Home » Lajme nga Podujeva

Etiketë: Lajme nga Podujeva

Vdes në mal një person në Podujevë

Policia e Kosovës nga rajoni i Podujevës ka raportuar se një person ka ndërruar jetë derisa i njëjti aksidentalisht ishte duke prerë dru malin e fshatit.

Si pasojë, viktima ka pësuar disa lëndime trupore si dhe ishte dërguar për emërgjencën e Poujevës. Por aty, sipas policisë vetëm është konstatuar vdekja e personit fjalë.

Trupi është dërguar Mjekësinë ligjore për obduksion.

Njoftimi i plotë i policisë për këtë rast:

Fshati Bellosicë, Podujevë 21.10.2018-14:25. Informohet se derisa viktima mashkull K/Shqiptar kishte qene duke prere dru ne pyll aksidentalisht ka pësuar lëndime trupore. Viktima është dërguar për tretman mjekësor emergjencën e Podujevës ku nga mjeku është konstatuar vdekja e tij. Me urdhër prokurorit trupi i pajetë është dërguar institutin e Mjekësisë ligjore për obduksion.

 

Reklama

Lajm i keq për vizat

Liberalizimi i vizave rrezikon shtyhet, aq me tepër kur Brukseli asnjëherë nuk ka dhënë afate kohore se kur mund ndodh liberalizimi.

Procesi i vendimmarrjes për liberalizimin eventual vizave për Kosovën është vazhdim e sipër Këshillin e BE-së, por me kalimin e kohës po bëhet e qartë se ky liberalizim tash nuk ka gjasa ndodhë këtë vit.

Madje as miratimi i vendimit këtë vit, me qëllim liberalizimi jetësohet fillim vitit ardhshëm, nuk duket real, shkruan sot “Koha Ditore”.

Duket se edhe liderët politikë Kosovës, cilët deri para pak javësh garantonin se liberalizimi do ndodhë deri fund këtij viti, tashmë po e ndryshojnë fjalorin dhe po thonë sederi fund vitit mund merret vendimi” apo përmbyllen procedurat”.

Lojë tillë fjalësh qytetarët e Kosovës kanë dëgjuar çdo ditë nga viti 2010, por nga ana e Bashkimit Evropian asnjëherë nuk ka përmendur afate kohore, madje as atëherë kur është shprehur se “procesi është fazën finale”.

BE pohojnë se është “tepër herët” kosovarët bëjnë tash llogari matematikore se sa vota duhen Këshill për liberalizim vizash.

PDK hap sot Konventën zgjedhore në Podujevë

Partia Demokratike e Kosovës dega Podujevë përmes njoftimit për media njofton se sot bëhet hapja zyrtare e zgjedhjeve brendshme kësaj partie Komunën e Podujevës, njofton PodujevaPRESS.com

njoftimin për medie thuhet:

Pershendetje te nderuar,

Ju njoftojme qe sot (e hene), behet hapja zyrtare e zgjedhjeve te brendshme te Partise Demokratike te Kosoves, dega ne Podujeve. I pranishem do te jete edhe kryetari i PDK-se, z.Kadri Veseli. Koha: 17:00 Vendi: Hotel “Besiana”-Podujeve.

Me respekt, PDK-Podujeve

Kaloi valixhen në aeroport, ajo që kapën rrezet X i tmerruan të gjithë

punosh si kontrollues valixhesh aeroport duket sikur është një punë e lehtë për disa, por fakt është dhe e komplikuar dhe sidomos kur ke bësh me pasagjerë si personi fjalë.

Teksa një pasagjer po kalonte valixhen e tij aeroport Shtetet e Bashkuara, papritmas punonjësja kupton se diçka nuk ishte rregull.

momentin ajo vendos rrezet X, sheh se brenda ka diçka nuk shkon dhe e njohur nga pajisja shtyhet menjëherë për ta hapur valixhen.

Kur sheh se ç’kishte brenda tmerrohet dhe menjëherë telefonon sigurimin.
ishin pesë kobra dhe nëse do kishin kaluar, për t’u futur avion do u kishin bërë gjëmën pasagjerëve, pasi nëse ata acarohen janë gati shpërthejnë nga çanta.

Mësohet se janë marrë masa ndaj pasagjerit.

a_1526293355-2032101 Kaloi valixhen në aeroport, ajo që kapën rrezet X i tmerruan të gjithë

 

Moti për sot dhe ditët e ardhshme të javës, priten edhe reshje bore

Mbi vendin tonë gjatë pesë ditëve ardhshme do mbretërojë mot kryesisht i vranët dhe me intervale me diell.

hënën do jetë mot kryesisht i vranët dhe me riga shiu, ndërsa riga shiu parashikohen edhe ditën e mërkurë.Temperaturat minimale parashihen lëvizin ndërmjet 1-6  gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës ndërmjet 10-16 gradë Celsius.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fmoti-per-sot-dhe-ditet-e-ardhshme-te-javes-priten-edhe-reshje-bore%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Moti për sot dhe ditët e ardhshme të javës, priten edhe reshje bore

 

Derisa mërkurën parashihet viset e ulëta ketë riga dobëta shiu, viset malore priten fjolla lehta bore, meqë atje temperaturat minimale do zbresin deri zero 0 gradë Celsius.

Deri ditën e enjte masat e ftohta ajrore do jenë prezent mbi vendin tonë, kjo si pasojë e erërave që  vijnë nga pjesa verilindore e kontinentit. Nga dita e premte e tutje, era do ta ndërrojp kahun,  nga verilindja jugperëndim, me ç’rast do ketë ngritje lehta temperaturave dy vlerat e ekstremeve dhe krahas këtyre  masat e ajrit do jenë aktive.

Shpejtësia e erës drejtimet e lartë cekura do lëvizë nga 1-9m/s, e disa lokalitete shpejtësia e sajë do regjistroj vlera mbi 11m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Lojtari më i mirë në botë i bën dhuratë Kadri Veselit

Kryetari i Kuvendit Kosovës, Kadri Veseli, ka pranuar një dhuratë nga futbollisti me famë botërore i Real Madrid, Luka Modriq.

Modric për dhuratë Veselit ia ka bërë një fanellë me dedikim.

“Ndjenjë shumë e mirë kesh një dhuratë si kjo, me dedikim personal nga futbollisti i mirë botë”, ka shkruar Veseli Facebook.

44668858-1111868172321721-6860153100699697152-n_1540195390-2964633 Lojtari më i mirë në botë i bën dhuratë Kadri Veselit

 

KEDS: Një pjesë e qytetit të Podujevës dhe fshatrat e saj sot do të kenë reduktime të rrymës

KEDS-i, ka publikuar orarin ri për reduktimet me energji elektrike për rajonet e Kosovës ditëve ardhshme, transmeton PodujevaPRESS.com

Sipas këtij njoftimi pjesa e madhe e Podujevës do mbetet pa energji elektrike.

Ky është njoftimi i KEDS-it:

22.10.2018  TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

TS 220/35/10(20)kV Podujeva (Kodi: 140) prej orës 08:00 deri ora 09:00

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin: qyteti komlet, Spitali i qytetit, Euroblloku, NTP “Mullisi”, “Vëllazërimi”, “Laberion”, Elkos Grup, Fab.Ambalazh.Plastke, FAN Zahir Pajaziti,Letanc te Rexha,Smajlovit,Bajqine ,Kerpimeh ,Rep ,Pollate,Dvorisht,Sllatine,Reqice,Zhiti ,Sylevice,Breze,Trnavice,Murgull,Zakut,Metehi,Doberdol, Dumnicë, Llaushë, Doberdol, Zakut, Kërpimeh, Metehi, Repë, Tashevc, Pollatë, Dvorishtë, Sllatinë, Reçicë, Zhiti, Sylejvicë, Brecë, Tërnavicë, Murgull dhe Marincë, Obranq, Peran, Obranq 1, 2, 3, Bradash, Bajqin, Katunishte, Lepaj, Dobratin 1, Ferma e Pulave Peran, Dumnicë, Sekiraqa, Poteret, Qershijat, Kamerollët, Sekiraqa 1, Sekiraqa 2, Sekiraqa 3, Kunushefc 1 dhe 2. Burice, Gllamnik, Llapashtic e Ulët, Letanci, Surkishi, Lladofci, Sfeqla, Dumoshi, Shajkovci, Surdulli, Hertica, Drazhnje, Rakenica, Turuqica dhe Fabrika e Polisterit.

Arsyeja e ndërprerjes: Punime nga KOSTT-i.

Ndërprerje me kërkesë palëve treta

22.10.2018  TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

Dalja 10 kV Ballovc (Kodi: 14000008) prej orës 10:30 deri ora 15:30

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin: Surkishi, Lladofci, Sfeqla, Dumoshi, Shajkovci, Surdulli, Hertica, Drazhnje, Rakenica dhe Turuqica.

Arsyeja e ndërprerjes: Pastrimi i trasesë LP 10 kV.

Gjithashtu TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

Dalja 10 kV Letanci (Kodi: 14000012) prej orës 10:00 deri ora 14:00

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin fshatrat: Obranqë, Peran, Obranqë 1, 2, 3, Bradash, Bajqinë, Katunishtë, Lepaj, Dobratin 1 dhe Ferma e Pulave Peran.

Poashtu TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

Dalja 10 kV Podujeva 5 (Kodi: 14000005) prej orës 10:00 deri ora 16:00

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin: qyteti, Polonica, Lagjja Hoxheviq dhe Ballovci.

Arsyeja e ndërprerjes: Mirëmbajtje preventive./PodujevaPRESS.com

KEDS: Një pjesë e qytetit të Podujevës dhe fshatrat e saj sot do të kenë reduktime të rrymës

KEDS-i, ka publikuar orarin ri për reduktimet me energji elektrike për rajonet e Kosovës ditëve ardhshme, transmeton PodujevaPRESS.com

Sipas këtij njoftimi pjesa e madhe e Podujevës do mbetet pa energji elektrike.

Ky është njoftimi i KEDS-it:

22.10.2018  TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

TS 220/35/10(20)kV Podujeva (Kodi: 140) prej orës 08:00 deri ora 09:00

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin: qyteti komlet, Spitali i qytetit, Euroblloku, NTP “Mullisi”, “Vëllazërimi”, “Laberion”, Elkos Grup, Fab.Ambalazh.Plastke, FAN Zahir Pajaziti,Letanc te Rexha,Smajlovit,Bajqine ,Kerpimeh ,Rep ,Pollate,Dvorisht,Sllatine,Reqice,Zhiti ,Sylevice,Breze,Trnavice,Murgull,Zakut,Metehi,Doberdol, Dumnicë, Llaushë, Doberdol, Zakut, Kërpimeh, Metehi, Repë, Tashevc, Pollatë, Dvorishtë, Sllatinë, Reçicë, Zhiti, Sylejvicë, Brecë, Tërnavicë, Murgull dhe Marincë, Obranq, Peran, Obranq 1, 2, 3, Bradash, Bajqin, Katunishte, Lepaj, Dobratin 1, Ferma e Pulave Peran, Dumnicë, Sekiraqa, Poteret, Qershijat, Kamerollët, Sekiraqa 1, Sekiraqa 2, Sekiraqa 3, Kunushefc 1 dhe 2. Burice, Gllamnik, Llapashtic e Ulët, Letanci, Surkishi, Lladofci, Sfeqla, Dumoshi, Shajkovci, Surdulli, Hertica, Drazhnje, Rakenica, Turuqica dhe Fabrika e Polisterit.

Arsyeja e ndërprerjes: Punime nga KOSTT-i.

Ndërprerje me kërkesë palëve treta

22.10.2018  TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

Dalja 10 kV Ballovc (Kodi: 14000008) prej orës 10:30 deri ora 15:30

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin: Surkishi, Lladofci, Sfeqla, Dumoshi, Shajkovci, Surdulli, Hertica, Drazhnje, Rakenica dhe Turuqica.

Arsyeja e ndërprerjes: Pastrimi i trasesë LP 10 kV.

Gjithashtu TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

Dalja 10 kV Letanci (Kodi: 14000012) prej orës 10:00 deri ora 14:00

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin fshatrat: Obranqë, Peran, Obranqë 1, 2, 3, Bradash, Bajqinë, Katunishtë, Lepaj, Dobratin 1 dhe Ferma e Pulave Peran.

Poashtu TS 220/35/10(20)kV Podujeva do ndërpritet:

Dalja 10 kV Podujeva 5 (Kodi: 14000005) prej orës 10:00 deri ora 16:00

Gjatë kohës sa do zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do mbesin: qyteti, Polonica, Lagjja Hoxheviq dhe Ballovci.

Arsyeja e ndërprerjes: Mirëmbajtje preventive./PodujevaPRESS.com

Policia arreston 27 persona të dyshuar

Policia e Kosovës ka arrestuar 27 persona dyshuar gjatë 24 orëve fundit, transmeton Indeksonline.

Arrestimet sipas policisë kanë ndodhur rajone ndryshme dhe për raste ndara.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fpolicia-arreston-27-persona-te-dyshuar%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Policia arreston 27 persona të dyshuar

 

Për gjitha arrestimet është njoftuar me kohë prokurori i shtetit me urdhër cilit, 16 janë dërguar mbajtje ndërsa tjerët janë liruar procedurë rregullt./Indeksonline/

Zjarri e përfshin një veturë në Podujevë, ndërhyjnë zjarrfikësit (Video)

Një veturë është përfshirë nga zjarri mëngjesin e sotëm Podujevë.

vendin e ngjarjes kanë arritur edhe zjarrfikësit cilët kanë arritur shuajnë zjarrin, njofton PodujevaPRESS.com

Përpos dëmeve materiale veturën e tipit ‘Audi 80’, nuk bëhet fjalë për ndonjë person lënduar.