tij maturës nuk ndodhet Shqipëri. “Kanë emigruar jashtë e bashkë me ta dhe familjet e tyre, fëmijët e tyre”. “Ne kemi nevojë ndërtojmë një ardhme këtu Shqipëri. ndërtojmë një ardhme njerëzit shikojnë mundësi për një garë drejtë për një shoqëri drejtë” tha ai. “Sfida beson se me votë dhe ndëshkim ndaj këtyre politikanëve ne mund ndërtojmë një ardhme mirë për veten tonë dhe për fëmijët tanë. Sëbashku me datë 25 ne mund ta fillojmë këtë ndryshim” tha zoti Bojaxhi.
Moti: E diela dita më e nxehtë e Qershorit Posted: 22 Jun 2017 06:31 AM PDT

Temperaturat e larta kanë karakterizuar këtë javë vendin tonë, parashikohen rriten edhe shumë ditët e fundit saj. Sinoptikanët parashikojnë nga dita e sotme rritje temperaturave me 3-4 gradë celsius, si pasojë e depërtimit masave nxehta ajrore vijnë nga Afrika Veriore. “Parashikohet  kjo jetë java e nxehtë. Ditën e djelë mesditë pritet kemi një temperaturë prej 38 gradësh celcius” thonë sinoptikanët. Një rënie e lehtë temperatuarsh do ndihet fillimin e javës ardhshme, kjo dhe si pasojë e rreshjeve lokale do prekin disa zona vendit. “Pritet javën e arrdshme, ketë një rënie temperaturave prej 3 gradësh, pasi është një masë tjetër e ardhur nga rajonet veriperëndimore e dikton këtë. Gjithashtudo kemi edhe reshje mesditë dhe pasdite. Këto do prekin veriun dhe pak qendrën e vendit. Janë reshje lokale verore”.  Java e ardhshme për shkak masave nxehta kanë hyrë vendin tonë parashikohet me temperatura larta, duke e bërë një mot përshtatshëm për plazh.
Gjinushi : Votoni nr 9 për rikthimin e PSD në kuvend e forcimin e së majtes Posted: 22 Jun 2017 06:20 AM PDT

Partia Social Demokrate ka mbajtur mitingun përmbyllës fushatës për zgjedhjet e 25 Qershorit, zonën e quajtur Xhamlliku Tiranë. “Faleminderit jeni mbledhur ktë tubim Social Demokrat për fitoren e përbashkët majtës me 25 qershor” bëri thirrje kreu i partisë Social Demokrate Skënder Gjinushi. Ai ka ftuar votoje elektoratin e majtë social demokrat duke mundësuar rikthimin e kësaj partie parlament si forcim i majtes. këtë takim përmbyllës kanë diskutuar edhe kandidatët e kësaj partie, duke kujtuar votën për nr 9, votën për Partinë Social Demokrate.
Blushi në Babrru: “Do ti jap fund ligjit 7501” Posted: 22 Jun 2017 06:18 AM PDT

Kryetari i LIBRA-s Ben Blushi është takuar me elektoratin Babrru, periferi Tiranës, një nga zonat problematike përsa i përket ndërtimeve informale dhe kthimit pronave.  “Pronën e kam me dokumenta, por nuk ma jep hipoteka” i tha një banor zotit Blushi. Ligji i pronave sipas zoti Blushi është mizori dhe persekutuesi për ish-pronarët. “Këta kanë marrë peng gjitha pronat e Shqipërisë. Gjeja e parë ne do bëjmë do zgjidhim problemin e pronave. Do ti jap fund ligjit 7501” tha zoti Blushi. “Ju premtoj pronarëve se do merrem vetëm me punën e pronave. 8 mijë veta kanë vdekur për shkak konflikteve pronave” shtoi tej kreu i LIBRA-s. Zoti Blushi sulmoi ashpër kryeministrin Rama duke e quajtur paaftë për drejtuar qeverinë. “Ne do ta heqim 25 qershor ” tha ai.
Reklama