Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Reklama

Home » Uncategorized

Kategori: Uncategorized

Icardi: Fitorja në minutën e 93-të edhe më e mirë

Mauro Icardi beson se Interi e meritoi fitoren e derbit ndaj Milanit, mirëpo ishte fitore shumë e mirë minutën 93-të.

Ishte Icardi i cili e shënoi golin vendimtar për skuadrën e tij pas një harkimi Matias Vecinos, ku mëdyshja e Gianluigi Donnarummas bëri Icardi dërgojë topin golin e zbrazët.

“Derbit duhet fitohen, e kemi thënë këtë gjatë gjithë javës. Ne kishim shanse, goditëm shtyllën, shënuam një gol parregullt, kështu e merituam fitoren”, tha argjentinasi pas ndeshjes.

fitosh kështu minutën e 93-të, e bën fitoren mirë”.

Ne duhet vazhdojmë kështu, e dimë potencialin e skuadrës sonë, dhe ne mundemi luftojmë me këdo”.

Interi pozicionohet vendin e tretë, me gjashtë pikë pak se Juventusi vend parë, dhe kjo ishte fitorja e pestë me radhë e djelmoshave Luciano Spallettit. /Express/

The post Icardi: Fitorja në minutën e 93-të edhe më e mirë appeared first on Veriu.info.

Reklama

Prishet festa, Iner merr lajmin e keq pas fitores ndaj Milanit

Pas fitorës madhe ndaj Milanit me rezultat 1:0, Inter ka marrë lajmin e keq para ndeshjes me Barcelonën.

Mesfushori belg Naingolan është lënduar dhe nuk do jetë gjendje ta ndihmojë ekipin e tij ndeshjen e Ligës Kampionëve kundër Barcelonës.

Mesfushori belg la fushën e lojës minutën e 30-të, pas një dëmtimi kavilje duke i lënë vendin Borja Valeros.

Ky dëmtim ka bërë me dhimbje koke trajnerin Spaleti, teksa raportohet se Naingolan nuk do jetë i gatshëm për ndeshjen e ditës mërkurë Ligën e Kampionëve ndaj Barcelonës.

rajan Prishet festa, Iner merr lajmin e keq pas fitores ndaj Milanit

një prononcim pas ndeshjes, ka qenë vetë trajneri i Interit, Spaleti, ka dhënë edhe lajmin e keq lidhje me Nainggolan: “Do ta dërgojmë spital dhe do shohim si është. Sigurisht nuk do luajë kundër Barcelonës dhe do mungojë për një kohë gjatë”.

The post Prishet festa, Iner merr lajmin e keq pas fitores ndaj Milanit appeared first on Veriu.info.

Njihuni me bukuroshen shqiptare që u bë hit në rrjetet sociale, ja çfarë pune bën në Suedi

Aktualisht ajo është e punësuar. Valmira Nura – Sogojeva tash e sa vite jeton Suedi.

Aktualisht ajo është e punësuar një prej burgjeve atje, ku dhe kryen detyrën e saj si infermiere.

Ajo poashtu është specializim, dega psikiatri.

Kujtojmë faktin, se jo pak shqiptarë japin kontributin e tyre profile ndryshme gjithandej botës.

37669310_1881309512174271_5362917013003960320_n Njihuni me bukuroshen shqiptare që u bë hit në rrjetet sociale, ja çfarë pune bën në Suedi

37669310_1881309512174271_5362917013003960320_n Njihuni me bukuroshen shqiptare që u bë hit në rrjetet sociale, ja çfarë pune bën në Suedi

The post Njihuni me bukuroshen shqiptare që u bë hit në rrjetet sociale, ja çfarë pune bën në Suedi appeared first on Veriu.info.

Kjo video tregon të vërtetën e “sulmit” të serbëve në Istog. S’është ashtu siç thonë ata!

Policia e Kosovës ka konfirmuar sulmin ndaj pelegrinëve serbë fshatin Studenicë Istogut.

Gjatë ditës sotme fshatin Studenicë Istogut janë sulmuar autobusët me pelegrinë serbë.

Sipas policisë, dy autobusët bartnin rreth 170 pelegrinë serbë, cilët kishin leje për vizitën Manastirin e Studenicës.

Ai ka thënë se sulmi ka ndodhur rreth orës 15:15 dhe jo mëngjes siç raportuan mediat serbe.

Nga gjuajtja me gurë janë thyer dy xhama, por mediat serbe progandojnë dhe thonë se kjo ishte e organizuar, raporton Ballkani.info

Kur kemi zbritur dhe kemi arritur tek autobusët na priti kaos i vërtetë. Ekstremistët shqiptarë krijuan barrikada me traktor, rimorkio dhe goma. Filluan gjuanin me gurë. Ishim frikësuar. Luteshim, disa gra u shtrinë dyshemenë e autobusit. pas ka arritur policia, shtatë a tetë vetura. pas i larguan barrikadat dhe ne u nisëm”, ka thënë një vajzë, por nuk ka pranuar flet me emër, raporton “blic”.

videon e gazetës serbe shihen disa rinj gjuajnë me gurë, por situata nuk shihet ketë qenë ashtu siç pretëndojnë mediat serbe dhe vetë ata ishin aty.

As barrikadat nuk shihen video, siç pretendojnë ata.

Shqiptarët e Kosovës vazhdojnë jenë pezmatuar serbët, pasi ata asnjëherë nuk kërkuan falje për krimet e bëra. Ishin shumë serbë fqinj kohën e luftës u bashkuan me forcat kriminale shkaktuan vrasje, dhunime, tortura, etj. /Ballkani.info/Veriu.info

The post Kjo video tregon të vërtetën e “sulmit” të serbëve në Istog. S’është ashtu siç thonë ata! appeared first on Veriu.info.

Rina ‘repovat’ n’Kosovë Show, i bën dis një figure të njuhur të skenës shqiptare

E ftuar emisionin n’Kosovë Show sonte është reperja Rina Balaj.

Rina këtë emision ka folur për shumë gjëra dhe për jetën e saj.

Aty Rina edhe ka kënduar dhe ka bërë vallëzim çmendur.

ndihmë i ka dalur edhe Shpetimi i cili ka bërë një vallëzim interesant tek tavolina e emisionit.

The post Rina ‘repovat’ n’Kosovë Show, i bën dis një figure të njuhur të skenës shqiptare appeared first on Veriu.info.

Nexhmedin Spahiu: Cubat e vitit 2050

Shkruan: Nexhmedin Spahiu

Viteve ‘90-ta, lokalet e Tiranës bisedonim se çfarë është profesioni stereotip i kombeve ndryshëm. Për shumë gjëra, shumica pajtoheshin se gjermani ishte mekanik, se italiani ishte një këngëtar apo poet, se japonezi ishte një inxhinier, se greku ishte tregtar, se serbi ishte një bujk, se bullgari ishte një punëtor, se kinezi ishte një ndërtimtar, se amerikani ishte një kauboj, se anglezi ishte një administrator, se suedezi ishte një organizator, se turku ishte një luftëtar etj. Por, pyetja e rëndë shtrohej ishte: çfarë ishte shqiptari?

Përgjigjet ishin: shqiptari nuk është mjeshtër, ai vetëm aktron mjeshtrin. Shqiptari nuk është mësues, ai vetëm aktron mësuesin. Shqiptari nuk është luftëtar, ai vetëm aktron luftëtarin. Shqiptari nuk është mjek, ai vetëm aktron mjekun.

Nga përgjigjet e shumta këtij lloji, njëri nga pranishmit brofi këmbë dhe tha: shqiptari pra qenka aktor. Ndryshe, si mund ishte aktori i mirë jugosllav i gjitha kohërave, shqiptari Bekim Fehmiu. bëhesh aktori i madh një ambient armiqësor, siç ishte Beogradi për shqiptarët, kjo mund ndodhte vetëm kur je aktor e përtej aktori.

Aktorët shqiptarë kanë për publikë aktorët. Dhe këtu nuk dihet nëse aktorët zotë janë ata janë skenë apo ata janë ulur sallë si publikë. Shqiptarët shikojnë teatër janë aktorë aktrojnë publikun. Por, shqiptarët jetonin edhe kohën kur aktrimi nuk njihej si profesion dhe dikush nga diskutuesit tha se megjithëkëtë duhet ta gjejmë një profesion themeltar i përgjigjet shqiptarit. Përfundimi ishte se profesioni bazik i shqiptarëve është cubnia. Shqiptarët ishin dhe mbetën cuba.

Shqiptarit i mungon durimi (me përjashtime, kuptohet). Shqiptarit i mungon pasioni për punë (me përjashtime, kuptohet). Prandaj, shqiptari nuk mbjell se kjo do punë dhe nuk pret fryti piqet se kjo do durim. Shqiptarit i pëlqen grabisë frytin e tjetrit, ashtu gatshëm.

I keni parë shqiptarët e Maqedonisë, ndër shqiptarë konsiderohen punëtorët? Edhe këta janë grabitqarë. Nuk lodhen ndërtojnë institucione Maqedoni. Ata duan bullgarët/maqedonët t’i bëjnë institucionet, kurse këta vetëm ulën Parlament dhe për gatshmi votojnë nëse u pëlqejnë apo jo ato çfarë kanë bërë bullgarët/maqedonët.

Shih anën tjetër vëllezërit e tyre. Shqipëria nuk u bë shtet tamam as edhe për shumë 100 vite qëkur Fuqitë e Mëdha e njohën për shtet. A nuk po ecën edhe Kosova rrugës njëjtë si Shqipëria? Cubat shtet nuk bëjnë, ata vetëm e grabisin atë. Po për grabitur dikush duhet krijojë gjënë do grabitet. E bota u mëshirua me shqiptarët dhe u krijoi jo një, por dy shtete, e këta vazhdimisht i shkatërrojnë duke i grabitur ato.

Natyrisht, çdo shoqëri përmes përjashtimeve kompenson vetveten. Sa frikacak është një popull, trimat e tij rrallë shquhen deri ekstrem. Sa i padijshëm jetë një popull, dijetarët e tij rrallë shquhen deri ekstrem. Sa i padurueshëm jetë një popull, durimtarët e tij shquhen deri ekstrem. Kështu me radhë.

Shqiptarët si popull përgjithësi, frikacak e jo sakrifikues, nxorën trima si Adem Demaçi e Adem Jashari. Shqiptarët si popull jo i durushëm përgjithësi, nxorën simbolin e durimit Ibrahim Rugovën. Shqiptarët si popull i padijshëm, nxorën dijetarë si Sami Frashëri, Hasan Tahsini, Gjergj Fisha, Branko Merxhani e Ferit Murati. Shqiptarët si popull grabitqarë nxorën simbolin planetar humanitetit, Gonxhe Bojaxhiun – Nënën Tereze.

Shqiptarët nuk ndërtuan shtet, se nuk u shquan ndërtime, por grabitje. Këtë profesion e shpurën deri përsosmëri. Kulmi i këtij profesioni ishte kur shqiptarët ua grabitën sulltanëve Perandorinë Osmane.

shkrimin paraprak tek revista “Shenja” kam shpjeguar se si Qypërlinjtë shqiptarë e grabitën pushtetin perandorak osman dhe e mbajtën atë nga 1656 e deri 1710. Kjo është koha e lavdishme e shqiptarëve. Shqiptarët ndërruan fe masën 85 për qind dhe u bënë zotër një perandorie cilën dikur e kishin luftuar kur kishte qenë kulmin e saj (koha e Skënderbeut). kohën e Qypërlinjëve shqiptarët kishin pushtetin, zotërimet faktike dhe namin.

Ky duket jetë kulmi çfarë shqiptarët mund bëjnë si tërësi.

Konform këtij shembulli nuk është e pritshme Shqipëria e Kosova bëhen shtete hairit as edhe 2050, sepse energjia primitive e shqiptarëve ndeshet me njëri-tjetrin dhe nuk krijohen sisteme qëndrueshme.

Shansi i shqiptarëve do paraqitet Bashkimin Evropian. Livadhet e gjëra kësaj perandorie moderne do jenë pre lehta për cubat shqiptarë. Ata do t’i gllabërojnë ato me energjinë e tyre primitive, dhe duke qenë ky një sistem i krijuar me shekuj, do t’ua mundësojë shqiptarëve ecin shtigjeve rrahura me energjitë e tyre ndrydhura.

Faza e parë, ajo kulturore, veçse po vegjeton: Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha, Era Istrefi… Majlinda Kelmendi e sportistë tjerë klubet anë e mbanë Evropës veçse dëshmojnë energjinë e ndrydhur prindërve tyre, me ëndrrat e lëna përgjysmë një truall për një arsye apo tjetër nuk ua mundësoi realizimin e këtyre ëndrrave. Prindër ëndrrat e tyre muzikore apo sportive nuk i realizuan dot atdheun e tyre, gjithë energjitë e tyre i investuan tek fëmijët, rezultatet e cilëve po vërehen.

Por, pas fazës kulturore e sportive vjen faza e ambicieve mëdha, ambicieve politike. Fëmijët e prindërve, mbijetesa e cilëve funksionon vetëm përmes politikës, ku nuk mund ta punësosh djalin apo vajzën po nuk je i kyçur partitë kanë pushtetin, janë fëmijë shtresojnë etjen për pushtet. Livadhet e mëdha Bashkimit Evropian do jenë kafshatë e lehtë për këta fëmijë prindërve me ëndrra thyera.

Shqiptarët do ta kenë dorë gjithë Bashkimin Evropian. Ndoshta ky edhe do jetë fundi i kësaj perandorie moderne, por 2050 kjo perandori do udhëhiqet nga shqiptarët e shtrirë gjitha skajet e saj. Përkundër këtij fakti, Shqipëria e Kosova do ngelen vendet prapambetura kësaj Perandorie. Edhe 2050 shqiptarët do kenë Gjergj Fishtën e Branko Merxhanin e Faik Konicën e vet, edhe Nënën Tereze, por cubat e 2050-shit do t’i lënë ata nën hije.

Gjithsesi, kryebashkiaku shqiptar i Londrës, Parisit apo Berlinit vitit 2050, do ta ketë lehtë e suksesshme qeverisjen se kryebashkiaku i Tiranës, Prishtinës, Pukës apo Skenderajt,

Ndonjë nga këta edhe do jetë dorëlirë bamirësi si Adem Kurtpasha poezinë Hafiz Yvejs Efendisë nga Gjakova e shkruar me shkronja arabe 1699.

Uratë për Adem Kurtpashën

Do t’i lutem unë Allahut
Adem Kurtpashës t’i falë shnet,
E t’ia ruej Murat begin
t’a pshtojë kët milet.

Do t’i lutem Adem pashës
T’i falë Allahu aq vjetë e jetë,
Gjithë sa ka yje qielli
Gjithë sa ka n’botë dushk e fletë.

O Zot, t’lus unë m’katari,
Falnaj m’katet për jetë e mot,
Gjithë ku shkel këmbë shqiptari
Ti, bekoje, i Madhi Zot.

Adem pashë po t’kënnoj uratën
Oxhak i parë n’kët Shqipni,
Nuk u lodhe për arkëthatën
Veç ky popull t’marrë dijeni.

Murat beg, Uvill Sabahu
Si fener ti Dritë na jep
Me emër t’vet t’ruejt Allahu
nxorre pop’llin n’selamet.

Kjo poezi e vjetër shqipe, njëra ndër mirat letërsinë shqipe, ku sidomos strofa e tretë do duhej ishte himn kombëtar, tregon se nga disa prej atyre grabitën pushtetin perandorak osman, panë dobi shqiptarët.

Nga ndonjëri shqiptar 2050 do jetë krye te Parlamentit Evropian apo Komisionit Evropian, Këshillit Evropës, apo do jetë vend Frederica Mogherinit, shqiptarët mund kenë ndonjë dobi, por shumica e tyre do jenë vetëm për vetën e tyre, sepse brezi i këtyre tani janë 10-20 vjeç, e 2050 do jenë kulmin e karrierës tyre politike, nuk është duke u edukuar aspak me frymë patriotike.

Nëse tani do bënim reforma rrënjësore edukimin tonë patriotik, nëse tani nxënësit tanë do mësonin nga abetaret e viteve 1941-1944 dhe frymën patriotike mbartin ato tekste shkollore, vitin 2050 Evropa jo vetëm do ishte dorë shqiptarëve, por edhe do përjetonte lulëzim. kundërtën, nëse vazhdojmë kështu, Evropa 2050 do jetë duar shqiptarëve, por nga ky fakt nuk do kenë dobi as shqiptarët e as evropianët e tjerë.

The post Nexhmedin Spahiu: Cubat e vitit 2050 appeared first on Veriu.info.

Pija magjike që iu bën të humbni 4 kilogramë në ditë

Ka njerëz duan humbin peshë dhe cilët fakt janë njohur me faktin se sa sfiduese do jetë kjo gjë. Kohët e fundit, interneti është i ngarkuar me shumë plane diete dhe metoda humbjes peshës.

gjithë premtojnë se do jenë shpejta dhe shumë efektive. Megjithatë, ne jemi këtu për t’ju paraqitur një përzierje do jetë e mirë se gjitha dietat e tjera ofrojnë vetëm rezultate përkohshme. Kjo është një metodë shumë e fuqishme, duhet patjetër ta provoni, transmeton lajmi.net

Ju duhet konsumoni këtë pije vetëm për katër ditë dhe rezultatet do t’ju befasojnë. Megjithatë, ju gjithashtu duhet kombinoni këtë pije me stërvitje rregullta dhe një dietë shëndetshme. Për tepër, gjëja e mirë për këtë është se përbërësit janë lirë dhe natyrshëm.

Përbërësit:

8 gota ujë

1 lugë çaji me rrënjë xhenxhefil integruar

12 gjethe freskëta nenexhik dhe 1 lugë çaji nenexhik thatë

1 kastravec prerë feta

1 limon prerë feta.

Udhëzimet:

Merrni një tas madh dhe shtoni gjithë përbërësit brenda. Pastaj, përzieni mirë dhe lëreni ftohet përzierja frigorifer gjatë natës. Ju duhet konsumoni 4-5 gota gjatë gjithë ditës. Por, duhet filloni pini para mëngjesit. Do vini re se do filloni humbni peshë vetëm 2 ditë. vërtetë, do humbni 1 kile pas dy ditëve para. Vetëm kombinoni këtë pije me stërvitje rregullt, rezultatet do jenë mahnitshme.

Konsumoni atë për 4 ditë dhe pastaj merrni një pushim një javor. Kjo është e gjitha ju duhet bëni! Jo vetëm do humbni kile, por gjithashtu do zvogëloni madhësinë e belit tuaj.

The post Pija magjike që iu bën të humbni 4 kilogramë në ditë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Ja pse gjeli këndon çdo mëngjes

Askush nuk e di me saktësi pse gjeli ia thotë këngët kur zbardh dita. Ky ishte objekti i studimit Universitetit Nagoya Japonisë, cilët avancuan një eksperiment mirëfilltë për zbuluar sekrete e zgjimit herët mëngjes gjelit.

Kështu, ata mund gjenin përgjigje rreth pyetjeve: Si e kupton gjeli agimi po afron? E kupton atë nga muzgu, apo njeh shumë mirë orën?Kështu shkencëtarët vendosën një dhomë gjela ku dritat ishin dobëta për 24 orë.

GJELI Ja pse gjeli këndon çdo mëngjes
gjithë gjelat dhe “kikirikuuuu” ata lëshonin u regjistruan për një muaj rresht, me aparatura posaçme dhe specifike.

fund, analizimi i dhënave grumbulluara tregoi se edhe kur nuk ekzistojnë ndikime jashtme tregojnë ardhjen e agimit, gjelat vazhduan njëjtin avaz pak para agimit siç parë.

Përfundimi është se kikiriku-t i binden ritmit ashtuquajtur circadian, një cikël prej 24 orëve dikton orën biologjike tru për sinkronizuar funksionet fiziologjike si ciklin ditë-natë.

Por gjatë rrjedhës ditëve, kishte një çrregullim vogël, shumë lehtë për gjelat, tregues ky ora biologjike bazohet edhe faktorë jashtëm për mbajtur ritmin e duhur.

Lamborghini nuk prodhon vetëm Italia, por edhe Haraçina

Një makinë unike e ndërtuar nga dëshira dhe pasioni, u prodhua edhe Haraçinë Shkupit.

E kujt do t’i shkonte ndërmend një Renault Laguna u transformua Lamborghini Aventador.

Për këtë transformim pronari shpenzoi muaj tërë.

I gjithë skeleti i makinës është ndryshuar marrë formën sa përafërt me super makinën Lamburghini Aventador.

“Ideja ka qenë special tek unë edhe jam produksion filmik, bëjmë filma xhirime, një veturë e këtillë na u desh për xhirimet e filmit do ta bëjmë janar. lindi ideja dhe shkova e mora një Reno Laguna, dhe e kam prerë dhe ngadalë ngadalë duke i mbledhur pjesët, dhe ja këtë mënyrë ka ardhur”, tha Mensur Kadriu.

Mensuri thotë se pasi përfundojë me Lamborghinin, do ndërtojë një Bugatti dhe një Ferarri.

LLL Lamborghini nuk prodhon vetëm Italia, por edhe Haraçina

E kemi plan, mund them i kemi porositur edhe dy vetura, një Ferarri tipit ri, poashtu Bugatti, tipit rri”, u shpreh Mensur Kadriu.

Gjithë kjo vepër u këtë garazh.

Mjeshtri mori pjesë transformimin e veturës tregon se cilët pjesë ishin rënda për tu pështatur me modelin e Lamborghinit.

Kjo këtu është problem, kemi pasur probleme tek kjo pjesa këtu se duhet kthehet gjysmë rreth, këto vijat këtu duhet ishin sikur fotografi , sipas fotografisë e kemi prodhuar këtë. Normal nuk kam besuar se do dalë kështu, ne e kemi ndërtuar deri tek ngjyra kemi bërë plekun kemi salduar montime e tjerë. Ngjyrën e ka bërë dikush tjetër po sikur e shoh edhe ngjyra është shumë e mirë”, tha Xhelal Bajrami.

Sipas pronarit makinës, kësaj makine do t’i zëvëndësohet edhe motori dhe do t’i vendoset një motor i fuqishëm. Pronari thotë se i kanë ofruar shumë para për ta blerë makinën por thotë se tani për tani nuk është shitje.

Përgatiti: Afrim Jonuzi – TV21

 

Agnesa Vuthaj zbulon punën e parë në jetë

Agnesa Vuthaj tash e një kohë është fokusuar biznesin e saj. Agnesa Vuthaj vite parë është kurorëzuar me epitetin e bukurës, duke u zgjedhur “Miss Albania

AGNESA-4 Agnesa Vuthaj zbulon punën e parë në jetë
fundi, ajo ka dhënë një intervistë për ‘Bordo’, ku rrëfeu rrugëtimin nga fillimi i karrierës deri tani.

Agnesa ka treguar edhe punën e parë ka bërë, ajo ishte marrë me shkrime për një revistë shkollën e mesme, madje tregoi edhe shumën sa ishte paguar.

AGNESA-4 Agnesa Vuthaj zbulon punën e parë në jetë

Puna ime e parë ka qenë shkollën e mesme, me disa aktivitete rinore dhe shkruaja shkrime për një revistë për rinj. Jam paguar 50 Euro muaj”, ka thënë Agnesa.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: