Home » Shendetesi

Etiketë: Shendetesi

Çfarë janë gjinjtë e fryrë dhe si ndikojnë ata në shëndetin e një gruaje

Gjinjtë nuk përbëhen vetëm nga yndyra. fakt, ata përbëhen nga indet yndyrore dhe ato jo-yndyrore. Indet jo-yndyrore përbëhen nga gjëndrat e qumështit, kanalet e qumështit dhe lloje tjera itë indeve mbështetëse. Gjinjtë e fryrë kanë shumë inde jo-yndyrore sesa yndyrore.

Gratë moshë re janë predispozuara kenë gjinj fryer, por është e mundshme një fenomen I tillë ndodh çfarëdo moshe. Gjinjtë e fryer kanë një rol rëndësishëm shëndetin tuaj gjithashtu, transmeton Gazeta Shneta.

Për shembull, mamograme, indet yndyrore gjirit duken zeza, ndërsa ato jo-yndyrore kanë ngjyrë bardhë, gjë i bënë ato lehtë identifikueshme nga ofruesit shëndetësor.

Megjithëse ekspertët nuk kanë përgjigje lidhje me këtë, supozohet se gjinjtë e fryer kanë një rrezik madh kancerit gjirit, krahasim me gratë kanë gjinjtë pak fryer.

Gjëja e mirë mund bëni për ta mbrojtur vetën tuaj është njihni historinë familjare lidhje me kancerin e gjirit, bisedoni me mjekun lidhje me rrezikun e kancerit gjirit dhe vizitoni mjekun menjëherë nëse vëreni ndonjë shenjë këtij lloji kancerit./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Çfarë janë gjinjtë e fryrë dhe si ndikojnë ata në shëndetin e një gruaje appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama

Ata që kanë lëkurën e thatë, duhet menjëherë të largohen nga ky zakon

Ata kanë probleme me lëkurën e thatë e dinë sa e rëndësishme është kujdesi ndaj saj, si dhe trajtimi i duhur i lëkurës me kushte tilla.

Akademia Amerikane e Dermatologjisë ka theksuar rëndësinë e ndryshimit temperaturës dushit për shkak kujdesit ndaj lëkurës thatë.

Siç thonë ata, dushi i nxehtë e dëmton lëkurën edhe shumë dhe shkakton irritim, andaj duhet bëni kujdes shtuar për këtë gjë.

Disa sapunë e thajnë edhe shumë lëkurën dhe vend riparimit saj, shkaktojnë efekte anësore ndaj saj.

Madje, sipas eksperimenteve dhe analizave i kanë kryer ata, bëhet e ditur se dushi i nxehtë mund t’ju shkaktojë edhe pasoja alergjike.

Bëni dush shkurtë me ujë vakët, por assesi me ujë nxehtë./Telegrafi/

The post Ata që kanë lëkurën e thatë, duhet menjëherë të largohen nga ky zakon appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Ja sa me stil e ka veshur vajzën e saj Nora Istrefi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, përveç hiteve muzikore, njihet edhe për stilin e saj ka veshje.

E këtë virtyt, ajo tenton t’ia përcjellë edhe vajzës saj, Renne, cilën vazhdimisht e vesh bukur dhe me përplot ngjyra, shkruan Gazeta Shneta.

Ajo kësaj here është veshur me verdha, ngjyrë kjo e cila i përshtatet e dhe stinës vjeshtës. Sidoqoftë, ajo duket e bukur se kurrë!

Renee Ja sa me stil e ka veshur vajzën e saj Nora Istrefi

The post Ja sa me stil e ka veshur vajzën e saj Nora Istrefi appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

“Shtatzënia nuk kuroi endomitrozën time”, nëna ndan ngjarjen e dhimbshme

Një keqkuptim shumë i zakonshëm rreth endometriozës është se gjendja mund shërohet me shtatzëninë.

Duke folur me ekspertin e fizioterapistëve dhe ekspertëve kabinës legenit, Heba Shaheed, nënë e re, thotë se shtatzëniari nuk e ka shëruar endometriozën e sajpor ajo i ndryshoi simptomat e saj.

Melanie thotë, “Ka pasur kaq shumë mjekë cilët ishin ulur para meje dhe thonin:” Do keni një fëmijë, është një metodë e mirë për kurimin e endometriozës tuaj”.

“Mjekët cilët nuk e dinin vërtet se për çfarë po flisnin, për qenë esinqertë dhe respektin e duhur ndaj tyre, sepse tani 16 muaj pas lindjes, shtatzënia definitivisht nuk ka shëruar endometriozën.

Çfarë është endometrioza?

Dhimbja e menstruacioneve është një simptomë e zakonshme e endometriozës, por nuk është e vetmja.

Për kuptuar plotësisht se çfarë është endometrioza, mendoni se çfarë ndodh gjatë menstruacioneve gruas.

“Normalisht rreshtimi i mitrës do rritet, dhe pastaj çahet dhe dalë nga trupi juaj gjatë ciklit. Megjithatë,, ka qeliza janë ngjashme me rreshtën e mitrës ekzistojnë vende tjera brenda dhe jashtë legenit”, shpjegon Heba.

Ato mund jenë zorrë tuaj, mund jenë vezoren tuaj, tubat fallopian, fshikëz, por edhenë tru dhe mushkëri.”

Ndryshe nga cikli i rregullt, këto qeliza nuk kanë ku shkojnë dhe ato krijohen brenda trupit, duke shkaktuar “inflamacion dhe shumë dhimbje tek gratë”./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post “Shtatzënia nuk kuroi endomitrozën time”, nëna ndan ngjarjen e dhimbshme appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Ndikimi i ushqimit në shëndetin riprodhues, e tregon nutricionistja Diola Baftiu

Një jetë e shëndetshme me ushqim balancuar është një prej faktorëve rëndësishëm lidhet me shëndetin riprodhues tek njerëzit.

Sipas nutricionistes Diola Dosti Baftiu, ushqimi i shëndetshëm ndikon përshtatjen sa mirë edhe vitaminave marra formë tabletash edhe medamenteve përshkruhen nga mjekët.

“Infertiliteti fakt është një problematikë duket se po rritet vit pas viti. Sipas një shoqate për parandalim dhe trajtim sëmundjeve Amerikë me miliona gra çdo vit diagnostikohen me infertilitet realisht nuk është gjë tjetër veç paaftësi për ngelur shtatzënë. Një ndër shkaqet mund jenë edhe toksinat afër ambientit cilin jetojmë. Ka studime shkencore e vërtetojnë këtë. Një shkak tjetër mund jetë ushqimin i varfër, çrregullimet hormonale dhe problemet me gjëndrën tiroide candida, aktivitetet e shtuara fizike. Kemi raste ato kanë arritur trajtojnë infertilitetin përmes rregullimit pjatës tyre ushqimore”, thotë nutricionistja Diola Dosti Baftiu.

Sipas Dosti-Baftiut rëndësi duhet kushtuar llojit ushqimit përdorni dhe formës se si janë trajtuar ato.

“Ushqimet organike kanë një rol jashtëzakonshëm infertilitet, sepse ushqimet janë trajtuara me pesticide kanë një veti interesante për sjellë imbalanca hormonale sidomos nivelin e hormonit estrogjenit. konsumojmë ushqime janë stinës, dhe ushqime i kemi afër vendit tonë pra produkte vendore”, shpjegon ajo.

Nutricionistja rekomandon konsumohet një laramani ushqimesh dhe mos lihen jashtë ato kanë rëndësi madhe si vajrat e ndryshme.

“Konsumimi i ushqimeve detit, konsumimi i peshkut, marrja e vajit mëlçisë merlucit 1 mijë deri 2 mijë miligramë për dyja gjinitë do ishte një zgjidhje e mirë, kurse kur flasim për bimët kemi arrat, farat e lirit, fara kia është një bimë ka omega 3 dhe është burdullaku, këto kategoritë veprojnë bashkë si skuadër japin komplet efektet e tyre maksimale”, rekomandon nutricionistja.

Diola Dosti- Baftiu thotë se vitaminat kanë rol kyç.

Sipas saj problemi i mungesës vitaminës D është bërë mjaft i dukshëm kohëve fundit, prandaj ajo rekomandon konsumohen ushqimet me përmbajtje kësaj vitamine.

“Vitamina D gjendet disa ushqime: veza, produktet e qumështit, kërpudha. Nëse nuk e marrim vezën e fshatit vitamina D është e zvogëluar kështu detyrimisht e marrim dimër duke marrë pika shtesë”, thotë ajo.

Nutricionistja rekomandon rregullohet me ligj çështja e përfshirjes se nutricionistit procesin e shërimit pacientëve.

“Ti mund marrësh edhe acidin folik mund marrësh edhe vitaminë B edhe medikamente për trajtuar infertilitetin por nëse ti nuk merr ushqimet e duhura këto nuk përthithen si duhet zorrën e hollë mëlçia nuk punon si duhet nëse nuk je ushqyer mirë, unë them duhet krijohet një trekëndësh mjeku pacienti dhe nutricionisti”, këshillon Dosti- Baftiu./Kallxo.com/

The post Ndikimi i ushqimit në shëndetin riprodhues, e tregon nutricionistja Diola Baftiu appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Po “hani për dy” gjatë shtatzënisë? Ja nga çka e rrezikoni beben

Ekziston një lloj proverbe popullore e cila thotë se gratë janë shtatzëni duhet “hanë për dy”, femija i tyre jetë i shëndetshëm. Një numër studimesh e kërkimesh reja kanë dalë përfundimin se e vërteta është komplet ndryshe. shtosh shumë peshë ose humbësh shumë peshë gjatë shtatzënisë fakt mund jetë shumë e dëmshme për fetusin.

Studimi i fundit i publikuar revistën “Diabetologia” survejoi 905 mama ardhshme dhe arritën përfundimin se fëmijët e atyre nënave cilat shtuan kile gjatë shtatzënisë, kishin shumë rrezik për pasur probleme me insulinën, tensionin e lartë apo makrosominë ardhmen. Gjithashtu, rreziqe shtuara kardiovaskulare ose për diabetin parashikohen për këto fëmijë cilët lindin dhe me një indeks lartë masës trupit (BMI).

E njejta gjë mund thuhet për gratë cilat humbin peshë gjatë shtatzënisë. Shifrat e indeksit masës trupore raport me kilet mund marrësh gjatë muajve barrës janë: Një grua me indeks normal trupit midis 18.5 dhe 24.9 nuk duhet shtojë shumë se 25 ose 35 kile.

Ekspertët përgjegjës për studimin thonë se ajo duhet bëjnë nënat është përdorin një dietë balancuar, me mikronutrientë me shumicë. Gjithashtu, atyre u këshillohet dhe bëjnë ushtrime moderuara ditë për ditë evitojnë luhatjen drastike peshës. /Blitz.al/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Po “hani për dy” gjatë shtatzënisë? Ja nga çka e rrezikoni beben appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Gruaja shtatzënë që pozoi me 40.000 bletë gjatë maternitetit

Emily Mueller ishte veshur si Kleopatra, duke përdorur bletë gjalla ia mbulonin trupin, një xhirim fotografik lindjes, përfshinte pikturën e saj artë.

Nëse ju mendoni se ishte e guximshme, ajo gjithashtu mbajti një gjarpër llojit piton këmbë.

Vitin e kaluar, Mueller u fotografua me 20,000 bletë vepronin rreth barkut saj me fëmijë. Ajo donte fotot vlerësonin shtatzëninë e saj. Mjerisht, djali i saj i vogël lindi i vdekur./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Gruaja shtatzënë që pozoi me 40.000 bletë gjatë maternitetit appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Të gjitha çiftet po pëlqejnë më shumë këtë pozicion, po u ofron më shpesh orgazmë

A dëshironi provoni diçka re dhomën e gjumit dhe përjetoni shumë orgazmë?

Eksperimentimi me pozicione ndryshme seksit është një mënyrë e shkëlqyeshme për nxitur jetën seksuale dhomë gjumi.

Me sa duket, Walk Advanced Crab Walk është një lëvizje çiftet duhet ta provojnë.

Ky pozicion e lejon seksin jetë i ngadaltë dhe sensual, pasi kërkon një lëvizje qëndrueshme.

Gratë janë gjendje vendosin ritmin e fantazisë, si dhe rregullojnë veten kështu partneri i tyre godet gjitha pikat e duhura. /Lajmi.net/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Të gjitha çiftet po pëlqejnë më shumë këtë pozicion, po u ofron më shpesh orgazmë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Një tjetër moderatore shqiptare konfirmon shtatzëninë e saj

Udhëheqësja e emisionit “Express Morning” televizionin T7 ishte prezente dasmën e koleges saj, Elita Rudi.

Ajo këtë ceremoni ka realizuar edhe disa fotografi, cilës i është parë barku i rrumbullakët, duke lënë kështu konfirmohet shtatzënia e saj, shkruan Gazeta Shneta.

Sidoqoftë, Kaltrina ende nuk ka bërë ditur gjininë e foshnjës, derisa për momentin është nënë e një vajze./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

View this post on Instagram

A post shared by Kaltrina Mikushnica (@kaltrinamikushnicaaa) on

//www.instagram.com/embed.js

The post Një tjetër moderatore shqiptare konfirmon shtatzëninë e saj appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Pija që zakonisht konsumohet shumë nga gratë shqiptare, po dëmton seriozisht foshnjën gjatë shtatzënisë

Një studim i fundit i Universitetit Kalifornisë pohon se disa kimikate ushqime mund shkaktojnë komplikime ndryshme gjatë shtatëzanisë. Kimikatet si kafeina, alkooli dhe metil-mërkuri mund çojnë probleme zhvillimit fetusit dhe defekteve lindjes.

Por, cilat ushqime mund dëmtojnë fëmijën tuaj palindur? poshtë, ne do listojmë ushqimet dhe pijet toksike rreptësisht ndalohen gjatë shtatzënisë, transmeton Gazeta Shneta.

Ushqime konservuara:

Ushqimi i konservuar përmban një kimikat quajtur bisphenol-A ose BPA, i cili mund çojë shumë probleme, duke përfshirë hiperaktivitetin, agresionin dhe problemet riprodhuese gjatë shtatzënisë.

Peshku i konservuar, veçanti, përmban metil-mërkur, i cili mund çojë vështirësi mësuarit dhe deficit vëmendjes. Salmoni i konservuar përmban PCB ose bifenil poliklorinuar, çon dëmtime mendore, reflekse vonuara dhe zhvillim ngadaltë për foshnjat.

Kafeina:

Tashmë është e ditur konsumimi i tepërt i kafesë, pija e cila konsumohet mjaft shpesh tek shqiptarët, mund ketë një efekt dëmshëm fetusin tuaj dhe mund çojë shumë komplikime gjatë lindjes, e madje edhe pas rritjes fëmijës suaj.

Pirja e tepërt e kafeinës mund çojë defekte lindjes, vdekjen e fetusit dhe peshën e ulët foshnjës.

Djathi i butë dhe qumështi i pastër:

Djathërat e butë, sidomos ata importohen, mund përmbajnë listeri, ashtu si qumështi i papastërtuar. Djathë tillë si Brie, Camembert, Roquefort, Feta, Gorgonzola, duhet mënjanohen gjatë shtatzënisë./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

 

The post Pija që zakonisht konsumohet shumë nga gratë shqiptare, po dëmton seriozisht foshnjën gjatë shtatzënisë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.