Home » Shendetesi

Etiketë: Shendetesi

Disa këshilla se si të jeni një nënë e suksesshme

Edhe pse mundohemi bëjmë mirën për fëmijët sërish mbartim dyshime brenda vetes tonë, dyshime shpesh na bëjnë mendojmë se jemi duke i rritur ata mënyrën e gabuar. Qetësohuni dhe dëgjoni këshillat tona edhe pse ju jeni një nënë shumë e mire, falë tyre mund bëheni edhe e suksesshme, shkruan living.al, transmenton gazeta shneta.

 

The post Disa këshilla se si të jeni një nënë e suksesshme appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama

Nëse pini ujë më shumë ju digjni 490 kalori gjatë javës

gjithë e dimë se konsumimi i ujit mund ta largojë pak apetitin dhe na ndihmojë rrimë gjatë pa ngrënë, shkruan telegrafi, transmenton gazeta shneta.

Por, kjo nuk është e vetmja mënyrë se si uji mund t’ju ndihmojë humbni peshë

Ju nuk duhet pini ujë vetëm kur stomaku fillon t’ju dhemb një orë para darke. Ju duhet pini ujë tërë kohën.

Për t’jua dëshmuar se përse duhet pini ujë tërë kohën, poshtë i keni disa konstatime shkencore.

Konsumimi i ujit ju ndihmon hani pak

Përveç se uji ju ndihmon rrini ma gjatë pa ngrënë, ai gjithashtu ju ngopë shumë dhe rrjedhimisht hani pak gjatë mëngjesit, drekës e darkës.

Sipas një hulumtimi publikuar Obesity’, personat cilët për 12 javë kishin konsumuar ujë gjysmë ore para shujtave kishin arritur t’i humbnin deri dy kilogramë.

Uji e shpejton metabolizmin

Disa gota ujë janë si espresso për sistemin e trupit merret me djegien e yndyrës.

Sipas shkencëtarëve gjermanë, personat pinë shumë ujë kanë deri 30 për qind metabolizëm shpejtë.

Uji i akullt është edhe i fuqishëm

Sipas hulumtimeve publikuara Journal of Clinical Endocrionology and Metabolism’, konsumimi i ujit ftohtë bën trupi t’i djegë rreth shtatë kalori.

Sipas tyre, pini 10 gota ujë ditë për një javë, dhe ju do t’i keni djegur 490 kalori ekstra brenda shtatë ditëve.

 

 

The post Nëse pini ujë më shumë ju digjni 490 kalori gjatë javës appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Horoskopi për ditën e sotme, 17 nëntor 2018

Dashi-Ditë mjaft e bukur dhe sensuale kjo e sotmja për te dashuruarit. Pasioni do rindizet dhe do i harroni te gjitha mosmarrëveshjet qe keni pasur dikur. Beqaret duhet te tregohen me realiste dhe te mos i besojnë premtimeve qe do iu bëjnë disa persona. Ne planin financiar nuk duhet te tregoheni te pamatur me shpenzimet. Po i kaluar kufijtë do keni probleme serioze.

Demi-Dashuria për çiftet do shkoje me se miri sot. Nëse kohet e fundit e kishit lënë pas dore partnerin, sot do filloni te përkujdeseni me tepër për te. Beqaret do jene gjithë kohës ne kërkim, por do e kenë te vështirë te gjejnë personin e duhur. Ne planin financiar bëni kujdes nga ndikimi negativ i Marsit. Ai do iu shtyje te shpenzoni kuturu dhe mos mendoni për te ardhmen.

Binjaket-As vete nuk e kishit menduar ndonjëherë se kënaqësitë qe do përjetonit sot do ishin kaq te mëdha. Ne fakt si ju ashtu edhe partneri do tregoheni me te moderuar dhe do mateni mire para se te flisni. Beqaret do jene te kënaqur edhe me ndonjë aventure kalimtare. Ne planin financiar fati do jete ne anën tuaj. Nëse keni menduar te blini diçka me vlere mund ta bëni sot.

Gaforrja-Projektet e përbashkëta do jene te favorizuara gjate kësaj dite. Momentet e lumtura dhe plot emocione do jene te njëpasnjëshme. Beqaret do jene me humor te mire dhe do tregohen me te hapur ndaj takimeve te reja. Edhe mundësitë për te krijuar një lidhje do jene te mëdha. Financat do kenë goxha përmirësime, prandaj përfitoni për te hequr disa para mënjanë.

Luani-Venusi do ndikoje pozitivisht sot ne jetën sentimentale te çifteve. Do tregoheni me te kuptueshëm me partnerin dhe nuk do i kërkoni atij gjera te pamundura. Beqaret do kenë me shume se 70% mundësi te takojnë personin e tyreve te ëndrrave. Ne planin financiar do iu jepet mundësia te kryeni transaksione te rëndësishme dhe situata do jete përsëri e qëndrueshme.

Virgjëresha-Sot planetët nuk do kenë as me te voglin ndikim ne jetën tuaj ne çift. Gjithçka do varet nga sjellja juaj kështu qe mundohuni te tregoheni sa me realiste. Beqaret do fillojnë te ndiejnë shume për një person te cilin kane fare pak kohe qe e njohin. Për financat do jete një dite jo shume e vështirë. Do e dini mire si te veproni ne mënyrë qe mos linde as problemi me i vogël.

Peshorja-Do ndiheni edhe me te dashuruar se me pare sot dhe do i shprehni gjate gjithë kohës ndjenjat tuaja. Partneri nga ana tjetër do mundohet t’iu mbaje ne pëllëmbe te dorës. Beqaret do kalojnë një dite te zakonshme dhe jo me shume takime. Ne planin financiar do bënit mire te reflektonit mire para çdo lloj shpenzimi. Një gabim i vogël do mund t’iu rrënonte.

Akrepi-Jeta juaj ne çift do jete një rutine e vërtetë gjate kësaj dite. Edhe pse do mundoheni me sa te mundni ta ndryshoni situatën, nuk keni për t’ia dale mbanë. Për beqaret do jete dite e zakonshme. Pjese ma e madhe nuk do dëshirojë te krijoje një lidhje edhe pse mundësitë nuk do mungojnë. Situata ne planin financiar do jete e ndërlikuar sot. Tregohuni te kujdesshëm!

Shigjetari-Gjate kësaj dite do ketë disa debate te vogla ne jetën tuaj ne çift, por situata do përmirësohet ndjeshëm ne orët e pasdites. Beqaret do e kërkojnë ngado personin ideal, por do e gjejnë atë shume me pranë sesa e mendonin. Ndonjëherë ne jete ndodhin disa gjera qe as vete nuk mund t’i imagjinosh. financat ne përgjithësi do jene mjaft te qëndrueshme.

Bricjapi-Ka shume gjasa qe partneri te shohë dike tjetër sot dhe te mendoje t’iu braktise. Edhe nëse e kuptoni vete këtë gjë, mundohuni te reflektoni me kujdes dhe jo te bini ne depresion. Beqaret do bëjnë për vete shume persona, por do e kenë te vështirë te zgjedhin te duhurin. Ne planin financiar ka ardhur koha te zgjidhni borxhet dhe te riorganizoni situatën.

Ujori-Dialogu ne çift do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite, megjithatë serish nuk do ndiheni te plotësuar ne lidhjen qe keni krijuar. Flisni hapur me partnerin dhe shprehini gjithçka qe ndjeni. Beqaret me mire te qëndrojnë vetëm sesa te mendojnë për një lidhje me dike qe do iu sjelle vetëm telashe. Ne planin financiar duhet te vazhdoni te tregoheni vigjilente.

Peshqit-Duhet te merrni ne kontroll frenat e jetës suaj sentimentale sot sepse keni kohe qe e keni lënë pas dore. Mos mendoni se vetëm një telefonate apo njëTe dua” mund te jete gjithçka për partnerin. Beqaret do kenë një takim te rëndësishëm i cili do ua ndryshoje përfundimisht jetën. Financat do fillojnë te përmirësohen ndjeshëm. Me ne fund ne këtë plan nuk keni për çfarë te shqetësoheni. /syri.net

The post Horoskopi për ditën e sotme, 17 nëntor 2018 appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Nëse keni këso puçrra, duhet të shkoni tek dermatologu

Puçrrat janë tashmë një pjesë e zakonshme e lëkurës njeriut. Ato janë aq zakonshme sa shpeshherë nuk kontrollohen tek mjeku. Sipas një studimi fundit, ekspertët ngrenë alarmin për njerëzit duke ju këshilluar vizitohen menjëherë nëse kanë puçrra këtyre tipeve.

Pasi një qime futet mish dhe qëndron për një kohë gjatë, ajo infektohet duke krijuar një puçërr mbushur me lëndë dëmshme.

Puçrrat e mbushura me ujë, me shikim parë duken jo dëmshme. Por vërtetë lëkura i ka krijuar ka shumë infeksion dhe është shumë delikate ndaj faktorëve jashtëm.

Zakonisht puçrrat krijohen mbi buzë janë shumë rrezikshme. Ato përmbajnë një lloj qelbi i cili krijon infeksion përhershëm. Nëse e prekni me dorë ka rrezik përhapet kudo.

Pikat e zeza vetvete janë puçrra. Nëse ju keni tilla lëkurë është e pamundur t’i zhdukni vetë. Madje as maskat e zakonshme nuk ju bëjnë punë. Drejtohuni për tek dermatologu për marrë përgjigjen. /syri.net

The post Nëse keni këso puçrra, duhet të shkoni tek dermatologu appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Është sezoni i kungullit, konsumoni sepse ju bën mirë për shëndetin

A e dini se kungulli është një perimet përmirëson ndjeshëm shëndetin tuaj. Mëposhtë ne do ju listojmë disa arsye se përse ju duhet keni kungullin tryezën tuaj dhe ta konsumoni atë vazhdimisht.

Ja vetitë e kungullit:

Mpreh shikimin

Një kupë me kungull mund t’ju sigurojë 200% sasisë rekomanduar çdo ditë për vitaminën A. Nëse e merrni atë, sytë do t’ju falënderojnë.

Ul rrezikun për kancer

Vitamina A nga kungulli siguron një tjetër përfitim shëndetësor: një rrezik ulët për zhvilluar disa lloje kanceri, si ai i mushkërisë dhe prostatës. Studimet tregojnë se ky përfitim vjen vetëm kur konsumoni ushqime me vitaminë A. Nuk mund merrni njëjtën mbrojtje vetëm nga suplementet e vitaminës A.

Forcon imunitetin

Përveç beta karotenes, kungujt janë pasur edhe vitaminë C, E, hekur dhe folate – lëndë ushqyese këto forcojnë sistemin imunitar. Përfshirja e kungullit ditë ndihmon mirëfunksionimin e qelizave, luftimin e baktereve dhe shërimin shpejtë plagëve.

Parandalon tensionin e lartë gjakut

Ngjyra portokalli e kungullit tregon gjithashtu se kjo perime është e pasur kalium. Kjo është shumë e rëndësishme për uljen e tensionit gjakut. Farat e kungullit janë gjithashtu pasura minerale dhe sterolë bimorë rrisin nivelet e kolesterolit mirë (LDL) dhe mbajnë nën kontroll tensionin e gjakut.

I pasur me kalium

Studimet tregojnë se nivelet e larta kaliumit mund ulin rrezik për goditje tru, gurë veshka dhe diabet tipit 2. Një tjetër bonus: Kaliumi rrit gjithashtu densitetin mineral kockor, duke përmirësuar shëndetin e kockave.

Ndihmon rënien peshë

Kungujt janë larta fibra dhe ulëta kalori. Kjo do thotë ju mbajnë ngopur për një kohë gjatë. Fibrat dietë ndihmojnë edhe shëndetin digjestiv, kështu nuk do keni probleme me kapsllëkun.

Për gjumë qetë

Farat e kungullit janë pasura triptofan, një aminoacid ndihmon prodhimin e serotoninës. Përveç se ju ndihmon ndiheni mirë, serotonina promovon gjithashtu një gjumë mirë.

Mbron lëkurën

Fuqia antioksiduese e beta karotene te kungulli ndihmon për luftuar efektet e plakjes lëkurë. Ajo ndihmon gjithashtu për lehtësuar inflamacionin.

Mbron zemrën

Rreziku për shfaqje sëmundjeve zemrës ulet me rritjen e niveleve fibrave. Fibrat janë pasura me këto minerale. Përveç fibrave, edhe vitamina A dhe kaliumi luajnë një rol rëndësishëm shëndetin e zemrës. /syri.net

The post Është sezoni i kungullit, konsumoni sepse ju bën mirë për shëndetin appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Djali im tre vjecarë thotë se çdo gjë e frikëson atë – a është duke më manipuluar

Rrefime: Djali im tre vjecarë ka hyrë një fazë ku çdo gjë e “frikëson” duke i përfshirë edhe filmat e animuar i ka parë edhe përpara. Atij gjithëmonë i kanë pëlqyer ndryshimet – por kjo është dicka e re, shkruan Essential Babay, transmenton gazeta shneta.

Si reagoj dhe sit ë dallojë ai përnjëmend është duke u ndjer i frikësuar dhe kur luan si i frikësuar vetëm për nxjerrur veten mos bëjë dicka nuk do.

Nëse ju ka ndodhur dicka e tillë me fëmijën tuaj dhe nuk keni ditur si te reagoni, këtu gjeni përgjigjien e duhur.

Kjo është një situatë tipike për parashkollorët. Mund jetë konfuze për ju kur një fëmijë ka qenë gjithmonë i lumtur tashmë po kalon një fazë jo mirë jetës tij. Ndonjëherë mund ju duket si mashtrim, le shohim se cka i mundon ata.

Shumë shpesh frika e fëmijës fillon gjatë kohës gjumit.

Përgjithësisht fëmijët këtë moshë fillojnë ndjejn se do ndodhin gjëra këqija. Ata këtë fazë bëhën ndjeshëm me shumë trauma dhe probleme me gjumë gjatë natës por edhe gjatë ditës.

Ju duhet jeni sa afërt me ta këtë moshë dhe t’i falni samë shumë dashuri dhe t’i kujtoni se ju jeni gjithmonë aty për , pa marr parasysh se cfarë do nodhë. Mos i merrni reagimet e tij si formë mashtirmi dhe mos i flsini fëmijës tuaj gjuhë racionale sepse frika e fëmijëve nuk është racionale, për këtë arsye t’i flisni atyre me gjuhë racionale nuk do ta bëjnë ata ndjehen mirë, përkundrazi vetëm do krijoni panikë dhe me shumë frikë./gazeta shneta/

The post Djali im tre vjecarë thotë se çdo gjë e frikëson atë – a është duke më manipuluar appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Nuk është faji tek metabolizmi kur flitet për mbipeshën

Metabolizmi -Ai është justifikimi për fajësuar gjitha këqijat tona mes tyre edhe shtimin peshë gjithë e përjetojmë me kalimin e kohës, shkruan periskopi, transmenton gazeta shneta.

Është e vërtetë duke nisur nga mosha 30 metabolizmi ngadalësohet, por nuk është ky shkaku i problemit tonë mbipeshës.

Sipas National Institutes of Health njerëzit zotërojnë një aftësi për rregulluar oreksin, e cila humbet me moshën.

Dhe kjo është një nga shkaqet.

Sa rritur jemi aq keq kontrollojmë oreksin tonë .

Megjithatë shkaku kryesor mbetet mungesa e aktivitetit fizik. Me kalimin e kohës njerëzit lëvizin pak dhe ky reduktim sasi i ushtrimeve fizike nuk shoqërohet me ndryshime dietë, shkruan bota.al. Djegim pak kalori, ndërsa vazhdojmë hamë njëjtën sasi.

Ekspertët nga National Institutes of Health pohojnë se ashtuquajturat truke për përshpejtuar metabolizmin për djegur shumë kalori, mes tyre pirja e kafes, çajit jeshil ose substancave pikante realisht nuk funksionojnë dhe nuk ndihmojnë humbjen e peshës

The post Nuk është faji tek metabolizmi kur flitet për mbipeshën appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Si të beheni shembull i mirë për fëmijët tuaj

Mediat kanë një ndikim madh tek fëmijët – dhe kur fëmijët rriten, bota online ka një ndikon drejtpërdrejtë ndaj jetës ato zgjedhin. Kjo mund shihet mënyrën se si ata imitojnë personazhet e preferuar televiziv, pretendojnë jenë yje YouTube, shkruan living.al, transmenton gazeta shneta.
Por prindërit kanë ende një ndikim madh. Sidomos mamatë luajnë një rol madh zhvillimin dhe edukimin e fëmijëve një botë tashmë tregohen vetëm pjesët jo reale njerëzve. poshtë janë pesë mënyrat ë ndikimit mamave tek fëmijët:
1-Mësojnë ta duan trupin e tyre: Shpesh nga bota online mesazhet përcillen për perfeksionin janë gabuara dhe duke qënë një moshë vogël shumë gjëra fëmijët nuk arrijnë ti kuptojnë. këtë pikë mamatë janë ato bëjnë ndryshimin, duke is shpjeguar mënyrë thjeshtë dhe kuptueshme si është realiteti.
2-Të tregojnë një familje bashkuar: kohët e fundit nuk janë vetëem mamatë ato qëndrojnë kuzhinë, por dhe baballarët. Kjo është një mënyrë për kaluar shumë kohë familje dhe fëmija kuptojnë detyrat janë barabarta për gjithë.
3-Mos përdorni celularin ndërkohë I jepni makinës: Ka raste kur është e pashmangshme një gjë e tillë për arsye puneve shumta. Por nqs mundeni shmangeni këtë veprim sepse pas I bëhet ves dhe fëmijëve tuaj.
4-Media: Është detyra e prindërve ose shumë e mamave çojnë fëmijët rrugën e duhur. zgjedhin kanalet e caktuara dhe kukullat pao filmat janë edukues.

The post Si të beheni shembull i mirë për fëmijët tuaj appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Aksident i rëndë në Prishtinë, humbin jetën tre persona

Tre persona kanë ndërruar jetë dhe katër person janë lënduar aksidentin ku është përfshirë edhe eskorta e ambasadores turke Kosovë, Kivilcim Kiliç, shkruan gazeta Express, transmenton Gazeta shneta.

Lajmin për Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë, Florije Ahmeti.

ora 18:25 kemi pranuar informatën nga QKUK, se ka ndërruar jetë  një nga personat e lënduar ne aksidentin qe ndodhi sonte ne  fshatin Mramor”.

Policia ka konfirmuar për Gazetën Express se para një ore në aksidentin e rëndë që u përfshinë tri vetura kanë humbur jetën dy persona, katër të tjerë janë lënduar.

Aksidenti ka ndodhur magjistralen Prishtinë-Gjilan, konkretisht fshatin Mramor.

Rreth ores 17:00 ne magjistralen Prishtine – Gjilan, saktesisht me fshatin Mramor, ka ndodhur nje aksident trafiku ku jane perfshire tri automjete. si pasoje e aksidentit lendime trupore kane pesuar 6 persona. Dy prej te cileve ne vendin e ngjarjes kane nderruar jete. Vdekjen e tyre e ka konstatuar ekipi mjekesor ne vendngjarje, nderkohe qe 4 personat e lenduar jane derguar per tretman mjekësor”, tha Ahmeti.

këtë aksident është përfshirë edhe eskorta e ambasadores turke Kosovë, Kivilcim Kiliç. Mësohet se edhe ambasadorja ka marrë lëndime trupore dhe po trajtohet QKUK.

 

The post Aksident i rëndë në Prishtinë, humbin jetën tre persona appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Çka është amniocenteza dhe në cilin muaj të shtatzënisë shfaqet

Amniocenteza është procedurë cilën merret lëngu amniotik nga mitra, dërgohet për analizë laboratorike, ku bëhet caktimi i kariotipit foshnjes, respektivisht numri dhe pamja e kromozomeve, shkruan beba ime, transmenton gazeta shneta. 

Ky test diagostik preferohet nga ana mjekut, pas rezultateve anomalive nga ‘Triple’ testi, brengosja nga çrregullimet e caktuara gjenetike.

Marrja e lëngut frytit bëhet zakonisht mes javës 16-18 shtatzanisë, ndërsa voni gjer javën e 19-të. Nëse amniocenteza bëhet vërtetohet gjendja e mushkërive foshnjes, saktësisht pjekuria e mushkërive shkaku i lindjes parakohshme, bëhet mes javëve 32-36, ndërsa nëse gruaja ka probleme me diabet bëhet edhe gjer javën e 39-të.

Egzistojnë shumë arsye se përse bëhet kjo procedurë:

  1. Amniocenteza gjenetike siguron kontrollimin e materialit trashëgues (kromozomeve) dhe atë sipas rekomandimit mjekut pas rezultateve mëparshme testeve anomalive, pas informimit mjekut për sëmundjet familje dhe fund janë domosdoshme konsultimet me gjenetikun, por vendimi është ju, nëse doni ta bëni amniocentezën.

Me këtë metodë vërtetohet nëse egziston rreziku nga paraqitja e Sindromit Daun, Tarner, Eduardson apo Patau, mund vërtetohen edhe anomali tjera foshnjeve (humbja e shqisave dëgjimit apo pamurit). Gjithashtu, këtë mënyrë mund vërtetohet me siguri edhe gjinia e foshnjes.

  1. Vërtetimi i pjekurisë mushkërive – saktësisht kontrollohet nëse mushkeritë e foshnjes janë gatshme për lindje. Ky tip i amniocentezës bëhet rastet e komplikimeve caktuara kur shtatzëna duhet lind herët. Kjo procedurë bëhet nga java e 32-të, se voni gjer javën e 39-të.

1 1600 raste mund ndodh egziston kromozomopatia e frytit, por anën tjetër tek 1 200 gra pësojnë abort. Megjithatë, pas hulumtimeve mëvonshme tek shumë raste vërtetohet aborti është shkaktuar nga kromozomopatia.

The post Çka është amniocenteza dhe në cilin muaj të shtatzënisë shfaqet appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.