Home » Lajmet e fundit nga Struga

Etiketë: Lajmet e fundit nga Struga

“Më jep 1200 euro ose të nxora në “Facebook”

Plotë 1200 euro i ka kërkuar një i ri shqiptar ish dashurës tij mënyrë mos i publikonte fotot nudo rrjetet sociale.

Ai e ka shantazhuar renë nga Gjilani disa herë, deri sa kjo e fundit, duke qenë se nuk e kishe shumën i kërkonte djali, është dorëzuar dhe e ka denoncuar polici.

Ngjarja ka ndodhur Kosovë, ndërsa policia e shtetit fqinj bën me dije s enë pranga ka rënë F.F., i cili, me qëllim përfitimi kundërligjshëm pasuror për vete apo person tjetër, përmes telefonit, ka shantazhuar ish dashurën e tij A.A.

Sipas bluve Kosovës, i riu ka dashur ajo t’i sigurojë 1200 euro ose kundërt, do t’i publikonte fotografitë intime rrjete sociale dhe te familjarët e saj.

Reklama

Shqiptarja që po dridh grekët

Mediat mëdha Greke kane me ditë te tëra qe fjalen time tek 360 grade po e japin ne edicionin qendror te lajmeve, madje edhe sot por nuk janë lejuar videot jashtë Greqisë. Unë ju qendroj tezave te mia historike qe janë mbështetura fakte shkencore dhe jam e hapur për diskutuar për to me çdo historian profesionist qe e njeh problematikën historike kësaj kohe. Si historiane profesioniste, kam detyrimin kërkoj dhe them vetëm Vertetën. Kam marr me mijera mesazhe qe nuk kam kohe tu pergjigjem te gjithave. Kam marr mesazhe nga arvanitet,nga politikan Grek, studiues Grek qe dua ti falenderoj qe me japin te drejtë për problematikën qe kam ngritur, pasi kjo i është mbajtur me vite tëra e fshehur publikut atë vend.

DISKUTIMI HISTORIK NE GREQI JA KALON PORTOKALLISE SONE,

Pangalos ish Ministri i jashtem i Greqise thote qe Aleksandri i Madh eshte Shqiptar,( dhe ka plotesisht te drejte).

Kocaqi thote qe Cipra dhe Greket jane Arvanit dhe Shqiptar.
Drejtuesi thote qe kane marr ne telefon Shqiptar te lindur ne Shqiperi qe mallkojne Kocaqin, qe po thote te tilla gjera. E di qe ka te tille ketu qe bejne me Grek se Greket, se kane nxjerr perfitime ekonomike nga kjo gje.
Nje Psomiadhis ish prefekt e ish guvernator i Maqedonise leshon edhe fjale fyese ndaj meje. Emagjino se ne ca niveli ka rene debati historik dhe njerezor. Madje kete Psomiadhin me lind e drejta ta hedh edhe ne gjyq per fyerje publike.
Niveli i debatit teper i ulet, aspak shkencor, vetem propogandistik, pa asnje fakt. Nuk jane ne gjendje te me gjejne grekun se nuk ka dhe fyejne e bertasin. Historia behet me fakte dhe jo duke me fyer mua. Jane mesuar te mashtrojne por kesaj radhe ju ka ngelur sharra ne goxhde. Le te me gjejne ate 1 komandant Grek nga ata 100 dhe mos te merren me mua por me te gjetur faktet.

Erdha nga Struga e poezisë, një varg liqeni për ty të thurr…

Atje Shalën e Bajgorës…

( Dëshmores, Fatime Hetemi)

Erdha nga Struga e poezisë

Një varg liqeni për ty thurr

Ti s’ishe aty atë ditë

Vetëm portretin kishe mur…

thanë se ke ikur maleve

Dhe maleve ke shtëpinë

Gjersa Flamuri i Arbërit

marrë gji gjithë Shqipninë…

Lebit MURTISHI

Bujar Osmani: Ivanovi përfaqëson atë që duam më 30 shtator ta ndërpresim

Nënkryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani duke e komentuar deklaratën e presidentit Gjorge Ivanov se nuk do dalë referendum 30 shtator, tha se shefi i shtetit përfaqëson “gjithçka nga e cila Maqedonia dëshiron dalë 30 shtator”. “Mbase një farë mënyre kjo është diçka pozitive sepse Ivanovi përfaqëson atë duam 30 shtator ta ndërpresim. Gjithçka nga e cila Maqedonia dëshiron dalë 30 shtator e përfaqëson zoti Ivanov me veprimtarinë e tij periudhën vijuese. Është pozitive e dimë se çfarë presin qytetarët dhe qartësisht e bëjmë kontrastin midis asaj duhet ndodhë. Vendimi është midis diçkaje e përfaqëson Ivanovi dhe diçkaje e përfaqëson e gjithë bota e civilizuar perëndimore e cila erdhi këtë muaj Shkup, por e përfaqësojnë edhe shumica e qytetarëve Republikën e Maqedonisë”, tha Osmani duke iu përgjigjur pyetjeve gazetarëve pas pres konferencës Qeveri dhe theksoi se ky është qëndrimi i tij personal.

Enët dhe gotat plastike janë të dëmshme për shëndetin

Përdorimi i enëve dhe gotave plastike për ushqim dhe pije nuk janë sigurta, sikurse konsiderojnë konsumuesit, pavarësisht asaj nëse ambalazhet përmbajnë shenjën pa BPA”, shkruan Current Biology.

Studimi i ri gjen fakte reja, cilat tregojnë se përdorimi i plastikës me rastin e ushqimit dhe pijeve nuk është i sigurt. Hulumtimi është kryer minj dhe shkencëtarët besojnë se vlen edhe për njerëz, transmeton ksp.

Shkencëtarët kanë gjetur se minj, komponimet zëvendësuese për bisfenol A shkaktojnë një rënie numrin e spermatozoideve dhe qelizat e vezëve qëndrueshme, cilat transmetohen gjeneratën e ardhshme.

BPA është një etiketë për përbërësin kimik Bisphenol A përdoret paketën e ushqimit dhe pijeve nga viti 1960. Përdoret për bërë plastikë fortë, transparente, polikarbonat.

Komponenti i paketimit kalon ushqim, veçanërisht nëse plastika është e vjetër ose e dëmtuar dhe dëmi mund shkaktohet edhe nga furra me mikrovalë.

Kimikati është aq i përhapur saqë Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve 2003 dhe 2004 përcaktoi praninë e kësaj përbërje 93 për qind mostrave urinës marra.

Ngacmimet seksuale në Tiranë. Historia e 23-vjeçares që nuk ka mundur të denoncojë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi qëndrojë Tiranë për t’u punësuar.

Por, ambientet punëdhënëse ajo ka frekuentuar është ndjerë vazhdimisht e ngacmuar seksualisht nga shefat e saj.

“Nisa kërkoja punë, por ishte shumë e vështirë, sidomos për një femër. Kur shkon kërkosh punë nuk shikojnë aftësinë, por format”, tregon Ada.

rrëfimin e saj, 23-vjeçarja tregon një nga rastet e ngacmimeve.

“Pronari tha se mund merrja çfarë doja pa paguar. Gjithë kohës dërgonte mesazhe, kërkonte foto mëngjes”, thotë vajza.

Ada nuk është e vetmja. rrethin e saj shoqëror njeh shumë vajza bien pre’ e këtyre ngacmimeve. Disa herë ka tentuar t’i denoncojë këto raste, por është tërhequr për shkak familjes: “Babai nuk do lejonte rrija Tiranë. Nëse do isha akoma shkollë, do hiqte edhe nga shkolla. Duke u nisur nga kushtet e familjes sime, jam e detyruar kërkoj punë”.

vendin tonë nuk ka një numër zyrtar vajzave ngacmohen seksualisht punë. Megjithatë, sipas një studimi, raportohen paktën 20 raste çdo vit.

Agim Vinca dhe Vahit Nasufi vlerësohen me çmimet letrare “Lasgush Poradeci”dhe” Mitrush Kuteli”(Foto)

Sot Pogradec, organizim shoqates kultorore”Elita Art Letër” u mbajt ceremonia e dorëzimit çmimemeve letrare, cilen u dhanë çmime për vepra letrare sukseshme, botuara ndermjet dy takimeve .Në mesin e shpërblyerve janë edhe dy krijues nga Struga:Prof.Agim Vinca u shpërblye me çmimin Lasgush Poradeci,për librin me poezi”Kamban qafë”botuar Francë gjuhën shqipe dhe gjuhën frënge,me ilustrime piktorit pogradecar Anastas Kostadini-Taso,si dhe poeti Vahit Nasufi me çmimin “Mitrush Kuteli” për romanin “Udhëtim labirint” mëson Strugalajm.com.Ceremonia u mbajt te shtatorja e Lasgush Poradeci, prani autoriteve lokale dhe shumë krijuesve nga Korça,Pogradeci,Struga,Kolonja,
Devolli dhe nga hapsirat tjera shqiptare.Në fjalën e tyrë laureatet Vinca dhe Nasufi theksuan,rëndësinë e këtyre takimeve integrimin shpirtĕror mbarëshqiptare si komb.(Strugalajm.com)
IMG-65389572889359268291d5fbdd7e0cbd-V Agim Vinca dhe Vahit Nasufi vlerësohen me çmimet letrare “Lasgush Poradeci”dhe” Mitrush Kuteli”(Foto)

IMG-65389572889359268291d5fbdd7e0cbd-V Agim Vinca dhe Vahit Nasufi vlerësohen me çmimet letrare “Lasgush Poradeci”dhe” Mitrush Kuteli”(Foto)

IMG-65389572889359268291d5fbdd7e0cbd-V Agim Vinca dhe Vahit Nasufi vlerësohen me çmimet letrare “Lasgush Poradeci”dhe” Mitrush Kuteli”(Foto)

IMG-65389572889359268291d5fbdd7e0cbd-V Agim Vinca dhe Vahit Nasufi vlerësohen me çmimet letrare “Lasgush Poradeci”dhe” Mitrush Kuteli”(Foto)

IMG-65389572889359268291d5fbdd7e0cbd-V Agim Vinca dhe Vahit Nasufi vlerësohen me çmimet letrare “Lasgush Poradeci”dhe” Mitrush Kuteli”(Foto)

IMG-65389572889359268291d5fbdd7e0cbd-V Agim Vinca dhe Vahit Nasufi vlerësohen me çmimet letrare “Lasgush Poradeci”dhe” Mitrush Kuteli”(Foto)

Mickoski nga Ohri: Marrëveshja kundër interesave kombëtare dhe të shtetit të Maqedonisë

Marrëveshja për ndryshimin e emrit është i dëmshëm dhe duhet hidhet poshtë. Ajo është kundër interesave kombëtare dhe shtetit Maqedonisë. Ajo është “mish i egër” i futur organizëm shëndoshë na mbyt dhe do na tërheq pas nëse nuk kundërshtojmë, theksoi lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski fjalimin para pjesëmarrësve marshit protestues partia opozitare e ka organizuar sot Ohër.

Lideri i partisë para simpatizantëve dhe mbështetësve VMRO-DPMNE-së përkujtoi se disa momente historike, cilat bashkësia ndërkombëtare ka premtuar një ardhme mirë për vendim përmes pranimit lëshimeve si referenca e përkohshme, ndryshimi i flamurit, Kushtetuta, Marrëveshja e Ohrit, riorganizimi territorial.

“Pranuam gjithçka kërkuan na ne, edhe vitet e 90-ta. edhe vitin 2001 edhe vitin 2004. Tani ta mbledhim guxim, për ta ndryshuar qasjen dhe kjo tani po na ofrohet mos e pranojmë, sepse është kundër interesave tona, kundër asaj na e kanë lënë paraardhësit tanë. Sepse kjo është marrëveshje për ndryshimin tonë personal”, tha, mes tjerash Mickoski.

Ai i paralajmëroi qytetarët e vendit se nëse kalon kjo tani po ofrohet, siç tha, “marrëveshjen e pranuar humbet identiteti kombëtar dhe njëherit jepen frena duart e Greqisë për ta bllokuar rrugën evropiane Maqedonisë kur dojë dhe si dojë”.

Lideri opozitar i theksoi dispozitat ligjore sipas cilave për suksesin e referendumit ardhshëm është e nevojshëm jehonë nga shumë se 900 mijë votues nga cilët gjysma ta mbështesin marrëveshjen, ndërsa drejtoi edhe kritika serioze ndaj pushtetit aktual kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev.

St. Gallen në Zvicër,referendum për ta ndaluar burkan

Qyteti i St. Gallen i Zvicrës pritet mbajë një referendum për ndalimin e burkës e cila është veshje e përdorur vendet arabe mbulon gjitha pjesët e trupit dhe fytyrës.

St. Gallen mund bëhet qyteti i dytë zviceran me ligj e ndalon veshjet cilat mbulojnë fytyrën hapësirat publike, shkruan The News.

Gjatë vitit kaluar, ligjvënësit e St. Gallen kanë hartuar një tekst ku thuhej: “Çdo person i cili bëhet i paidentifikueshëm duke mbuluar fytyrën hapësirat publike do gjobitet, pasi kjo veshje rrezikon sigurinë publike dhe paqen sociale”.

“Në luftën kundër NATO-s e humbëm Kosovën. Në luftën e re, kjo është e qartë, do ta humbnim edhe Serbinë”

Nga Vuk Drashkoviç

luftërat e viteve ’90 kemi humbur shtetin cilin jetonin gjithë serbët. luftën kundër NATO-s e humbëm Kosovën.

luftën e re, kjo është e qartë, do ta humbnim edhe Serbinë. Vetëm duke pranuar realitetin kosovar dhe miqësi me popullin shqiptar, Serbia mund t’i ruajë dhe forcojë popullin serb mbetur Kosovë, kishat dhe manastiret serbe, pronat e tyre, tokën e tyre, territorin e tyre

E pyeti mësuesja Pericën e vogël:

Sa bëjnë dy plus dy?” “Trembëdhjetë”, u përgjigj ai.

“Pericë, i ke dy molla, pastaj mami t’i jep edhe dy. Sa molla do t’i kesh pastaj?” “Trembëdhjetë”, përsërit Perica.

“Mami t’i jep dy molla, ndërsa tezja edhe dy tjera. Sa molla do t’i kesh gjithsej”, këmbëngulë mësuesja.

“Trembëdhjetë… q… shurdhacen”, bërtet Perica.

“Dialogu” i kësaj anekdote gjithnjë e shumë kujton “dialogun e brendshëm për Kosovën”, i cili Serbi po zhvillohet mes fakteve pamohueshme dhe atyre, cilët faktet dhe realitetin kosovar nuk e pranojnë. Lufta e shkurtër e Serbisë kundër aleancës NATO-s përfundoi 9 qershor 1999, me kapitullimin e pakusht ushtrisë Republikës Federale Jugosllavisë atëhershme (Serbia dhe Mali i Zi), nënshkruar Kumanovë. gjitha formacionet ushtarake, paraushtarake, policore, para policore dhe gjitha formacionet e tjera armatosura shtetit mundur, e braktisën përgjithnjë territorin e Kosovës, deri atëherë krahinë nën sovranitetin e Republikës Serbisë. Me kapitullimin Kumanovë, Kosova është shkëputur nga Serbia, thonë faktet. “As na intereson kjo, Kosova është Serbi!”

Por, kapitullimin Kumanovë nesërmen e vulosi Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Rezoluta 1244 është miratuar, sipas Kapitullit Shtatë Kartës OKB-së. Jemi përshkruar si shtet ka fshehur krimet dhe katastrofën humanitare mbi shumicën shqiptare Kosovë, ka kërcënuar paqen rajonale dhe botërore, e raste tilla intervenimi i armatosur ndërkombëtar është i lejueshëm. Kështu me Rezolutën 1244 u legalizua bombardimi i NATO-s. Me atë Rezolutë tërë pushteti dhe administrata e Serbisë u dëbua nga Kosova dhe u përcaktua procedura, udhërrëfyesi, për t’i dhënë fund protektoratit OKB-së Kosovë dhe arritjes pavarësisë Kosovës.

Rezoluta 1244, po ashtu ndaloi “kthimin gjendjen e paraluftës, përkatësisht kthimin e Kosovës nën administrimin e Serbisë. Ndaloi edhe ndarjen e Kosovës dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Për gjitha këto vendime ka votuar edhe Rusia. Kanë votuar edhe gjitha shtetet anëtare Këshillit Sigurimit OKB-së. Vetëm Kina ka abstenuar”,-kështu thonë faktet.

Nuk na intereson, Kosova është Serbi!” Duke u thirrur Rezolutën 1244, Kosova e ka shpallur pavarësinë, ndërsa Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, ka gjykuar se ai vendim nuk është kundërshtim as me drejtën ndërkombëtare, as me Kartën e OKB-së, as me Rezolutën 1244”,-kështu thonë faktet kokëforta.

Ajo është gjykatë antiserbe, Kosova është Serbi!”-kjo është përgjigja dëgjohet. “Shumica e shteteve anëtare OKB-së dhe pothuaj gjitha shtetet e BE-së dhe NATO-s, e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës”,-kështu flasin faktet.

“S’janë gjë ato shtete.

Me neve janë Surinami dhe Burundi. Kosova është Serbi!” “Por, Kosovë shumë se 90 për qind janë shqiptarë dhe vetëm rreth 6 për qind serbë, dhe numri i tyre po bie me shpejtësi”,-thonë faktet.

Edhe pa serbë, Kosova është Serbi”,-jehon përgjigja. Perica i vogël nga anekdota, me gjasë nuk e ka ditur sa bëjnë dy plus dy. Mohuesit e realitetit kosovar dinë gjithçka dhe nuk pranojnë asgjë. Ata bëhen qëllimisht shurdhër para fakteve dhe verbër para realitetit. Ata janë peshkatarë shpirtrave dhe ndjenjave shumicës serbëve, cilët, me vërtetë, nuk e dinë çka është nënshkruar Kumanovë, as çfarë shkruan Rezolutën 1244, as vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare Drejtësisë.

Nuk e dinë sepse, nga kapitullimi Kumanovë e deri sot, vërtetën për humbjen e Kosovës popullit ia fshehin gjithë. Kisha, parlamenti, partitë, mediat. Gjithnjë e hapur gazetat bulevardeske, me tirazh madh dhe televizionet me frekuencë nacionale, çdo ditë, si mbrojtës Kosovës i promovojnë njerëzit, cilët para dy dekadave kanë nxitur represionin dhe krime ndaj shqiptarëve Kosovës dhe luftën e çmendur Serbisë kundër aleancës NATO-s. E verbojnë popullin me përralla duke thënë se, Millosheviçi e fitoi luftën dhe kërkojnë për shkak mbrojtjes Kosovës t’i ngrihen përmendore.

Përbetimi i Preambulës Kushtetutës ( Serbisë), se Kosova edhe sot është krahinë nën sovranitetin e Serbisë, është kurora me cilën mbulojnë mashtrimet e tyre dhe kundërshtimin agresiv Marrëveshjes Brukselit dhe çdo dialogu serbo-shqiptar mbi Kosovën. Populli i Serbisë nuk e di se teksti i Preambulës Kushtetutës nuk e obligon askënd. “Rege impossibilium nulla obligatio”- kjo mësohet vitin e parë Fakultetit Juridik.

serbisht: “norma e pamundshme nuk është e obligueshme”. Për shembull, kur themi se njerëzit duhet fluturojnë. Ose kali është senator romak, siç e ka përcaktuar Kaligula. Serbia sot nuk ka sovranitet asnjë metër katror Kosovës. Forca dhe gjithë pushteti atë territor janë duart e shqiptarëve. Ky është realiteti. Mohimi i realitetit është “rege impossibilium”.

Është e dhimbshme ta pranosh këtë, por duhet pranohet. Alternativa është ndryshimi i realitetit, e ai mund ndryshohet vetëm me luftë, madje me luftë me epilog fitues. E drejta kurrë nuk është anën e mundurve. luftërat e viteve ’90 kemi humbur shtetin cilin jetonin gjithë serbët. luftën kundër NATO-s e humbëm Kosovën. luftën e re, kjo është e qartë, do ta humbnim edhe Serbinë. Vetëm duke pranuar realitetin kosovar dhe miqësi me popullin shqiptar, Serbia mund t’i ruajë dhe forcojë popullin serb mbetur Kosovë, kishat dhe manastiret serbe, pronat e tyre, tokën e tyre, territorin e tyre.

Asgjë prej këtyre nuk është humbur as me kapitullimin Kumanovë, as me Rezolutën 1244, as me dokumentin e Ahtisaarit, i cili është themeli i pavarësisë Kosovës. Fitoret kurorëzohen me lavdinë e fitimtarit, ndërsa humbjet me dinjitetin e mundurve. Luftën e Parë Botërore, para 100 vitesh, kur na priu Aleksandri i Madh (mendohet për Aleksandar Karagjorgjeviçin), kemi qenë fitues mëdhenj. Hungarisë ia kemi shkëputur tërë Vojvodinën dhe ia kemi bashkuar Serbisë. Me rastin e nënshkrimit kapitullimit, Pallatin e Trianonit, delegatët hungarezë erdhën veshur me kostume zeza. Nënshkruan, vajtuan dhe kënduan himnin kombëtar!

/Vuk Draskoviç është shkrimtar dhe politikan serb, Ai është kryetari i Lëvizjes Rilindase Serbe, ka qenë deputet, Kryeministër i Republikës Federale Jugosllave dhe Ministër i Jashtëm i Serbisë dhe Malit Zi, vitet 2004-2007.