Home » Mjekësi

Etiketë: Mjekësi

20 arsye për ta shtuar shafranin e Indisë në dietën tuaj

Ja 20 arsye ta shtoni shafranin e Indisë dietën tuaj:

1.Eshtë një agjent antiseptik natyral dhe antibacterial,
per perdorim dezinfektim, prerje dhe djegie lëkurës.

2. Kur kombinohet me lulelakër, ajo ka treguar efekt
për parandaluar kancerin e prostatës dhe për ndaluar rritjen
e kancerit ekzistues prostatës.

3. Parandalon kancerin e gjirit.

4. Mund parandalojë Melanomen dhe shkaktojë qelizat ekzistuese
te melanomes për ti vetvrare ata(qelizat).

5. Redukton rrezikun e leuçemis se fëmijërisë.

6. Është një detoksifikues natyrorë i mëlçisë.

7. Mund parandalojnë dhe ngadalsoj progresionin e
sëmundjes Alzheimer duke hequr pllakën amyloyde qe depozitohet tru.

8. Mund parandalojë metastazat ndodhen forma ndryshme kancerit.

9. Ёshtë një anti-inflamator i fuqishëm natyror
vepron si shumë barna anti-inflamator por pa efekte anësore.

10. Jep shpresë ngadalësimin e progresit
sklerozës shumëfishtë(multiple) minj.

11. Eshtë një qetësues natyral dhe frenues(inhibitor|) i enzimes COX-2 (ciklooksigenazës)

12. Mund ndihmojë metabolizmin yndyror dhe rënien pesh!

13. Është përdorur gjatë kohë mjekësin kineze për trajtimin e depresionit.

14. Për shkak përparsive anti-inflamator saj, është perdorur
si trajtim natyror për artrit reumatoid dhe
artritin.

15. Nxit efektet e barit Paclitaxel(kemoterapi) dhe
redukton efektet e saj anësore.

16. Premton shum studimet janë duke u zhvilluar mbi efektet
e shafranit Indisë kancerin pankreatik.

17. Studimet vazhdojn për treguar efektet pozitive
shafranit Indisë mielomen multiple.

18. Ështe deshmuar për ndaluar shtimine e tumorit enët e gjakut.

19. Shpejton shërimin e plagëve dhe ndihmon
rimodelimin e lëkurës dëmtuar.

20. Mund ndihmojë trajtimin e Psoriasis dhe gjendjet tjera
inflamatore të lëkurës.

Burimi:Mjekesia Islame
 
Reklama

Si të përdorni vajin e ullirit në fytyrë

969773_534973459896184_1529408864_n Si të përdorni vajin e ullirit në fytyrë

Vaji i ullirit është një nga vajrat shëndetshëm për trupin tuaj
me cilin duhet gatuani. Por ai nuk është i efektshem vetëm për
organizmin tonë, para shumë kohësh është vënë re një përdorim i madhë
krijimin e produkteve kozmetike. Ky vaj rrallë-herë mund
shkaktojë reaksion mbi lëkurë.

pari; Lyeni fytyren me vaj.
Mjafton merrni pak lëng molle, pak ujë dhe pak vaj. Këto përbërës do
krijojnë një krem zbutës gjatë natës.

dyti; lani fytyren me ujë, pastaj fshijeni. Lyeni sërish fytyren me
vaj e lini 2 minuta dhe pas merrni pak sheqer dhe vendoseni fytyrë
cilen e keni lyer me vaj. Masazhoni butësisht lëkuren. Ky trajtim
do ndihmojë parandalimin e shfaqjes rrudhave.

treti; lyeni buzët me vaj ullirit, sidomos stinen e dimrit për evituar plasaritjen e tyre.

katerti; lyeni një top me pambuk vaj ulliri dhe me atë heqni make
up-in. Kjo mënyrë do të heqë edhe rimelin që mund të jetë kundra ujit.

Burimi:Mjekesia Islame

Synetimi

Studimet mjekësore reja kanë vërtetuar se ekzistojnë sëmundje
shumta organet riprodhuese (seksuale), sëmundje disa nga cilat
janë edhe shkatërruese për njeriun. Shumica e këtyre sëmundjeve janë
prezentë te njerëzit nuk janë synetuar, derisa te sunetuarit
këto lloje sëmundjeve janë inekzistuese apo shumë rralla.

Synetimi është preventivë nga infektime ndryshme organin gjenital

Synetimi e mbron fëmijën nga infektimi i uretrës (kanalet urinare)

Burimi:Mjekesia Islame

Shalqiri dhe dobitë shëndetësore

942675_531829083543955_1326656756_n Shalqiri dhe dobitë shëndetësore

Shalqiri duhet ta hamë vetëm freskët, sepse ngrënia e shalqirit i
cili ka filluar shkatërrohet (prishet) shkakton sëmundje ndryshme.
Nëse sëmuremi nga sëmundja e `nxehtë`, ngase kemi ngrënë shalqir
papjekur, ose shalqir kalbur, ilaçi i mirë është shurupi nga
mjalti dhe uthulla, e nëse sëmuremi nga sëmundja e `ftohtë`, ilaçi i
mirë është xhenxhefili (zingiben officale).

Transmetohet se
Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, e ka ngrënë shalqirin me
hurma freskëta, ka thënë: “Njëra e largon nxehtësinë nga trupi, e
tjetra ftohtësinë”. Transmeton Tirmidhiu.
Ebu Davudi ka thënë: “Nga frutat i ka dashur Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, kanë qenë shalqiri dhe rushi.”
El-Masgani ka thënë: “Kur babi im blente shalqir thonte: `Numëroi sa
`brinjë` ka , sepse nëse numri i tyre është tek atëherë shalqiri do
jetë i pjekur dhe i ëmbël”

Është edhe hadithi cilin e
transmeton Ibn Abbasi ku thuhet se shalqiri është ushqim, pije dhe
aromë. Pastron lukthin dhe barkun, e rritë sasinë e lëngut spinal
(Likorin cerebrospinal), ndihmon marrëdhëniet seksuale, forcon
pamurit dhe ndërpren ftohtësinë.

Burimi:Mjekesia Islame

Luledhtrydhet

217301_531848036875393_367900559_n Luledhtrydhet

Nje studim i drejtuar nga 12 vullnetare te shendetshme nga nje
kerkuesish te Universitetit te Politeknikes ne Spanje, ka zbuluar qe po
te konsumoni gjysem kilogrami luleshtrydhesh ne dite, ndihmon per te
mbajtur trupin te shendetshem, te ri dhe e forme. Nga ky studim ka dalur
se, luleshtrydhet jane me rezistente ndaj stresit dhe si fakt mund te
jete me nje rendesi te madhe nese merret parasysh se fenomeni mund te
sjelli semundje te renda. Luleshtrydhet gjithashtu ndihmojne dhe trurin ,
dhe sidomos memorien tone, kjo fale permbajtjes se saj si acid folik
ndalon demencen dhe Alzheimerin.

Luledhtrydhet , jane te mira
dhe per bukurine tuaj : ato per mbajne shume vitamina dhe ndihmojne ne
rigjenerimin e fytyres.Po te shikoni dhe nje pjese e produkteve qe
perdoren per fytyren kane permbajtjen me luleshtrydhe.

Burimi:Mjekesia Islame
 

Kënaja

263270_531832243543639_1004455170_n Kënaja
Fakti shkencor vërteton dobinë e kënasë shërimin e plagëve, djegiet dhe ulcerën e lëkurës.

Ndoshta habitemi kur mësojmë se pejgamberi ynë i dashur ka përdorur
kënanë për këtë qëllim. Është përcjellë prej tij se: “Sa herë ka
pësuar ndonjë lëndim, apo thumbim, ka vënë këna.” (Shënon Tirmidhiu me
zinxhir të mirë transmetuesish)

Deveja dhe qumështi i devese

923284_531833126876884_1529159498_n Deveja dhe qumështi i devese

Kur’ani Fisnik na urdhëron mendojmë dhe meditojmë mbi krijesat e Allahut duke thënë:

A nuk i shikojnë devetë se si janë krijuar?” (Gashije, 17)

Po studiojmë devetë do vërejmë mrekulli shumta:

Deveja mund përballojë nxehtësinë deri 70 gradë Celsius.

Gjithashtu deveja baktrianuse është gjendje përballojë ftohtit arrin deri minus 40 gradë Celsius.

Deveja pi ujë ëmbël dhe njelmët.

Ajo ka mundësi përballojë etjen tepër se një muaj.

Disa hulumtues kanë zbuluar ekzistimin e antibiotikëve qumështin e
devesë dhe si rezultat ato e furnizojnë trupin me imunitet duhur
kundër shumë sëmundjeve.

Trajtimet natyrale të sterilitetit

401167_531834493543414_732853043_n Trajtimet natyrale të sterilitetit
Për problemet e sterilitetit, si te burrat edhe te gratë, mjekësinë
natyrale popullore janë përdorur bimë dhe lëndë tilla si: Ginseng,
poleni i pemës hurmës arabe, qumështi i bletës, poleni i bletës,
mjalti, nigella sativa (fara e zeze), fenugreek, peppergrass (water
cress), myrrh-tree, xhenxhenfil, kanella, lëngu i rrushit, etj.

Dieta ushqimore: preferuara: qumështi i freskët, veza e freskët,
elbi, perimet e freskëta, peshku, fasulja e bardhë, kungulli, bizelja,
mjalti natyral, karrota.
Me ndikim negativ: yndyrat, erëzat dhe ushqimet e përpunuara dhe konservuara.

Menyra e jetes: Koha e mirë për kryerjen e marrëdhënieve intime
kërkim shtatzanisë është dita e pestë pas mbarimit
menstruacioneve, pastaj ditën e shtatë, nëntë, e kështu për dy
javë rresht, një ditë po e një jo.

Magnezi ky mineral i rëndësimshem

970822_531285953598268_1621227516_n Magnezi ky mineral i rëndësimshem

Magnezi ky mineral i rëndësimshem
 
Zemra, muskujt dhe nervat kanë nevojë për sasi mëdha magnezi për
funksionuar optimalisht. Megjithatë, shpesh herë nuk kemi dhëna
mjaftueshme prej këtij minerali rëndësishëm trup, i cili është
konsumuar sasi mëdha për shkak stresit zgjatur, nga ndotja e
rrethit njeriut sy dhe sasia e tepërt e nikotinës dhe alkoolit (keto
dy prodhimet është se e qartë se
janë ndaluara ne fenë tonë te pastërt). Gjatë verës, trupi për shkak
te humbjes se djersëve me shumë humbë magnezin. ushqyerit e mangët
shpie ne mungësë këtij minerali rëndësishëm trup dhe efektet
janë nërvozimi dhe stresi. Gjendjen e përgjithëshme mendjes dhe
trupit e hedhë jashtë bilancit, përvec kësaj, ndihen dhimbje barku dhe
gjitha këto e shqetësojnë njeriun gjumë. trupi mund prodhojë
vetëm ketë mineral, ai duhet konsumohet me ushqim. Ushqimet
përmabjnë sasi magnezi vecanti janë bukët integrale, perime, fasule,
arrat dhe perimet jeshile.

Agjërimi dhe ndikimi në Mushkëri, Veshka dhe Pankreas !

*Mushkëritë
Kur marrim frymë, trupi ynë thith mijëra toksina ndodhen rreth
nesh përfshirë edhe tymin nga duhani ndërsa agjërimi ndihmon heqjen e
këtyre toksinave grumbulluara mushkëri. Meqenëse reduktohet pirja
e duhanit, pastrohet gjaku dhe forcohen mushkëritë.

*Veshkat
Agjërimi nxit efektin natriuretik, e lejon trupin eliminojë
natriumin dhe ujin e tepërt nga organizmi, e kjo çon uljen e
presionit gjakut.

*Pankreasi
Agjërimi ka efekt
stabilizues edhe te diabetikët, sepse ngrit nivelin e insulinës. Ai
është një rast i mirë për zvogëluar përqindjen e sheqerit gjak
pikën ulët tij. Ai i jep gjëndrave pankreasit një rast
mirë për pushim, sepse detyra e tij është prodhojë insulinë, e
cila e shndërron sheqerin yndyrë depozitohet inde. Kur ushqimi
kalon masën e insulinës sekretuar, pankreasi lodhet dhe, si rrjedhojë
e ndërpret aktivitetin e tij, kështu sheqeri grumbullohet gjak dukë
rritur përqindjen e tij gradualisht, deri sa shfaqen simptomat e
sëmundjes. Për këtë arsye, klinikat e ndryshme kuruese, tërë botën
praktikuan agjërimin si metodë kurimi për sëmurë diabet,
periudha ndryshme kohe, varësi gjendjes shëndetësore tyre.
Kjo metodë ka pasur rezultate dhe sukses kënaqshëm pa përdorur ilaçe
tjera.

__________________________________________
Vizito faqen: www.mjekumusliman.com
• Shperndaje •