Home » Lajme nga Podujeva

Etiketë: Lajme nga Podujeva

E shantazhoi llapjanen duke ia marr 4000€ dhe ari, ose do t’ia publikonte një video

Policia e Kosovës ka bërë ditur se një femër rrugën ‘Esat Maloku’ Podujevë ka raportuar polici po shantazhohej nga një person.

“Gusht-Shtator 2018-NN. Me 05.12.2018 është arrestuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar, pasi i njëjti viktimës femër K/Shqiptare me cilën ishte lidhje, duke shantazhuar ia kishte marrë një sasi stoli ari dhe një shumë parash rreth 4000€ kundërtën do t’ia publikonte video-incizime”, thuhet raport.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fe-shantazhoi-llapjanen-duke-ia-marr-4000e-dhe-ari-ose-do-tia-publikonte-nje-video%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline E shantazhoi llapjanen duke ia marr 4000€ dhe ari, ose do t’ia publikonte një video

 

Sipas policisë, i njëjti pas intervistimit me vendim prokurorit është dërguar mbajtje.

Reklama

PODUJEVË: Dënohen me kusht gjashtë të akuzuarit për manipulim me vota

Gjykata Themelore Prishtinë, pas mbajtjes shqyrtimit dytë, ka shpallur fajtorë gjashtë akuzuarit për mashtrim me votime, Blerim Emini, Ejup Emini, Sami Azemi, Arsim Nazifi, Milazim Berisha dhe Shkëlzen Jaha.

Për mashtrim me votime zgjedhjet e vitit 2010, akuzuarit, secili veç e veç, janë dënuar me nga tre muaj burgim, i cili nuk do ekzekutohet nëse brenda periudhës verifikuese prej një viti nuk kryejnë vepër tjetër penale.

Ndërsa, për akuzuarën e shtatë, Dafina Shabani, u refuzua akuza, meqë paraprakisht, seancën e hënës, prokuroria u tërhoq nga akuza, raporton “Betimi për Drejtësi”.

akuzuarit Blerim Emini, Ejup Emini, Sami Azemi, Arsim Nazifi, Milazim Berisha dhe Shkëlzen Jaha, gjatë shqyrtimit t dytë, mbajtur hënën, kërkuan deklarohen edhe një herë rreth fajësisë, meqë shqyrtimin fillestar ishin deklaruar pafajshëm.

Secili, veç e veç, seancën e hënës, deklaroi se e pranon fajësinë lidhur me veprën penale e cila i vihet barrë.

“Pranimi i fajësisë është përputhje me provat e paraqitura aktakuzë dhe ky pranim është dhënë me vullnet lirë dhe pa presion, andaj i propozoj gjykatës ta aprovojë këtë pranim fajësisë dhe njëjtit t’i shpallë fajtor”, deklaroi prokurori Armend Hamiti.

Ndërsa, sa i përket akuzuarës Dafina Shabani, mbrojtësi i saj, avokati Naim Rudari tha se qëndrojnë tërësi pranë parashtresës dorëzuar me shkrim kësaj gjykate, sipas cilës kanë kundërshtuar provat dhe kanë kërkuar hudhjen e aktakuzës.

“Aktakuza e cila është ngritur dhe është objekt shqyrtimi nuk përmban asnjë provë lidhur me Dafina Shabanin dhe veprën penale për cilën akuzohet. Me provat e paraqitura aktakuzë, nuk vërtetohet fare se Dafina ka qenë njëjtin vendvotim, madje ne kemi prova dëshmojnë se ka qenë krejt diku tjetër. Kemi deklaratën e dhënë polici, ku shihet se 7 rreshtat e parë këtë deklaratë janë shabllon nga deklaratat e tjera, ndërsa deklarata e Dafinës rrjedh nga rreshti i tetë, ku shihet se ajo ka qenë një shkollë krejt tjetër”, deklaroi avokati Rudari.

Ndër tjera, ai tha se provat e prokurorisë, mungon emri i Dafina Shabanit librin e vendvotimit për cilin e njëjta akuzohet.

Andaj, avokati Rudari, i propozoi gjykatës mos shkohet tutje procedurë sa i përket mbrojturës tij, sepse, sipas tij, nuk ekziston dyshimi i arsyeshëm se ajo e ka kryer këtë vepër.

Sa i përket kundërshtimit, pas shikimit deklaratës dhënë nga e akuzuara polici, shihet qartë se edhe deklaratën kur e ka dhënë i është referu shkollës fillore Naim Frashëri Podujevë e jo shkollës për cilën shkruhet aktakuzë. Po ashtu, edhe nga provat e tjera materiale janë propozu me këtë aktakuzë shihet se emri i saj nuk figuron listën ku janë tjerët dhe s’ka nënshkrim saj”, deklaroi prokurori Hamiti, me rastin e heqjes dorë nga akuza.

Ndryshe, bazë aktakuzës 1 prillit 2015, prokuroria pretendon se 12 dhjetor vitit 2010, fshatin Lluzhan Komunës Podujevës, akuzuarit cilësinë e anëtarëve Komisionit Qendror Zgjedhjeve, partive ndryshme politike, bashkëveprim me njëri tjetrin kanë manipuluar rezultatet e zgjedhjeve.

Sipas prokurorisë, akuzuarit kanë manipuluar 534 vota partive ndryshme dhe për këtë shkak procesi i votimit është dashur përsëritet.

Me këto veprime, sipas aktakuzës, kanë kryer veprën penale “mashtrim me votime”, nga neni 180, lidhur me nenin 31, të KPK – së./BetimipërDrejtësi/

Konferencë për kultivimin e mjedrës në Kosovë

Drejtoresha e misionit USAID-it, Lisa Magno, e shoqëruar nga zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe donatorë tjerë, do flasë sot konferencën e tretë Mjedrës Kosovë.

Konferenca organizohet nga shoqata nacionale e mjedrës “Mjedra e Kosovës”, me mbështetjen e USAID-it, dhe donatorëve Caritas-it dhe GIZ-it Kosovë.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fkonference-per-kultivimin-e-mjedres-ne-kosove%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Konferencë për kultivimin e mjedrës në Kosovë

 

Kjo ngjarje synon avancojë koordinimin midis gjithë akterëve sektorin e mjedrës, duke krijuar diskutim mbi perspektivat e ardhshme sektorin e mjedrës Ballkan dhe Poloni.

Programi Zhvillimi Bujqësor dhe Mundësitë Rurale është një program pesëvjeçar i financuar nga USAID-i për bërë sektorin e bujqësisë konkurrues Kosovë përmes ndihmës teknike dhe granteve për fermerët, ndërmarrjet dhe organizatat e tjera zinxhirëve vlerës.

Moti në Podujevë, ditët në vazhdim na presin me borë e shi

Me kalimin e frontit ftohtë, gjatë natës shkuar, sërish mbi rajon do shtrihen fusha anticiklonike, do sjellin mot qëndrueshëm, por ftohtë, ngase masa ftohta ajrore kanë depërtuar nga veriu.

Nga fundjava, sipas parashikimeve fundit, priten depërtojnë vorbulla ciklonike mbi Evropë dhe rajon, do sjellin mot dinamik dhe me kushte për reshje shiu dhe bore.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fmoti-ne-kosove-ditet-ne-vazhdim-na-presin-me-bore-e-shi%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Moti në Podujevë, ditët në vazhdim na presin me borë e shi

 

Pas përmirësimit cilësisë ajrit, si pasojë e kalimit frontit ftohtë, solli reshura dhe qarkullim mjaftueshëm ajror, nga nesër dhe ditët e ardhshme, sërish nuk parashihen erëra mjaftueshme, çka do ndikojë rritjen e ndotësve, e si rrjedhojë edhe vlerat e indeksit kualitetit ajrit mund rriten vlera pashëndetshme.

6.12 – Mot i ftohtë, mëngjes me ngrica dhe vranësira, e gjatë ditës priten kthjellime.

7.12 – Mot kryesisht me diell dhe vranësira larta. mëngjes ngricë, e vise ulëta mundësi për mjegull.

8.12-9.12 – Ditën e shtunë, mot kryesisht me vranësira, e pasdite dhe mbrëmje priten reshje shiu, cilat vonë mund përzien edhe me reshje bore, e vise larta shndërrohen reshje bore. Reshjet do vazhdojnë deri dielën mëngjes, e pas, gjatë ditës diele, priten kthjellime dhe intervale gjata me diell.

10.12 – Mot i ftohtë, kryesisht i vranët. Herët mëngjes priten reshje bore, e gjatë ditës kohë pas kohe me shi dobët, ndërsa vise malore do vazhdon bie borë.

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fmoti-ne-kosove-ditet-ne-vazhdim-na-presin-me-bore-e-shi%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Moti në Podujevë, ditët në vazhdim na presin me borë e shi

Temperaturat e ajrit, do luhaten kryesisht rreth vlerave mesatare. Minimalet do luhaten nga -4C deri 0C, ndërsa maksimalet nga 4C deri 7C.

Sipas Prishtina Weather, do fryjë erë e lehtë drejtimesh ndryshme 1-2m/s, e fundjavë mesatare nga jugu dhe verilindja 3-7m/s. Shtypja atmosferike, do rritet ndjeshëm mbi vlera normale, por pas pritet pësojë rënie.

PODUJEVË: E shantazhon të dashurën, arrestohet nga Policia

Policia e Kosovës raporton se dje rrugën “Eset Maloku” Podujevë ka arrestuar një person pasi i njëjti dyshohet se femrës me cilën ishte lidhje i ka marrë stoli ari dhe 4 mijë euro.

Ky shantazh ka ndodhur gjatë muajit gusht dhe shtator këtij viti, përderisa dyshohet se ai e ka shantazhuar me publikimin e disa video-incizimeve.

Me 05.12.2018 është arrestuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar, pasi i njëjti viktimës femër K/Shqiptare me cilën ishte lidhje, duke shantazhuar ia kishte marrë një sasi stoli ari dhe një shumë parash rreth 4000€ kundërtën do t’ia publikonte video-incizime”, thuhet raportin e PK’.

I njëjti pas intervistimit me vendim prokurorit është dërguar mbajtje.

 

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimi për liberalizimin e vizave

Këshilli i Ministrave Bashkimit Evropian do mblidhet gjatë ditës sotme dhe nesërme.

Megjithëse, ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucionalë Kosovës cilët kanë konfirmuar se as këtë vit nuk do ketë vendim për liberalizim vizave, pasi ajo nuk është futur agjendën e këtij këshilli.

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, ka konfirmuar këtë gjë duke thënë se është e padrejtë anashkalimi i Kosovës nga BE-ja.

Se këtë takim Këshillit Ministrave nuk do ketë vendimmarrje për liberalizimin e vizave ka treguar ditë parë edhe komisionari për zgjerimin e BE-së, Johannes Hahn.

Gjatë qëndrimit tij Kosovë, ditën e hënë, ai ka shuar shpresat për kosovarët.

deklarimin e tij për media, ai ka thënë se beson se çështja e liberalizimit vizave do ndodhë vitin 2020.

”Puna është kryer nga Kosova kur është marrë ky vendim, pastaj ishte radha jonë ta implementojmë këtë, ku edhe kemi dhënë raportin pozitiv. Dhe tash çështja i takon Këshillit Evropian, ku do merret vendimi dhe kam besim se vitin 2020 do ndodhë, por ndoshta edhe herët”, ka deklaruar Hahn.

 

Haradinaj i përgjigjet NATO’s: Ushtria është punë e jona, do të formojmë atë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se procesi i transformimit FSK’ është proces i brendshëm dhe përputhje plotë me kushtetutën. Kjo deklaratë kryeministrit seancën parlamentare, vjen një ditë pas Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s se Kosova do përballet me pasoja, nëse e formon ushtrinë.

“Krijimi i ushtrisë apo mandatimi i ushtrisë javën vjen është proces i brendshëm është përputhje me kushtetutën tonë, avancuaren botë. Një kushtetutë e cila përmban vete gjitha vlerat e demokracisë”.

Për formimin e ushtrisë kemi zhvilluar biseda intensive me gjitha palët e interesuara. Aleanca e NATO-s ka peshë madhe, ajo mund t’i shpreh mendimet e veta, mirëpo Kosova është e sigurt se asnjëherë nuk do t’i sjellë rrezik marrëdhëniet me NATO-n”, tha Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj gjatë seancës sotme Kuvendit ka thënë se Serbia është mobilizuar dhe po e pengon Kosovën si vend ka dal prej binarëve vet.

Haradinaj ka deklaruar se Serbia po bën propagandë duke thënë se Kosova po dëshiron t’i zgjidh problemet me arrogancë.

“Serbia po ankohet se Kosova nuk ka përmbush marrëveshje Brukselit.  Ajo punon intensivisht me diplomatë vet për me e paraqit Kosovën si vend i dalë prej kontrollit siguri pasi sipas tyre Kosova po tenton ta formojë ushtrinë dhe po tenton krijojë destabilizim”, ka thënë kryeministri Haradinaj,.

Sipas Haradinaj, Kosova ka përmbushur gjitha kushtet bazike për qenë ushtri dhe ka shtuar se ushtria nuk e rrezik marrëdhënien me NATO-n.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha mërkurën se Kosova “do përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës Sigurisë Kosovës ushtri saj

Ai i bëri këto komente përmbyllje takimit ministrave Jashtëm vendeve anëtare NATO-s, ku është disku

 

Podujeva e viteve 1980-të, pamje të rralla si asnjëher më parë

emisionin Arkivi RTK-së janë zbuluar materiale me pamje për disa nga qytetet kosovare viteve 80-të.

Ndër to është edhe qyteti i Podujevës ku ky emision ka shpalosur pamje rralla nga ajo kohë.

këto pamje mund shihni se si dukej qyteti atë kohë, me detaje si ai i ndërtimit “Shtëpisë Mallrave” ishte veçse përfundim.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2257063317873041&id=1515974838648563

Policia jep detaje për aksidentin në Veternik ku mbetën të lënduar katër persona

Policia e Kosovës ka dhënë detaje rreth aksidentit mbrëmshëm Veternik, si pasojë e cilit janë lënduar katër persona.

Rreth orës 18:00, mbrëmë Veternik Prishtinës ka ndodhur një aksident trafiku, cilin ishin përfshira pesë automjete dhe rezultoi me katër persona lënduar.

Rastin për Express e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

Ndërsa raportin e Policisë bëhet e ditur se aksidenti dyshohet ka ndodhur si pasojë e mospërshtatjes shpejtësisë me kushtet e rrugës. “Katër meshkuj K/Shqiptarë kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e një aksidenti ku kanë qenë përfshira pesë automjete.

lënduarit janë dërguar për trajtim mjekësor. Aksidenti dyshohet se ka ndodhur si pasojë e mospërshtatjes shpejtësisë me kushtet e rrugës”, bëhet e ditur raport.