Home » Archives for Prill 2016

Muaj: Prill 2016

Blej gjëra të ndryshme

 
Reklama

Himmelsrichtungen – Pikat e busullës

Pikat-e-busulles Himmelsrichtungen - Pikat e busullës
Norden – veri
Nordosten – verilindje
Osten – lindje
Südosten – juglindje
Süden – jug
Südwesten – jugpëndim
Westen – perëndim

Nordwesten – veriperëndim

 Lexo edhe:

Koha e tashme e foljes ”sein”

Koha e tashme e foljeve të rregullta

Kantarioni (Lule Basani) sheron depresionin


Një hulumtim në Gjermani ka treguar
se kantarioni është efikas për forma të rënda dhe të ndryshme
të depresionit. Sipas doktorit Klaus Linde nga Universiteti i Munihut,
ky përfundim ka ardhur si rezultat i krahasimit të efekteve të
kantarionit në 5.500 pacientë që vuanin nga depresioni i rëndë.

Kantarion jo vetëm që është treguar më i efektshëm sesa
placebo, por gjithashtu aq i efektshëm sa anti-depresivët të cilët
përdoren në shërimin e depresioneve të rënda, shkruan Telegraf.

Kantarioni ka shumë më pak efekte sekondare sesa ilaçet, të cilat
zakonisht përshkruhen kundër depresionit, kanë theksuar autorët e
hulumtimit.

Në Gjermani kantarioni rregullisht u rekomandohet të sëmurëve nga depresioni.

Shenjat e Diabetit

Shenjat e hershme paralajmëruese të diabetit që nuk duhet t’i injoroni

Diabeti është një sëmundje kronike. Ai fillimisht paraqitet me pak
simptoma, të cilat mund të anashkalohen lehtë, në një në tre njerëz që e
kanë atë.
Diabeti është një sëmundje serioze që mund të shkaktojë
komplikime të rrezikshme –duke përfshirë kardiovaskulare dhe dëme
neurologjike – prandaj është e rëndësishme për ta zbuluar atë sa më
shpejt të jetë e mundur. Me dietën e duhur dhe, nëse është e nevojshme
me regjim ushtrimi, diabeti mund të mbahet nën kontroll. Zbuloni më
shumë rreth disa nga shenjat paralajmëruese të hershme të diabetit,
kështu që ju mund të veproni për të mbrojtur shëndetin tuaj.

Shenja paralajmëruese të diabetit Në vitin 2013, më shumë se 382.000.000
njerëz në mbarë botën kanë pasur diabet, dhe 90% e tyre kishin diabet
të tipit 2.
Kjo eshte nje semundje metabolike, e karakterizuar nga
nivele të larta të sheqerit (glukozës) në gjak. Prodhimi i insulinës
–një hormon i pankreasit që zakonisht merret me balancimin e niveleve të
sheqerit në gjak – ose është reduktuar ose qelizat nuk përgjigjen për
atë siç duhet.
Simptomat e mëposhtme zhvillohen si rezultat i kësaj:

– Urinim i shpeshtë (poliuria);Nëse vini re që ju duhet të urinoni më
shpesh së zakonisht, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese. Veshkat
kanë filluar të punojnë më shumë për të hequr qafe glukozën e tepërt
nga gjaku.
– Etja e tepërt (polidipsia); Kjo simptomë lidhet me
një sëmundje të mëparshme. Ju humbni më shumë lëngje, trupi do të
përpiqet për t’i plotësuar ato, prandaj keni nevojë të vazhdueshme për
të pirë.
– Oreksi i tepërt (polifagia); Për shkak të ngritjes
dhe uljes ekstreme në nivelet e sheqerit në gjak, trupi zhvillon një
thirrje të papritur për të ngrënë.
– Goja e thatë; ku përjetoni
një mungesë të lagështisë në gojë, e cila mund të jetë edhe e pakëndshme
dhe e rrezikshme. Goja e thatë mund të bëhet një terren ushqyes për
bakteret dhe do të shkaktojë probleme të ndryshme të gojës dhe dhëmbëve.
Sëmundjet e gomës janë një ndërlikim i njohur i diabetit.

Pashpjegueshmëri e humbjes në peshë apo shtim në peshë; Insulina nuk
mund të marrë glukozën nga qelizat, trupi reagon në qoftë se ajo është e
pamjaftueshme dhe fillon duke përdorur proteina nga muskujt. Humbja e
pashpjegueshme e nuk është e shëndetshme dhe kërkon hetim të mëtejshëm.

– Lodhja; lodhja e tepërt mund të zhvillohet kur trupi vazhdimisht
kompenson mungesën e glukozës në qeliza. Shumë njerëz fillojnë të
përjetojnë nivele të ulëta të energjisë dhe të ndihen të plogësht. Nuk
është e pazakontë për të qënë nervoz dhe me humor të keq.

Problem Vizioni; sheqeri i lartë i gjakut gjithashtu ndikon tek sytë. Si
rezultat i kësaj, vizioni juaj bëhet i dobët. Fillimisht, ndryshimet në
sy janë të kthyeshme. Megjithatë, nëse nivelet e sheqerit qëndrojnë të
larta për një kohë të gjatë, kjo mund të shkaktojë dëmtim të përhershëm
dhe mund të çojë edhe në humbje shikimi.
– Dhimbje koke; Një
dhimbje koke mund të zhvillohet për shkak të niveleve të larta të
sheqerit në gjak dhe është konsideruar si një shenjë e hershme e
hiperglicemisë (glukozë të lartë të gjakut). Kjo simptomë merr më keq
pasi përkeqësohet gjendja.
– Infeksionet: Bakteret dhe kërpudhat
lulëzojnë në një mjedis me sheqer, dhe infeksionet mund të bëhen më të
zakonshme. Ato më të shpeshtat janë infeksionet e thartirës, të tilla si
candida, sidomos infeksionet vaginale tek gratë.
– Mpirje dhe
ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë; Kjo simptomë është një
rezultat i dëmtimit nervor – nevropati – që është e lidhur me diabetin.
Ndjesia e shpimit të gjilpërave dhe mpirja mund të shoqërohet me dhimbje
dhe ënjtje. Nëse nivelet e sheqerit nuk janë në normalitet, dëmtimet
nervore mund të bëhen të përhershme dhe të paraqesin një komplikim
serioz të diabetit.
– Ndryshimet e ngjyrës së lëkurës; Zona të
errëta të lëkurës, të njohura si achantosis nigricans, mund të shfaqen
në qafë, ijë dhe sqetull. Ju gjithashtu mund të vëzhgoni ndryshime të
tjera të lëkurës, veçanërisht rreth zonës vaginale ose në ijë.

Mosfunksionim seksual; Diabeti gjithashtu dëmton enët e gjakut dhe
nervat në organet seksuale, të cilat mund të çojnë në probleme të
ndryshme seksuale. Femrat mund të përjetojnë thatësi vaginale dhe burrat
mund të ketë vështirësi me ereksionin. 35% deri 75% e meshkujve me
diabet vuajnë nga impotenca.
Nëse sheqeri në gjak tuaj është mbi
126 miligram për decilitër (mg / dl) në dy matje, kjo do të thotë që ju
keni diabet. Gjithashtu shqetësuese janë vlerat pak më të ulëta të
100-125 mg / dl. Kjo është konsideruar të jetë Prediabetes. Nëse ju keni
qenë të diagnostikuar si prediabetic.
Faktorët e rrezikut

Mos harroni se diabeti tip 2 është, në një farë mase, një sëmundje e
parandalueshme, dhe se komplikimet mund të shmangen me qasjen e duhur
për jetën dhe shëndetin. Disa nga faktorët e rrezikut që mund të kenë
ndikim janë:
– Pirja e duhanit.
– Mbipesha – Njerëzit me yndyrë barku (trashje organeve të brendshme) janë veçanërisht në rrezik.
– Mishi i kuq, yndyrnat , sheqernta dhe ushqimet e përpunuara.
– Alkooli.
– Dieta e varfër.
– Alergjia kronike.
– Infeksionet virale.
– Stresi kronik.
– Faktorët gjenetik.
– Ushqime që ndihmojnë të sëmurët me Diabet.
Shperndajeni te miqte tuaj

Gjashtë gjёra qё kanё të bёjnё me namazin konsiderohen shenja tё hipokrizisë

“Gjashtë gjёra qё kanё të bёjnё me namazin konsiderohen shenja tё hipokrizisë:
1. Përtacia për tё falё namaz;
2. Syefaqёsia gjatё faljes sё namazit;
3. Vonimi i namazit;
4. Falja e namazit me nxitim;
5. Pёrmendja e paktё e Allahut gjatë faljes sё namazit;
6. Braktisja e namazit me xhemat.”

-Ibn Kajjim El-Xhevzije