China’s game-regulation mess is starting to hurt developers

Final-Fantasy-XIV-x-Monster-Hunter-World-Felyne China’s game-regulation mess is starting to hurt developers


The Chinese government has to approve every game that goes on sale in that country, which is a problem considering it hasn’t approved any new digital games since March 28 — that even includes games from domestic developers. This is going to cause a dearth of new releases in China later this year, but it is already hurting foreign develo…Read MoreFinal-Fantasy-XIV-x-Monster-Hunter-World-Felyne China’s game-regulation mess is starting to hurt developers

Reklama

Atletico i hakmerret Realit për dy finalet e humbura, fiton Superkupën e Evropës

Skuadra e Diego Simeones fitoi pas vazhdimeve, 4:2.
Ndeshja ishte shumë interesante dhe pati përmbysje dyanshme, por e fundit ishte nga Atletico, kështu ata fituan trofeun e çmuar, përcjellë “Lajmi.net”.
Diego Costa kaloi Atleticon epërsi, por Reali u rikthye me golat e Karim Benzema dhe Sergio Ramos.
Ishte pikërisht Costa shënoi përsëri për Atleticon, duke çuar sfidën vazhdime.
E vazhdimin e parë, Atletico realizoi dy herë me Saul Niguez dhe Koken, për fituar 4:2.
Kësisoj, Atletico e nis edicionin e ri mënyrën mirë mundshme, derisa Julen Lopetegui debuton mënyrë hidhur një ndeshje zyrtare me Realin, pikërisht duke e humbur finalen ndaj rivalit lokal. /Lajmi.net/

https://cdnja.r.worldssl.net/mp4/b3/B3wN.mp4
https://clips.clippit.tv/zkpwga/720.mp4

https://cdnja.r.worldssl.net/mp4/og/OG06.mp4

 

Irani pranon gabimin lidhur me bisedimet bërthamore

Irani-pranon-gabimin-lidhur-me-bisedimet-bërthamore Irani pranon gabimin lidhur me bisedimet bërthamore

Sanksionet ndërkombëtare mbi Iranin u hoqën kur marrëveshja me fuqitë botërore hyri fuqi vitin 2016, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Mirëpo Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë muajit maj ka vendosur tërhiqet nga marrëveshja dhe tani i ka rivendosur sanksionet ndaj Iranit.

Khameini, i cili rrallë herë pranon publik bëjë gabime, ka thënë se ka bërë një tillë gjatë bisedimeve bërthamore.

“Lidhur me çështjen e negociatave bërthamore, kam bërë gabim kur kam lejuar ministrin tonë jashtëm bisedojë me ta. Kjo është një humbje për ne”. kishte thënë ai.
Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, kishte negociuar marrëveshjen me homologët e gjashtë fuqive, duke përfshirë Sekretarin e Shteteve Bashkuara, John Kerry.

Teherani ishte zotuar se do ta frenojë programin bërthamor këmbim heqjes sanksioneve ndërkombëtare kishin dobësuar ekonominë e tyre.

Sanksionet e reja Shteteve Bashkuara kundër Iranit kanë hyrë fuqi gjatë javës kaluar. Washingtoni kishte thënë se Teherani mund shpëtojë nga sanksionet vetëm nëse pranon negociojë një marrëveshje strikte lidhur me programin e tyre bërthamor.

 

Donut County doesn’t glaze over gentrification

DC_E32018_barn Donut County doesn’t glaze over gentrification


Donut County is an adorable game where you play a hole in the ground. Minimalistic though that may sound, it’s neither easy to make — nor does it have a simple message to convey. Developer Ben Esposito has teamed up with publisher Annapurna Interactive to launch the title on PC, PlayStation 4, and iOS on August 28. Esposito describes hi…Read MoreDC_E32018_barn Donut County doesn’t glaze over gentrification

Notat e futbollistëve: Diego Costa lojtari i ndeshjes, dëshpërojnë yjet tjerë

Skuadra e Diego Simeones fitoi pas vazhdimeve, 4:2.
Ndeshja ishte shumë interesante dhe pati përmbysje dyanshme, por e fundit ishte nga Atletico, kështu ata fituan trofeun e çmuar, përcjellë “Lajmi.net”.
Sigurisht futbollisti i ndeshjes ishte Diego Costa me 7.9.
Por, shumë lojtarë njohur morën nota dobëta. /Lajmi.net/
1534371000_262_Notat-e-futbollistëve-Diego-Costa-lojtari-i-ndeshjes-dëshpërojnë-yjet-tjerë Notat e futbollistëve: Diego Costa lojtari i ndeshjes, dëshpërojnë yjet tjerë

Qeverisja si Kryereformë

 

Ylli Çabiri

Ky nuk është Raport dhe as Studim, por Libër. Janë mendime, vlerësime personale nga një përvojë e gjatë pune, studimi e refleksioni, mund nxisin një Plan për disa Reforma urgjente, domosdoshme, cilat duhen ndërmarrë për ndryshuar rrënjësisht e modernizuar Qeverisjen. Për gjithë ata, besojnë ende se Shqipëria mund bëhet, prej hershmi kërkojnë dhe shpresojnë Qeverisjen e mirë.

Nuk janë Kujtime. Megjithëse i lexoj me kënaqësi kujtimet e njerëzve punës, apo atyre kanë qeverisur, si brenda, ashtu edhe jashtë vendit, nga cilat mund mësosh shumë çdo kohë.

Ky Libër nuk është partizan dhe as bipartizan. Ai është një Dokument i mirëfilltë Teknik – Apolitik. Nuk ka si qëllim pluhurosë e baltosë punën e askujt (apo ngrejë lart punën e dikujt tjetër), akuzojë, dënojë njeri për ato ka bërë, ose nuk ka bërë.

Libri nuk është një Dokument teorik flet për Reforma hipotetike, realizimi i cilave është i dyshimtë. Ai mbështetet bindjen se është plotësisht e mundur Qeverisja Shqipëri përmirësohet nga themelet brenda një kohe shkurtër.

* * *

Shqipëria e këtij fillim shekulli është një vend kërkon t’i japë fund sa shpejt tranzicionit ekonomik e politik, zhvillohet me shpejtësi kushtet e një ekonomie globale me konkurrencë shumë fortë, harmonizohet me gjitha standardet europiane dhe integrohet sa parë Bashkimin Europian. Pas 25 vjetësh ndryshimit sistemit, prapambetja nuk mund vazhdojë argumentohet me pasojat e sistemit 46-vjeçar komunist dhe me fatalitetin e një diktature egër, sado absurde ketë qenë ajo. Tashmë ne kemi pjesën tonë këtë prapambetje dhe kjo pjesë po bëhet gjithnjë e e madhe.

Ky Libër-Plan, bazohet konceptin se, progresi real nuk mund matet thjesht me rritjen vjetore Prodhimit Brendshëm Bruto, i cili është një tregues i pjesshëm, lehtësisht i manipulueshëm, nuk pasqyron si duhet mirëqenien dhe nuk zvogëlon automatikisht pabarazinë e zhvillimit, nuk pengon automatikisht thellimin dhe shpërndarjen e varfërisë, nuk rrit automatikisht llojet dhe cilësinë e shërbimeve i jepen publikut, si dhe nuk shpreh shpërdorimin e mundësive për një përparim shpejtë.

Rritja ekonomike e ka një tavan, por edhe nën , Qeverisja e keqe mund shkatërrojë ekonominë me shpejtësi alarmante dhe këtë, ne shqiptarët, e dimë mirë.

Kryefjala e çdo përmirësimi duhet jetë QEVERISJA. Pa Qeverisje mirë, asgjë nuk mund realizohet Shqipëri; përfundim ky i nxjerrë, gjithashtu, nga një varg studimesh e botimesh autorëve nga njohurit botë.

ambiciet tona bëhen realitet sa shpejt dhe me sa pak dhimbje, duhet kemi rezultate, cilat nuk lidhen aspak me analizën: kemi një Qeveri madhe apo vogël, uritur apo apatike, aftë mbushë buxhetin e saj me ardhura nga taksat e doganat, aftë rrisë sasinë e cigareve dhe pijeve alkoolike zhdoganuara, apo shtojë pasurinë tonë përbashkët. Këto mund jenë gjitha rëndësishme, por nuk janë ato ndikojnë drejtpërdrejt jetën tonë përditshme. Këto nuk mund dhe nuk duhet kthehen qëllim vetvete.

Ne na duhet një Qeveri qeveris, lufton për plotësuar realisht nevojat dhe kërkesat e individit, aq shpesh janë shpërfillur, duke u konsideruar si dorës dytë. Heqja dorë nga fshati, duke e menduar si punësuar gjithë forcën e punës fshat, thjesht për deklaruar shifra ulta papunësisë ( e pakta dy herë ulta se çdo vend tjetër i Rajonit), është shembulli i keq e kuptimplotë i konceptit tonë gabuar mbi Qeverisjen e mirë. Neve na duhet zbatojmë një filozofi re qeverisjeje, krejt ndryshme nga Qeverisja ideologjike e reklamës dhe e interesave ngushta politike atyre qeverisin.

Sigurisht, na duhet Demokracia, por krahas saj na nevojitet një Qeverisje e mirë, sepse jemi vend i vogël, kemi përqindje ulët shkollimi, kemi vështirësi mëdha, objektive, autentike, për dalë nga një gjendje e dështuar çfarëdo kuptimin kohor (sipas studiuesve do duheshin mesatarisht 60 vjet) dhe kostos lartë (mesatarisht do duheshin 100 miliardë dollarë). E përkthyer ndryshe dhe mënyrë pak optimiste, kjo do thotë Demokracia është e domosdoshme, por ajo nuk mjafton, sikurse pluralizmi është domosdoshmëri, por jo gjithçka.

Kërkohet PUNË. Kërkohen POLITIKA SAKTA e peshuara rritjeje dhe mbi gjitha: duhet QEVERISJE E MIRË DHE E QËNDRUESHME.

Çështja është kemi një Qeveri punon dhe di mirë se ç’bën, funksionon me efektivitet lartë, u krijon mundësinë njerëzve jenë krijues e produktivë, punësohen e fitojnë ardhura mjaftueshme për përballuar jetesën, si qytet ashtu edhe fshat, Qeveri përkujdeset për shëndetin e njerëzve kudo janë, u krijon kushte gjithë fëmijëve shkollohen, ndihmon e mbështet dobëtit e varfërit, lehtëson integrimin e njerëzve me aftësi kufizuara apo pakicave, nderon veteranët e pensionistët dhe mendon për mijëra emigrantë kanë ikur dëshpëruar dhe ndonjëherë me shpresën agonike për t’u kthyer. Njerëzit presin prej vitesh t’u plotësohen këto kërkesa jetësore, por vend tyre Qeveritë u ofrojnë një mal me shifra, ligje, rregulla, shumicën e cilave njerëzit as i kuptojnë e as i zbatojnë.

Njerëzit presin prej vitesh dikush japë llogari për moszgjidhjen e halleve tyre, por vend llogarisë Qeveritë u tregojnë se për këtë apo atë Reformë jemi parët Europë dhe se rritjen ekonomike e kemi dyshifrore.

* * *

Sot, pas shumë se dy dhjetëvjeçarësh tranzicion, është kuptuar qartë se problemi themelor i Shqipërisë nuk ka qenë krimi i organizuar, por shteti i çorganizuar. Krimi, trafiku, varfëria, papunësia, droga, mungesa e drejtësisë, janë para gjithash pasoja Qeverisjes çorganizuar. Problemi nuk është thjesht përmirësojmë Qeverisjen. Reformimi thelbësor dhe sa i shpejtë i Qeverisjes duhet jetë MBIREFORMA! Pa reformuar Qeverisjen, nuk mund realizohet asgjë dhe ky është një parakusht i domosdoshëm për çdo Reformë e ndryshim tjetër sipërmerret.

qeverisësh mirë do thotë kesh e përzgjedhësh individë përshtatshëm për Qeverisje mirë gjitha nivelet. Këta individë nuk mungojnë, por nuk përzgjidhen, aq sa po krijohet mendimi i përgjithshëm se politika përzgjedh e përfshin qëllimshëm dobëtit e paaftët individë për qeverisur. t’i komandojë pa shumë mund, bëjë ç’ dojë me ta dhe emër tyre.

qeverisësh mirë nuk është një punë e lehtë dhe nuk mjafton demagogjia politike, madje as përkushtimi dhe njohuritë e thella e gjithanshme. Për qeverisur mirë duhen edhe institucione konsoliduara nivel Qendror e Lokal, ligje qarta e rregulla prera, detyrueshme për t’u zbatuar e lehtësisht matshme, struktura monitorojnë papushim rezultatet dhe rekomandojnë përmirësime mëtejshme; kërkohet ndershmëri e përgjegjshmëri individuale e kolektive e nëpunësve gjitha niveleve për t’u shërbyer sa cilësisht e pa dallim njerëzve.

39284540_270428470449497_6669292197243781120_n-300x169 Qeverisja si Kryereformë qeverisësh mirë do thotë edhe japësh llogari për atë bën. Qeverisjes sonë i ka munguar mënyrë sistematike e thuajse tërësisht llogaridhënia. Madje kanë munguar edhe instrumentet formale për monitoruar qeverisjen: struktura posaçme dhe programe pune, reagime përgjegjshme e transparente ndaj kritikave apo ndaj moszbatimit politikave, strategjive e rregullave. Analizat e Kontrollit Lartë Shtetit janë konsideruar gjithnjë sikur flasin për tjera institucione, jo për Qeveritë. njëjtat shkelje, probleme e mangësi janë vënë dukje raportet e çdo viti dhe kanë vazhduar përsëriten çdo vit. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me raportet monitoruese institucioneve ndërkombëtare: njëjtat kritika e rekomandime janë përsëritur raport pas raporti, por shumica e tyre as janë përfillur, aq pak zbatuar apo paktën programuar për t’u zgjidhur.

Transparenca ndaj publikut ka munguar: kanë munguar instrumentet e detyrueshme e qëndrueshme, e bëjnë mundur informimin e publikut dhe tërheqjen e mendimit tij. Kjo është kuptuar vetëm si hapje zyrash informimi, ndërsa informimi real i publikut dhe pjesëmarrja vendimmarrje e aktorëve interesuar bëhet sa për sy e faqe.

Qeverisja shpesh herë ka rënë duar njerëzish amatorë, ndodhur pozicione drejtuese jo për aftësi teknike apo karrierë qëndrueshme politike, por shumë rastësisht, se kështu ka dashur dikush, pa përvojën minimale menaxhimit punëve një sektori caktuar e aq pak drejtimit Ministrive. shumë raste ata janë ballafaquar me detyrat e tyre pa asnjë njohje sektorëve drejtojnë dhe pa asnjë lidhje mëparshme me administratën shtetërore. Kjo ka bërë ata drejtojnë kuturu, me aq sa ua pret mendja, ose thjesht ndjekin ç’ju thonë tjerët, ndryshojnë strukturat organizative Ministrive e sektorëve sa herë t’u shkojë ndërmend, pa ditur ç’bëjnë e pa asnjë njohuri, si dhe ndryshojnë stafet, pa matur dot apo parashikuar pasojat.

Trupat qeverisëse janë karakterizuar nga mendësia dritëshkurtër e përkohshmërisë detyrë. Atyre pothuaj gjithmonë u ka munguar interesi për t’u përqendruar çështje afatgjata e strategjike dhe për gjetur zgjidhje qëndrueshme për to. Kurse diturit kanë heshtur gjithnjë duke mërmëritur: Fali Zot, se nuk dinë ç’bëjnë!

Ky Plan bazohet diagnostikimin e thellë gjitha këtyre mangësive, duke përcaktuar se çfarë është emergjente ndryshojë dhe si mund ndryshohet konkretisht. Ai përmban disa Rekomandime, për mirën e gjithëve duhen kthyer shpejtësi Vendime dhe nevojitet zbatohen me rigorozitet. Disa prej tyre mund japin fryte shpejta, disa kërkojnë shumë kohë për t’ua ndier vlerën, por, sipas mendimit tim, gjitha janë domosdoshme për ndryshuar gjendjen ekzistuese e për mos vazhduar me arna dhe riparime sipërfaqshme nuk çojnë askund dhe vetëm sa i zgjasin jetën Qeverisjes vjetruar, gabuar dhe destinuar për dështuar.

Besimplotë ju them se: Është e mundur Vendi ynë qeveriset drejt dhe siç duhet.

Është plotësisht e mundur Shqipëria bëhet!

 

Lexo më shumë

Foshnjat në karrocë, gabimi që prindërit nuk duhet ta bëjnë gjatë verës

Shumë nëna dhe baballarë e kanë bërë këtë, duke menduar mënyrë naive se po mbrojnë fëmijën e tyre. verë, prindërit shpesh vënë një batanije ose një çarçaf karrocën e fëmijës. Megjithatë, një rekomandimi tillë mjë pediatër suedez i thotë “jo”, duke e cilësuar këtë praktikë mjaft rrezikshme.

“Brenda, karroca me rrota fillon nxehet shumë, pak as shumë si një termus”, shpjegoi Dr. Svante Norgren, një pediatër Spitalin e Fëmijëve Stokholmit.

vërtetë, krijohet qarkullimi i keq i ajrit dhe kuverta gjithashtu e bën vështirë për vëzhguar fëmijën brenda karrocës”, shton ai, shkruan ShkodraNews. Për provuar vërtetësinë e fjalëve specialistëve, disa gazetarë nga një gazetë e njohur suedeze zhvilluan një eksperiment rëndësishëm.

Dy karroca bebesh u lanë ajër hapur për 90 minuta. Vetëm njëra prej tyre ishte e mbuluar me çarçaf. Pas kalimit kohës, gazetarët vunë re se temperatura karrocën e zbuluar arriti 22 ° C. Karroca tjetër, nga ana tjetër, kishte mbinxehje.

Pas 30 minutash, temperatura nën çarçaf ishte 34 ° C, një orë vonë, ajo kishte arritur 37 ° C!

Studiuesit flasin për “efektin e furrës”, sepse ajri brenda karroces me rrota qarkullon keq. Studimet u mbështetën gjithashtu nga Hamed Khan, një mjek i mirënjohur Londër: “Rezultatet e arritura nuk habisin aspak. Ata ilustrojnë rreziqet qëndrojnë pas zakonit mbulimit fëmijëve kur është shumë nxehtë”.

Është thelbësore dini se foshnjat dhe fëmijët janë shumë ndjeshëm ndaj nxehtësisë, shkruan ShkodraNews. fakt, trupi i tyre mund ngrohet 3-5 herë shpejt se rriturit. Përveç kësaj, fëmijët nuk djersisin si rriturit, kështu ata nuk mund ta ulin lehtë temperaturën e trupit. Pra, mbulimi i karrocës me rrota ose i shtratit mund ketë pasoja serioze, sidomos kur fëmijët nuk monitorohen vazhdimisht.

Mos harroni mbani fëmijët vazhdimisht hidratuar./ShkodraNews/

The post Foshnjat në karrocë, gabimi që prindërit nuk duhet ta bëjnë gjatë verës appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Ushtarët amerikanë stërviten në Maqedoni

Ushtarët-amerikanë-stërviten-në-Maqedoni Ushtarët amerikanë stërviten në Maqedoni

Autoritetet maqedonase thonë se po u ofrojnë aleatëve Natos kushte për trajnime forcave tokësore dhe ajrore.

Ministrja maqedonase e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska tha se anëtarësimi i Maqedonisë Nato paraqet një mundësi për një rajon sigurt dhe paqe për qytetarët. Ajo tha se Maqedonia ka vuajtur mjaft nga konfliktet dhe se anëtarësimi Nato do t’i jepte fund këtyre problemeve.

“Angazhohemi i gjithë Ballkani jetë një rajon i qëndrueshëm dhe para gjithash angazhohemi vendi ynë dhe qytetarët tanë jenë sigurt”, tha Sheqerinska duke iu përgjiigjur pyetjeve lidhje me sfidat e mundshme rajon kohën po zhvillohen debate për ndryshim ose korrigjim kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, transmeton zeriamerikes.

Ministrja maqedonase pret qytetarët e Maqedonisë t’i japin mbështetje fortë anëtarësimit NATO dhe BE referendumin e pritshëm fund shtatorit.

Edhe zëvendës-ambasadorja amerikane Maqedoni, Micaela Schweitzer-Bluhm thekson se qëndrueshmëria dhe siguria prodhojnë mirëqenie dhe se mekanizmi i NATO-s miri e siguron qëndrueshmërinë.

“Mirëqenia e garanton zhvillimin. Vlerësoj se Maqedonia do jetë anëtare e ardhshme e NATO-s dhe për këtë e ka mbështetjen e Shteteve Bashkuara Amerikës”, tha zonja Schweitzer-Bluhm.

“Partneriteti midis Maqedonisë dhe Natos do jetë edhe i fortë atëherë kur Maqedonia bëhet anëtare e Natos. Shtetet e Bashkura dëshirojnë shohin Maqedoninë plotësojë kushtet për anëtarësim Aleancë dhe ne inkurajojmë qytetarët e Maqedonisë bëhen pjesë e këtij procesi”, theksoi ajo.

Sipas autoriteteve Shkup, ekonomia lokale ka përfituar 4-5 milionë dollarë vetëm nga shpenzimet dhe prania e forcave shtuara ushtarake vendeve NATO-s.

Ja kur nisin netët strugane të poezisë

Nga 22 deri 27 gusht Strugë do mbahet edicioni i 57-të i Netëve strugane poezisë.

Sipas traditës, manifestimi duhet fillojë 22 gusht paradite me mbjelljen e fidanëve Parkun e poezisë nder fituesit mirënjohjes lartë “Kurora e Artë” për vitin 2018, poeti polak Adam Zagajevski. Hapja zyrtare është mbrëmje me ndezjen e zjarrit festivalit dhe leximin tradicional vargjeve “Malli për jugun” Konstantin Milladinovit para Shtëpisë poezisë. pas vijon Leximi ndërkombëtar poetik “Meridiani poetik”.

Çmimi prestigjioz “Kurora e Artë”, Zagajevskit do t’i jepet mbylljen e festivalit leximin poetik tradicional “Urat” kur do ndahen edhe çmimet “Urat e Strugës” e ndajnë Netët strugane poezisë dhe UNESKO për librin mirë debitues, ndërsa fituesi i sivjetmë është Pauli Tapio nga Finlanda, si dhe “Vëllezërit Milladinovci” fitues i cilit duhet bëhet i ditur gjatë edicionit festivalit.

Një pjesë e manifestimit janë edhe leximet poetike, poezia rrugë, simpoziume, netët pa interpunksion… Detaje rreth edicionit sivjetmë, Drejtoria e NSP do t’i kumtojë konferencën për shtyp.

I dyshuari për vrasjen e XXXTentacion kërkon të lirohet nga burgu

Njëri nga dyshuarit për vrasjen e reperit XXXTentacion ka tentuar ta bindë gjykatësin ta lirojë nga burgu.

Sipas dokumenteve i posedon TMZ, Robert Allen, ka kërkuar nga gjykatësi lirohet me kusht deri gjykim, ngaqë e dashura e tij është shtatzënë.

Megjithatë, Allen dhe tre dyshuarit e tjerë ende mbetet paraburgim.

Këta dyshohen kenë vrarë me armë zjarri XXXTentacion 18 qershor Florida.