Home » Lajmet e fundit nga Podujeva

Etiketë: Lajmet e fundit nga Podujeva

Plagosen dy persona në Podujevë, policia jep detajet

fshatin Surkish Podujevës janë plagur dy persona.

Lidhur me rastin fjalë, detaje ka dhënë edhe Policia e Kosovës.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fpolicia-jep-detaje-per-plagosjen-e-dy-personave-ne-podujeve%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Plagosen dy persona në Podujevë, policia jep detajet

 

Rreth orës 22:00, policia ka marrë informatën se fshatin Surkish Komunës Podujevës ka ndodhur një plagosje me armë zjarri. Dy persona janë plagosur nga arma e zjarrit dhe njejtit janë dërguar për trajtim mjekësor. Policia ka dalë vendin e ngjarjes dhe ka nisur një hetim lidhur me rastin fjalë”, ka thënë një prononcim për Indeksonline, Agron Borovci nga Policia e Kosovës.

Me rastin fjalë po merret organet e hetuesisë.

Ndërkohë burime Indeksonline brenda QKUK-së bëjnë me dije se njëri nga plagosurit është gjendje rëndë dhe se menjëherë i është dashur t’i nënshtrohet një operacioni, derisa për plagosurin tjetër po bëhen disa ekzaminime mjekësore.

“Njëri prej pacientëve është sallën e operacionit, kurse për plagosurin tjetër janë duke u bërë ekzaminimet e nevojshme”, kanë thënë burimet brenda QKUK-së. /Indeksonline/

/Indeksonline/

Reklama

Asambleisti i PDK-së kërkon seancë të Jashtëzakonshme për sigurinë në shkollat e Podujevës

Asambleisti i Partisë Demokratike Kosovës, dega Podujevë, Arbër Blaku, ka kërkuar nga kryetari i Komunës Podujevës Agim Veliu si dhe nga Drejtori i Arsimit thërrasin një seancë jashtëzakonshme Kuvendin Komunal lidhur me gjendjen e sigurisë shkollat e Podujevës, sidomos pas therrjes me thik një adoleshenti sot para shkollës mesme Ekonomike, transmeton PodujevaPRESS.com

Asambleisti Blaku e ka arsyetuar thirrjen publike ndaj kryetarit Veliu për seancë jashtëzakonshme me faktin se seancat kur po thirren nga opozita Podujevë, pushteti po i akuzon se janë shtura mbahen vetëm për mëditje, andaj ka kërkuar seanca thirret nga pozita.

Ky është shkrimi i Arbër Blakut:

Thirrje publike për Kryetarin e Komunës dhe Drejtorin e Arsimit, lidhje me gjendjen e krijuar gjatë këtyre ditëve shkollat e Komunës Podujevës, konkretisht lidhje me sigurinë shkolla.

I bëj thirrje Kryetarit dhe Drejtorit të Drejtorisë së Arsimit që të thërrasin një seancë të jashtëzakonshme në lidhje me sigurinë dhe mbarëvajtjen e mësimit në shkollat e qytetit, të ulemi dhe të shohim mundësinë se si t’i ndalim këto fenomene të rrezikshme për nxënësit e shkollave si dhe për gjithë qytetarë cilët jetojnë afër shkollave.
Ne nuk duhet presim ndodhë e keqja e pastaj gjejmë ndonjë zgjidhje.

P.s. Ne si opozitë nuk kemi problem vetë thërrasim këtë mbledhje, mirëpo pozita po na akuzon qe kinse ne po thërrasim seanca vetëm per marrë meditje!

Me respekt!

Arber-blaku Asambleisti i PDK-së kërkon seancë të Jashtëzakonshme për sigurinë në shkollat e Podujevës

PODUJEVË: Ja çfarë ndodhi para shkollës së Mesme Ekonomike (Foto)

Një nxënës para pak çastesh është therur me thikë rrugën “Bedri Bajrami” Podujevë përballë shkollës ekonomike “Isa Boletini”

pamjet e siguruara shihen ekipet e ndihmës shpejtë dhe Policisë kanë dalë vendin e ngjarjes.

podujeve_1542284443-3306763 PODUJEVË: Ja çfarë ndodhi para shkollës së Mesme Ekonomike (Foto)

Policia jep detaje për të miturin që u therr me thikë në Podujevë

Pak parë ka ndodhur një therje me thikë afërsi shkollës “Isa Boletini” Podujevë.

Policia e Kosovës një përgjigje për Indeksonline ka dhënë informata për këtë rast, duke njoftuar e një i mitur ka pësuar lëndime dhe është dërguar QKUK.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fpolicia-jep-detaje-per-te-miturin-qe-u-therr-me-thike-ne-podujeve%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Policia jep detaje për të miturin që u therr me thikë në Podujevë

 

“Policia e Kosovës ka pranuar informatën rreth orës 13:00, se rrugën ‘Bedri Bajrami’ Podujevë, ka ndodhur një therje me thikë.  Policia e Kosovës menjëherë i është përgjigjur rastit dhe ka kuptuar se pas një përleshje, një i mitur ka marr lëndime trupore pasi është therur me thikë. Viktima menjëherë është dërguar Qendrën Klinike Universitare Kosovës ku është duke iu dhënë ndihma”, ka njoftuar policia.

Aktualisht, policia po punon për identifikimin e dyshuarve. /Indeksonline/

LEXO EDHE: PODUJEVË: Ja çfarë ndodhi para shkollës së Mesme Ekonomike (Foto)

Nëntori me shi, borë dhe temperatura deri -20 gradë

Vjeshta e këtij viti është shënuar si rrallëherë pa reshje shiu. Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, gjatë kësaj jave ka paralajmëruar se kjo periudhë e thatë do përfundojë fund këtij muaji.

Sipas Tahirsylajt, nga fundi i muajit nëntor pritet ketë reshje shiu, cilat i konsideron vonuara.

“Pritet nga fundi i muajit ketë reshje por këto reshje tashmë e kanë humb efektin e vetë pasi thatësia ka qenë e madhe dhe si pasojë nuk janë përfunduar punët e bujqësisë siç duhet”, ka thënë fillim kësaj jave Tahirsylaj.

“Gjendja sinoptike është nën ndikimin e masave ajrore kanë ardh nga Afrika Veriore. Kanë veti ndryshme fizike dhe  gjatë kësaj jave nuk pritet një shkallë e lartë të  kondenzimit deri fund javës do kemi mot relativisht nxehtë. Mëngjeset do jenë ftohta Dhe gjatë kësaj kohe temperaturat mundë shkojnë deri 18 gradë celsius”, ka deklaruar Tahirzylaj.

Gjatë këtij muaji do ketë edhe reshje borës ka paralajmëruar Tahirsylaj, duke treguar se edhe temperaturat mund bien deri -20 gradë celsius.

“Bora pritet bije diku ka fundi i muajit vendet- kodrinore malore ku zakonisht janë reshje intensitetit dobët. Temperaturat larta minimale pritet sillen prej 18 deri – 20 gradë celsius”, ka thënë tutje eksperti i Meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj.

 

Ndahen pajisje për 100 bletarë në Podujevë

Komuna e Podujevës ka ndarë pajisje për 100 bletarë llapjanë, kuadër implementimit programit për mbështetje sektorit bujqësisë.

Me këtë rast, kryetari i Podujevës, Agim Veliu, premtoi rritjen e mbështetjes për këtë sektor, , sipas tij, po zhvillohet me sukses.

Sot po shpërndajmë pajisje për bletarët llapjanë. Ky është projekti i dytë po subvencionojmë sivjet fushën e bletarisë, sepse muaj parë kemi shpërnda shoqëri bletësh. Ne jemi përkushtuar për ta mbështetur këtë sektor, duke vlerësuar suksesin dhe angazhimin e bletarëve llapjanë”, ka thënë Veliu.

Ndërsa drejtori i Bujqësisë, Vezir Januzi tha se ky është projekti i katërt i subvencionimeve po realizohet nga kjo drejtori. Ndërsa aktiviteti i radhës do jetë shpërndarja e sistemit ujitjes për përfituesit e dredhëzës industriale dhe bimëve aromatike, projekt ky po realizohet bashkëpunim me USAID-in./Koha.net/

PDK: Shkolla e Orllanit do të shembet me ngritjen e digës së liqenit

Zyrtarët e partisë opozitare Podujevë (PDK) thonë se kanë informacione se shkolla fshatin Orllan do rrënohet. Shefi i Grupit këshilltarëve kësaj partie, Rafet Llapashtica, ka thënë se ekziston një projekt parasheh ngritjen e digës liqenit Batllavës edhe për 2 metra lartësi. Sipas tij, gjitha objektet përreth liqenit do rrënohen për shkak ngritjes nivelit ujit.

Me sa jemi njoftuar ne, ekziston tashti një donacion evropian për ngritjen e digës liqenin e Batllavës nivelin prej dy metrave lartësi dhe do bëhet rrethoja tërësi e pjesës buzë asfaltit përshkon rrugën nga fillimi i liqenit deri Orllan.

bazë njoftimeve, këtë projekt është biseduar ta përfundojnë çekët. Me sa e di edhe fillim këtë digë e kanë mbikëqyrur inxhinierët çekë kur është ngritur penda e liqenit Batllavës”, ka thënë Rafet Llapashtica.

bazë këtij projekti niveli i ujit do ngrihet, ku objektet, cilat gjenden afërsi liqenit duhet largohen, sepse rrezikohen nga niveli i ujit tërësi. Me sa jemi njoftuar edhe Shkolla e Mesme Orllan do largohet nga aty dhe profilet e saj do hapen fshatin Batllavë shkollën e re është ndërtuar tashti afër xhamisë fshatit”.

Shefi i GK PDK-së thotë se tash pritet fillojë faza e dytë e rrënimeve nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.Nexhat Tovërlani.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot “Koha Ditore”)

Asfaltohen disa rrugë në Podujevë

Komuna e Podujevës ka njoftuar se fundmi janë asfaltuar disa rrugë lagje qytetit dhe nëpër fshatra.

Sipas një njoftimi fundit, kryetari i Podujevës, Agim Veliu, ka vizituar fshatin Peran, ku po bëhet asfaltimi i rrugës lagjen e Sylevicëve.

“Asfaltimi i rrugëve nëpër lagje ndryshme qytetit dhe fshatrave vazhdon mbetet prioritet investimet kapitale, me qëllim krijimit kushteve për qarkullim lehtë qytetarëve tanë”, ka thënë Veliu.

Krahas kësaj rrugë, ditë parë janë asfaltuar edhe rrugët qytet dhe fshatrat Sfeçël, Balloc, Llaushë, Dumnicë e Epërme, Repë dhe Surkish, sipas njoftimit.

Komuna e Podujevës fillon pastrimin e shtratit të lumit Llap (Foto)

Komuna e Podujevës ka njoftuar se pastrimi i shtratit lumit po bëhet kuadër aksionit ‘Ta Pastrojmë Kosovën’, ndërsa njejtën kohë nga Komuna e Podujevës janë duke u zhvilluar punime edhe zgjerimin dhe rregullimin e shtratit pjesën dalje qytetit, transmeton PodujevaPRESS.com

1 Komuna e Podujevës fillon pastrimin e shtratit të lumit Llap (Foto) 1 Komuna e Podujevës fillon pastrimin e shtratit të lumit Llap (Foto) 1 Komuna e Podujevës fillon pastrimin e shtratit të lumit Llap (Foto) 1 Komuna e Podujevës fillon pastrimin e shtratit të lumit Llap (Foto) 1 Komuna e Podujevës fillon pastrimin e shtratit të lumit Llap (Foto) 1 Komuna e Podujevës fillon pastrimin e shtratit të lumit Llap (Foto)

Veseli merr përkrahje nga Finlanda për procesin e liberalizimit të vizave dhe Interpolin

Kryetari i Kuvendit Kosovës, Kadri Veseli, është pritur sot Helsinki nga kryetarja e Parlamentit Finlandës, Paula Risikko dhe parlamentarë tjerë finlandezë.

Duke vlerësuar raportet shumë mira mes dy vendeve tona, kryetari Veseli falënderoi kryetaren Risikko për mbështetjen Finlanda i ka dhënë Kosovës procesin e shtetndërtimit. dy kryetarët theksuan nevojën për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Finlandës, veçanti fushën e ekonomisë dhe edukimit.

Veseli, i shoqëruar edhe nga nënkryetarja e Kuvendit, Aida Derguti, foli me theks veçantë për procesin e liberalizimit vizave për Kosovën.

këtë kontekst, ai kërkoi përkrahjen edhe nga Finlanda vendimi për heqjen e vizave merret sa shpejt brenda këtij viti dhe edhe qytetarëve Kosovës t’iu mundësohet lëvizja e lirë sikur gjithë popujve tjerë Evropë.

Ne kemi plotësuar kriteret e parashtruara nga BE-ja për këtë proces. vazhdimësi po bëjmë progres shumë fusha. Me përkushtim madh po punojmë shumë reforma përshpejtojnë agjendën evropiane. Qytetarët tanë nuk e meritojnë edhe tutje mbesin vetmit Ballkan izoluar”, theksoi ai.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli kërkoi nga Finlanda përkrah Kosovën për anëtarësim Interpol, si një hap tejet i rëndësishëm për luftën kundër krimit organizuar dhe terrorizmit.

lg.php?bannerid=28&campaignid=1&zoneid=28&loc=https%3A%2F%2Fgazetablic.com%2Fveseli-merr-perkrahje-nga-finlanda-per-procesin-e-liberalizimit-te-vizave-dhe-interpolin%2F&referer=https%3A%2F%2Fgazetablic Veseli merr përkrahje nga Finlanda për procesin e liberalizimit të vizave dhe Interpolin

Duke folur për procesin e fazës finale dialogut me Serbinë, kryetari Veseli shprehu gatishmërinë e Kosovës dialogu vazhdojë dhe sa shpejt ketë një marrëveshje mes dy vendeve, do normalizonte përfundimisht raportet, duke ndodhur njohja reciproke dhe duke bashkëpunuar me gjitha vendet tjera Ballkan agjendën evropiane.

Nga ana e saj, kryetarja e Parlamentit Finlandës, zonja Paula Risikko vlerësoi progresin e bërë Kosovë dhe theksoi gatishmërinë e Finlandës thellohet bashkëpunimi me Kosovën. Ajo konfirmoi mbështetjen për Kosovën procesin e liberalizimit vizave, anëtarësim Interpol por edhe procese tjera integruese.

lg.php?bannerid=28&campaignid=1&zoneid=28&loc=https%3A%2F%2Fgazetablic.com%2Fveseli-merr-perkrahje-nga-finlanda-per-procesin-e-liberalizimit-te-vizave-dhe-interpolin%2F&referer=https%3A%2F%2Fgazetablic Veseli merr përkrahje nga Finlanda për procesin e liberalizimit të vizave dhe InterpolinRisikko theksoi se Finlanda është e interesuar përkrah Kosovën fushën e ekonomisë dhe edukimit.