Home » Shneta

Etiketë: Shneta

Shtatzënia jashtë mitrës, pse ndodh dhe cilat janë simptomat

Arsyeja e zakonshme e shtatzënisë jashtë mitrës është dëmtimi i tubave mitrës shkakton bllokim apo ngushtim.

Po ashtu, mund ketë edhe problem me muret e mitrës, zakonisht tkurren dhe bartin vezën e pjelluar mitër. Infektimet e pelvikut dhe apendiksit mund shkaktojnë tubin përdridhet apo ngjitet, kështu e vonon kalimin e vezës dhe lejon vezën mbarësohet tub.

Simptomat e shtatzënisë jashtë mitrës

Ndër simptomat hershme shtatzënisë jashtë mitre janë ato mund ketë edhe një shtatzëni normale, pra vonësa e ciklit. pas mund bëhet diagnostikimi i problemit nëse:

javët e para shtatzënisë niveli i hCG është i ulët se normalja, gruaja ka dhimbje fund barkut apo vihet re gjakderdhje jo e rregullt.

Nëse dyshoni se jeni shtatzanë apo tashmë jeni e sigurt dhe keni dhimbje fund barkut apo zonën pelvike, duhet shkoni tek mjeku. disa raste dyshohet për shtatzëni jashtë mitre nëse mjeku gjatë ekografisë nuk është gjendje shikojë embrionin e implantuar mitër.

Dhimbjet një anë barkut, gjakderdhja anormale, mungesa apo vonesa e menstruacioneve etj., janë mesin e simptomave kësaj gjendjeje./pernenat.al/

The post Shtatzënia jashtë mitrës, pse ndodh dhe cilat janë simptomat appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama

E mrekullueshme: Shihni se si lind në makinë kjo grua

Incizimi dramatik shfaq atë mund jetë filmimi i parë i lindjes ndonjë fëmije, i realizuar nga kamera e vendosur makinë.

Kara Lee i kanë shpërthyer ujërat, sapo ka hyrë oborrin e spitalit ndodhte Nottingham Anglisë, ndërsa ishte vonë dërgohej sallën e maternitetit, transmeton Telegrafi.

Shtatzënës 28-vjeçare i kanë ndihmuar infermieret dhe mamitë, mënyrë ta sjellë jetë fëmijën. Gjatë tërë kohës, pa dijeninë e saj, gjithë procesi është filmuar kamerë, por vetëm zëri dhe jo pamjet.

poshtë mund dëgjoni një pjesë ngjarjes, po konsiderohet jetë e para deri tani e regjistruar këtë formë.

The post E mrekullueshme: Shihni se si lind në makinë kjo grua appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Veprimi që duhet ta bëjë çdo prind kur fëmija fillon të qarat

Mbajtja e frymës tek fëmijët është e zakonshme. Rreth 1 20 fëmijë përjetojnë momente “ngeljes pa frymë”. Ata mund fillojnë nga gjashtë muaj, por ndodhin veçanërisht te fëmijët e moshës një dhe tre vjeç.

Sado tronditëse jenë këto momente, është e rëndësishme dini se nuk shkaktojnë dëm afatgjatë për fëmijën tuaj vogël.

Ka dy lloje kryesore mbajtjes frymëmarrjes:

Momentet blu

Këto janë lloji i zakonshëm dhe mund ndodhin kur shkalla e frymëmarrjes fëmijës suaj ndryshon, shpesh për shkak se po qan, zemërohet apo frustrohet. Fëmija juaj mund bërtasë dhe pas heshtë, duke marrë ngjyrë blu fytyrë dhe ngelet pak çaste pa frymë.

Konfiskime anoksiake me refleks

Këto mund ndodhin kur frekuenca e zemrës fëmijës suaj ngadalësohet, shpesh përgjigje frikës papritur, dhimbjes ose tronditjes. Fëmija juaj mund duket i zbehtë dhe i djersitur para se heshtë dhe humbasë vetëdijen.

Edhe pse fëmija juaj nuk është rrezik kur ndodh kjo gjendje, gjithsesi sigurohuni është i sigurt gjatë kohës ndodh. Kontrollojini gojën për t’u siguruar se nuk po mbytet.

Nëse fëmija juaj është duke u tronditur, mbajeni larg mobiljeve dhe mbrojini kokën e trupin për parandaluar dëmtimin.

Gjithçka do kthehet normalitet brenda një minute. Përpiquni mos bëni shumë bujë kur ndodh mbajtja e frymës, mjafton siguroheni fëmija është kushte përshtatshme për mos u dëmtuar.

Nëse ndodh për herë parë tek fëmija juaj, çojeni te mjeku për vërtetuar nuk ka arsye tjera shëndetësore.

Ndonjëherë ato janë shenjë e mungesës hekurit./pernenat.al/

The post Veprimi që duhet ta bëjë çdo prind kur fëmija fillon të qarat appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Kjo është nëna që lindi 5 foshnja për 30 minuta, pa prerje cezariane

Duke përshëndetur gjithë nganga Ambikapur Chhattisgarh, 25-vjeçarja Manita Singh lindi pesë fëmijë një spital qeverisë lokale.

Ajo u pranua spital pasi u ankua për dhimbje vazhdueshme ndërsa ishte shtatzënë 26-javëshe, transmeton Gazeta Shneta.

Mjeku, i cili filloi lindjen e foshnjave herët mëngjes, e kuptoi dhomën e lindjes se Manita mbante pesë foshnje, e jo një ashtu siç kishte menduar nëna.

Ajo kurrë nuk kishte kryer një test ultrazë, dhe kështu, as ajo as burri i saj ishte dijeni se ata po prisnin pesënjakë./Gazeta Shneta/

Quintuplets-Really Kjo është nëna që lindi 5 foshnja për 30 minuta, pa prerje cezariane

The post Kjo është nëna që lindi 5 foshnja për 30 minuta, pa prerje cezariane appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Pediatrit rekomandojnë që t’ia jepni fëmijës këtë ushqim që nga muaji i 8-të

Fletët e gjelbra apo spinaqi janë pasura me kalcium, element i rëndësishëm për zhvillimin e kockave njeriut.

Vetëm një filxhan spinaq i zier avull përmban 42 miligramë kalcium. Veç kësaj, është i pasur me magnez, kalium, natrium, hekur, selen, vitaminë A dhe shumë minerale tjera.

Prindërit, megjithatë, frikësohen mos është herët t’ia japin ushqim fëmijëve para moshës njëvjeçare.

Nga ana tjetër, disa pediatër këshillojnë nga muaji i tetë spinaqi duhet përfshihet menynë e ushqimit bebeve, ndërsa tjerët rekomandojnë pritet muaji i tetë apo i dhjetë.

Asgjë nuk mund ta dëmtojë nëse provoni ta përfshini meny bebes suaj tetëmuajshe, mirëpo sasi minimale.

Gjithsesi, spinaqi i zier avull duhet jetë i freskët, sepse studimet tregojnë nëse qëndron gjatë, i shtohet sasia e nitratit, dhe atëherë mund ta dëmtojë beben.

Është mirë jetë organik, ndërkaq mjekët thonë mirë është hahet i grirë, jo blender, sepse atë mënyrë merren shumë përbërës shëndetshëm. /Telegrafi/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Pediatrit rekomandojnë që t’ia jepni fëmijës këtë ushqim që nga muaji i 8-të appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Tuna ia zbulon përfundimisht talentin Tianit me këtë fotografi

Këngëtarja e njohur shqiptare Altuna Sejdiu, e njohur si Tuna, po e jeton jetën e lumtur me familjen e saj.

Ajo vazhdimisht ndan momente djalit saj, i cili duket se rrezaton lumturi tek jeta e saj thuajse gjatë gjithë kohës, shkruan Gazeta Shneta.

E një fotografi ngarkuar llogarinë e saj “instagram”, ajo ka treguar dëshirën e madhe Tianit për pikturuar./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

12122 Tuna ia zbulon përfundimisht talentin Tianit me këtë fotografi

The post Tuna ia zbulon përfundimisht talentin Tianit me këtë fotografi appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Përse modelja amerikane po sugjeron që të ushqeni njërin gji kukullën, ndërsa ushqeni me gjirin tjetër foshnjën

Një studim i kohëve fundit i zhvilluar mes fëmijëve moshës 3 deri 6 vjeçare zbuloi se 74% e tyre thonë se preferojnë ta ushqejnë lodrën e tyre.

Një gjë tillë po e bënë modelja amerikane Chrissy Teigen me vajzën e saj 7-javëshe, e cila njëherësh është edhe bashkëshortja e këngëtarit me famë botërore John Legend.

Vajza e tyre e madhe Luna, është 2 vjeçe dhe është fazën ku eksploron gjithçka e rrethon, ndërsa Miles, e vogla mjaftohet me ushqyerjen me gji.

Për nënën, Chrissy Teigen momentet e gjidhënies, janë momente kur ajo është tërësisht e angazhuar, jo vetëm me vajzën 7 javëshe, por tashmë e bija 2-vjeçare i kërkon improvizojë duke ushqyer edhe kukullën e saj.

Sipas ekspertëve merren me çështjet zhvillimore fëmijëve, kjo nuk është çudi e madhe.

Duke pasur “foshnjën” e saj, ndërsa mami ushqen motrën, Luna përshtatet lehtë me idenë nuk do jetë një fëmijë i vetëm./pernenat.al/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Përse modelja amerikane po sugjeron që të ushqeni njërin gji kukullën, ndërsa ushqeni me gjirin tjetër foshnjën appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat

Lindja është eksperienca e dhimbshme dhe emocinuese njëjtën kohë jetën e një gruaje. Asnjë lloj fjale nuk ka peshën përshkruajë sasinë e guximit, durimit dhe mbikëqyrjen e foshnjës, gjitha këto kryera nga një nnëë.

Dhe kështu, vend kësaj, Mom Junction ka vendosur përshkruajë sado pak eksperiencën e lindjes, duke sjellur 10 fotografi fuqishme sallat e lindjes.

lidhje me lindjen natyrale dhe atë prerjeve cezariane bëhet shumë zhurmë, megjithatë është krejtësisht anën e nënës ta zgjedh mënyrën se si do lind./Gazeta Shneta/

10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat 10 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat

The post 10 fotografitë në sallën e lindjes që tregojnë se sa të forta janë nënat appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Ja si ia parashikon fatin në filxhan të kafesë vajza Emina Cunmulajt

Emina Cunmulaj është një ndër figurat njohura showbizin shqiptar, njëherësh edhe një nga ato karizmatiket.

Ajo nuk heziton ndajë momente nga mëmësia e saj, sidomos kohëve fundit tashmë i ka lindur një vajzë, shkruan Gazeta Shneta.

Por, fotografinë e fundit ajo shihet me vajzën e saj madhe, e cila ia “parashikon fatin” filxhanin e kafesë Eminës.

Ajo pëlqen ma shikojë filxhanin” mbishkruan modelja këtë fotografi./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

She loves to look at my Turkish coffee cup 💛

A post shared by eminacunmulaj (@eminacunmulaj) on

//www.instagram.com/embed.js

The post Ja si ia parashikon fatin në filxhan të kafesë vajza Emina Cunmulajt appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Çfarë duhet të bëni menjëherë kur fëmija mbetet pa frymë nga të qarat

Zakonisht fëmijët kur qajnë ndodh e mbajnë frymën dhe duket sikur po ngulfaten.

Rreth 1 20 fëmijë përjetojnë momente kur “ngelen pa frymë”. Ata mund fillojnë nga gjashtë muaj, por ndodhin veçanërisht te fëmijët e moshës një dhe tre vjeç.
Sado tronditëse jenë këto momente, është e rëndësishme dini se nuk shkaktojnë dëm afatgjatë për fëmijën tuaj vogël.

Ka dy lloje kryesore mbajtjes frymëmarrjes:

• Momentet blu. Këto janë lloji i zakonshëm dhe mund ndodhin kur shkalla e frymëmarrjes fëmijës suaj ndryshon, shpesh për shkak se po qan, zemërohet apo frustrohet. Fëmija juaj mund bërtasë dhe pas heshtë, duke marrë ngjyrë blu fytyrë dhe ngelet pak çaste pa frymë.

• Konfiskime anoksiake me refleks. Këto mund ndodhin kur frekuenca e zemrës fëmijës suaj ngadalësohet, shpesh përgjigje frikës papritur, dhimbjes ose tronditjes. Fëmija juaj mund duket i zbehtë dhe i djersitur para se heshtë dhe humbasë vetëdijen.

Edhe pse fëmija juaj nuk është rrezik kur ndodh kjo gjendje, gjithsesi sigurohuni është i sigurt gjatë kohës ndodh. Kontrollojini gojën për t’u siguruar se nuk po mbytet.

Nëse fëmija juaj është duke u tronditur, mbajeni larg mobiljeve dhe mbrojini kokën e trupin për parandaluar dëmtimin.

Gjithçka do kthehet normalitet brenda një minute. Përpiquni mos bëni shumë bujë kur ndodh mbajtja e frymës, mjafton siguroheni fëmija është kushte përshtatshme për mos u dëmtuar.

Nëse ndodh për herë parë tek fëmija juaj, çojeni te mjeku për vërtetuar nuk ka arsye tjera shëndetësore.

Ndonjëherë ato janë shenjë e mungesës hekurit./pernenat.al

The post Çfarë duhet të bëni menjëherë kur fëmija mbetet pa frymë nga të qarat appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.