Home » Lajme nga Shëndetësia

Etiketë: Lajme nga Shëndetësia

Si të mbetësh shtatzënë shpejt: Gjithçka që duhet të dini

Filloni merrni acid folik paktën një muaj para se filloni përpiqeni konceptoheni. Kjo lëndë ushqyese mund reduktojë ndjeshëm rrezikun e defekteve caktuara lindjes.

Këshilla tjera mira mund t’ju ndihmojnë krijoni një fëmijë shëndetshëm janë edhe : Një dietë e pasur si dhe kufizimi i kafeinës pak se 300 miligramë ditë, transmeton Gazeta Shneta.

kafeja-në-stomak-të-zbrazët Si të mbetësh shtatzënë shpejt: Gjithçka që duhet të diniÇelësi për mbetur shtatzënë shpejt është kuptoj se kur do ovuloni ose lëshoni një vezë nga veza juaj.

Ju ovuloni vetëm një herë çdo cikël menstrual. Nëse mund tregoni kur do ovuloni, ju dhe partneri juaj mund lidheni me kohë për shansin mirë për mbetur shtatzënë./Gazeta Shneta/

The post Si të mbetësh shtatzënë shpejt: Gjithçka që duhet të dini appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama

Këto veprime të sikletshme gjatë seksit duhet t’i harroni sa më herët

Marrëdhënia seksuale shihet jetë mjaft zbavitëse dhe ndonjëherë edhe e paparashikueshme.

disa raste femrat janë delikate dhe këto momente ato i përjetojnë me ndjenja përziera, si duke qajtur apo vihen siklet.

Por janë disa gjëra duhet t’i harroni shpejt, ndër to është edhe dëmtimet e vogla, kur bëni ndonjë aksident vogël si kur godet kokën me forcë mur, apo je hedhur gabimisht e kështu me radhë.

Para se ju vijnë periodat ju mund shijoni maksimum seksin, por nëse pak ditë para menstruacioneve ju shfaqen shenja gjakut derisa jeni duke bërë seks, mos u shqetësoni.

Po kështu edhe nevojat fiziologjike janë krejtësisht normale, sidomos gazrat, ju duhet ta kuptoni dhe ta pranoni si mirëqenë./Living/

The post Këto veprime të sikletshme gjatë seksit duhet t’i harroni sa më herët appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Çfarë fshehet pas fjetjes me sy të hapur të bebes suaj

Fjetja me sy hapur – quhet ‘Lagofthtalmet’ fjalorin mjekësor – është e padëmshme, mjaft e zakonshme tek foshnjat dhe nuk tregon se fëmija juaj ka një problem gjumi.

Askush nuk e di saktësisht pse disa foshnja flenë me sy hapur. Por mund ketë diçka bëjë me shpenzimin e shumë kohës gjumin REM.

“Fjetja me sy hapur ndodh gjatë REM, e cila është një cikël aktiv i gjumit”, shpjegon pediatri Levy. “Fëmijët shpenzojnë shumë kohë gjumin REM se sa rriturit, rreth 50 për qind kohës tyre totale gjumit”.

Nëse “fjetja e zombies” e fëmijës tuaj ju shqetëson, hidhni lehtë qepallat e tij dhe ato mbyllen lehtësisht, transmeton Gazeta Shneta.

Konsultohuni me mjekun e fëmijës nëse fëmija juaj fle me sytë e hapur për shumë orë një kohë ose nëse sytë e tij duken thatë ose irrituar. raste shumë rralla, keqformimi i qepallave mund t’i pengojë ata mbyllen normalisht.

Rastësisht, ka disa dëshmi se kjo është e trashëguar. Nëse vini re se fëmija juaj është duke fjetur me një shikim qelqtë, pyetni partnerin tuaj nëse flini ndonjëherë me sy hapur./Gazeta Shneta/

The post Çfarë fshehet pas fjetjes me sy të hapur të bebes suaj appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Zbuloni gjininë e foshnjës suaj nëse keni këto lloje të ëndrrave

‘Isha duke vrapuar një livadh dhe ndihesha e ekzaltuar, ishte një skenë idilike, ëndrra e amësisë, kisha veshur një fustan, mund shihja mbrapa fëmijës tim.

Dua çdo herë ta di nëse është një vajzë apo një djalë, por zakonisht ëndrrat janë koklavitura për kuptuar saktë atë përcjellin. Kjo ishte ëndrra e Maggie gjatë muajit tetë shtatzënisë

Ndonjëherë, ëndrrat e nënës shtatzënë për seksin e fëmijës saj janë paqarta. Herë tjera, nënat ndihen mjaft sigurta për seksin e fëmijës tyre bazuar ëndrrat e tyre, transmeton Gazeta Shneta.

Megi ishte e sigurtë se fëmija i saj do ishte një vajzë, sepse ëndrrat e saj ishin mbushura me valle, mjaft ndryshe nga shtatzënia e saj herët me një djalë. Ajo vonë lindi një vajzë.

Një studiues u përpoq verifikojë sa shpesh gratë shtatzëna e ndjenin mirë seksin e foshnjës palindur, duke i kërkuar subjekteve saj për ëndrrat parashikuese.

Ajo zbuloi se 50 për qind e nënave shtatzëna, ëndrrat e cilave ajo kishte studiuar, kishin ëndërruar me saktësi seksin e foshnjës. Shanset për pasur një fëmijë dy sekseve janë gjithashtu 50/50, kështu këto subjekte – si një grup – nuk parashikonin mirë./Gazeta Shneta/

The post Zbuloni gjininë e foshnjës suaj nëse keni këto lloje të ëndrrave appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Ja çfarë ka dëshirë të punojë vajza e Emina Cunmulaj, punëtorja më e vogël

Emina Cunmulaj është shumë aktive rrjetet sociale duke na sjellur tek ne disa nga momentet e bukura me vegjëlit e saj.

Është vajza e saj e madhe, Ella, e cila ka dëshirë shumë punojë derisa shohim se kjo është larg nga ajo bënë nëna e saj.

Kopshtaria shihet si një punë cilën ka dëshirë punojë, dhe shohim se ajo fshin djersët, derisa shohim se moti është mjaft i nxehtë./Gazeta Shneta

37637345_2037280279624035_4775872121253396480_n-1 Ja çfarë ka dëshirë të punojë vajza e Emina Cunmulaj, punëtorja më e vogël

The post Ja çfarë ka dëshirë të punojë vajza e Emina Cunmulaj, punëtorja më e vogël appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Ja përse nuk duhet të bëni seks gjatë këtyre muajve pas lindjes

Është normale keni një dëshirë zvogëluar seksuale pas lindjes. Kjo ndjenjë mund zgjasë për muaj tërë.

një studim grave paslindjes, 20 përqind kishin pak ose aspak dëshirë për seks  tre muaj pas lindjes dhe një tjetër 21 përqind kishin një humbje plotë dëshirës apo urrejtjes ndaj aktivitetit seksual.

Një numër faktorësh kontribuojnë këto ndjenja. pari, lëvizja juaj seksuale duhet konkurrojë me lodhjen dërrmuese rezulton nga marrja e kujdesit për një porsalindur, transmeton Gazeta Shneta.

dyti, trupi juaj është shëruar nga vuajtjet e lindjes. Ndërrime mëdha hormonale po ndodhin dhe mund t’ju bëjnë ndiheni jashtë bilancit. Ju gjithashtu mund shqetësoheni se marrëdhënia do jetë e dhimbshme, dhe për shumë gra, takimet e para seksuale pas lindjes fëmijës janë pakëndshme.

seks-1 Ja përse nuk duhet të bëni seks gjatë këtyre muajve pas lindjes

treti, ju mund keni frikë mbeteni shtatzënë përsëri. Evolucioni mund ndihmojë shpjegimin e kësaj. natyrë, kafshët nëna rrallë bashkohen kur ato janë zëna me rritjen e foshnjave tyre. Trupat e tyre thjesht nuk do ishin barrën shtesë një shtatzanie tjetër. E njëjta mund jetë edhe për gratë./Gazeta Shneta/

The post Ja përse nuk duhet të bëni seks gjatë këtyre muajve pas lindjes appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Momentet kur duhet ta lini foshnjën tuaj të qajë

Ndërsa po e njihni thirrjen e fëmijës suaj muajt e parë, mund keni vërejtur reagimet e ndryshme kanë duke qarë ndjeshmëri, shqetësim, acarim, pafuqinë dhe madje edhe zemërim. gjitha këto reaksione janë zakonshme dhe normale.

muajt e parë, ju pritet bëni gjithçka mundeni për ngushëlluar foshnjën po qan – duke u lëkundur, duke ushqyer, shëtitur, duke përdorur një qumësht, diçka për t’i qetësuar.

Ndërsa lëvizni për ndihmuar gjumin fëmijën tuaj gjatë natës, do t’ju duhet bëni diçka re dhe shumë vështirë reagim ndaj disa prej thirrjeve foshnjës suaj, transmeton Gazeta Shneta.

Cryingchild_p2_711x400-650x358 Momentet kur duhet ta lini foshnjën tuaj të qajë

Dëgjimi i foshnjës qan, vetëm nëse zgjat 10 minuta jashtë shtrirjes, por për fat keq është pothuajse gjithmonë e nevojshme durojnë disa qajnë për ndihmuar fëmijën tuaj mësojë qetësojë veten, bjerë gjumë  vet dhe fle i vetëm.

Është e rëndësishme zgjidhen emocionet tuaja nga nevojat e fëmijës tuaj gjatë kohës tij kritike. Zhurma e foshnjës qan mund ngjallë emocione fuqishme papërpunuara. Dëgjimi i vajit fëmijës mund shkaktojë ndjenja nga fëmijëria./Gazeta Shneta/

The post Momentet kur duhet ta lini foshnjën tuaj të qajë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Adelina Ismaili prezanton djalin në një mënyrë që nuk e keni parë asnjëherë

Rrjetet sociale shërbejnë për ndarjen e momenteve bukura për shumëkënd, përjasthim këtu nuk bëjnë as njerëzit e famshëm.

Është diva e muzikës shqiptare, Adelina Ismaili e cila ka publikuar një foto djalit saj derisa ky i fundit shihet se gëzon shëndet plotë dhe është rritur mjaft shumë.

Ajo llogarinë e saj Instagram ka shfaq edhe njëherë për publikun shqiptar voglin e saj i cili po rritet çdo ditë e shumë./Gazeta Shneta/

37637130_2037209559631107_5354733803224956928_n Adelina Ismaili prezanton djalin në një mënyrë që nuk e keni parë asnjëherë

The post Adelina Ismaili prezanton djalin në një mënyrë që nuk e keni parë asnjëherë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

11 shenja që tregojnë se jeni shtatzënë me një djalë

Nëntë muaj janë shumë për kaluar dhe mos e dini nëse keni një djalë apo vajzë. fund fundit, çfarë nëse ju nuk dëshironi lyeni dhomën e tyre kaltër ?!

Këtu janë disa fakte jo-shkencore, mënyra duhet dini nëse ju jeni duke pritur një djalë.

Ata thonë se një vajzë e vogël do vjedhë gjithë bukurinë e nënës saj, kështu nëse shtatzënia juaj do t’ju sjellë puçrra fytyre, do keni një vajzë. Lëkura pa puçrra do thotë se është një djalë, transmeton Gazeta Shneta.

Health Line raporton se nuk ka vërteta shkencore për këtë, pavarësisht se duke u fryrë si shumti shkencore, por miti e ka atë , nëse shkalla e zemrës fëmijës suaj është nën 140 rrahje minutë, është një djalë! Nën , është një vajzë.

Ashtu si me flokët tuaj, nivelet larta testosteronit sjellin një djalë mund t’ju bëjnë pak agresiv./Gazeta Shneta/

The post 11 shenja që tregojnë se jeni shtatzënë me një djalë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Këngëtarja e njohur shqiptare pritet të bëhet nënë për herë të dytë

Jo shumë kohë pas fëmijës parë, si duket nuk do vonohet shumë ajo bëhet nënë për herë dytë.

Është kjo Drenusha Latifi e cila tanimë është shkëputur nga aktiviteti muzikor dhe tanim është gati për lindur.

Çifti i njohur shqiptar tash e disa kohë jetojnë Malmo Suedisë, derisa video e mëposhtme nga Prive tregon për detaje tjera./Prive/

The post Këngëtarja e njohur shqiptare pritet të bëhet nënë për herë të dytë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.