Home » Teknologjia

Etiketë: Teknologjia

Li-Fi është një teknologji 100 herë më e shpejtë sesa Wi-Fi

ledlight Li-Fi është një teknologji 100 herë më e shpejtë sesa Wi-Fi

një ardhme afërt botës do ti duhet braktisë Wi-Fi
favor Li-Fi, një teknologji alternative me shpejtësi reale
transmetimi dhënash deri 1 Gbps, 100 herë i shpejtë sesa
teknologjia Wi-Fi.

këtë shpejtësi secili prej jush do ketë mundësi shkarkojë një film formatin HD vetëm pak sekonda.

Një kompani e quajtur Velmenni ka zhvilluar një teknologji, e testuar
laborator dhe ambjente reale Estoni, e cila mund arrijë
këtë shpejtësi transmetimi.

Li-Fi transmeton dhëna përmes dritave LED cilat pulsojnë
rangun e nanosekondave dhe janë pakapshme për syrin njerëzor. Kjo
teknologji është shpikur 2011 dhe kushte laboratorike ka arritur
shpejtësi marramendëse transmetimi prej 224 Gbps.

Ndryshe nga sinjalet Wi-Fi cilët mund penetrojnë muret e
shtëpisë, teknologjia Li-Fi është e bazuar sinjale drite do
thotë se teorikisht është i limituar. Por duke qenë i limituar është
edhe i sigurtë.

Teknologjia Li-Fi hap dyert për zhvillimin e teknologjive reja
kushte shtëpiake. ardhmen llampat ndriçojnë ambjentet e
shtëpisë pse jo mund për përdoren edhe për shpërndarë internet.

Reklama

Microsoft: 4 milion anëtarë të Windows Insider, 96 harduerë me Windows 10 në zhvillim

ms-forum-2_0 Microsoft: 4 milion anëtarë të Windows Insider, 96 harduerë me Windows 10 në zhvillim

 Gjatë evenimentit ComputeX, edhe Microsoft kishte diçka për
thënë. Kompania amerikane e sistemit operativ Windows, tha se pothuaj 4
milion individë janë bërë pjesë e programit Windows Insider duke ofruar
një feedback çmueshëm zhvillimin e Windows 10.

Gjithashtu bëri ditur se partnerët e Microsoft po punonin tani
harduerë lloje ndryshme me Windows 10-tën, ku aktualisht 96
janë zhvillimin dhe mbi 300 do jenë disponueshme debutimin e
dates 29 korrik. Microsoft detajoi edhe qasjen e re do ofrojë
Windows 10.

U vu theksi tek krijimi i sistemeve kompjuterike personalë e cila
do mundësohet falë platformës aplikacioneve universale. Një tjetër
faktor kyç do kontribuojë këtë aspekt është padyshim ofrimi
falas i përditësimeve ardhmen.

fakt vetë kompania e ka qartësuar këtë synim, duke trajtuar Windows 10 si një shërbim dhe jo thjesht softuer./cio

Vjen microSD me kapacitet 512GB

microdiacomputex Vjen microSD me kapacitet 512GB

SanDisk është padyshim kompania lider e cila merret me prodhimin e
kartave microSD dhe deri tani ka shënuar disa rekorde njëpasnjëshme
sa i përket kapacitetit tyre.

Megjithatë, këtë herë duket se një kompani tjetër e specializuar
këtë sektor, ka vendosur një rekord ri për kapacitetin e kartës
microSD. Microdia zbuloi sot kartë microSD me kapacitetin madh
parë ndonjëherë, bëhet fjalë për 512GB.

Karta mbështet standardin UHS-II dhe transferon dhënat me një shpejtësi prej 300MB/s.

Pajisjet e vjetra do mund transferojnë dhënat me gjysmën e
kësaj shpejtësie pasi karta është e bazuar standardin SD4.0. Karta
Xtra Elite do dalë treg muajin e ardhshëm dhe do kushtojë rreth
1000 dollarë.

Yahoo i jep lamtumirën shërbimit të hartave, Yahoo Maps

screen-shot-2015-06-04-at-2-46-15-pm Yahoo i jep lamtumirën shërbimit të hartave, Yahoo Maps

Kompania Yahoo deklaroi ditën e enjte se do mbylle faqen e saj
hartave Maps fund muajit qershor, 8 vite pasi ky shërbim u
lançua. Por është e rëndësishme t’ju themi se shërbimi nuk do zhduket
plotësisht. Yahoo shtoi se pavarësisht mbylljes faqes kryesore, disa
nga shërbimet e tjera kësaj kompanie si[ është Flickr do ofrojnë
mbështetje për Maps.

Shefi i arkitekturës Yahoo u shpreh përmes një postimi blog:
Ne e morëm këtë vendim pasi e pamë atë si një mënyrë mirë për
lidhur burimet dhe prioritetet e biznesit Yahoo’. Ky vendim vjen si
pasojë e përpjekjeve e shefes ekzekutive Marissa Mayer për rinovuar
komplet shërbimet e Yahoo. nga moment Mayer u vu krye Yahoo
vitin 2012, kompania ka rifreskuar cdo shërbim sajin por dhe ka
aplikuar një riorganizim burimeve.

Kompania vazhdimisht vendos mbyllë shërbime sipas saj janë bërë
bajate dhe nuk shfaqin interes mjaftueshëm tek publiku. Vitin
kaloi Yahoo mbylli Yahoo Directory, e cila ishte një nga pjesët kryesore
kompanisë gjatë themelimit saj vitin 1995. tri vitet e
fundit, Yahoo ka mbyllur rreth 60 produkte ose shërbime saj. Përkrah
Maps, kompania ka deklaruar se do bëjë padisponueshëm shërbimin
Yahoo Pipes, i cili krijon uebfaqe përshtatura përmes filtrave
ndryshëm dhe debutoi vitin 2007. Po ju si mendoni a është një
strategji e mirë kjo po ndjek Yahoo me mbylljen e shërbimeve apo
mendoni se sa shumë produkte e shërbime, aq mirë është për
kompaninë? (PC World Albanian)

Njihuni me karakteristikat e Galaxy S6 Active

189274 Njihuni me karakteristikat e Galaxy S6 Active

Galaxy S6 Active është telefoni i ri nga Samsung, i cili do
ketë ekran 5.1-inç Quad HD, procesorin Exynos. Gjithashtu pritet
telefoni vijë me 32 gigabajt memorie brendshme, baterinë 2550 mAh
dhe kamerën kryesore 16 megapixel me mundësinë fotografojë edhe
nën ujë.

Ndërkohë akoma nuk ka informacione se kur ky model mund lançohet
treg dhe pse mendohet se data e tij e lançimit nuk do jetë e
largët.

Continuum for Phones transformo telefonin në kompjuter

transformo Continuum for Phones transformo telefonin në kompjuter

Continuum for Phones është veçoria e re e sjellë nga Microsoft
për platformën Windows 10, e cila do bëjë mundur telefonat
inteligjentë operojnë me sistemin e fundit operativ Microsoft-it
transformohen kompjuterë kur lidhen me ekrane mëdhenj.

Kompania do krijojë mjetet e duhura për softuerin përdoret tek
kompjuterët, tabletët, telefonat inteligjentë dhe konsola Xbox.

Veçoria “Continuum for Phones” nuk do jetë dispozicion tek
pajisjet aktuale Windows Phone, por vetëm tek telefonat inteligjentë
ardhshëm do operojnë me sistemin Windows 10.

Që fjalëkalimi juaj të jetë shumë i sigurt! Dëgjoni Snowden

Cili është sekreti për t’i bërë fjalëkalimet sigurta? Sepse
një fjalëkalim i thjeshtë me tetë gërma apo numra mund gjehet për
pak se një sekondë”. E kush tjetër mund ta dijë mirë se Edward
Snowden, i cili përpara dy vjetësh publikoi dokumentat sekrete
National Security Agency (NSA).

Një fjali e gjatë, cilën e përpilojmë mendjen tonë duke kujtuar
çaste përvojës tonë, është unike dhe si e tillë është e vështirë
për t’u gjetur. Duke qenë se është kaq ngushtësisht personale, do
jetë edhe e vështirë harrohet nga ai e përdor.

Sipas Snowden, duhen harruar fjalëkalimet me 8 karaktere dhe
kalohet te “fjalë-fjalitë”, ose saktë te fjali-kalimet. Kjo është një
zgjidhje e mirë dhe shumë e sigurtë për gjithë ata përdorues
dëshirojnë ruajnë privatësinë e tyre.

Çfarë do të thotë termi kompliancë ?

Çfarë do thotë termi kompliancë ?

A) komplikime mund lindin gjatë marrjes barit
B) lehtësi e marrjes barit për shkak formës farmaceutike
C) aftësia e pacientit për ndjekur terapinë e përshkruar
D) zbatim i saktë i rregullave dorëzimin e recetës

qka eshte komplianca,ceshte komplianca, komplianca, komplianca shqip.