Home » Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës? Posted: 22 Jun 2017 12:17 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Besa Kabashi Ramaj – drejtoreshë, Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim, tha se ky hulumtim, një vjeçar i bërë tërë Kosovë, zbërthen konceptin e “pajtimit” mes shqiptarëve dhe serbëve Kosovës nëpërmjet pikëpamjes autentike qytetarëve Kosovës, dhe i cili ngrit vëmendjen mbi çështje cilat janë esencial për t’u arritur pajtimi. “Ky projekt është dy vjeçar. Fatkeqësisht deri tani gjitha iniciativat kanë qenë për këtë problem, nuk kanë pasur shumë sukses”, tha ajo sot emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë’, Radio Televizionin e Kosovës (RTK). Ajo bëri me dije se ky është hulumtimi i parë i këtij lloji Kosovë dhe rajon. “Ky hulumtim është bërë nga gjitha komunitetet jetojnë Kosovë. Ne kemi përdoru metodat kualitative dhe kuantitative”, tha ajo. “Ne këtë hulumtim kanë marrë pjesë edhe banorët veri Kosovës”, tha jo. “Qëllimi i rezultateve këtij hulumtimi është shërbejë si bazament i çfarëdo përpjekjeve vendore dhe ndërkombëtare për arritur pajtimin, si dhe për t’i shtyrë vendet fqinje aplikojnë një hulumtim tillë me qëllim arritjes një qasje rajonale për pajtim”, tha ajo. Kabashi Ramaj, vlerësoi se pajtimi sipas respodentëve është ndryshe nga institucionet. Sipas saj ky hulumtimi është realizuar nga disa grupmosha. /RTKlive/

Madonna di çfarë zgjedh, hidhet në krahët e modelit 31-vjeçar (Foto) Posted: 22 Jun 2017 12:15 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Ikona e popit pasi u nda nga 26-vjeçari Aboubakar Soumahoro, i cili ishte 32 vite më i ri se ajo është hedhur një krahët e një djali tjetër shumë të pashëm. Ai është modeli portugez Kevin Sampaio 31 –vjeç. Modeli është një nga ikonat e koopertinave të revistave  dhe është i njohur për trupin e tij të tonifikuar, raporton Daily Mirror. 3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more 3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more 3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Apeli ua vërteton dënimin nëntë të akuzuarve për terrorizëm Posted: 22 Jun 2017 12:11 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

këtë mënyrë Apeli i ka refuzuar si pa bazuara ankesat e Prokurorisë Speciale dhe mbrojtëseve akuzuarve H.A.,N.A.,I.R.,A.B.,E.B.,S.S.,H.E.,H.L. dhe M.B., kundër aktgjykimit Gjykatës Themelore Prishtinë, datës 29.04.2016. “Sipas këtij aktgjykimi akuzuarit N.A. dhe H.E. janë dënuar me nga 4 vjet e 6 muaj burgim. Me nga 4 vjet janë dënuar akuzuarit I.R dhe E.B. I akuzuari A.B., me 3 vjet e 6 muaj, ndërsa  akuzuarit H.A.,S.S., H.L. dhe M.B me nga 3 vjet burgim”, thuhet nw komunikatën pwr media tw Gjykastws. Apeli konstatoi se gjykata e shkallës parë ka vërtetuar drejtë gjendjen faktike, nuk ka bërë shkeljeje dispozitave procedurës penale si dhe ka aplikuar drejtë ligjin penal. Kjo, Gjykatë sa i përket dënimit ka vlerësuar se nuk qëndrojnë  pretendimet e Prokurorit për dënime me ashpra dhe as ato mbrojtësve për dënime buta me burgim./Lajmi.net/

Lamtumirë Chelsea, Costa zbulon klubin e ri (FOTO) Posted: 22 Jun 2017 12:11 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Diego Costa ka njoftuar Atletico Madridin se dëshiron rikthehet klub, raporton “Sky Sports News”. Sulmuesi i Chelseas ka njoftuar se ka marrë një mesazh nga menaxheri i “Blues”, Antonio Conte duke e njohur se nuk zë vend planet e tij Stamford Bridge për sezonin e ardhshëm, përcjell “lajmi.net”. Por, nëse Costa rikthehet Atletico nuk do ketë drejtë luajë deri janar për shkak se FIFA ka bllokuar aktivitetet e klubit spanjoll deri fillim vitit ardhshëm. /Lajmi.net/ 3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Ilir Meta nuk ndalet: Edi Rama 4 vjet si kryeministër me bilancin më katastrofik Posted: 22 Jun 2017 12:10 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Lidhur me përshtypjen e tij për fushatën e zhvilluar, Meta tha se kanë munguar programet dhe bilancet. Sipas tij, ‘kryeministri largim’ ka futur gjetje reja fushatë si timon e tepsi për shkak mungesës vizionit. Meta është shprehur se ka qenë LSI ajo nuk e ka lënë vendin bjerë greminë, ndërsa për Ramën shprehet se ka pasur një bilanc katastrofik 4 vite. “Është një fushatë, ku përgjegjësinë për uljen e nivelit e ka kryeministri largim Edi Rama. Edhe marrëveshjen bëri me zotin Basha, e bëri kundër dëshirës tij e bëri për ulur standardin e zgjedhjeve. Duket se ka një dakordësi për keqpërdorur dhe dhunuar administratën nga këta dy kryetarë. Nëse Shqipëria nuk ka rënë greminë këtë e ka arritur LSI. Ne nuk lejuam kapjen e drejtësisë. LSI ka qenë garanci për 4 vite për normalitet. Ka pasur përgjegjësi? Po edhe ka pasur, por edhe ka marrë përgjegjësi nuk i takojnë. Ai thotë reformë administratë, por kush është drejtoresha e administruarës publike? Është një zonjë e ka vendos vetë. Po pse e thotë ai këtë? E thotë mashtrojë socialistët. Rama është me bilanc katastrofik 4 vite. LSI ka arritur 4 vite garantojë stabilitet.” – tha Meta./Syri.net

Evropianizimi taktik i Vuçiqit Posted: 22 Jun 2017 12:09 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Brnabiq u emërua nga Aleksandar Vuçiq, i cili liroi postin e kryeministrit për t’u bërë president. shikim parë, emërimi bëri Vuciq duket i çuditshëm, sidomos një vend si Serbia, i cili ka reputacion jo mirë kur bëhet fjalë për drejtat e homoseksualëve. Por, Vuçiq – dikur ultranacionalist dhe anëtar i kabinetit Sllobodan Millosheviqit – e ka proklamuar veten si reformator, i cili është i angazhuar rrugën e Serbisë drejt anëtarësimit Bashkimin Evropian. Dhe, emërimi i Brnabiqit shihet nga disa si përpjekje për qetësuar frikën nga pabarazia shoqërinë serbe dhe nga lëvizja e mundshme e Serbisë larg Perëndimit, kah Rusia. “Emërimi i Brnabiqit është vazhdim i politikës Vuçiqit për evropianizim taktik”, tha Koen Slootmaeckers, analist Universitetin Queen Mary Londër. Brnabiq, pro-evropiane e vendosur, e shkolluar Perëndim, i është bashkuar Qeverisë Serbisë vitin 2016 si ministre e Administratës Publike dhe e Vetëqeverisjes Lokale. Emërimi i saj qeveri është cilësuar si historik nga grupet e drejtave njeriut, pasi komuniteti homoseksual Serbi rregullisht përballet me diskriminim, keqtrajtim dhe dhunë. Por, vetë Brnabiq e ka minimizuar rëndësinë historike ngritjes saj jetën publike. “Nuk dua identifikohem si ministre lezbike”, ka thënë ajo. Sipas Komisionarit për Mbrojtjen e Barazisë, një hulumtim i vitit 2012 ka treguar se 48% e serbëve besojnë se homoseksualiteti është sëmundje. maj vitit 2014, organizata për drejtat e njeriut Amnesty International ka thënë se Serbia ka mungesë theksuar vullnetit për trajtuar homofobinë. paradën e homoseksualëve Beograd, 2010, 150 njerëz janë plagosur kur nacionalistët i kanë sulmuar marshuesit dhe janë përleshur me policinë. Dhuna ka bërë parada mos mbahet tre vjetët pasues, për t’u rikthyer pas nën masa gjera sigurisë. Serbia ka rreth shtatë milionë banorë, shumica e cilëve janë krishterë ortodoksë me pikëpamje konservatore. Por, qeveria ka qenë e etur për treguar tolerancë për pakicat, përfshirë komunitetin homoseksual, prejse ka nisur bisedimet për t’u anëtarësuar Bashkimin Evropian vitin 2020. Dhe, grupi opozitar i krahut djathtë Dveri, i cili ka lidhje ngushta me Kishën Ortodokse Serbe, tha se emërimi i Brnabiqit është bërë nën presionin e Perëndimit. Për tepër, edhe partnerët e koalicionit Vuçiqit kanë reaguar me zemërim. Partia Përparimtare e Vuçiqit ka 102 ulëse legjislaturën prej 250 vendesh. Ndonëse koalicioni qeverisës ka shumicën, disa ligjvënës janë revoltuar hapur, por Vuciq ka këmbëngulur se “gjithçka do jetë rregull”. “Kam vetëm një fjali: Ana Brnabiq nuk është kryeministrja ime”, ka thënë kreu i Partisë Serbia e Bashkuar, Dragan Markoviq – Palma, për agjencinë Beta, duke shtuar se ai nuk do miratojë dikë postin e kryeministrit nuk i ka paku dy fëmijë. Nuk ka ende datë zyrtare për votimin e Brnabiqit Parlament dhe disa thonë se procesi do shtyhet për javën e ardhshme, për t’i dhënë kohë Vuçiqit sigurojë mbështetje gjerë për . Nëse dështon miratimi i Brnabiqit, e cila nuk është anëtare e Partisë Përparimtare, por konsiderohet besnike e Vuçiqit, Serbia ka gjasa shkojë zgjedhjet e treta parakohshme pesë vjet. /REL/

Selimi: 50 milionë dollarë do të shfrytëzohen për dy vitet e ardhshme Posted: 22 Jun 2017 12:07 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Petrit Selimi, koordinator nacional i programit amerikan, “Sfidat e Mijëvjeçarit për Kosovë” (MCC), tha se kanë pritur se nuk do aprovonin këtë shumë, pasi do t mund zvogëlohet. “Këto mjete do investohen vitet e ardhshme projekte efiçiencës energjetike, ambientit dhe sundimit ligjit”, tha Selimi sot emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë’, Radio Televizionin e Kosovës (RTK). Sipas tij efiçiencën energjetike, do mund përfitojnë varfrit dhe kjo do mund ndihmojë ato familje kosovar.  “Këto mjet janë  50 milionë dollarë, do shfrytëzohen për dy vitet e ardhshme”, tha Selimi. Ai bëri me dije se ka pasur diskutuar shumta me akterët Kosovë, ku i kanë përgatitur projektet dhe i kanë dërguar atje.
“Vendimi i Bordit MCC është një lajm i mirë për Kosovën, lajm i mirë për biznesin kosovar dhe për mijëra përfitues do përjetojnë impaktin e vërtetë investimeve amerikane nga MCC. Institucionet e Kosovës kanë bashkëpunuar me shoqërinë civile, OJQ-të e shumta por edhe komunitetin e biznesit”, tha ai. Ndryshe Korporata e Sfidave Mijëvjeçarit ka kualifikuar vjet dhjetor Kosovën për ndihma programit “Threshold”. Qeveria e Kosovës ka themeluar njësitin e veçantë kuadër Zyrës Kryeministrit për përpilimin e projekteve konform metodologjisë përgatitur nga pala amerikane dhe tani pritet Kosovës t’i derdhen 49.6 milionë dollarë mjete pakthyeshme për përforcuar reformat fusha rëndësishme si dhe për investime projekte përforcojnë kornizën energjetike Kosovës, si dhe sundimin e ligjit dhe qeverisjen e mirë.

Europa po merr kthesën e duhur Posted: 22 Jun 2017 12:03 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

ftesën kreu i Këshillit BE, Donad Tusk shkroi për 27 vendet anëtarë te BE-së dhe kryeministres britanike, Theresa May, nënvizohej se „zhvillimet e fundit kontinent bëjnë mendosh se ngadalë po merret kthesa e duhur”. Arsyeja e optimizmit: gjitha sondazhet e fundit po rritet miratimi për BE. Edhe rritja ekonomike bën optimist. Rezistenca kundër presidentit amerikan, Donald Trump dhe Brexit duket se i kanë bashkuar shumë vendet anëtare. Hov për bashkëpunimin gjermano-francez Pas votimeve Francë edhe motori gjermano-francez është vënë sërish lëvizje. Nga qarqet e Berlinit thuhet, se Berlini parashikon një bashkëpunim mjaft ngushtë me presidentin Macron. Kancelarja gjermane, Angela Merkel duhet gëzohet për këtë, sepse tani ajo ka një partner mund mbajë një pjesë barrës europiane. samit krerët europianë duan t’i japin hov edhe bashkëpunimit ngushtë fushën e mbrojtjes. Por vendimet konkrete për financimin do merren vonë. BE është po ashtu unike qëndrimin e saj: Nuk do ketë një rishshqyrtim Marrëveshjes Klimës Paris. Një temë tjetër do jetë edhe Brexit. enjten mbrëmje, kryeministrja britanike, Theresa May do paraqesë konkretisht planet  e saj për daljen nga BE, për sa kohë ato janë përpiluara konkretisht. BE pret një propozim konkret nga May, për drejtat e qytetarëve BE Britaninë e Madhe pas Brexit. Kjo temë qëndron prioritetet e negociatave për BE./DW

Fryma e 11 qershorit do të vazhdojë edhe në zgjedhjet lokale Posted: 22 Jun 2017 12:03 AM PDT

3d7f1c218d357c3cbf7a59c8da9db31ce5287026-300x240 Lajmi.net: “Si të pajtohen shqiptarët dhe serbët e Kosovës?” plus 8 more

Rezultati i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare do të lërë gjurmë edhe në zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Ndërrimi drastik i rangimit të blloqeve politike në vend pritet që të reflektojë jo pak edhe në zgjedhjet lokale. Sipas njohësve të çështjeve politike në vend zinxhiri i ndryshimit, i filluar më 11 qershor, do të vazhdojë ta prekë vendin kronologjikisht deri në nivelin lokal, shkruan tutje gazeta “Zëri“. Duke qenë kështu, politologët theksojnë se lëvizja “Vetëvendosje” mund befasojë me rezultat, siç bëri zgjedhjet qendrore. Madje ata mendojnë se rritja e “Vetëvendosjes” mund ta qesë atë si partinë e parë zgjedhjet e 22 tetorit. Megjithatë, analistët mbesin skeptikë sa i përket kapacitetit qeverisjes lokale “Vetëvendose” posedon, sepse, siç thonë ata, kjo parti ende ka deficit kapacitetesh njerëzore për t’i sfiduar seriozisht pushtetet lokale. Përkundër kësaj, partinë e Visar Ymert shprehen gatshëm t’i marrin dorë frerët e pushtetit lokal. E përveç LVV-së, e bindur fitoren e zgjedhjeve lokale është edhe PDK-ja. Sipas tyre bastionet e saj nuk do lëkunden jo vetëm këto zgjedhje lokale, por as 20 vjetët e ardhshme.

Reklama