Home » Lajme nga Struga

Etiketë: Lajme nga Struga

“Jam rritë tuj m’thanë je dera e huej…”

Asht’ veç nja prej historive pa za e t’zakonshme. Asht’ ni histori jete sot nuk e kam ma. Nuk muj me e qitë as me e hekë asni shkronjë, se koha jeme ka shku, bashkë me andrrat e mija t’vajznisë.
Ditën un` kam le ish kanë ditë e zezë për tw tanë shpi, bile i tanë katuni ia kish rrehë krahët me keqardhje babës e i kishin pas thanë herën tjetër djalë ishalla, qekaq, asnji fjalë me e urue për nji jetë t`tre ka ardhë tokë, te tanë ulë kryet tuj dale prej odes, e baba i turpnuem s`mujti me gju pushkë për me i kallxue te tanëve i ashtx shtu nji pushkë n`shpi.
Nana e shkretë m’ka dashtë gjithë, po as ajo kurrë qikë s`ka dashtë me pasë, ki me hekë qika jeme kish pas thanë nën vajin e dhimtve e kishin dërrmu.

Historia e nanës asht’ e njejtë si e jemja, veç se nana ish pajtu, e une kurrë s’kam mujtë.

Çka m`kanë thanë po ju tham. Nuk jam kanë kurrë n`shkollë e as knim e lexim nuk m`kanë msu, e gjithë kam dashtë me dijtë çka kanë ato librat e vllaut t`vogël, qysh me dijtë me knue si ai, kurrë s`kam msue, e gjithë kam dashtë.

Kam pasë ba be, çika jem ka me pasë fatin tjetër prej temit.

Jam rritë tuj m`thanë je dera e huej, m`kanë msu mirë me shujtë, mos me qitë za, me e ngue çdo kanë e vetën me e mytë. Nji ditë m`a vunën kanën, m`thanë m`kanë dhanë për dikanë, m`kanë dhanë si nji teshë ma s`ju vynë e i jepet dikujt tjetër.

Mu kerkush s`me veti, çka du une, çka du me thanë une, a due me shku a jo.
Jau dhanë nji plum si dhuratë t`funit, nëse kisha refuzue me shku te ai shpija m`a ka zgjedhë me t`njejtin plum ai ka mujt mem vra, e gjaku jem ish kanë i hupt. Jeta jeme e pavleftë.

S`e kam njoftë kurrë, s`e kam dijtë kush asht’.

E frikësueme, kam dashtë me kanë n`kthinën tem t`vorfën e t`ftoftë, po jeta jeme kish marrë tjetër kahje, e unë s`kisha ma fuqi me luftue kundër, veç me e pranue nji fat t`mallkuem e t`njetë si t`shoqeve t`mia.

Jam derrmu shumë here, po kush zanin s`ma ka ni, kush s`me ka vetë najhere a jam lodhë ? A kam nevojë për najçka ?
Kam pasë shpesh nevojë me nejtë vetë, me pushue shpirtin e molisun, me flejt ma shumë, e mi dhanë pak jetë vetit. Nuk e maj men ni ditë veç temen. Gjithçka u kanë për tjertë. Un’ jam kanë për tjertë.

Kam dashtë shpesh here me ngajtë e lirē ledinave t’blerta, me u shtri veç pak e me lujtë sikur ditët e feminisë. Gjithë kam jetue me mallin e qatyne ditëve kur s’kam ditë gja për jetën. Hera e vetme kur kam rrnue qysh kam dashtë.

Kam dashtë shumë here me folë, me britë, me kajtë, me iu thanë atyne jam njeri, po kush s`me kish ngu, kishin thirrë emna, kishin keshë ditë e natë, se qashtu kanë ba me ato t`rrallat kanë guxue me britë, s`kanë mujtë me rrnue qashtu.

Jam kanë gjithë dera e huej, pa emën, pa t’drejta, pa za.

S`kam gjetë kurrë dikush mem kuptue, me m`i fshi lotë e syve, e me m`i shnosh plagtë e shpirtit. Rrallë kam keshë, m`paten msue se asht’ mëkat edhe kjo.

Kam pasë ba be e rrfe fati i çikës tem ka me kanë ndryshe. çika jem ka me pasë emën, andrra, e t’drejta, njejtë si djemt e mi.

Une gati shkova, qatje ku ma nuk ka kthim. Nuk dijë shumë për atje, athu a kam me pasë emën ? A kam me kanë edhe atje vec ni derë e huj ?

Reklama

Lidhja SHQIPTARE në botë –“Shkundi Shkupin”

 

Sot, datë 21.10.2018, “Hotelin Aleksandar Palace” u mbajt Kongresi i Tretë i organizatës politike “jopartiake”,siç vetë quhet organizata fjalë. Nuk e mohoj faktin nuk u ndodha rastësisht atë manifestim sa pompos dhe aq kushtueshëm e mbulonte dhe e mbuloi kuleta e milionerit Lazim Destanit. Për pjesëmarrjen time ditë parë ishte kujdesur një miku im i vjetër, duke siguruar edhe për mua një “thirrje protakolare”.
Ky protokol i pashkruar, siç na ue qartë gjatë punimeve Kongresit, nënkuptonte “disiplinimin” absolut atyre qindra delegatëve pranishëm, eventualisht mund t’u shkonte mendja merrnin fjalën.
Referuesit ishin caktuar kohën e duhur; neve, pjesëmarrësve na mbetej dëgjonim, mbyllim veshët ose shporremi. Sipas “protokolit”- nga e para e tek e fundit, fjalën e kishin përfaqësuesit e tri “shteteve shqiptare”: Shqipërisë, Kosovës dhe “maqedonisë”. Demagogji kjo “postreferendumiane”.
Përfaqësuesi i Shqipërisë as u ndie, por nënkryeministri i Z.Zaevit, Bujar Osmani dhe Enver Hoxhaj i Kosovës ia shtrydhën “lëngun” fjalës, duke numëruar “frytet” dhe sukseset e veprave titanike, interes Popullit Shqiptar, gjitha anët e “Shqipërive”.
Demagogjia komike e ngritur pozita “shtetërore” tre “shteteve shqiptare” turpërisht përcillej me duartrokitje frenetike nga qindra “intelektualë” sallën “grandioze” hotelit “Aleksandar Palace” Shkup. atë mjedis “gjithkombëtar” u takova edhe me disa shokë vjetër i kishte sjellë kureshtja, mbase edhe ideja për thënë edhe diçka “ ndryshme” atë ambient mbushur me kamera nga tria “shtetet shqiptare”.
Për marrë fjalën Kongres, për ne ndryshmit” çdo rrugë drejtë mikrofonit ishte e mbyllur. U mendova gjatë t’i drejtohem publikut nga vendi (ne stilin e manifestimit përvjetorit ABC-së Manastir) e vetmja mundësi e hapur, por besomëni motra dhe vëllezër se duke përcjellë dalldisjen e shqiptarve për votimin e ndryshimeve kushtetuse IJRM-së, ekskluzivisht për interesa greko-sllave nuk mu duk me vend t’ua prish ëndrrat bashkpatriotëve mi; le provojnë edhe këtë çorbë helmët mashtrimesh, se do vij dita, -mendova (unë sigurisht nuk do jem mes tyre atë kohë) edhe bashkarisht, edhe secili veq e veq, do ta vjell me kosto lartë dhe nëpër hundë këtë çorbë.
“Jashtë protokolit” shpërtheu vetëm zëri i vetmuar i Ilir Lleshit, përfaqësues i “Lidhjes Shqiptare” nga Ulqini. I vetmi zë i dalë nga dallgët ulëritëse spastrimit sistematik shqiptarëve nga tokat e tyre shekullore, por si i thonë fjalës: “ I vdekuri me vdekurit, i gjalli me gjallët”!
Fundja nuk ishte as vendi as kuvendi, siç thuhet për qarë hallet e dikujt, aty ishin mbledhur “ burrat e kombit”, nga plagjiatura e Zaevit e gjer rrot sëmës, për festuar dy ngjarjet historike këtij shekulli: Formimin e Ushtrisë Kosovës ( qëllimisht dhe tradhëtisht i “bashkangjitet” “fitores” historike shqiptarve hiçmaqedonisë.
Ne jemi properendimorë,- tha Enver Hoxhaj, dhe ky qëllim u arrit. Kjo do thotë (pa nënkuptime) se soji i tillë ka pranuar çdo lloj autonomie ofronte Serbia Konferencën e Rambujesë për shqiptarët e Kosovës, poqe se Serbia do nënshkruante “marrëveshjen” fjalë dhe do rreshtohej nga politika perendimore. Këtu nxjerr kokën (si gjarpëri) sipërfaqe, zvarritja dhe vonimi gjer vitin 2008 i shpalljes Pavarësisë Kosovës. Është pritur eventualisht ndonjë kastë e re politike serbe do bënte te pabërën dhe do kthehej me fytyrë nga Perëndimi. Atëherë, pa asnjë pikë dyshimi “enverët e kosovës” për hir orientimit properendimor, do futeshin me zellin madh brekët e popave serb siç bënë “bujar osmanët” nën brekët e Zaevit.
Mos e merrni për marrë popullin zotërinj sa mendoni se ai nuk kupton ç’janë dëshirat dhe integrimet Perëndimore dhe ç’janë shkeljet mbi identitetin e tij, emër “properendimizmit”. perendim gjithsesi, por vetëm si Shqiptarë, jo si kurbanë marrveshjeve dhe planeve greko-sllave.
U vraftë gjaku i derdhur nëpër shekuj dhe buka e tradhëtise e lyer me gjakun e tij.

Lebit Murtishi

Deputetja nga Struga: Nuk pendohem që votova për ndryshimet kushtetuese

Ish-deputetja e OBRM-PDUKMsë, Nola Ismajloska-Starova, tha “Makfaks” se nuk pendohet votoi për fillimin e procesit ndryshimeve kushtetuese, ndërsa mbështetjen madhe e mori, siç thotë, e mori nga anëtarët e partisë saj. Ismajloska-Starova thotë se ajo, ka vepruar sipas bindjeve saj dhe i hedh poshtë pretendimet se ajo ka marrë kërcënime për votuar.

Kam votuar për hapjen e Kushtetutës, pikërisht për kontribuar përmirësimin e zgjidhjeve dhe për ndihmuar procesin. Unë veprova sipas bindjeve mija. Mbështetja ka ardhur haptazi nga një numër i madh qytetarësh, si dhe nga faktori ndërkombëtar, është një moment ne duhet përpiqemi ta shfrytëzojmë favorin tonë, për atdheun tonë. Unë me përgjegjësi i hedh poshtë akuzat për disa kërcënime ndaj meje gjatë marrjes vendimit Kuvendin e Maqedonisë. Veprimet e mia nxiten vetëm nga dëshira për prosperitetin e Maqedonisë”, tha Ismajloska-Starova.

Deputetja nuk ka dashur komentojë vendimin e OBRM-PDUKM-së përjashtim nga partia, por thotë se është e bindur për faktin se ajo kontribuoi për një ardhme mirë për vendin./Telegrafi

F.C Struga Trim-Lum vazhdon kryesimin e ligës së dytë

F.C Struga-TRIM &LUM  ndeshjen e sotme ka barazuar  me ekipin e Goblen-Junior Ohër duke arkëtuar vetëm me një pikë.Përballja e dy ekipeve ka përfunduar  me rezultat 1-1 .Pavarsisht këtij rezultati ekipi i struganëve ka arritur ruaj pozicionin e parë tabelës ligën e dytë futbollistike Maqedoniosë me 21 pikë e ndjekeur nga ekipi tjetër po nga Struga ai  Llabunishtës me 19 pikë i cili xhiron e fundit gjithashtu ka barazuar.(Strugalajm.com)

Idriz Kurtish Reçi, pishtar i arsimit shqip në Strugë

Prof. Dr. Nebi Dervishi

 

15 Tetor 2018, u nda nga jeta Mësues Idriz Kurtish Reçi, arsimtarë i dhjetra gjeneratave. Varrimi u varrezat e fshatit Livadhi Strugës, praninë e mijëra arsimdashës, familjarë, ish nxënësit dhe mysafirë shumtë nga gjitha trevat shqiptare…

Pra, na iku edhe Zoti mësues Idriz, pishtar dhe veteran i arsimit shqip Rrethinën e Strugës dhe gjërë. Është një humbje e madhe dhe e pakontestueshme mjedisi Strugan do ta ndjej gjatë. E kuptoi, një klishe kjo nuk shmanget dot, sepse fund fundit, ikja nga jeta e çdo kujt është një humbje për familjen, për afërmit për shokët e miqtë, e cila është krejtë njerëzore. Por, ndarja me Mësues Idrizin shkon përtej kujtimeve dhe nxit për refleksion.

Personalisht dhe gjenerata e jeme dhe para meje, sa mbaj mend unë, gjithmon zotin Idriz Reçi e kemi thirrur me zoti Mësues. Fjala mësues, sa e ëmbël është!? Sa shumë vargje u derdhën nga poetët për këtë fjalë madhe. Çfar privilegji ishe jesh mësues si zotëri Idriz Reçi – nga Livadhia e Strugës.

Fjala “zotëri”, sikur ishte shpikur vetëm për mësuesin Idrizin.

Ashtu, edhe ishte dikur. Zotri ishte vetëm mësuesi. Kjo parashtesë e fjalës mësues nuk përdorej për njerëzit e tjerë, bile as për ata pasurit. Sa krenari ishte dikur, vitet 50-60 shek. XX, jeshë mësues, pra, edhe periudhën e sundimit njëmendësisë komuniste, kjo fjalë mbijetoi. Mësuesi ishte me vërtetë “Zotëri”.

Për këtë figurë është idealizuar aq shumë (ku pa dyshim bënte pjesë edhe mësues Idrisi) askush nga gjeneratat e mija nuk besonte se ishte njeri si gjithë tjerët, nuk besohej se bënte punë zakonshme si gjithë njerëz. Dhe është shumë e vërtetë se mësuesi dallohej nga tjerët. Dallohej pikësëpari se ishte intelektualë, dinte shkrim e lexim, i mësonte fëmijët, ishte i veshur dhe fliste tjetërfare nga tjerët, e fliste guhën e shkollës apo atë letrare siç do themi vonë.

Sado mundohesh gjejsh shprehje e fjalë zgjedhura e qëlluara, kur lind ideja shprehësh sinqerisht mirënjohjet ose me rastin tonë ndarjes nga jeta mësuesit Zot. Idriz Reçi, një person merituar e model i arsimit, duket se asnjëherë se ke qëlluar, dhe se ke thënë vërtetën deri fund. Kjo, përarsye se vepra bëjnë këta njerëz mirën e kombit, qofë edhe fushën e arsimit, kulturës dhe edukimit brezave, është thënë gjithmon pak. Kjo na bie ndërmend sidomos raste veçanta, fjala vjen kur mbahet një manifestim me karakter arsimor ose kombëtar. Dhe, si për çudi harrojmë, me ose pa vetëdije, bëjmë vlersime reale e mirëfillta për këto vlera e personalitete i ka populli ynë mesin tonë.

Njëri ndër mesuesit veteran gjeneratës parë, mësimet e para i kreu shkollën e parë shqipe Livadhi Strugës, u hap 11 dhjetor 1941, është edhe mësuesi Idriz Reçi.

U lind 3 mars vitit 1935 fshatin Dollogozhdë Strugës. Rrjedh nga një familje arsimdashëse e fshatare, e cila vitin1938 shpërngulet Livadhi. Shkollën fillore e kreu Livadhi vitet 1941-1944, duke pasurmësues pishtarin e arsimit kombëtar Enver Paluqin nga Elbasani, ndërkaq shtatëvjeçaren Shkollën “Liria” qytetit Strugës, kun ë mes tjerëve pedagogë ka pasur Jusuf Skoron, Sami Shehun, Myfit Sinojmerin dhe shumë e shumë tjerë.

vitin 1949 z. Idriz Reçi regjistrohet Normalen “Liria” Shkup dhe Tetovë (1950-1952). Pas mbarimit Normales me vendimtë Ministrisë Arsimit, viin shkollor 1953-1954 për herë parë emërohet mësues Shkollën Fillore “Fadil Vinca” Veleshtë, ku punoi deri 1955. Nga Veleshta transferohet Shkollën Tetëveçare “Bashkimi” Dollogozhdë, e pas dy viteve punë transferohet Shkollën periferike “Aki Dika” Livadhi, ku punoi pandërprerë shumë se 35 vite deri sa doli pensionimin e merituar vitin 1994.

Për punën, angazhimet dhe aktivitetet e mësues Idrizit ka shumë gjëra për t’i shkruar, duhet një monografi e tërë, sipër kontributin e madh misionin e shenjë mësuesit veteran, ashtu edhe për rrezultatet e tija arritura me nxënësit e tij. Por, një gjë është e vërtetë se ish nxënësit e tij janë kuadro çmuara shumë fusha, si mjekë, doktorë shkencash, juristë, ekonomistë, profesor, studjues, muzicient, etj. Krahas kontributit arsimimin dhe edukimin e brezave e gjeneratave, falë kujdesit ëmsuesit Idriz, Shkollës sonë “Aki Dika” Livadhi i ka ngelur edhe një document me vlera çmueshme, pra, Ditari i Shkollës parë vitit shkollor 1941-1942 (11 dhjetor), pa ndihmesën e cilit jam se i sigurtë se nuk do ruhej (do zhdukej).

Për këtë moment mësues Idriz, duke pirë kafe motin e largët 1990 do rrëfejë:

Kur nisa me punë Livadhi, duket se ishte fundi i viteve ’50 shek. XX, u hap fjala se nëpër shkollat tjera, nga ana e pushtetit atëhershëm monist, mirreshin dokumentacioni nga arkivat e shollave. Unë, pa humbur kohë, i mora gjitha dokumentet e arkvit shkollës, si dhe gjitha librat nga biblotea e shkollës. Pasi i kontrollova gjithë një nga një, aty gjeta shumë dokumente me vlerë, por edhe mjaftë libra. Ndër ato mendojë se veprova mirë, e hoqa edhe ditarin, e parë shkollës Livadhisë vitit shkollor 1941-1942, e cila ishte me kopertina gjelbërta. ballinë ditarit shkruhej: “Mbretëria Shqiptare”, ndërsa brendi ishin evidentuara emrat e 43 nxënësve vitit parë, mesin e cilëve edhe emri im (Idriz), si dhe kuptohet suksesin për gjithë nxënësit. Ditarin e mbajta fshehur shtëpinë time për rreth 25 vjetë dhe pas po ta jap ti, Nebi Dervishi, si ish nxënës i kësaj vatre arsimit për ta rojtur…” këtë, ditar publikisht dhe bashkarisht e nxorrën 11 dhjetor 1991, me rastin e 50 Vjetort Shkollës parë Livadhi (1941-1991).

Duke përfunduar rrëfimin e tij për Ditarn e parë, mësues Idrizi, vite vonë, përsëri një ndeje rasti, pyeti, Nebi çka ume origjinalin e Ditarit? I tregova, se atë pasi e fotokopjova ia dhurova me numër protokoli Arkivit Qendror Shtetit Shqiptar Tiranë, për ta arkivuar dhe konservuar se filloi dëmtohet nga pluhuri dhe lagështia, ndërkaq një kopje ruhet edhe arkivin e shkollës.

Misionin e shenjtë mësuesit zotri Idriz e ushtroi me entuziazëm, përkushtim profesional, i ashpër e parimor dhe mësues model, dhe për këtë gëzonte respekt dhe dashuri. Ai dallohej proçesin edukativo-arsimor, por edhe aktivitete tjera ndryshme jashtë shkollore. Për këto aktivitete shpeshë herë është dekoruar me mirënjohje publike.

Emri i mësues Idrizit do kujtohet për herë nga ne e patëm fatin jemi nxënësit e tij, punojmë bashku gjithë këto vite, si dhe nga gjeneratat do vinë për shembullin e sakrificës e punës vetmohuese model vete.

I jemi mirënjohës për aq sa ka bërë. Ia kishim lakminë dhe shembulli i tij na mësoi dhe na dhurojë forcën se si duhet mbajtur gjallë aktiviteti arsimor dhe kulturor.

Jemi krenar patëm. Vepra Juaj do vazhdojë gjeneratë pas gjenerate!

Lamtumirë Zoti Mësues Idriz Reçi, qoftë dheu i lehtë botën e amshuar!

 

 

Portale dhe gazeta shqiptate të paguara nga Athina zyrëtare.Turp kombëtar!

 

Spartak Ngjela

Dhe mos mendoni se kjo është një sëmundje e re antishqiptare e shqiptarëve shitur, kjo është një sëmundje e vjetër tashmë, rreth 150 vjeçare.

Po nuk janë vetëm portalet dhe gazetat financuara nga Athina zyrëtare për antishqiptarizmëm, se do shihni edhe politikanë tillë.

Por njëherësh duhet theksojmë se individë tillë nuk janë paguar vetëm nga Athina zyrëtare, por edhe nga Beogradi zyrtar. Ka sigurisht paguar edhe nga kompani ruse financuara nga Moska – zyrëtare i kanë blerë dhe mbështesin antishqiptarizmin politikën e lartë; gazetarë dhe pronarë portalesh e gazetash, pseudo analistë, etj.

Kam përshtypjen se këtë çështje duket sikur e ka marrë dorë FBI. Por nëse ky do jetë një aksion për pastrimin e thirrit dhe blozës antishqiptare gazetarisë dhe politikës shqiptare, ky fakt do jetë gjithashtu një hap gjigand përpara për vendosjen e moralitet shtetin shqiptar dhe strukturimin politik dhe shoqëror Shqipërisë.

Duhet ky denoncim vijë e ecë paralel me Reformën Drejtësi. Por a do t’ia blatojë këtë benefic politika amerikane shqiptarëve, sot kur shqiptarët rezultojnë populli i parë proamerikan botë? Shqiptarët janë sot 97 përqind proamerikanë dhe po kërkojnë rivendosjen e drejtës vet historike.

Shqiptarët sot janë aleati kryesor i Amerikës jo vetëm Ballkan, por edhe rrafsh botëror.

Pikërisht për këto, unë mendoj se FBI dhe politika amerikanë do ta çojnë deri fund këtë çështje, e cila është jetike për historinë e re Shqipërisë bashkuar.

Detaje të reja mbi arrestimin në Qafë Thanë, i kan ”vjedhur” identitetin e personit nga Tetova!

Sipas informatave fundit nga Pa Censurë, Musli Haliti 44 vjeçar nga Dobroshti u arrestua sot mëngjes kalimin kufitar Qafë-Thanës, dikush i ka vjedhur identitetin!

Haliti aktualisht ndodhet Komisariatin Policor Shqipëri dhe rezulton se fotografia dhe shenjat e gishtërinjëve Musli Halitit i cili është i shpallur kërkim ndërkombër nuk përkojnë me personin e arrestuar Qafë Thanë. Pra rezulton se personit ndaluar Qafë Thanë, Musli Halitit nga Dobroshti i Tetovës, dikush i ka vjedhur identitetin, shkruan Pa Censurë!

Interpoli i Maqedonisë është komunikim inteziv me Interpolin e Italisë dhe pritet sqarojnë këtë ngjarje.

Sot orët e mëngjesit Musli Halili 44-vjeçar nga Tetova është arrestuar hyrje Pikës Kalimit Kufitar Qafë-Thanës sepse gjatë verifikimit dokumentacionit sistem, rezultoi i shpallur kërkim ndërkombëtar nga Gjykata e Monzës Itali. Ndaj Musli Halitit qershor vitit 2001 është caktuar masa ”arrest me burg” për kryerjen e veprave penale “Shfrytëzim Prostitucioni” dhe “Rrëmbim personi”./

Kongresi i III i Lidhjes së Shqiptarëve në botë OSMANI: NE FUSHËN STENKOVECIT, DO TË NDËRTOJMË QENDRËN MEMORIALE TË HOLOKAUSTIT SHQIPTAR NË PËRKUJTIM TË TË DËBUARVE NGA LUFTA E KOSOVËS

 

Për: Mediat e shtypura dhe elektronike
Lënda: Komunikatë

Kongresi i III i Lidhjes Shqiptarëve botë
OSMANI: NE FUSHËN STENKOVECIT, DO NDËRTOJMË QENDRËN MEMORIALE HOLOKAUSTIT SHQIPTAR PËRKUJTIM DËBUARVE NGA LUFTA E KOSOVËS

Zëvendëskryetari i Qeverisë për çështje evropiane, Bujar Osmani, i ftuar Kongresin e III lidhjes shqiptarëve botë, ku përveç kryesisë dhe delegatëve Lidhjes Shqiptarëve botë ishin prezentë edhe shume personalitete tjera nga sfera te ndryshme, Biznesi, kultura, arti, gjithashtu prezent ishte edhe zëvendës Kryeministri i Kosovës z. Enver Hoxhaj,
“Shqiptarët gjithandej jetojnë momentet ndritshme historinë tonë kombëtare, me një Shqipëri NATO dhe e cila rrugëton sigurt rrugën drejt Bashkimit Evropian, me një Kosovë e pavarur dhe e lirë e cila para disa ditëve formon edhe ushtrinë e vet dhe me një Maqedoni me avancim rrolit shqiptarëve pozicionin e tyre shtet-formues dhe shtetndërtues. Mes tjerash theksoi Osmani
Gjatë fjalimit tij zv. Kryeministri Osmani para pranishmëve ekskluzivisht sot deklaroj se po bëhet përpjekje për rrumbullakimin e idesë shumë shpejtë fushën e Stenkovecit ndërtojmë qendrën madhe holokaustit shqiptar përkujtim gjithë atyre dëbuarve luftën e Kosovës u pritën Maqedoni por edhe për përkujtuar kaluarën por edhe për ndërtuar një platformë e cila do jetë e mjaftueshme për pajtimin e popujve është e vetmja garanci për një rajon stabil i orientuar drejt integrimit strukturat euro-atlantike.

Shkup, 21.10.2018
Me respekt,
KABINETI I ZËVENDËSKRYETARIT QEVERISË REPUBLIKËS MAQEDONISË

IMG-253812cd9691899220a0b05b83fbe66b-V Kongresi i III i Lidhjes së Shqiptarëve në botë OSMANI: NE FUSHËN STENKOVECIT, DO TË NDËRTOJMË QENDRËN MEMORIALE TË HOLOKAUSTIT SHQIPTAR NË PËRKUJTIM TË TË DËBUARVE NGA LUFTA E KOSOVËS IMG-253812cd9691899220a0b05b83fbe66b-V Kongresi i III i Lidhjes së Shqiptarëve në botë OSMANI: NE FUSHËN STENKOVECIT, DO TË NDËRTOJMË QENDRËN MEMORIALE TË HOLOKAUSTIT SHQIPTAR NË PËRKUJTIM TË TË DËBUARVE NGA LUFTA E KOSOVËS IMG-253812cd9691899220a0b05b83fbe66b-V Kongresi i III i Lidhjes së Shqiptarëve në botë OSMANI: NE FUSHËN STENKOVECIT, DO TË NDËRTOJMË QENDRËN MEMORIALE TË HOLOKAUSTIT SHQIPTAR NË PËRKUJTIM TË TË DËBUARVE NGA LUFTA E KOSOVËS

Në Qafë Thanë arrestohet 44 vjecari e kërkonte Italia

Policia shqiptare arreston me qëllim ekstradimi drejt Italisë, një shtetas shpallur kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, për veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni” dhe “Rrëmbim personi”.

Specialistët e Seksionit për trafikun e paligjshëm Drejtorinë Vendore Policisë Korçë, bënë arrestimin provizor me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasit kërkim ndërkombëtar M.H  (44 vjeç), banues fshatin Dobroshtë-Tetovë, (Maqedoni), njoftoi Policia e Korçës.

Arrestimi i tij u hyrje Pikës Kalimit Kufitar Qafë-Thanë, sepse gjatë verifikimit dokumentacionit sistem, shtetasi i mësipërm rezultoi i shpallur kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Monzës Itali, me vendim penal nr 316/2001 E.S datë 04.06.2001, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg” për kryerjen e veprave penale “Shfrytëzim Prostitucioni” dhe “Rrëmbim personi” parashikuar nga Kodi Penal Italian.

Për veprime mëtejshme, u njoftua ZQK Interpol Tirana me qëllim ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italis.

VMRO-ja e Strugës e përjashton nga partia deputeten Nola Ismailoska-Starova, ”Ktheje mandatin”

Votimi  i deputetes, Nola Ismailoska-Starova pro ndryshimeve kushtetuese, nuk është pritur mirë nga dega e VMRO-së Strugë .Nga kjo struktur politike, kanë njoftuar se kanë përjashtuar nga partia deputeten njëkohësisht i kanë kërkuar njëjtës kthej mandatin, sepse sipas degës VMRO-së Strugë i njëjti është produkt i votës 7700 qytetarëve ky subjekt mori zgjedhjet e fundit parlamentare ,elektorat i cili nuk i ka dhën mandate Ismailoskës ndërrojë emrin dhe indentitetin e kombit, shkruan Strugalajm.com.Me këtë vendim deputetës, potencon kryetari i degës VMRO-së, Strugë, Mirce Axhioski, është shkelur demokracia dhe ideja për Maqedoni lirë e pavarur .’’U kërkojmë ktheni mandatin,sepse 7700 strugan votuan zgjedhjet e kaluara parlamentare nuk u kanë dhën legjitimitet për votuar për ndryshimin e emrit kushtetues Republikës Maqedonisë.VMRO-DPMNE dega Strugë me propozim Komitetit ekzekutiv partisë,njëzëri mori vendim për aktivizimin e masës diciplinore-përjashtim nga partia Nola Ismailoska-Starova e cila votoi kundërshtim me vendimin e partisë dhe mbi gjitha kundërshtim me vullnetin e qytetarëve Republikës Maqedonisë’’informojnë nga kjo parti.(Strugalajm.com)