Home » Lajme nga Malisheva

Etiketë: Lajme nga Malisheva

Këta tre persona janë të rrezikshëm, ja sa para jep policia nëse tregoni ku ndodhën ata

hajnat Këta tre persona janë të rrezikshëm, ja sa para jep policia nëse tregoni ku ndodhën ata

Kohëve fundit vendin tonë kanë ndodhur shumë vjedhje.

Policia e Kosovës një komunikatë për media ka bërë ditur se është kërkim tre personave dyshuar për kryerjen e veprës penale “Grabitje”.

Tre dyshuarit janë identifikuar nga ana e Policisë, mirëpo kjo e fundit kërkon ndihmën e qytetarëve për t’i gjetur dhe për këtë do shpërblejë me 5 mijë euro personat ndihmojnë kapjen e tyre.

Deri tani policia ka identifikuar dhe i ka futur kërkim policor tre persona dyshuar për cilët ekziston dyshimi i arsyeshëm se njëjtit mund jenë implikuar rastet e grabitjeve po hetohen.

“Policia e Kosovës është duke punuar mbledhjen dhe analizimin e gjitha fakteve dhe dëshmive relevante për zbuluar sa parë këto raste dhe sjellë dyshuarit para drejtësisë. Megjithatë, për lokalizimin sa shpejtë kryesve këtyre veprave penale, Policia kërkon ndihmën e qytetarëve, mund kenë informacion për vendndodhjen e tyre dhe për këtë ofron shpërblim 5.000 (pesëmijë) euro”, thuhet komunikatë.

Kjo kërkesë është bërë konsultim dhe koordinim me Prokurorin e rastit dhe kryeprokurorin e Prokurorisë Themelore Prishtinë, pasi njëjtit këta persona dyshuar, konsiderohen me rrezikshmëri lartë dhe aktualisht gjenden arrati.

Andaj për ta ndihmuar lokalizimin e vendndodhjes tyre si dhe për ta mundësuar kapjen e tyre policia kërkon bashkëpunimin e gjithë qytetarëve. Çdokush ka informacion për ta, t’ia kaloj ato policisë përmes linjave emergjente 192 ose në info@kosovopolice.com.

Policia e Kosovës për qytetarët ofrojnë informacion, do garantoj konfidencë plotë.

Emrat dhe fotografitë e dyshuarve janë vijim:

– Kastriot (Xhevat) Shala i lindur me datë 30.07.1995, me banim fshatin Trudë Prishtinës.

hajnat Këta tre persona janë të rrezikshëm, ja sa para jep policia nëse tregoni ku ndodhën ata

– Leutrim (Rrahman) Latifi i lindur me datë 27.08.1992 me banim rruga Vushtrrisë nr; 64 Prishtine.

hajnat Këta tre persona janë të rrezikshëm, ja sa para jep policia nëse tregoni ku ndodhën ata
hajnat Këta tre persona janë të rrezikshëm, ja sa para jep policia nëse tregoni ku ndodhën ata

– Ridvan (Rexhep) Ademi i lindur me datë 11.08.1989 me banim fshatin Dobratin Podujevës.

Reklama

Gjykata Speciale fton edhe një komandant

uqk Gjykata Speciale fton edhe një komandant

Nazif Mehmeti i njohur luftën e fundit Kosovë si Komandant Dini, është i ftuari i radhës për tu intervistuar pranë Zyrës Prokurorit Specializuar për Kosovë Hagë.

Këtë e ka konfirmuar për Klan Kosova, avokati i tij Tahir Rrecaj ndërsa ka thënë se klienti i tij është ftuar paraqitet Hagë 22, 23 dhe 24 janar.

Ai ka bërë ditur se klientit tij nuk i janë dhënë detaje se çfarë cilësie pritet intervistohet.

Pos Nazif Mehmetit nga Specialja për intervistë janë ftuar Sokol Dobruna dhe Rrustem Mustafa.

Klan Kosova një ditë parë raportoi se intervistuarit e radhës ka gjasa jenë nga ”Grupi i Llapit” pasi këtë e tha avokati Tahir Rrecaj.

Njoftim: Komuna e Malishevës fton fermeret për aplikim për pajisje me makina mbjellse të grurit

M

komuna Njoftim: Komuna e Malishevës fton fermeret për aplikim për pajisje me makina mbjellse të grurit

Komuna e Malishevës përmes një njoftimi zyrtarë ka
shpallur konkurs për aplikimin e fermerve për tu pajisur me makina për
mbjelljen e grurit. Sipas shpalljes publikuar, Drejtoria për Bujqësi dhe
Zhvillim Rural këtë projekt do kontribuoj me 70% shumës mjeteve,
ndërsa fermeret do participojnë me 30% shumës, për tu pajisur me këto
makina.

këtë njoftim janë bërë ditura edhe kriteret për
aplikim duhet ti përmbushin fermeret e interesuar.

poshtë keni
shpalljen e plotë Drejtorisë Bujqësisë:

komuna Njoftim: Komuna e Malishevës fton fermeret për aplikim për pajisje me makina mbjellse të grurit

Parashikimi i motit

moti Parashikimi i motit

Ditëve para javës mbi rajon do depërtojnë fusha presionit ulët, do sjellin kushte për reshje shiu dhe bore, ndërsa nga dita e martë, masa ftohta ajrore nga Arktiku do fillojnë shtrihen mbi vendin tonë, duke favorizuar mot ftohtë.

Fushat e presionit ulët do mbesin bllokuara lindje rajonit, do sjellin mundësi për reshura edhe ditën e enjte dhe premte.

Ditën e mërkurë fusha presion lartë, përkohësisht do sjellin mot me intervale gjata me diell.Megjithëse pritet një mot dinamik këto ditë, nuk do ketë edhe qarkullim mjaftueshëm ajror, mirëpo vlerat e indeksit kualitetit ajrit do luhaten ndërmjet atyre normale, e mbrëmjeve edhe pashëndetshme.

11.12 – Mot i ftohtë, me vranësira dhe intervale me diell. Kohë pas kohe me reshje lokale bore.

12.12 – Mot pjesërisht i vranët, por me intervale gjata me diell.

moti Parashikimi i motit

13.12-14.12 – enjten mot i ftohtë, kryesisht i vranët, e kohë pas kohe mundësi për reshje dobëta bore. Edhe ditën e premte mot kryesisht i vranët, gjatë ditës mundësi për reshje dobëta bore, vonë do përzien edhe me shi, e vende-vende edhe shi i akullt.
Temperaturat e ajrit do pësojnë rënie brenda vlerave mesatare për këtë periudhë kohore. Minimalet do luhaten nga -5C deri 0C, e ato maksimale do zbresin nga +6C deri +2C.

Sipas Prishtina Weather, do fryjë erë e lehtë dhe mesatare nga veriu-veriperëndimi 2-8m/s. Shtypja atmosferike, do jetë jostabile, me luhatje vlerave nën dhe mbi normale.

AKSIDENT NË GLLAREVË – VETURA PËRPLASET DISA METRA LARG

aksident-1 AKSIDENT NË GLLAREVË – VETURA PËRPLASET DISA METRA LARG

Një veturë ka pësuar aksident pasi është përplasur disa metra larg fshatin Gllarevë.

vend ngjarjes janë duke qënduar policia ndërsa si pasojë e aksidentit është shkaktuar një kolonë e gjatë. Gazeta Insajderi ka kontaktuar me Policinë mirëpo ende nuk ka infromata lidhur me aksidentin.

aksident-1 AKSIDENT NË GLLAREVË – VETURA PËRPLASET DISA METRA LARG

FSK do të mbaj ushtrime fushore në territorin e Malishevës

FSK-shqiperi FSK do të mbaj ushtrime fushore në territorin e Malishevës

Njoftohen qytetarët e Komunës Malishevës, se Brigada për  Reagim Shpejt (BRSH),  organizon dhe realizon Trajnimin “Simboli i Ujkut-2018” nga data 16.12.2018, deri  21.12.2018. teritorin e komunave: Gjakovë, Deçan, Malishevë, Rahovec, Klinë, Skenderaj dhe Istog.

Gjatë këtijë trajnimi, levizjet e pjestarëve BRSH do jenë ditën dhe natën (24 orë) dhe do ketë shtëna me armë (municion shkollor), prandaj  njoftohen qytetarët e Komunës Malishevës mos shqetësohen ngase janë marrë gjitha masat e sigurisë, dhe se ato shtëna vijnë nga pjestarët e Ushtrisë Republikës Kosovës.

IKD: Në Kosovë ka zyrtarë publik që mbajnë deri në 7 pozita pune

IKD IKD: Në Kosovë ka zyrtarë publik që mbajnë deri në 7 pozita pune

kuadër “Javës Kundër Korrupsionit”, IKD ka publikuar raportin lidhur me përputhjen dhe ushtrimin e funksioneve publike zyrtarëve sistemit drejtësisë përputhje me Ligjin mbi Konfliktin e Interesit, Betim Musliu nga IKD ka thënë se shumë zyrtarë janë bërë “supermenë” mbajnë shumë pozita zyrtare.

Ehat Miftaraj nga IKD ka publikuar raportin dhe gjetjet konfliktit interesit, i cili ka thënë se këto parime dhe standarde një numër i madh i zyrtarëve publik nuk i zbatojnë praktikë.

Nga 4 mijë dokumente vërtetuara nga deklarimi i pasurisë, ka dal se 563 zyrtarë mbajnë shumë se një pozitë zyrtare”, theksoi Miftaraj.

Sipas tij, ka zyrtarë mbajnë edhe deri shtatë pozita punës.

Lana Owens nga ambasada amerikane ka thënë se është jo efikase dhe shkelje konfliktit interesit nëse zyrtarët mbajnë shumë se një pozitë zyrtare ose edhe deri shtatë pozita.

Shaip Havolli nga Agjencia Kundër Korrupsionit ka thënë se kanë trajtuar një numër madh rasteve për konflikt interesit.

Kjo agjenci sipas tij, gjatë këtij viti kanë trajtuar 78 raste për konflikt interesi, prej tyre 2 raste janë për hetime dhe 1 është proceduar gjykatë.

“Bazuar gjeturat tona, ne kemi identifikuar një zyrtar lartë ka deklaruar hyra rregullta mbi 22 mijë euro nga një pagë, ndërsa pas hetimit tonë është vërtetuar se ky zyrtar ka hyra edhe mbi 22 mijë euro tjera nga ardhura tjera”, theksoi Havolli.

Protesta e banorëve të Kërvasarisë kundër gurthyesit (Video)

kërvasari-1024x576 Protesta e banorëve të Kërvasarisë kundër gurthyesit (Video)

Edhe sot ka vazhduar protesta e banorëve fshatit
Kërvasari cilët kanë kundërshtuar edhe njëher vendimin e komunës Malishevës
e cila i ka dhënë pëlqim një operatori hapë gurthyes afër fshatit
Kërvasari gjë e cila është duke i shqetsuar banorët e këtij fshati duke ditur
pasojat shkatërruese për mjedisin mund ti shkaktoi ky gurthyes.

Paknaqësia e banorëve Kërvasarisë kishte filluar tëkundërshtohej me anë peticionin dhe kërkesave zyrtare cilat i janëdrejtuar kryetarit Begaj, marr vendim dhe ta ndaloi punën e këtijgurthyesi, mirëpo pasi kërkesat e tyre nuk janë përfillur, atëherë këtaqytetarë janë mobilizuar për ta kundërshtuar me anë protestave rrugë. Sotqytetarët me pankarta duar “Pushtet mos na Helmo” “Mos e mbroni krimin” “Stopshkatrrimit mjedisit” dhe me brohoritjet marre, marre. Kanë shprehur edhenjëherë paknaqësinë e tyre ndaj qeverisjes komunale për mos reagim dhe mospërfillje kërkesave tyre.

PLISAT ORGANIZOJNË PETICION PËR TË FAKTUAR SE LAHUTA ËSHTË SHQIPTARE

lahuta PLISAT ORGANIZOJNË PETICION PËR TË FAKTUAR SE LAHUTA ËSHTË SHQIPTARE

Tifozët e Prishtinës, “Plisat”, kanë organizuar një peticion për faktuar se lahuta është instrument shqiptar

.https://www.change.org/p/dardania-sacra-lahuta-%C3%ABsht%C3%AB-shqiptare?fbclid=IwAR3jmHigtg9YJqhySXBuvSn7Xm13wk5EhIQsCTE26DUIsDQ0imcUohurnuU

Përmes një postimi llogarinë e tij Facebook, Plisat kanë treguar se peticioni ka arritur gati 9 mijë nënshkrime.

Për përfunduar peticionin atyre ju duhet mbledhin 100 mijë nënshkrime.

nderuar miq, peticioni ka arritur gati 9,000 nënshkrime i plotësuar me fakte se lahuta është shqiptare, i shkruar gjuhën angleze dhe i drejtuar UNESCO-s. Ju lutemi shpërndajeni sa shumë, ftoni miqt tuaj duhen mbledhur 100,000 nënshkrime merret seriozisht. Faleminderit!”, kanë shkruar Plisat.

Ky debat është krijuar fundi pasi UNESCO lahutën e ka njohur si trashëgimi kulturore Serbisë. /Insajderi.com

Qytetari ia publikon ish kryeparlamentarit Krasniqi familjarët e rehatuar në institucione

Avdyl Mziu përmes një artikulli botuar Drenica sot ia ka pubikuar ish kryparlamentarit Jakup Krasniqi, aktualisht drejtues i lartë Nismën Socialdemokrate listën me familjarët sipas artikullshkruesit Krasniqi i ka rehatuar institucione:

Jakup Krasniqi, bashkëpartiaku i derivonshëm i Hashim Thacit e bashkëpunëtor i Kadri Veselit, nëpërmjet shërbimeve kryera nga Shërbimi Informativ i Kosovës, i udhëhequr nga Kadri Veseli, nëpërmjet një shkrimi portalin “Koha.net”, paska bërë thirrje për kujdes veqantë ndaj fesë, e kjo sipas tij, “nga burimet e tij ndërkombëtare nga Negroci”, po e rrezikojnë sigurinë e Kosovës.

“Melaqja e Politikës” me një hulumtim shkencor “imagjinar” pretendon se ka marrë informacione “top sekrete” nga sherbimet e huaja se e paskan paralajmëruar për një rrezik nga carqet serbe dhe ndikimin e tyre Bashkësitë Islame Sërbisë, Maqedonisë, Kosovës dhe Bosnjës dhe Hercegovinës, por nuk dokumenton asgjë nga ky premtim, imagjinar.

E gjithë formula fyese e intelegjencës qytetarëve vendit tonë nga spjegimi imagjinar pa as edhe një fakt vetëm vazhdon me spjegime amatoreske casjes “UDEBES” (UDB-së) ndaj fuqizimit bindjes fetare vendin tonë.

Pra tanimë, e ndaluar qenka edhe tentosh bindësh dikënd ato ti mendon se janë drejta dhe hyjnore.

Fuqia e tyre ndikim, e hiperbolizuar formën e përrallave fundvitit për fëmijë, si pjesë e formulave për rritjen e imagjinatës tyre “jashtëtokësore”, nga pjestari i elitës politike, është hisetar cdo zhvillim negativ nga paslufta vendin tonë.

Si udhëheqës strukturat e partisë madhe Kosovë, PDK-së, deri prishjen me këta fundit, për arsyje politike dhe akuzat jo sinqerta ndaj Hashim Thacit, bashkëpartiakut tij kahmotshëm, duke fuqizuar krimin e organizuar nëpërmjet fuqisë tij politike PDK, rrjedhimisht pushtet.

I nderuar përfaqësues i elitës politike ka dërguar këtë gjendje vendin tonë, ju jeni bashkëfajtor me secilin politikan :

1.Ka dërguar izolim total shtetit për shkak se nuk keni qenë aftë ta bëni shtetin funksional dhe luftues krimit organizuar dhe korrupsionit.

2. E ka bërë Kosovën vendin me papunësinë madhe Europë.

3. Vendin izoluar gjithë globin.

4. Vendin ndotur gjithë botën

5. Vendin ku mungon sovraniteti një pjesë madhe vendit.

6. Ku keni dështuar integroni Kosovën organizatat ndërkombëtare.

7. Ku keni qenë pjesë e kësaj elite politike ka vjedhë edhe tendera permendoreve dëshmorëve.

8. Ku keni krijuar një sistem arsimi dështuar.

9. Ku keni krijuar një sistem shëndetësor, makabër.

10. Ku shumë keni bastore sportive dhe motele e vila “c’lodhëse” sesa shkolla e qerdhe.

11. Ku keni punësuar nipërit dhe dajallarët nëpër gjitha institucionet vendimmarrëse vend.

12. Ku tjerët i fyni se nuk punojnë, duke fyer intelegjencë tonë. “Ti puno për 250 euro muajt me orar “pa orar”, kurse nipi im, “zyrtar i lartë Qeverinë e Kosovës”.

13. Ku jemi vendi i cili nënave atyre cliruan vendin tonë, ja ndalim rrymën, me përmbarues privat qeveritë e juaja kanë bërë këso lloj ligje ata i vranë fëmijët e këtyre nënave, ju paguhet energjia elektrike nga qeveria.

14. Ku 60 % e popullit jeton varfëri skajshme kundrejt, pjesës tjetër shoqërisë, oligark modern cilët hipnotizojnë shumicën e popullësisë me dokrra patriotike për festat e 28 nëntorit.

15. Ku kemi tek shumica e popullësisë mungesë gjërave elementare për jetesë kurse tek bijët dhe bijat e politikanëve, jetë luksoze, studime vendet fuqishme botës , udhëtime super luksoze, 3-4 vetura familjare me arsyetimin “si krejt qytetarët e Republikës Kosovës”.

16. Ku është vendi i cili do luteshit qëlloni nip apo mbesë e juaja.

17. Ku e keni fyer gjakun e dëshmorëve, familjet e cilëve u keni servuar punë këmbim shfrytëzimeve seksuale.

18. Ku keni ndërtuar pallate luksoze vlerë gjysëm milonëshe me arsyetime “#miKaBaBaba”.

19. Ku emër demokracisë na keni kajtë nanën”, duke bllokuar cdo mundësi mundëshme për arritje jetë.

20. Ku shani e fyeni, e fund drekoni bashku emër c’Ashtjes kombëtare.

Jakup Krasniqi, rreziku kryesor për shtetin vije nga ju #SEPSE :

Abdyli vëllai i juaj, ka punësuar dy djemtë e tij institucione vendit, ndërsa vet ai është pjesë e Autoritetit Kosovar Konkurrencës.

krasniqi-2 Qytetari ia publikon ish kryeparlamentarit Krasniqi familjarët e rehatuar në institucione
(Vëllai i Jakup Krasniqit)

Dardani, djali i Avdylit është i punësuar Agjencinë Kosovare Privatizimit ndërsa, djali tjetër i tij, Taulanti është punësuar fundmi si inspektor nafte Ministri i Tregtisë dhe Industrisë – ministri kjo udhëhiqët nga Nisma.

krasniqi-2 Qytetari ia publikon ish kryeparlamentarit Krasniqi familjarët e rehatuar në institucione

Vëllai tjetër i Jakupit, Halimi kishte qenë drejtor një shkollë Negrovc , ka punësuar djalin e tij Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Bledar Krasniqi, është nipi tjetër i Jakup Krasniqit institucionet e vendit ia kanë hapur dyert.

krasniqi-2 Qytetari ia publikon ish kryeparlamentarit Krasniqi familjarët e rehatuar në institucione
(Vëllai i Jakup Krasniqit dhe nipërit e tij)

Po ashtu edhe Agimi, vëllai tjetër i Jakupit ka punësuar djalin institucionet e vendit. Arian Krasniqit ia hapi dyert Ministria e Tregtisë dhe Industrisë udhëhiqet nga partia e themeloi Jakup Krasnqi. Pas shkarkimit ministrit, Bajram Hasani u punësua Ministrinë e Drejtësisë.

krasniqi-2 Qytetari ia publikon ish kryeparlamentarit Krasniqi familjarët e rehatuar në institucione
(Ariani, nipi i Jakup Krasniqit)

Konak nipërve ta Jakup Krasniqit i bërën edhe Administrata Tatimore e Kosovës. Aty u punësua Iliri djali i Rexhepit.

Për dallim nga pesë nipërit e Krasniqit kishin qëndruar heshtur për publikun, kishte qenë Kushtrimi, djali i Rexhepit ishte përfshirë një skandal. Ai si zyrtar i lartë i MPB-së kishte punuar favor tezakut tij dhe dy valltareve nga Shqipëria.

Si zyrtar i lartë Ministrinë e Punëve Brendshme kishte insistuar tek kapiteni policor rajonin e Prizrenit, Fadil Rexhepi, t’ia kthente pasaportat dy valltareve nga Shqipëria po qëndronin jashtëligjshëm Kosovë vitin 2014.

Kushtrim Krasniqi, i cili punonte Zyrën për Migrim dhe Huaj, shprehet i penduar për veprimet ka kryer. Tani, ai thotë se po aspiron bëhet pjesë e Bordit Agjencionit për Ndihma Shtetërore, funksionin kuadër Kuvendit Kosovës. Insajderi kishte zbuluar rastin nuk është bërë publik tash e tri vite.