Home » Lajme nga Kumanova

Etiketë: Lajme nga Kumanova

Puna 100 ditëshe e kësaj ministrie përmbledhet në vetëm dy faqe

Ministria e Inovacionit dhe Ndërrmarrësisë ka publikuar raportin 100 ditorë punës. Mirëpo, kjo ministri krejt punën për 100 ditë e ka përmbledhur dy faqe.

faqen e parë këtij raporti është shkruar për fushëveprimin e ministrisë, ndërsa faqen e dytë aktivitetet. Por, këto nuk tregojnë ndonjë punë konkrete realizuar për gjatë kësaj kohe.

Kritik ndaj kësaj është shprehur analisti Albert Krasniqi. Ai përmes një statusi ka thënë se kështu ndodh kur krijohen ministri për rehatuar ‘dosta’, shkruan Indeksonline.

“Raporti 100 ditorë i punës Ministrisë Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, dy faqe.Në faqen e parë, fushëveprimi i ministrisë. faqen e dytë aktivitetet: Takime shumta, Vizita ndryshme edhe Shkëmbim përvojave. Raportet e zëvendësministrave me siguri duhet jenë akoma detajuara dhe përmbajtësore. Kështu është kur krijon ministri me rehatu dosta”, është deklaruar Krasniqi.

këtë link mund ta lexoni raportin e kësaj ministrie./Indeksonline/

Reklama

Agron Demi numëron paratë që politikanët i kanë quar kot

Drejtori i Institutit për Hulumtime Avancuara (GAP), Agron Demi përmes një postimi facebook ka përmendur parët sipas tij kanë shkuar kot si pasojë e papërgjegjësi politike dhe ligjore Qeveriës Kosovës.

Ai ka përmendur 53 milionët për Bechtel Enkën, 40 milionë për dënime gjyqësorë, 80 milionë për veteranët e luftës e tjera raste, shkruan Indeksonline.

Postimi i plotë pa ndërhyrje redaksisë:
Qeni i keq ta sjell ujkun torishë, politikanët e keq ta sjellin fiken shtet. Vetëm disa prej pareve ka kanë shku kot:
– 53 milionë € për Bechtel&Enka, (mbi atë 1.4 miliardësh)
– 30 milionë € për Z-Mobile (mbi atë dëm qindra milionêsh nga shkatërrimi i PTK),
– 5 milionë € për pasaporta,
– 40 milionë € pagesa për dënime gjyqësore gjashtë vitet e fundit,
– 8 milionë € paga vit për 80 zëvendësministra, qindra këshilltarë politik…
– 100 milionë € (mesatarisht) vit shpenzime procedura joligjore sipas Auditorit Përgjithshëm,
– 30 milionë € po bëhen gati për zgjerimin e pistes aeroportit privatizuar,
– 11.2 milionë € vit për RTK, është shndërru medium privat partive pushtet,
– 80 milionë € për “veteranët e luftës”, 80% e cilëve janë futur me mashtrim lista,

Superman mbush 80 vjet

Kemi parë dekadave fundit shumë superheronj, por njëri prej tyre është i veçantë se gjithë tjerët.

Bëhet fjalë për Supermanin, i cili ditën e sotme ka mbushur 80 vjet dhe vazhdon jetë i pëlqyeri prej publikut.

Njeriu i çeliktë u krijua qershor vitit 1938 nga kompania amerikane DC Comic.

fakt, fillimisht u shfaqen disa fotografi një revistë prej 13 faqesh, i cili i hapi rrugë xhirimit një filmi televiziv i vitit 1978.

Realizimi i filmit parë ishte një sukses i madh saje aktorëve Marlon Brando, Gene Hackman apo Christopher Reeve.

Pasuan vitet e ardhshme me lojëra kompjuterike, i cili uedhe i dashur radhët e fëmijëve, ku ndër vite u shfaqen edhe superheronjtë e ri – Batman apo Spiderman.

Ndryshe, deri tani janë shfaqur 45 seri këtij filmi famshëm amerikan krijuar prej Jerry Siegel dhe Joe Shuster.

Rita ‘e magjishme’ në mes Tiranës, ndez skenën për publikun shqiptar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, është ngjitur skenën e koncertit “Ora e Super Muzikës”, mbajtur sheshin “Skënderbej” Tiranë.

Mijëra qytetarë pranishëm janë argëtuar nga performanca spektakolare e artistes shqiptare.

E veshur me një kostum verdhë dhe flokë ngjyrë kuqe, këngëtarja Ora pati një paraqitje me shumë stil koncertin e sotëm.

Ajo ka performuar për fansat disa prej hiteve mëdha si: “Poison”, “I will never let you down”, “Lonely together”, “How we do the party”, etj.

q1 Rita ‘e magjishme’ në mes Tiranës, ndez skenën për publikun shqiptar

Nga pamjet qarkullojnë rrjetet sociale, vërehet se atmosfera ka qenë e zjarrtë, e krijuar nga interpretimi fantastik i artistes shqiptare.

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, përmes faqes tij zyrtare Facebook, ua ka mundësuar gjithëve çasjen për parë LIVE performancën e këngëtares Rita Ora.

Gëzuar 1 Qershori o fëmijë, që sot nuk është siç ishte dikur

Liljana Çerri
Dikur nën rrobat e grisura dhe sandalet gjithë pluhur, ku pjesën madhe te kohës i mbanim nën sqetull, pasi na kishin thënë se këto do kishim për një shekull, bridhnim te lumtur rrugëve e shesheve për luajtur. Ashtu lumtur, ku me barkun bosh e ku një copë bukë me sheqer e ujë e hanim 10 veta, loznim shumë, gëzonim shumë, pa ditur e padashur se një dite do rriteshim dhe do ndjenim keqardhje për fëmijërinë e këtij brezit sotëm. Sa keq vjen ju s’ja dini vlerën ecurit zbathur tokën e nxehtë, s’ja dini vlerën atyre sandaleve ti blenin e ti i fusje nën jastëk se mos i humbje, s’ja dini vlerën atyre petullave me atë pak lyrë, por shijonin deri palcë. Sa keq s’dini shijen frikës se s’do te linin te lozje te nesërmen, pasi do ndihmoje mamin, s’ja dini vlerën fëmijërisë, e ky është krimi me i madh ju kanë bërë prindërit. Keni salltanete plot, sa edhe unë punoj e kam rrogë ju kam zili, se skam as gjysmat. Por s’keni atë brezit tonë s’do i iki kurrë: SHPIRTIN E FEMIJËS, dashurinë për gjërat e vogla. Gëzuar 1 qershorin o brezi i Iphonave e smartphoneve, brezi i bencave babit, e diamanteve mamit. Gëzuar o ju fëmijë keni prindërit me pushtet e thoni me plot gojën: E KEMI BLERË GJITHË VENDIN, por keni shpirtin bosh. Gëzuar ju fëmijët e vërtetë, ku mes stërmundimeve te prindërve bëni një jete normale. Gëzuar ju jetimë, loti nuk ju pushon asnjë ditë, kur shikoni maskaradën e këtyre sipërpërmendurve. Gëzuar o prindër nuk ju ka humbur shpirti i fëmijës. Gëzuar 1 Qershorin çdo fëmije këtë vend. Buzëqeshjet kurrë mos ua heqtë njeri, e zoti ju mbështeste aty ku pushtat duan t’ju rrëmbejnë ëndrrat. 1 qershor apo 1 janar, i gjithë viti, e gjithë jeta qoftë e brezit ri, është forca dhe fuqia e një vendi…..

Xanakopulos: Pa erga omens dhe rishikim të Kushtetutës nuk ka marrëveshje

Zëdhënësi i Qeverisë greke, Dimitros Xanakopulos ka thënë se nuk do ketë marrëveshjes për emrin nëse nuk ka erga omens dhe rishikim Kushtetutës.
Xanakopulos, Zëdhënës i Qeverisë
“Përderisa nuk dakordohet gjithçka, asgjë nuk është e dakorduar. Ashtu është negociata. Por atë mund ta them me siguri plotë është se erga omnes dhe rishikimi i kushtetutës janë rëndësishme, përkatësisht janë parakushtet kryesore mund ekzistoj çfarë do zgjidhje me Ish Republikën Jugosllave Maqedonisë”. Sipas tij, duhet sjellen vendimet përfundimtare politike, sepse nuk bëhet fjalë për marrëveshje thjeshtë, por për marrëveshje me shumë çështje teknike dhe juridike por, edhe politike.

Një syfyr me minatorët e Trepçës, 800 metra nën tokë (Video)

Ramazani ka shijen ndryshe minierën e Stantërgut. horizontin e nëntë, thellësi mbi 800 metra, syfyri tradicionalisht bashkon një tryezë minatorët e Trepçës.

Ata për cilët thuhet se e kanë bukën me shtatë kore dhe shujtën modeste, ashtu siç e kanë edhe natyrën.

Dora nxjerrë nga puna nëntokë, tregon për vështirësitë këtë minierë, raporton RTVD.

Zeqir Ibishi, minatori i vjetër, përkundër moshës e agjëron ramazanin.

Ibishi, për 42 vite jetë ia ka falur Trepçës, i dërgon fala kryeministrit minatori mos përfundojë fund me një pension prej 75 eurosh.

42 vjet punojmë kurrfarë drejtash nuk kena. fala i çoj kryeministrit Haradinaj,… ia kena çu kërkesat, as nuk kena drejt dal pension me kushtet i kemi pas herët. Minatori 56 vjeçar merr pension 75 euro..”, ka thënë Ibishi.

BESA vjen me shumë projekte për avancimin e kulturës shqiptare!

Pas marrëveshjes për bashkëqeverisje mes kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, Lëvizja e Afrim Gashit do udhëheqë me Ministrinë e Kulturës, ku për ministër është nominuar Asaf Ademi nga Gostivari.
Lajmit se me dikasterin e Kulturës do udhëheqë kuadër nga Lëvizja BESA, i janë gëzuar shumë personalitete kulturës shqiptare, publicistë, shkrimtarë e artistët shqiptarë, duke theksuar se kuadri i BESËS Kulturë do jetë mundësi e mirë për avancimin e vlerave dhe kulturës shqiptare vend.
Sipas informacioneve jozyrtare brenda Lëvizjes BESA, marrim vesh se partia e Afrim Gashit është përgatitje e sipër shumë projekteve kulturore për avancimin jetës kulturore vend, veçanërisht për avancimin e kulturës shqiptare, si hapja e shtëpive reja kulturës, bibliotekave reja digjitale, avancimin e kulturës shqiptare me projekte udhëheqëse personaliteteve kulturore, hapjen e bibliotekave për çdo qytet me shumicë shqiptare etj.
Asaf Ademi pritet shpejti marrë detyrën e re ministër i Kulturës.

Ministria e Kulturës do të jetë e depolitizuar për nga përcaktimi etnik

saf Ademi pritet shpejti marrë detyrën e re – ministër i Kulturës qeverinë reformatore Zaevit. Kjo është bërë e ditur edhe listën dje kryeministri Zaev ia ka dërguar Kuvendit Maqedonisë, ku pritet brenda javës tjetër votohet edhe rikonstruimi i qeverisë. Sipas njohësve politikë, Asaf Ademi pritet jetë ministri i ri do dallohet nga gjithë ministrat tjerë për nga aftësia e tij menaxheriale, shkathtësitë e tij menaxhuese dhe ekipore. Siç dihet, tani ministri i BESËS, Asaf Ademi, ka udhëhequr një nga kompanitë mëdha kombëtare “INSCALE GLOBAL”. Sipas informatave jozyrtare, marrim vesh ministri i ri i kulturës, Asaf Ademi, do krijojë ekip do ta shoqërojë, i cili nuk do vendosë kritere politik dhe etnike, por mbi gjitha profesionale. këtë mënyrë për herë parë Ministria e Kulturës do jetë e depolitizuar, madje edhe e deetnizuar.

RDK dhe ekstremistët e Bekir Halimit e braktisin Bilallin

Shkatërrimi i klanit Bilall Kasamit – i njohur opinion si klani Llërcë, është fazën finale drejt shkrirjes. shpejti priten edhe largime kolektive nga aktivistë ndryshëm nga disa nëndegë dhe degë fraksionit fjalë. Sipas burimeve mirë informuara brenda fraksionit klanit Llërcë, krahu i Fadil Zendelit (ish RDK-ja) bashkë me ekstremistët e Bekir Halimit ( njohur për afërsinë e tyre me Mile Zeçeviqin), janë tërhequr nga fraksioni i Bilallit duke e lënë këtë fundit vetë fshatin Llërcë. Si duket, shkak i përplasjes mes fraksionit Llërcë dhe Fadili Zendelit ka qenë organizimi i iftareve për Ramazan, ku sipas asaj thuhet, RDK-ja e Fadilit ka insistuar organizimi i iftarit mbahet Çajle Gostivarit për inat Vesel Memedit, ndërsa anën tjetër fraksioni i Bilallit kishte insistuar tubimin e iftarit ta mbajnë afër selisë BDI-së, Reçicë Vogël, sepse Bilall pas iftarit menjëherë kishte pasur një takim konsultativ me krerët e BDI-së. Takimet e shpeshta Bilallit me ish-partiakët e tij BDI-së mund jenë sinjale se ai po u kthehet rrënjëve tij vjetra – duke e lutur Ali Ahmetin ta punësojë edhe një herë Sekretar Shtetëror. anën tjetër grupi i mbetur i Fadil Zendelit, sipas gjitha gjasave, do përfundojë Aleancën për Shqiptarët dhe ekstremistët e Bekir Halimit do shkojnë te Mile Zeçeviqi./kumanovapress