Home » Analiza letrare

Etiketë: Analiza letrare

Ku mund të gjej Analiza dhe Referate të veprave letrare?

 Analiza dhe Referate mund te gjeni duke klikuar mbi: Analiza Letrare

analize letrare

iliada analize letrare

referati i nje vepre letrare

ese letrare

referate

referate shqip

iliada

ese argumentuese

Reklama

Anton Pashku – Krijimtaria letrare

Anton Pashku konsiderohet themelues i letërsisë moderne shqipe

Ka shkruar tregime, një roman dhe dy drama. 

Temat e tij ngrihen mbi tabanin e letërsisë dhe historisë kombëtare. 

Pashku nuk e lufton mitin, por e afirmon dhe krijon mite reja. 

tregimet e tij dallohen tre rrathë tematik:  

dashuria, 

vetmia (ku shprehet dhembja për përmbysjen vlerave morale njeriut) dhe 

dhuna (përshkruhet dhuna e luftës dhe shprehet qëndrimi injorues i autorit ndaj dhunës nëpërmjet ironisë,humorit zi dhe groteskës). 

Postime ngjashme:

Anton Pashku – Biografia

Lutjet e mbrëmjes
 

Analiza e tregimit “Klithma” nga Anton Pashku
 

Romani- Oh
 

Cilat janë veprat letrare të Anton Pashkut?

Nëse doni analiza letrare të veprave tjera kliko mbi analiza letrare

 Anton Pashku krijimtaria letrare,Anton Pashku analize,Anton Pashku krijimtaria letrare

Zani i zemrës- Filip Shiroka – Analiza

Zani i zemrës i Filip Shirokës është një prej veprave përfshihen
kolanën Visare letërsisë shqiptare.

Filip Shiroka është nga ata
patriotë, i cili rrëmbeu jo vetëm pushkën, por dhe penën për mbrojtur
drejtat legjitime një populli, cilat po merreshin nëpër këmbë
brutalisht.

Ndjenjat e tij patriotike dhe karakteri i tij i ndershëm dhe i drejtë
e lidhën ngushtë me A. Z. Çajupin, ishte figura e shquar e
lëvizjes atdhetare Egjipt, shpirti i kolonisë dhe i lëvizjes
atdhetare shqiptarëve mërguar atje. Filip Shiroka pati fatin
jetonte dy epoka historike: epokën e Rilindjes Kombëtare dhe
atë nisi pas fitores Pavarësisë, 28 Nëntor 1912.

Thelbin e veprës tij e formojnë idetë e çlirimit kombëtar nga
zgjedha osmane dhe ëndrra e lirisë qe frymëzimi i gjithë
rilindasve shqiptarë.

Mbreti Lir – Komenti dhe Analiza – William Shakespeare

Subjekti :
Mbreti Lir eshte mbreti i Anglise. Ai vendos te lere fronin
e tij dhe t’a ndaje mes tre vajzave te tij, Gonerilit, Reganit dhe Kordelias. Ai
I vendos ato para nje prove ku do te shihte se cila nga vajzat do ta donte me
shume. Dy vajzat e medha  nisin ta
manipulojne me fjale, ndersa Kordelja, vajza e vogel thote se ajo e do babain e
saj ashtu sic do femije. Prandaj ai nuk I jep asaj nga tokat e veta, por e
mallkon  dhe  e debon ate nga shtepia. Nderkohe  Kordelja shkon ne France pasi mbreti I
Frances ishte ne dashuri me te. Me pas 
Liri e kupton se c’gabim te rende kishte bere pasi dy vajzat e debojne
nga shtepia dhe e lene ne shi.
Nderkohe  Konti I
Glosterit  ka gjithashtu probleme
familjare. Djali I tij I madh, Edmundi, eshte I adaptuar . Ai nuk e pranon dot
kete dhe thur nje intrigue sikur djali tjeter , Edgari do te vrase babane e
tyre. Ndaj Glosteri e debon Edgarin dhe mban prane vetes Edmundin. Kur Glosteri
merr vesh qe Lirin e kane braktisur te bijat, e ndihmon ate. Regan dhe I shoqi
I saj ,  e masakrojne per kete, dhe ai
perfundon serisht tek Edgari, ku shkoi dhe Liri.
Nje ushtri franceze niset kundra Anlgise, e kryesuar nga
Kordelja. Edmundi lidhet me dy motrat, dhe Albani, I shoqi I Gonerilit eshte
shume I shqetesuar rreth ceshtjes se Lirit, dhe per pasoje ate e vrasin. Nderkohe
ushtria e Kordelias mundet dhe ajo dhe I ati mbahen peng. Nga ana tjeter
ushtria angleze e Edmundit dhe motrave thyhet nga ajo e Edgarit. Glosteri
tenton te vrase veten, Edgari vret Edmundin, Gonerili vret motren e saj per
shkak te xhelozise ndaj Edmundit dhe me pas kryen vetevrasje , Glosteri vdes,
Kordelja ekzekutohet dhe Liri vdes I thyer n zemer me trupin e saj nder duar.
Personazhet:
Mbreti Lir –  ka nje karakter te dyfishte e kontradiktor ku
spikasin: despotizmi mizor me humanizmin e thelle, mendja cinike me ate plot
kureshtje, dyshimi me pastertine shpirterore. Ai eshte nje karakter qe eshte
formuar nen ndikimin e raporteve te caktuara shoqerore. Edhe ne moshe te madhe,
mbreti ka nje krenari te tepruar, e vetem me dinakeri mund t’ia fitosh zemren. Kjo
ka ndikuar keq e ne edukimin e vajzave , dhe vete Shekspiri thote keshtu. Edhe
ato jane impulsive e I binden mbretit sa per sy e faqe, dhe kur u cenohet
interesi  bejne veprime ekstreme. Mbreti
Lir vetem kur mbetet jashte kupton te verteten. Ai peson nje goditje te
tmerrshme, saqe cmendet. Gjate zhvillimit te ngjarjeve ndryshon dhe mendimi I
lexuesit per mbretin. Ne fillim mbreti duket sikur I intereson me shume
aparenca se  e verteta. Kordelja eshte
vazja e tij e preferuar ne fillim, dhe ai ndoshta e di qe ajo e do me shume,
por nuk mund ta pranoje pergjigjen e saj indiferente. Me vone ai meson nga
gabimet e tij.
Kordelja
Karakteristikat e saj jane bukuria fizike e shpirterore, ndershmeria,
perkujdesja, dashuria etj. Ajo kontraston me karakteret e dy motrave. Ajo eshte
personifikimi I virtytit, dhe nga ana tjeter nje viktime e pafajshme e
padrejtesive te botes.
Edmundi – eshte
antagonisti I tragjedi. MEgjithate karakteri I tij eshte kompleks, pasi ai nuk
vepron vetem per interesa te tipit dedhira per pushtet, ambicja per sa me
shume, por sepse nuk mund te lejoje qe shoqeria ta shohe si nje bastard, sic e
cilesoi dhe vete babi I tij. Ai eshte shume I ftohte, porsi dhe shoqeria  ka trajtuar ate, dhe vetem ne fund te
tragjedise shfaq nje shenje dobesie, kur sheh qe Gonerili dhe Regani kishin
vdekur per te.
Regan dhe Gonerili
jane personazhe negative. Ne fillim ato duken te zgjuara, aq te zgjuara sa t’ia
hedhin babait te tyre. Me pas ato tregohen te pashpirta dhe shume ambicioze, te
pangopura. Nuk kane meshire as kur perzene babain e tyre dhe as kur verbojne
Glosterin. Ne fund ato duan te kenaqen me Edmundin, por e keqja I kthehet
mrapsht duke I vrare ato te dyja nga duart e njera tjetres.
Temat :
Drejtesia  
Autoriteti kunder kaosit
– Liri s’eshte vetem nje baba, por edhe nje mbret. Ai ia le trashegim fronin e
tij vajzave, por nga ana tjeter kjo qeverisje I sjell kaos Anglise.
Pajtimi Edhe
pse Liri e deboi Kordelia, ajo vazhdoi ta doje babain e saj dhe madje ta mbroje
ate. Edhe 
Liri I cili u tregua aq I ashper me te, u lidh me shume se me cdo
njeri tjeter.
Motivet :
Çmenduria –  Nga vuajtet 
dhe tronditjet e medha, Liri cmendet dhe kjo cmenduri e shoqeron tere
tragjedine.Personazhit te tij tragjik I bashkangjitet dhe persnazhi komik I
Lolos. Nen pamjen e tij qesharake fshihet nje dituri e urtesi dhe nje zemer e
madhe. Ai misheron urtesine popullore dhe e sheh jeten me sy te mprehte dhe e
di te verteten.
Tradhetia
fillimisht mes femijeve dhe babait, dhe vellait me villain. Ne marredhenien e
Kordelias dhe te atit forcohet ideja qe zemra e tradhetise eshte  mospasja e  nje gjykimi te drejte.
Simbolet
Shiu dhe shtrengata e
madhe
– simbol I krimit me te tmerrshem : uzurpimi I pushtetit dhe
mosmirenjohja ndaj prindit. Ky krim I dyfishte ka prishur gjithe ekuilibrat
natyrore mbi te cilet ngrihet jeta shoqerore dhe ajo individuale. Gjendja
shpirterore e mbretit te shperfillur jepet pikerisht me kete shtrangate. Ajo
mund te jete gjithashtu simbol I natyres qe I ben thirrje mbretit te shohe te
vertetat, simbolizon drejtesine hyjonore qe eshte e thyer nga veprimet e
njerezve, por edhe gjendjen ne te cilen Liri po le vendin e tij.
Verbimi –  verbimi fizik I Glosterit eshte gjithashtu
metaforik. Si ai si Liri kane te dy femije te ndershem dhe te pandershem , dhe
ata jane te verbuar per sa kohe nuk shohin te verteten, por mbajne anen e te
keqinjve. Ato jane te verbuar nga fjalet, dhe nuk mund ta shohin te verteten .
Mesazhet :

Ajo percjell ide humaniste. Liri nis te ndieje dhimbje per
te varfrit dhe urrerjte e zemerim te thelle kunder krimineleve, hipokrizive dhe
sistemit shoqeror. Fataliteti I pashmangshem e heronjve  lidhet me denimin e tyre per te ikur nga bota
e se keqes qe u solli aq shume vuajtje sa qene gjalle. Kjo tragjedi eshte
kunder erresires se despotizmit te kishte pushtuar Europen ne Rilindjk, dhe kjo
shfaqet me kundershtimin e hapur ndaj mbretit te Kordelias dhe Kentit. Ne fund
ka shprese dhe kjo jepet me fjalet “Ju miq te dashur, te dy tok sundoni, Dhe
rregullojeni shtetin e percare.”

Shkruar nga Sara Shiku

Shumë zhurmë për asgjë – William Shakespeare – Analiza

Komedia Shume zhurme për asgjë i përket periudhës pjekurisë Shekspirit dhe futet llojin e komedisë zakoneve, me subjekt satirik dhe problemor. Motivi cilin mbështet kjo komedi është i njohur Antikitet dhe rishfaqet mjaft autore kohës Shekspirit : ai njihet si motivi i “kipcit” ose i ngatërresës vjen si pasoje e ngjashmërisë fizike mes dy personazhesh ndryshme. komedinë e Shekspirit “ipci” shkakton rënien kurth djaloshit, i cili mashtrohet nga një grua për nga pamja ngjan si e dashura e tij. Fabula pastaj shtjellohet nga Shekspiri krejt lirshëm dhe përshtatje me shijet e tij estetike. Dy djelmosha, Benedikti dhe Klaudi, ndodhen për vizite guvernatori i Mesinës, princi Leonato është babai i Heros dhe xhaxhai i Beatricës. Ndërsa Klaudi bie dashuri me vajzën e guvernatorit dhe përgatitet martohet me , Benedikti dhe Beatricja nuk rreshtin se ngacmuari e se talluri me njeri-tjetrin, here mirë e herë keq. Miqtë e tyre vendosin t’u punojnë një rreng, mënyre qe t’i bëjnë bien dashuri dhe këta dy. Si gjitha komeditë e Shekspirit, Shumë zhurme për asgjë është e mbushur me veprim dhe me papritura, me kthesa befta subjektit. Ndryshe nga tragjedia, këtu mirët shpërblehen kurse te ligjtë marrin ndëshkimin e merituar : ndërkohe dy çiftet vene kurore lumtur, dy prishësit e kësaj feste ndëshkohen siç e meritojnë. Ama ndëshkohet gjithashtu edhe mendjelehtësia e Klaudit, i cili për një dyshim te çastit e flaku tutje si lecke zgjedhuren e zemrës, për çka ai nuk e fitoi simpatinë e spektatorit. Tërheqes deri fund mbeten “grindavecet” e lumtur Beatricja dhe Benedikti cilët jo vetëm e mbushin me hare spektaklin me batutat e tyre kripura, por tregojnë se rast nevoje dinë jenë serioze dhe përkushtuar miqësi, përderisa i dalin zot me gjitha mjetet kanë dorë Heros poshtëruar. Po prapë nuk duhet bërë shumë zhurme, se jeta kështu e ka : djemtë teveqele gjithmonë marrin vajzat mira. Ata jetuan te lumtur ne fundit mbeten gjithmone te qeshur.

Analiza e romanit “Viti i mbrapshtë” – Ismail Kadare

 Analiza e romanit “Viti i mbrapshtë” – Ismail Kadare

Ngjarjet
e romanit “Viti i mbrapshtë” ndodhin vitin 1914. këtë vit
Shqipëria fiton pavarësinë. Kështu vendosën Gjemania, Anglia,
Austro-Hungaria, Franca, Italia dhe Rusia. Secili prej këtyre shteteve
përpiqet ta tërheqë pas vetes kombin e ri. Gjë shpjegon serinë e
aleancave me synime caktuara, si dhe ushtritë e huaja ngatërrohen
këmbët e njëra-tjetrës, por pa u ndeshur mes tyre. Rivaliteti mes
serbëve dhe turqëve i ndërlikon edhe tepër punët.

Atëherë
emërohet një mbret, një austriak, i cili nuk mund pranohet nga
myslimanët pa u bërë synet.Jemi zemër një komedie përforcuar
nga një vodevil i luajtur nga diplomatët e akredituar Shqipëri. Dhe
Ismail Kadareja qesëndis historianët e ardhshëm, kur tundohen për
vënë rregull tërë këtë mishmash pashpjegueshëm dhe
pakuptueshëm, për mos thënë absurd. Jemi larg luftës proletariatit
kundër imperializmit.

Përveç faktit se, nga gjithë kjo histori e
ngatërruar, ngrihet zëri modest i fshatarëve thjeshtë
ndërgjegjësohen për çështjen kombëtare. keqarmatosur,
keqkomanduar, ata enden kuturu andej-këndej, diku duke dalë fitimtarë,
por duke humbur përfundimisht. Sidoqoftë, nuk ka asnjë dyshim se këta
këmbëzbathur shkruajnë, syrin e Kadaresë, epopenë e vërtetë
shqiptare.

Mbi tregimin “KUKULLA TE NGRIRA” të Robert Martikos

Astrit Lulushi

Janë këto Kukulla, megjithëse ngrira, nxisin mendimin dhe i japin
jetë vështrimit duke e bërë atë sa thellë edhe mprehtë. Eshtë
fjala për katër kukulla, si katër stinët, secila me bukuri vecantë.
Nëpermjet tregimit, plot kthesa papritura një rrugë rrethanash
rastit, si ekran me imazhe krijuara nga fuqia e fjalës, Robert
Martiko e shpie lexuesin një kohë tjetër me bëma nuk zhbëhen, vite
nuk kthehen, humbura por jo pa gjurmë. “M’u desh pothuajse një
jetë e tërë për ta kuptuar këtë!”, thotë Martiko, ndërsa tregon,
vetën e parë, e me pak shpresë, nga shtrati i një spitali.

Kukullat e tregimit, e bëjnë Martikon flasë, apo ai i
shërbim tregimit, janë vajza-kukulla jo robotike, jo me kurdisje, por
ngrira, si ato kishte ëndërruar luante fëmijërinë tij, por
nuk e kishin lënë, jo sepse ishte djalë.

Personazhi, emigrant, është punësuar një familje pasur suedeze, ku
ai pësoi edhe  zhgënjimin e parë jetës perëndim kur u njoh me
njerëz fisnikë. Ky ishte një dy here zhgënjim, pozitiv, pas një jete mes
gënjeshtrave.

Krishtlindjet po afronin dhe cifti Swedberg, kishte përgatitur surprizat
e radhës për fëmijët e vet, e njerëzit e tjerë e ftuarit e shumtë.
Cfarë ishin ato?

“…u duk se sekreti i çiftit Swedberg do merrej vesh qysh parë”,
thotë personazhi i tregimit, duke përmendur parë se Swedberg është
personi e kishte punësuar dhe e kishte ndihmuar, “..derisa u sëmura
përsëri. Ndërkohë, ai nuk harronte ftonte çdo festë bënte
familja e tij. Aq sa tani unë ndihem gjirin e saj si njeri i tyre”.
Ata nuk mbanin sekrete.

Kukullat vinin nga vende largët si Tahiti, Hawai Japonia, “mbasi për
europianët joshja prej këtyre femrave ekzotike, me një bukuri aq
rrallë, ka qenë përherë tepër e madhe…deri me rënien Murit..kur
këtyre emrave filluan t’u shtoheshin edhe ato disa vendeve dikur
gjendeshin mbas Perdes Hekurt.”, ku parë mendohej se nga mungesat
ushqimore e varfëria, bukuria ishte shuar.

Kukullat mbërritën me kamjon: “duke u larguar, shoferi nuk harroi
merrte firmën. Ndërkohë unë i kërkova atij shtonte faturën e
agjencisë transportit shënimin: llogaria u shlye. Ja një mosbesim i
tepruar,…ndoshta një atavizëm lindor! dhe si për shlyer gabimin i
zgjat shoferit 10 euro, për pirë një kafe”. Eshtë ndjenja njeriu
provon kur arrinë njoh vetëveten.

Dhe aty ku një surprizë merr fund, tjetra fillon, sepse ndërsa harrohesh
pas leximit, Martiko, magjishëm i shndërron fjalët imazhe: “Ishin
katër kuti mëdha prej druri lustruar, me ngjyrë kuqërreme,
cilat disa etiketa prej letre plastifikuar ngjyrë rozë thoshnin se
secilën prej tyre gjendej e mbyllur një vajzë e re…”.

Por këtë mjedis miqësor, prag feste, një gjë sikur nuk shkonte:
“prania e ftohtë si e ngrirë  e një inxhinieri arkitekt, disi
pakomunikueshëm dhe snob, turbullonte lehtë”. jetë ai ishte
ndeshur shpesh me njerëz tille, dhe dinte nga t’i hidhte sytë, për
dalë nga keqardhja ndjente, jo për veten; “..u ngroha diçka vijim
vetëm kur mendova se, fund fundit, qëndrimi i tij ishte diçka i
bezdiste edhe tjerët”.

Kukulla e parë, ishte aziatike, e dyta e bukur se e para, por
çuditërisht tepër e zbehtë. Dhe Martiko me prozën e tij poetike vazhdon:
“Nën një lloj bukurie me tipare klasike, dallohej diçka fëminore,
tretur një pamje serioze…diçka si një vel trishtimi, shkaktuar si
prej një gabimi, edhe gjumë shpërndan qetësisht helmin e tij”.

Dhe kukulla sado e ngrirë, “Ishte një bukuri e rrallë, delikate, prekëse
dhe njëkohësisht tragjike. Ndieva fatalitetin… formën e asaj dorës
pamëshirshme shkëputur nga pjesët e tjera trupit,
shtrëngonte mizorisht fyt”.

këtë gjendje iu afrua kukullës tretë. “ shfaqej kokë mendimi
se këtë kukull unë e njihja qysh parë një vend..ku lodrat e paka
prej druri i mbanin mbyllura me çelës. Na i jepnin vetëm kur ca
inspektorë seriozë u vinin mësueseve për kontroll. Por ata pothuajse nuk
vinin kurrë..”.

Kur hapi kutinë dhe pa kukullën e katërt, ai ndjehu t’i përforcohej era
misterioze “e një fëmjërie largët, kënga e mistershme e bulkthit
netëve vakta verës…sëbashku me kujtime turbullta njerëzish
pothuaj harruar, dashuri vjetra mjegulluara, tepër
platonike, parealizuara….Çudi! Ndiej mos ndahet nga thellësitë e
shpirtit edhe ajo pjesa e bukur, e ëmbël e ca njerëzve ndershëm,
brishtë, lëne pas dore, kam patur fatin
njoh Shqipëri”.

Tregimi i Martikos vazhdon edhe tej, duke krijuar atë ndjesinë
prerja e shpejtë, e befasishme dhe e thellë, aty-për-aty e bën
dhembjen mos ndjehet. A është kjo ndjenje njeriu provon kur jeta i
afrohet rrethit saj te plotë? Kështu edhe tregim, dhembja vjen
pas gjithë mbresave tjera: “Me interesimin e zotit Olaf (Swedberg)
tani ndodhem i shtruar këtu Sahlgrenska, ku mjekët përpiqen
shërojnë prej një sëmundje vjetër mëlçi. Do
mbajnë këtu edhe nja dy-tri ditë. Për shërimin tim thuhet se nuk kanë
shpresë”, megjithese mes miqve e njerëzve mirë, për cilët i
kishin thënë se duhej t’i urrente, ndërsa tani i admironte dhe shprehjen
“klasë borgjeze” prej kohësh e kishte fshirë nga fjalori.

“Zazen” – Ag Apolloni – Analiza (komenti)

Novela “Zazen” nga Ag APOLLONI,
trajton fatin e një riu kosovar pasi mbaron studimet, kthehet
vendlindje, por ky kthim bëhet tragjik për , pasi ai si shkollar
shpërfillet nga komuna, keqkuptohet nga katundi, shpallet i çmendur nga
familja.

“Zazen” ndërlidh një shumësi temash: sociale, filozofike, politike, nacionale, religjioze etj.

“Zazen” rrëfen ankthin dhe jetën tragjikomike Zen Zabelit, i cili ka shumë ide, pak kërkesa e aspak mundësi.

Ag Apolloni analiza zazen, analiza letrare, analiza shqip, komente shqip

Analiza – Vdekja më vjen prej syve të tillë – Rexhep Qosja

Vdekja vjen prej syve tillë roman. Autori: Rexhep Qosja.

Autori rrëfen jetën e banorëve Vajazanit, veçanti për Xhezairin
Gjikën, rrëfimi mbi është realizuar prej tre kënde ndryshme
këndvështrimi.

Xhezairi duke veçuar disa nga çastet kyçe jetës vet, hedh dritë
fuqishme mbi esencën e raporteve ndërnjerëzore dhe ambientit.

Rrëfimi bëhet dy linja: përjetimet e drejtpërdrejta tij dhe
nga frymëzimi merr nga soditjet I bën ambientit dhe njerëzve.

Rexhep Qosja përshkruan me mjeshtëri anët negative njeriut dhe është i shqetësuar për këtë çështje.

Lexo një analizë zgjeruar: Vdekja më vjen prej syve të tillë

Vdekja vjen prej syve tillë,vdekja me vjen prej syve te tille,vdekja me vjen prej syve te tille analize,vdekja me vjen prej syve te tille rexhep qosja,rexhep qosja vdekja me vjen prej syve te tille analiz