Home » Lajmet e fundit nga Kumanova

Etiketë: Lajmet e fundit nga Kumanova

Kanë 3 ditë që e gdhinë poshtë zyrës së kryeministrit, Rama: Ata s’janë studentë, por militantë

Nga studio e emisionit “Opinion”, kryeministri Edi Rama studentët po protestojnë poshtë zyrës tij.

Sipas tij ata nuk janë studentë, por militantë partish.

Ata qëndrojnë aty gjithë natën le ti rrinë aty edhe 40 vjet.

Ata nuk janë studentë, por militantë partie. Ata financohen me batanije, ushqime dhe ngrohje nga partitë politike” – tha Rama.

Reklama

Mblidhen serbet në veri, çfarë veprimesh do të ndërmarrin nesër?

Struktura civile dhe paramilitare serbëve pjesën veriore Kosovës janë mbledhur enjten pasdite. Aty kanë prezantuar edhe njerëz nga strukturat e Republikës Serbisë.

Burime institucioneve sigurisë i kanë thënë Insajderit se ky takim ka përfunduar pa ndonjë vendim.

Takimi ishte thirrur lidhje me veprimet mund ndërmerreshin nga ta lidhur me veprimet e institucioneve Prishtinë për ta formuar Ushtrinë e Kosovës do transferohet nga Forca e Sigurisë Kosovës.

Insajderi merr vesh se një pjesë e njerëzve me ndikim nga Serbia ishin pro idesë premten paku bllokohen disa rrugë nëpër enklavat serbe, por pjesa e serbëve kosovarë nuk janë pajtuar me këtë ide.Këto ditë Isnajderi ka raportuar se struktura paralele veri, po planifikonin ndërmerrnin veprime jo krejt ligjore për penguar formimin e Ushtrisë Kosovës.
Madje edhe KFOR-i enjten e ka shuar prezencën Veri, derisa thonë ishte ushtrim rutinor.

Mediet serbe alarmojnë; Turqia po përgatitë pilotë, komando dhe profile tjera për ushtrinë e Kosovës!

Se sa e ndjeshme është Serbia kur bëhet fjalë për ndihmat e Turqisë dhënë ushtrisë Kosovës, tregon edhe rasti i tanishëm i gatishmërisë turke aftësojë armatën tonë edhe për rastet ndjeshme, shkruan Kosova Post.

Kështu, aftësimi i pilotëve tanë për aeroplanë dhe tanke, i parashutëve, i komandove dhe i profile tjera, janë vetëm disa nga format e ndihmës turke po i bënë Kosovës.

Bazuar mediet serbe, e sidomos gazetën “Kurir” e cila përmend një sondazh bërë Serbi ditëve fundit, pyetjen se cilat fjalë apo fjali kanë qenë irrituese për ju këta muajt e fundit, nga tri përgjigjet e dhëna, dy kishin bënin me Kosovën dhe shqiptarët. E para ishte “Ushtria e Kosovës” ndërsa e dyta “Turqia po ndihmon shqiptarët e Kosovës bëjnë ushtrinë e tyre”.

mos harrojmë, Serbia asnjëherë nuk do t’i harrojë bombardimet e aeroplanëve turk mbi caqe strategjike brenda Serbisë. Ishin momente ndjeshme kur NATO i shpalli luftë Serbisë. Atëbotë, gjithandej flitej se aeroplanët e disa vendeve anëtare NATO-s nuk e kryenin punën e tyre si duhet. Ata aeroplanë, vend se t’i godisnin caqet e targetuara, bombat e tyre i hidhnin nëpër male. Këto veprime shantazhi kishin irrituar ushtrinë turke e cila, me insistimin dhe precizitetin madh hodhi ajër kasarnet, urat dhe pikat tjera strategjike Serbisë.

Komandantja që udhëheq 96 ushtarë të Kosovës

Mimoza Budeci, komandantja e vetme në kompaninë e Manovrës në batalionin e reagimit të shpejtë

Uniformat u kanë hije… Forcat e Sigurisë Kosovës nga nesër e tutje do jenë ushtarë Kosovës.

Por pjesë e pandashme kësaj ushtrie sigurisht do jenë edhe gratë, cilat kanë kontributin kryesor secilën kazermë, batalion e udhëheqje, raporton T7.

krye udhëheqjes është edhe Mimoza Budeci.

Ajo dhjetë vjet është krye detyrës.

Vuçiq do të qëndrojë 5 kilometra larg Kosovës gjatë 72 orëve të ardhshme

Presidenti i Serbisë, njëherësh komandant suprem i ushtrisë serbe, Aleksandar Vuçiq, do t’i vizitojë njësitet ushtarake serbe Zonën e Sigurisë Tokësore dhe jugun e Serbisë gjatë 72 orëve ardhshme.

Lajmin e ka bërë ditur transmetuesi publik serb, RTS.

Vuçiq do shoqërohet nga ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, dhe shefi i Shtabit ushtrisë serbe, Millan Miojsilloviq.

Votimin e ushtrisë Kosovës nga deputetët e Kuvendit Kosovës ata pritet ta presin bazat ushtarake serbe në Zonën e Sigurisë Tokësore.Distanca e kësaj zone me Kosovën është rreth 5 kilometra. /Express/

LAJMEEKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO)

EKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO)

Automjetet ushtarake – multifunksionale pranuara fundmi nga Shtetet e Bashkuara Amerikës sipas disa fotografive ekskluzive ka siguruar KALLXO.com tashmë janë duke u bërë gati për ceremoninë e planifikuar për ditën e nesërme kur edhe pritet votimmi Kuvendin e Kosovës i tri ligjeve transformojnë Forcën e Sigurisë Ushtri Kosovës.

fotografi shihen pjesëtarë FSK-së cilët janë duke manovruar me automjetet multifunksionale ushtarake lëvizshmërisë lartë, HMMWV tashmë FSK i ka përdorim.

Për shumë shikoni fotografitë ekskluzive siguruara nga KALLXOcom6-18-300x141 LAJMEEKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO) 6-18-300x141 LAJMEEKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO) 6-18-300x141 LAJMEEKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO) 6-18-300x141 LAJMEEKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO) 6-18-300x141 LAJMEEKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO) 6-18-300x141 LAJMEEKSKLUZIVE: FSK-ja bën gati blindat ushtarake për ditën e nesërme  (FOTO)

LAJME Ramush Haradinaj ka një porosi për serbët e Kosovës, një ditë para votimit të ushtrisë së Kosovës!

Ramush Haradinaj ka një porosi për serbët e Kosovës, një ditë para votimit ushtrisë Kosovës!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se serbët s’kanë asnjë arsye për t’u shqetësuar nga votimi i ushtrisë Kosovës Kuvendin e Kosovës, premten. “Serbët e Kosovës janë njerëz lirë të…

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se serbët s’kanë asnjë arsye për t’u shqetësuar nga votimi i ushtrisë Kosovës Kuvendin e Kosovës, premten.

“Serbët e Kosovës janë njerëz lirë Kosovës”, ka thënë ai emisionin “Pressing”, televizionin T7.

Janë shtëpi veta, tokën e vet, atdheeun e vet. Kosova është vendi i tyre”, është shprehur Haradinaj.

Ata, ditën e votimit, nesër, janë sigurt, se Kosovë është e sigurt”, ka deklaruar shefi i ekzekutivit vendit.

“Siguria Ballkan është e qëndrueshme” nga formimi i ushtrisë Kosovës, ka vlerësuar Haradinaj.

“Serbët s’e kanë asnjë arsye për t’u shqetësuar”, ka thënë kryeministri kosovar T7.

Një porosi nga unë për serbët e Kosovës: mendojnë afatgjatë, mendojnë për jetën e përbashkët, për bashkëjetesë”, është shprehur ai.

 

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = ‘https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v3.2’; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

PRESSING

Posted by T7 on Thursday, December 13, 2018

Mediat greke: Deklaratat e Zaevit për gjuhën maqedonase janë bërë që të marrë më shumë mbështetje për marrëveshjen e Prespës

Komentet e rralla pafata kryeministrit Zoran Zaev shkojnë për opinionin e brendshëm, shkruan gazeta gre “Kathimerini”.

Ndryshimet Kushtetutën e Maqedonisë, cilat duhet ratifikohen shpejti Kuvend, janë përputhje me marrëveshjen e Prespës, thuhet një burim paidentifikuar nga qeveria greke dhënë për agjencinë shtetërore “ANA-MPA”, njofton “Kathimerini”.

Siç shkruan gazeta greke “Kathimerini”, pjesa e diskutueshme ishte paragrafi 3 i nenit 49, i cili flet për “popullin maqedonas jeton vendet fqinjë”. Me ndryshimet propozim tekstin për ndryshimet kushtetuese, ky formulim është ndryshuar me fjalën “diaspora”, duke ndjekur shembullin e nenit 108 Kushtetutës greke.

Gazeta shkruan se kjo korrespondon me frymën e marrëveshjes Prespës. Nga ky burim thuhet se komentet e rralla “ pafata” kryeministrit Zoran Zaev u bënë nga ai për t’ju pëlqe opinionit brendshëm dhe për marrë mbështetje për marrëveshjen. Por, mbështetja e tij për marrëveshjen e Prespës është ende e njëjtë.

Teksti përfundimtar i ndryshimeve kushtetuese u miratua Kuvend ditën e mërkurë, ndërsa votimi për pritet ndodhë ka mesi i janarit./Telegrafi/

Pas gjashtë muajsh trupat e emigrantëve të pajetë do të varrosen nesër në Butel

Trupat e dy emigrantëve qëndrojnë për gjashtë muaj kapelën e Butelit do varrosen nesër orën 14:00. Funerali është i organizuar dhe gjitha shpenzimet do mbulohen nga Qendra për Punë Sociale Shkup. Një vendim i tillë u morë menjëherë pasi prokurori i cili udhëheqi me rastin dërgoi një letër konfirmonte se trupat ishin identifikuar për t’u varrosur.

“Letra nga Prokuroria Themelore Publike arriti dy ditë parë dhe ne menjëherë organizuam funeralin. Trupat do varrosen nesër (e premte) orën 14:00 varrezat Butelit, përputhje me procedurat ligjore dhe zakonet fetare. gjitha shpenzimet do mbulohen nga Qendra për Punë Sociale”, tha për televizionin “Nova” Natasha Stojanovska, drejtore e Qendrës për Punë Sociale.

Ajo theksoi se kjo nuk është hera e parë ata duhet mbulojnë shpenzimet dhe organizojnë funeralet për emigrantët kanë vdekur territorin e vendit tonë.

Trupat e emigrantëve pajetë humbën jetën 25 qershor kur me veturën e markës “Iveco” ato goditën murret e urës me çka edhe 17 emigrantë tjerë u lënduan, ndërsa vozitësi iku nga vendi i ngjarjes./Telegrafi/

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi: Vizioni im është “Kulturë për të gjithë”, pa dallime etnike dhe fetare

 

 

Ministri i Kulturës nga radhët e BESËS, Asaf Ademi, mbrëmë gjatë emisionit “Klan Debat” TV Klan Macedonia, ka folur rreth projekteve dhe aktiviteteve kulturore pritet ndodhin ardhmen. Ademi i BESËS, mes tjerash, tha: “Ne duhet mendojmë për ardhmen, duke i tejkaluar barrierat nga e kaluara. Këtë do ta bëjmë nëpërmjet Strategjisë Nacionale për Zhvillim Kulturor vitit 2018-2020, ku janë paraparë aktivitete dhe plane aksionare, do ta realizojnë platformën tonë “Kulturë për gjithë”. Vizioni im është kemi “Kulturë për gjithë”, pa dallime etnike, pa dallime fetare… Mendoj se zhvillimi kulturor duhet jetë i barabartë për gjithë”, përfundoi Asaf Ademi.