Ermali çorienton italianët me shprehjen shqiptare (FOTO)

pas triumfit “Sanremo”, Ermal Meta është kthyer një nga këngëtarët pëlqyer Itali.

Ai është mjaft aktiv rrjetet sociale dhe shpesh postimet e tij janë gjuhën italiane, por fundmi këngëtari ka postuar një foto dhe bashkëngjitur saj ka shkruar shqip, por kjo ka çorientuar fansat e tij italianë.

Meta si ka përdorur një shprehje popullore, e cila përshtatet me pozën ka marrë. “Rri shtrembër dhe fol drejt”, ka shkruar këngëtari postimin ka çmendur italianët, cilët nuk e kuptonin dhe nuk mund ta përkthenin gjuhën shqipe.

“Tani duhet nis një kurs për gjuhën shqipe kuptojmë”, i shkruan një komentues.

“Çfarë? Unë flas pak italisht dhe pak anglisht. Nuk e kuptoj gjuhën tënde. Këtë radhë duhet përkthimi. Shqipja nuk është një gjuhë e lehtë. Unë nuk kuptova gjë, vetëm fjalën e fundit”, janë disa nga komentet i kanë lënë fansat e tij.

Por sigurisht komentuesve italianë cilët u munduan gjenin përkthimin i erdhën ndihmë shumë shqiptarë, cilët u munduan ti shpjegonin shprehjen tonë popullore.

Është një shprehje shqip “Rri shtrembër dhe fol drejt”, pak a shumë. Mbase italisht nuk ka shumë kuptim, por tek ne po”, ka shkruar një shqiptare./ KultPlus.com
Screenshot_2-12 Ermali çorienton italianët me shprehjen shqiptare (FOTO)

The post Ermali çorienton italianët me shprehjen shqiptare (FOTO) appeared first on KultPlus.

Reklama

“Becoming” nga Michielle Obama, libri më i shitur i vitit

Libri “Becoming” nga Michelle Obama është libri i shitur i vitit Amerikën e Veriut, për një sekond janë shitur pothuajse 9 kopje te librit.

Ky libër është publikuar martën e kaluar,autobiografia e ish-zonjës parë është përshëndetur ngrohtësisht nga mediat dhe publiku.

New York Times e quajti atë një “margaritar lëmuar një kujtimi”, Guardian tha se ishte “dinjitoze” me një “nivel freskues ndershmërisë”. Amazon.com, shumë se 200 komente i dhanë pesë yje.

fillim ishin 1.8 milion kopje librit SHBA dhe Kanada, botuesi Penguin Random House ka urdhëruar tashmë 800,000 kopje shtesë për t’u bërë, pasi ato u shitën gjitha.

hënën, kompania tha se kishte shitur shumë se 725,000 kopje 24 orët e para shitjes, duke e bërë atë shitësin madh një ditor i vitit.

Mbretërinë e Bashkuar, titulli ka kapërcyer vendin e dytë Listat, duke u shitur 64,732 kopje shtypura pesë ditë, duke zëvendësuar vetëm The Monster Ice nga bestselling autor i fëmijëve David Walliams.

Një blerës thaKy libër, pa dyshim, është ngjarja emocionuese botuese e këtij viti. Historia e saj e mrekullueshme e rritjes Anën Jugore Çikagos, përmes dy mandateve saj si zonja e parë Shtëpinë e Bardhë, na ofron gjithëve, këto ditë polarizimi dhe urrejtje, një shpresë alternative re”./ KultPlus.com
5184-1 “Becoming” nga Michielle Obama, libri më i shitur i vitit

The post “Becoming” nga Michielle Obama, libri më i shitur i vitit appeared first on KultPlus.

Pse u mundua veterani 93 vjeçar në Gjirokastër, në fund të Nëntori!

 Fitim Çaushi

Shpesh vitet e shkollës, por edhe kur dolëm punë, na vinin për biseda kaudro rinisë dhe lektorë akademikë, për Luftën Nacionalçlirimtare dhe dëshmorët.  Ndienim, qysh vegjël, emocione mëdha për idealet dhe qëndresën e heronjve tanë, dhe ngjarjet e treguara prej tyre jetonin mes nesh për një kohë gjatë. I përfytëronim ata përmes detajeve jetësore tregonin lektorët dhe imazhet tona shfaqeshin silueta kreshnikësh, cilat vonë konkretizoheshin kur i shikonim filmat për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Mes tyre mbaj mend edhe ligjëruesin brilant, tepër kthjellët, qartë si një …, ngrohtë e frymëzues, kuadrin e Rinësë dhe Partisë, ka punuar për një kohë gjatë me rininë Gjirokastër, Sevo Tarifën, fjala e të  cilit përherë ishte e ngarkuar me emocione na tërhiqte si manjet dhe na ngazëllente për atë trimëri, krenari dhe përkushtim ndodhej mes popullit tonë atë vite lavdishme heroizmit masiv.

atë gjurmë dikurshme, e dëgjuam plot kureshtje dhe kënaqësi, Sevo Tarifën, edhe takimin me rastin e 23 Nëntorit Gjirokatër, ndonëse po hynte vitin e 93 vjetorit tij. Kishte ardhur nga Tirana për shkarkuar para veteranëve dhe rinjve qytetit, ndjenjat dhe respektin e tij thellë për rininë  gjirokastrite Luftën Antifashiste dhe punën ndërtimtare.

Ka ndryshuar koha, por idealet e këtij njeriut ndershëm shërbim Luftës dhe popullit, kanë mbetur po ato, edhe nga mosha ka mbetur  po ai, si rininë  e tij. Edhe pse është larguar me arsye nga vendlindja,  edhe pse “atdheun e vogël” Gjirokastër e ka marr me vete atje ku jeton, ai prapë ishte i përmalluar,  i pasionuar, i dëshiruar t’i jepej edhe një herë mundësia punonte me rininë  gjirokastrite i dikur.

Sa hyri sallë zemra nisi vallëzojë dhe ligjërimi, për rininë xhevaire gjirokastrite, ato ditë rënda pushtimi, depërtoi thellësisht plot ngrohtësi zemrat e pjesëmarrësve. U ndje si 19 vjeçar!

Foli për aksionet e guximshme Misto Mames si sekretar i Komitetit Qëndror Rinisë Antifashiste Shqiptare, si dhe të  Mihal Durit, dy nga Erindi i Gjirokastrës. Foli për shumë rinjë gjirokastrit, i mbante mend emër për emër, se i kishte skalitur zemër dhe u pushtua nga malli, notalgjia dhe emocionet.

“Këtu ne kemi rrënjët tona, zemrat tona, gjakun tonë, rininë tonë, djersën tonë, kujtimet tona, gjurmët tona, shokët  dhe miqtë  tanë. Kryefjala e këtij takimi është : 23 Nëntori 1941, Themelimi i Rinisë Komuniste Shqiptare,  datë kujton, na freskon, na gjallëron, na rinon. 23  Nëntor rininë e thërriste liria, pushka, Atdheu. PKSH i tregoi rrugën e lirisë, fitores, u arrit Pavarësia e vendit. çdo qime një aksion, një ekskursion, një takim, një këngë, një valle, një tregim, një recitim, një duartrokitje:

Veteranë dashur shokë/ Kemi një “arkiv” kokë/ Mbushur me kujtime plotë/ Le t’i hedhim letër/ E t’ja lëmë brezit tjetër.”

Ky ishte motivi përse u mundua nga Tirana prag dimri, veterani fisnik i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, Sevo Tarifa.

“Vështrojmë edhe para, por kthejmë edhe sytë e mendjes, ata vite zjarrta LANÇ , kur barutin e mbanim thatë, kur situatat e prushta kërkonin edhe sakrifica jetës, sikundër vajzat e Gjirokastrës: Bule Naipi, Persefoni Kokëdhima, Fato Berberi dhe Sofia Noti, cilat u varën litar nga nazizmi gjerman.”

Sevo Tarifa, përmes detajeve jetësore, na tregoi për Qemal Stafën Gjirokastër: “Situata ishte e elektrizuar,  veprohej mes terrorit fashit,  ndaj shokët ilegalë, për themeluar Rininë komuniste, u mblodhën shtëpinë e Bule Naipit lagjen Dunavat. Gjatë zhvillimit mbledhjes themeluese për Rininë Komuniste Gjirokatrës,  hyri pa trokitur shtëpi një kushëri i Bules. Ai shkoi drejt e dhomë ku ilegalët diskutonin. Kjo ishte e papritur për Bulen, por edhe për vizitorin, sepse nuk i njihte ata njerëz. Bulja e mblodhi veten dhe i thotë: “Mirë se erdhe keqen motra! Ky është i fejuari im me njrëzit e tij (dhe i tregoi Qemalin), por nuk duam ta hapim hë për hë, kohë lufte, do thonë dynjaja: “tani e gjetën këta martohen!” ndaj mos ja trego njeriu”. Pas kësaj.  Lato Braho merr Qemalin Lunxhëri dhe krijojn edhe atje  organizatën e rinisë.”

Veterani tregonte dhe ne mësuam detaje panjohura parë për jetën e heroinave tona. “Bule Naipi u lidh me komunistët Muzafer Asqeriu, Mustafa Matohiti, Muhamet e Nebaet Bakiri, Qibrie Ciu etj. Shpërmdante trakte e komunitata nën hundën e fashistëve. Shtëpia e saj ishte bërë bazë e rëndësishme e Luftës. Kjo ra sy armiqve. korrik 1944, Dunavati i Parë u rrethua nga armiqtë. Bulja u largua me shpejtësi drejt Malit Gjerë, por nuk mundi kalojë, sepse rrethimi ishte çark… Pas torturave e varën litar. Para vdekjes ajo iu drejtua nazi-ballitëve:

“Armiq! E shikoni agimin po afrohet? Është agimi përjetshëm i popullit, i Shqipërisë dashur! Ju vetë jini errësira do t’i zhduket fara nga rrezet e diellit tonë. Ditët i kini numëruara, kështu e kanë pësuar gjithë armiqtë vendin tonë”.

Fato Berberi ishte fëmijë kur doli partizane. Një partizan i moshuar iu drejtua: “Je menduar mirë, moj vajzë e xhaxhait!” Fatua i përgjigjet: “Po unë nuk e nis sot luftën, shoku partizan. Kam kohë e kam filluar këtë rrugë gjatë. Kam punuar qytet e fshatra, edhe kjo është luftë. Por tani erdha partizane, luftoj me armë, si shokët e shoqet partizanë.”

Duke luftuar malet e Kurveleshit, gjatë operacionit armik qershorit 1944, Fatua u godit nga një copë predhe dhe e shpunë një stan plagosur rëndë. Gjatë rrethimit ballisto-nazist, e kapën dhe e dërguan burgun “Pavlu-Mela” Selanik ku ishin burgosura 300 shqiptarë dhe shumë grekë. Atje u takua edhe me Sofie Notin nga Erindi i Gjirokastrës. Gjatë natës, bashku edhe me Sofia Notin, nazistët i varën litar.

Ishin  vajza nuk e humbën personalitetin. Qëndruan paepura deri frymëmarrjen e fundit, nuk e përfillën armikun edhe para trekëndëshit. Nuk e kursyen jetën për lirinë, për Shqipërinë. E shkruan historinë e rinisë me pushkë, nëpër shkëmbenj e male. Ato luftuan sypatrembur mes 70. 000 partizanëve, luftëtarëve lirisë, 28.000 dëshmorëve, midis cilëve 153 Heronj Popullit.”

Veterani Sevo tregonte dhe pranishmit përjetonin aktin heroik vajzave gjirokastrite dhe Rinisë Antifashiste të  Gjirokastrës. Gjirtokastër  kishte 250 baza luftës, 2000 partizanë, 600 gra e vajza partizane, 499 dëshmorë, 10 heronj, (katër heronj nga Gjimnazi) 55 dëshmorë nga qyteti. Dëshmorja e re, e vogla 2 vjeçare  Shpresa Demaj. Vetëm Minoriteti kishte 140 dëshmorë.

Nga gjithë këta, – tregon Sevo – 11 ishin pionierë si Fato Berberi, Çelo Sinani, Bashkim Kokona, Kujtim Ruli, Ali Çani, Ilo Çani, Xhezo Proda, etj.  Predha e armikut u preu jetën. Dëshmorët tanë janë gjallë se gjallët. Trimat nuk vdesin. Lavdia nuk tretet”

Ky ishte një nderim i madh i veteranit Sevo Tarifa për veprën sublime atdhedashurisë atyre u flijuan për çlirimin e Atdheut. Ligjërata e tij e bukur, impresionuese, u gërshetua edhe me unitetin e brezave: “Dy  breza një ideal. Rinovim ka kur brezat janë tok. Brezi i vjetër e ushqen brezin e ri me ajkën e kujtimeve pozitive…Është mirë kur rinjtë nuk ndahen nga brezi i vjetër, janë trëndafila ritin trëndafila, krasitin e kalitin, ferrat priten mos rriten, se “djali i mirë çel derën”, “djali i keq vë ferrën”. Ky kujdes  është njerëzor, na ngazëllon veteranë e pasardhës.”

Pasi foli edhe për mobilizimin e rinisë vitet e pasçlirimit, për ndërtimet madhështore dhe aksionet kombëtare, veterani Sevo Tarifa shprehu kënaqësinë e tij për punën me rininë: “Jam i lumtur për vitet  kam punuar me rininë e artë. Ato dekada i kujtoj me mall, me dashuri, me kënaqësi, me nostalgji. Punë, shoqëri, miqësi, mbarësi. Rinia e qytetit grupe grupe, me barkun bosh, zhvillonin gara: Fitonte Dunavati, ndizej Palortoja, fitonte Manalati, nxehej Hazmurati, fitonte Varroshi nxitej Meçitja, fitonte lagjia “Puntore”, inatosej Sfaka, zëmërohej Pllaka, qeshte Pazari i Ri. Rinia e sotme s’i ka parë ato kohë.”

Veterani ndiehej si i rinuar, por edhe pranishmit përjetuan një emocion madh po e diskutonin edhe pas bisedës, aq interesante dhe frymëzuese. Ajo njëherazi ishte dhe një apel për veteranët, ish kuadrot dhe intelektualët, ta informojnë rininë  me sakrificat e brezave kaluar shërbim atdheut, duke i frymëzuar me ndjenjën e atdhedashurisë, mos braktiset Shqipëria, sikundër ka filluar braktiset.

gjithë pjesëmarrësit: veteranë, kaudro Rinisë nëpër vite, e falënderuan veteranin Sevo Tarifa dhe i uruan jetë sa gjatë e bisdeda tjera ardhmen.

 

Lexo më shumë

Spanjollët zbulojnë Shqipërinë

Media spanjolle El Pais i ka kushtuar Shqipërisë një artikull ku shpalos 5 arsye pse duhet vizituar…

ngushticën e Otrantos, gati duke prekur takën e çizmes Italisë vendi i vogël befason me peisazhe dhe kalatë.

Shqipëria ka qenë vendi i mistik Europë. Kur diktatori Enver Hoxha mori pushtetin Shqipëri vitin 1944, askush nuk mund hynte apo dilte nga vendi. Ishte një regjim brutal, stalinizëm laboratorik: nuk kishte asnjë pronë private, asnjë shteg lirisë; nuk kishte bukë, as qumësht, por kishte shumë se një milion bunkerë betoni, rast se armiku do sulmonte nga jashtë.

Shqipëria – kandidate për qenë pjesë e Bashkimit Evropian – është një vend i vogël, me  pothuajse tre milionë banorë, një e treta e cilëve banojnë kryeqytet, Tiranë, prezanton El Pais vendin. Pavarësisht madhësisë saj vogël, shumëllojshmëria e saj e peizazheve është verbuese: malet veri, liqenet shtrihen mes vendeve fqinje, plazhet mund konkurrojnë me ato Greqisë saj fqinje … Shtëpia botuese Lonely Planet ka përfshirë Shqipërinë listën e sajsi një destinacion me buxhet lirë për 2019-n.

Këto janë disa nga arsyet El Pais jep për ta vizituar Shqipërinë:

  1. Ndikimi italian

Mesjetë, ata duhej përballeshin me pushtimet e Lindjes, veçanërisht turqit, dhe arritën pavarësinë dhe kufijtë e tyre vitin 1913. Para Luftës Dytë Botërore, ndikimi italian ishte i madh. Shkrimtari italian Indro Montanelli botoi tregime mbi udhëtimet e tij Shqipëri vitin 1939. Dhe pas aneksimit bëri Hitleri me Austrinë, Mussolini, pushtoi Shqipërinë (1939) dhe e aneksoi atë kurorën e Italisë. Derisa fashizmi ra dhe komunistët erdhën. gjithë flasin italishten Shqipëri. Për arsye historike, ka një shpjegim prozaik: gjatë viteve regjimit komunist, e vetmja lidhje me pjesën e jashtme ishin antenat e paligjshme satelitore … dhe televizioni italian.

  1. Tirana modrene

Deri vitin 1920, Tirana kishte 10,000 banorë, disa rrugica dhe një bulevard vetëm. Kur italianët arritën, ata vendosën ta kthenin një qytet. Pushtuesit italianë ngritën ministritë fashiste (shumë janë tani muzeume) rreth sheshit Italia. Sot bashku me ndërtesat italiane (dhe disa rrënojat e lashta) mbin kullat xhamitë, qendrat tregtare, si dhe një Xhamia Qendrore e financuar nga Turqia. Shqipëria ishte vendi i parë zyrtarisht ateist..

Kryeqyteti është porta kryesore për vendin falë aeroportit Nënë Tereza (e cila ishte shqiptare). Por tepër janë planifikuar dy aeroportet e reja ndërkombëtare Kukës, veri për kosto ulët dhe Vlorë, jug diellit dhe plazhit turistët.

  1. Kështjella e Krujës

veri Tiranës pret një peizazh me male, cilat dimrit mbulohen nga dëbora. Kështjellat e këtij vendi janë ngritur majë shkëmbinjve, si foletë e shqiponjave. (Shqipëria është vendi i shqiponjave, e cila valëvitet flamurin e saj). Një nga këto fortesa ruan qytetin e Shkodrës, përpara liqenit me njëjtin emër, cilin e ndan bashkë me Malin e Zi. Një pamje ngjashme ofron edhe qyteti i Krujës, ngritur mbi majat e mprehta.

Pazari oriental  çon një kështjellë është simbol patriotik: prej aty drejtoi rezistencën kundër turqve, shekullin XV, heroi kombëtar Gjergj Kastrioti, Skënderbeu.

  1. Trashëgimia e Apolonisë

Gjysmë ore larg nga Tirana, Durrësi kryeson një plazh madh me rërë errët mirëpret shumë turistë verë. Do gjeni  një amfiteatër romak dhe  mure osmane. tej jug do gjeni objekte arkeologjike, disa mbrojtura nga trashëgimia botërore UNESCO, si Apolonia. Vlora, rreth 50 kilometra jug, është një tjetër turistik i verës popullor. Gjiri i saj, i mbrojtur nga gadishulli i Karaburunit dhe disa ishuj, mbaron një shpellë me një liqen brendësor dhe rrënojat romake Orikumit.

brendësi, Berati është një vend i trashëgimisë botërore dhe një tjetër pikë kryesore turistike. Qyteti, shtrihet pranë lumit Osum, përmban gjurma otomane. Ka një kështjellë ruajtur mirë, me katër kisha bizantine mbuluara me afreske dhe një muze me pjesë jashtëzakonshme.

  1. Llogaraja dhe Gjirokastra

E ashtuquajtura Rivierё Shqiptare ndodhet nё Parkun Kombёtar tё Llogarasё, një sërë plazhesh dhe limane, shpella detare, shkëmbinjtë dhe fshatrat tradicionale.

Porto Palermo është një nga fotografitë tipike këtij bregdeti pushimi dhe Saranda, jug, është kryeqyteti i saj. Kjo zonë është shtëpia e dy vendeve arkeologjike shquara vend: Butrinti, imitimi i Trojës dhe Gjirokastrës, me rrugicat e tij otomane dhe çatitë e pllakave gurit ruajtura mirë.

 

The post Spanjollët zbulojnë Shqipërinë appeared first on Revista Monitor.

Mobileria ‘’Walker’’ kërkon dy punëtore

interesuarat mund dërgojn CV-n e tyre walkershpk@gmail.com, ose kontaktojn nr 049-303-550. Mobileria ‘’Walker’’ gjindet magjistralen Prishtinë-Ferizaj, km i 10-të Lipjan, ose mbrapa POFIX. Kriteret duhet jenë : kenë komunikim shkëlqyer me klientët. jenë motivuara dhe gatshme për punë. Afati i aplikimit […]

The post Mobileria ‘’Walker’’ kërkon dy punëtore appeared first on UlpianaPress.

Regjisori i filmit “Ocean’s Eight” kërkon divorc nga gruaja

Regjisori i filmi “Ocean’s Eight”, Gary Ross ka paraqitur kërkesë për divorc për t’i dhënë fund martesës tij dhjetë vjeçare me Alison Thomas.

Regjisori i nominuar për Oskar, mërkurën paraqiti letrat gjykatë për t’i dhënë fund martesës tyre, sipas The Blast.

Çifti janë prindër dy binjakëve Claudia dhe Jack, cilët janë rritur. Thomas kishte bashkëpunuar me Ross projekte shumta.

Ross ka qenë skenarist dhe regjisor i filmave Ocean’s Eight, The Hunger Games, Pleasantville, and Seabiscuit.

6504612-6416999-image-a-82_1542869036448 Regjisori i filmit “Ocean’s Eight” kërkon divorc nga gruaja 6504612-6416999-image-a-82_1542869036448 Regjisori i filmit “Ocean’s Eight” kërkon divorc nga gruaja

Vuçiq: Po të ishte në punë Safet Gërxhaliu nuk do të vendosej kjo taksë

Presidenti i Serbisë, Alekander Vuçiq, konferencën e organizuar për shtyp pas vendimit Qeverisë Republikës Kosovës për taksë prej 100 për qind për produktet serbe, ka thënë se një gjë e tillë nuk do ndodhte po mos shkarkohej Safet Gërxhaliu nga kreu i Odës Ekonomike Republikës Kosovës. “Turp […]

The post Vuçiq: Po të ishte në punë Safet Gërxhaliu nuk do të vendosej kjo taksë appeared first on UlpianaPress.

Regjisori i filmit “Ocean’s Eight” kërkon divorc nga gruaja

Regjisori i filmi “Ocean’s Eight”, Gary Ross ka paraqitur kërkesë për divorc për t’i dhënë fund martesës tij dhjetë vjeçare me Alison Thomas.

Regjisori i nominuar për Oskar, mërkurën paraqiti letrat gjykatë për t’i dhënë fund martesës tyre, sipas The Blast.

Çifti janë prindër dy binjakëve Claudia dhe Jack, cilët janë rritur. Thomas kishte bashkëpunuar me Ross projekte shumta.

Ross ka qenë skenarist dhe regjisor i filmave Ocean’s Eight, The Hunger Games, Pleasantville, and Seabiscuit.

6504612-6416999-image-a-82_1542869036448 Regjisori i filmit “Ocean’s Eight” kërkon divorc nga gruaja 6504612-6416999-image-a-82_1542869036448 Regjisori i filmit “Ocean’s Eight” kërkon divorc nga gruaja

Malisheva mbështet Programin Nacional për Rininë​

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport Qeverinë e Kosovës z.Rexhep Hoti, ka vizituar Komunën e Malishevës, ku është pritur një takim zyrtar nga kryetari i kësaj komune, Ragip Begaj, me ç’rast nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi për realizimin e Programit Nacional për Rininë.

Ky bashkëpunim ka për qëllim është asistimin e ndërsjellë për implementimin e Programin Nacional për Rininë si dhe aranzhimin e përbashkët aktiviteteve kanë për synim promovimin e diturisë, kreativitetit kulturor dhe mendimin kritik dhe sportit.

Hoti tha se për realizimin e këtij programi rol kyç kanë udhëheqësit komunal, prandaj e falënderoj Kryetarin Begaj për mbështetjen e pakursyer tij.

“Programit Nacional për Rininë është hartuar për gjithë nxënësit e Kosovës nivelit fillor, mesëm ulët dhe mesëm lartë. Realizimi i këtij programi do ndikojë rritjen e cilësisë fushën e diturisë, kreativitetit kulturor dhe mendimit kritik si dhe sportit, prandaj e vlerësoj shumë gatishmërinë e kryetarin Begaj për bashkëpunimin”, tha ai.

Ndërsa, Kryetari i Malishevës Ragip Begaj, tha se një program i tillë i është dashur prej kohës nxënësve Kosovës dhe tha se e mbështet gjitha aspektet implementimin e tij.

“Programi Nacional për Rininë është një projekt do mirëpritet edhe nxënësit, sepse një i tillë i është dashur moti vendit tonë. Duke e parë se sa i rëndësishëm është ky program, unë si kryetar i Malishevës ofroj gjithë mbështetjen e nevojshme për realizimin e tij”, tha ndër tjera i pari i Malishevës.

Koordinatori Hoti këtë takim ishte i shoqëruar nga zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë z. Azem Guri i cili tha se me këtë program do avansohen vlerësimet e jashtme.

“Program Nacional ka një shtrirje gjerë, përfshinë prindërit, shkollat përkatësisht mësimdhënësit e drejtoritë e Arsimit. Ministria e Arsimit përmes këtij programi synon ndikojë avancimin e cilësisë nga vlerësimet e jashtme bëhet pët klasat e pesta, Testit Arritshmërisë dhe atij Maturës. Gjithsesi do ndikojë edhe avancimet e rezultateve Testit PISA”, tha Guri.

 

Malisheva mbështet Programin Nacional për Rininë​

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport Qeverinë e Kosovës z.Rexhep Hoti, ka vizituar Komunën e Malishevës, ku është pritur një takim zyrtar nga kryetari i kësaj komune, Ragip Begaj, me ç’rast nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi për realizimin e Programit Nacional për Rininë.

Ky bashkëpunim ka për qëllim është asistimin e ndërsjellë për implementimin e Programin Nacional për Rininë si dhe aranzhimin e përbashkët aktiviteteve kanë për synim promovimin e diturisë, kreativitetit kulturor dhe mendimin kritik dhe sportit.

Hoti tha se për realizimin e këtij programi rol kyç kanë udhëheqësit komunal, prandaj e falënderoj Kryetarin Begaj për mbështetjen e pakursyer tij.

“Programit Nacional për Rininë është hartuar për gjithë nxënësit e Kosovës nivelit fillor, mesëm ulët dhe mesëm lartë. Realizimi i këtij programi do ndikojë rritjen e cilësisë fushën e diturisë, kreativitetit kulturor dhe mendimit kritik si dhe sportit, prandaj e vlerësoj shumë gatishmërinë e kryetarin Begaj për bashkëpunimin”, tha ai.

Ndërsa, Kryetari i Malishevës Ragip Begaj, tha se një program i tillë i është dashur prej kohës nxënësve Kosovës dhe tha se e mbështet gjitha aspektet implementimin e tij.

“Programi Nacional për Rininë është një projekt do mirëpritet edhe nxënësit, sepse një i tillë i është dashur moti vendit tonë. Duke e parë se sa i rëndësishëm është ky program, unë si kryetar i Malishevës ofroj gjithë mbështetjen e nevojshme për realizimin e tij”, tha ndër tjera i pari i Malishevës.

Koordinatori Hoti këtë takim ishte i shoqëruar nga zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë z. Azem Guri i cili tha se me këtë program do avansohen vlerësimet e jashtme.

“Program Nacional ka një shtrirje gjerë, përfshinë prindërit, shkollat përkatësisht mësimdhënësit e drejtoritë e Arsimit. Ministria e Arsimit përmes këtij programi synon ndikojë avancimin e cilësisë nga vlerësimet e jashtme bëhet pët klasat e pesta, Testit Arritshmërisë dhe atij Maturës. Gjithsesi do ndikojë edhe avancimet e rezultateve Testit PISA”, tha Guri.