Home » Uncategorized

Kategori: Uncategorized

SHBA: Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje që nuk krijon destabilitet

Shtetet e Bashkuara Amerikës vazhdojnë ta mbështesin dialogun Kosovë-Serbi lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

Kështu ka deklaruar një përgjigje dhënë “Zërit” ambasada amerikane Prishtinë, e cila (duke mos saktësuar nëse SHBA-të mbështesin apo jo opsionin e korrigjimit kufijve), ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet arrijnë një marrëveshje e cila nuk sjell jostabilitet rajon.

“Përmbajtja e çdo marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet vijë nga vetë palët. Ne do vazhdojmë mbështesim dyja palët dhe BE-në si lehtësues. Kosova dhe Serbia duhet arrijnë një marrëveshje është e zbatueshme, e qëndrueshme dhe nuk krijon jostabilitet cilindo shtet apo rajon. Kjo do kërkojë vizion dhe fleksibilitet dy anët”, thuhet deklaratën e ambasadës SHBA-së Prishtinë.

tej, thuhet se SHBA do ta vështrojë me shumë kujdes këtë proces dhe atë për cilën dy palët do bien ujdi.

Ne inkurajojmë palët marrin pronësinë e plotë mbi procesin, pakësojnë retorikën negative dhe punojnë bashku mënyrë konstruktive. këtë pikë ne nuk duam hyjmë një debat publik rreth elementeve hipotetike një zgjidhjeje mund dalë nga negociatat. Ne do vështrojmë shumë seriozisht dhe me shumë kujdes atë për cilën palët bien dakord”, vijon deklarata.

Megjithatë, një gjë e tillë sipas përgjigjes ambasadës SHBA-të nuk nënkupton liri pakufishme veprimit.

Për aq sa kemi shqetësime për elementet specifike cilësdo marrëveshje propozuar, ne do jemi qartë me palët lidhur me këto”, thuhet deklaratë.

Ndërkohë, presidenti i Kosovs Hashim Thaçi tashmë ka paralajmëruar se Bruksel do diskutohet rreth korrigjimit kufijve me Serbinë. kuadër korrigjimit sipas kreut shtetit do bisedohet edhe për bashkimin e Luginës me Kosovën. Pos kësaj, ditëve fundit edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është zotuar se do punojë për ndarjen e serbëve nga shqiptarët e Kosovës.

Reklama

Lexo më shumë

Pjesëtarët e FSK-së ofrojnë ndihmë pas vërshimeve në Suharekë

Pjesëtarët-e-FSK-së-ofrojnë-ndihmë-pas-vërshimeve-në-Suharekë Pjesëtarët e FSK-së ofrojnë ndihmë pas vërshimeve në Suharekë

mbështetje Komunës dhe qytetarëve Suharekës, pjesëtarët e FSK-së ofrojnë shërbimin profesional pas vërshimeve mbrëmshme, ka bërë ditur, zv/ministri i FSK-së, Burim Ramadani

Kemi pranuar kërkesën kërkesën e Kryetarit Suharekës, Bali Muharremaj, dhe me vendim Kryeministrit Haradinaj, institucionet qendrore kanë reaguar formë koordinuar”, shkruan ai llogarinë e tij Facebook.

Shkrimi i plotë:

FSK mbështetje profesionale për Suharekën pas vërshimeve

Vizitova Suharekën pas vërshimeve mbrëmshme, kanë shkaktuar dëme shumta materiale.

mbështetje Komunës dhe qytetarëve Suharekës, pjesëtarët e FSK-së ofrojnë shërbimin profesional pas vërshimeve mbrëmshme.

Kemi pranuar kërkesën kërkesën e Kryetarit Suharekës, Bali Muharremaj, dhe me vendim Kryeministrit Haradinaj, institucionet qendrore kanë reaguar formë koordinuar.

Suharekë erdhi edhe Ministri i Punëve Brendshme, Bejtush Gashi.

Pjesëtarët-e-FSK-së-ofrojnë-ndihmë-pas-vërshimeve-në-Suharekë Pjesëtarët e FSK-së ofrojnë ndihmë pas vërshimeve në Suharekë Pjesëtarët-e-FSK-së-ofrojnë-ndihmë-pas-vërshimeve-në-Suharekë Pjesëtarët e FSK-së ofrojnë ndihmë pas vërshimeve në Suharekë Pjesëtarët-e-FSK-së-ofrojnë-ndihmë-pas-vërshimeve-në-Suharekë Pjesëtarët e FSK-së ofrojnë ndihmë pas vërshimeve në Suharekë Pjesëtarët-e-FSK-së-ofrojnë-ndihmë-pas-vërshimeve-në-Suharekë Pjesëtarët e FSK-së ofrojnë ndihmë pas vërshimeve në Suharekë Pjesëtarët-e-FSK-së-ofrojnë-ndihmë-pas-vërshimeve-në-Suharekë Pjesëtarët e FSK-së ofrojnë ndihmë pas vërshimeve në Suharekë

Romelu Lukaku planifikon pensionimin nga kombëtarja

Reprezentuesi belg po planifikon pensionimin nga përfaqësuesja belge. Këtë ai planifikon ta bëjë menjëherë pas përfundimit EURO 2020.
Pas europianit mendoj se do ta përfundoj” ka thënë sulmuesi.
Është befasuese sepse belgu është vetëm 25 vjecar dhe pas europianit vitit 2020 do jetë 27 vjeçar, cilën moshë shumica e lojtarëve prekin majat.
Lukaku është realizuesi i mirë histori kombëtarës belge me 40 gola shënuar. /Lajmi.net/.

Ja çfarë ndodh vetëm gjysmë ore pas operacionit cezarian, këto gjëra askush nuk ju tregon

Një seksion cezarian është lindja e një fëmije nëpërmjet një prerje kirurgjikale bark dhe mitër nënës. disa rrethana, një prerje e tillë është e planifikuar paraprakisht. tjerat, operacioni është i nevojshëm për shkak një komplikacioni paparashikuar. Nëse ju ose fëmija juaj jeni rrezik, do keni një operacion emergjent. Përndryshe, quhet një seksion i paplanifikuar.

Ja çfarë ndodh disa minuta pas operacionit: Qepjet e përdorura për mbyllur prerjen mitrën tuaj do shpërndahen. Shtresa përfundimtare – lëkura – mund jetë e mbyllur me qepje ose kapëse, cilat zakonisht hiqen tri ditë deri një javë vonë ose doktori juaj mund zgjedhë përdorë qepjet shpërndahen. Mbyllja e mitrës dhe barkut tuaj do zgjasë shumë se hapja, zakonisht rreth 30 minuta, transmeton Gazeta Shneta.

lindje-cezariane Ja çfarë ndodh vetëm gjysmë ore pas operacionit cezarian, këto gjëra askush nuk ju tregonPas përfundimit operacionit, do rrotulloni një dhomë shërimi, ku do monitoroheni nga afër për disa orë. Nëse fëmija juaj është rregull, ai do jetë me ju dhomën e shërimit dhe fund mund ta mbani atë.

Ju do merrni lëngje përmes IV tuaj derisa hani dhe pini vetë. Nëse planifikoni ushqeni gji, jepni një provë tani.

Ju mund prisni qëndroni spital për rreth tre ditë. Mjeku juaj do flasë me ju për mjekimin tuaj dhimbjes. Shumica e përdorin një anestezi kontrolluar nga pacienti, e ndjekur nga pilula dhimbje sipas nevojës kur jeni gjendje hani dhe pini./Gazeta Shneta/

The post Ja çfarë ndodh vetëm gjysmë ore pas operacionit cezarian, këto gjëra askush nuk ju tregon appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Sekretet e gjumit tek bebet: Gjithçka që duhet të dini

Derisa foshnjat zakonisht kanë nevoja ndryshme gjumi, secili prej tyre mund përfitojë nga strategjitë e mençura përshkruara këtu. Duke përdorur këto këshilla, ju do vendosni themelet për një gjumë qetësues.

Ekspertët përgjithësi rekomandojnë vendosjen e një gjumi midis orës 7 dhe 8 orëve. Prisni shumë vonë dhe ai ka gjasa jetë shumë i trazuar, i tejmbushur dhe i shqetësuar bie gjumë lehtë, transmeton Gazeta Shneta.

Bebet lulëzojnë qëndrueshmëri. Nëse e vendosni fëmijën tuaj shtrat për njëjtën kohë çdo natë, ajo do mësojë shpejt kur është koha për fjetur.

iStock_66665497_4x3-1 Sekretet e gjumit tek bebet: Gjithçka që duhet të diniEdhe porsalindurit mund përfitojnë nga rutina e gjumit, e cila paraqet themelet për zakonet e mira gjumit. Zgjidh tre ose katër aktivitete qetësuese mund bëni bashku çdo natë. Këto mund përfshijnë dhënien e fëmijës tuaj një banjë dhe masazh, duke lexuar një libër, ose duke kënduar ninullat.

Dhe do jetë e lehtë për ju dy, nëse mbani një përmbledhje rutinore – synoni dritat brenda një gjysmë ore pas mbarimit kohës banjës./Gazeta Shneta/

The post Sekretet e gjumit tek bebet: Gjithçka që duhet të dini appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Nasim Haradinaj dyshon nëse Elez Blakaj u kërcënua në rastin e veteranëve mashtrues

Nasim Haradinaj nga Organizata e Veteranëve Luftës, ka shprehur dyshimet e tij lidhje me kërcënimet çuan prokurorin special Elez Blakaj drejt dorëheqjes.

Nuk dua te prejudikoj dhe vjen keq nëse i ka ndodhur ajo prokurorit Blakaj, mirëpo nuk besoj se Blakaj është frikësuar”.

Nuk e besoj ai ka qenë naiv. Kur e ka pranuar lëndën ka pas njohuri se çka po merr dorë. Unë uroj rasti Blakajt mos jetë rast kjo çështje përfundojë, e mos këtë guximin askush marrë rastin”.

Haradinaj, ndonëse nuk ka dashur spekulojë sa i përket shifrave, ka thënë se numri i listave veteranëve është i fryrë dhe se fajtor për këtë është politika.

“Secila degë, secili shtab dhe secila zonë ka sjellë listat e veta dhe ata kanë pergjegjësinë dhe meritën”.

“Megjithatë ky numër është tejkaluar dhe nuk mund qëndrojë. Kjo është bërë tepër për çështje politike. Politika ka qenë fajtori kryesor për rritjen e tyre. Secila parti është munduar ta përdorë këtë status për çështje politike, dhe e kanë shndërruar statusin e veteranit votë”.

Përfaqësuesi i OVL-së gjithashtu ka shfaqur habinë se si listën e veteranëve figurojnë 150 persona cilët gjatë luftës ishin dhjetëvjeçarë.

Haradinaj kërkoi hetimi përfundojë sa shpejtë, mënyrë ketë një vendim ligjor do qartësojë tërë situatën e krijuar me listat e veteranëve.

The post Nasim Haradinaj dyshon nëse Elez Blakaj u kërcënua në rastin e veteranëve mashtrues appeared first on INSAJDERI.

Pogba duhet të largohet, e thotë edhe legjenda e Unitedit

Ditëve të fundit ka bërë bujë lajmi për pakënaqësinë e Pogbas në Manchester United. Francezi mësohet të ketë kërkuar largimin në drejtim të gjigantit katalunas FC Barcelona. lexo më tepër

The post Pogba duhet të largohet, e thotë edhe legjenda e Unitedit appeared first on INSAJDERI.

Dialogu vazhdon në shtator, BE thotë se Thaçi e Vuçiq vendosin nëse bisedojnë për ndryshimin e kufijve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi si dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, raportohet se janë dakorduar intensifikojnë dialogun dhe takohen shtator.

Këtë e ka bërë ditur Zëdhënësi i Komisionit Europian Carlos Martin Bruksel, një konferencë për gazetarët, njofton Klan Kosova.

Është dorën e dy palëve vendosin rendin e ditës, roli ynë është ndërmjetësojmë dialog,” ka thënë ndër tjera Martin kur u pyet nëse një ndryshim i kufijve mund jetë temë diskutimi shtator ose nëse kjo mundësi është përjashtuar plotësisht nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimut Europian,  Federica Mogherini.

Martin përsëriti se gjatë dialogut nivelit lartë 24 qershor, Thaçi dhe Vuçiq kishin një “diskutim intensiv dhe produktiv mbi kornizën e një marrëveshjeje për një normalizim plotë marrëdhënieve”, dhe ranë dakord takohen shtator.

“Dialogu me ndërmjetësimin e BE synon inkurajojë bashkëpunimin e qëndrueshëm midis dy palëve, për t’i ndihmuar ata bëjnë përparim rrugën drejt Europës dhe përmirësojnë jetën e qytetarëve’’.

Sipas B92, Martin ka deklaruar se një zgjidhje e qëndrueshme do thotë një zgjidhje e mundshme, e qëndrueshme dhe reale përputhje me drejtën ndërkombëtare.

Carlos tej thekson se palët duhet përcaktojnë një qëndrim përbashkët mbi marrëveshjen e përbashkët, sa i përket fazës përfundimtare dialogut Kosovë- Serbi, njofton Klan Kosova.

Aksident në Qafë Thanë, plagosen 4 shtetas të Maqedonisë

Një aksident me plagosje ka ndodhur pasditen e sotme Qafë Thanë. Mësohet se 4 persona nga Maqedonia janë plagosur si pasojë e përplasjes 3 automjeteve. Mësohet se plagosur janë: Valeria Kostanovska 25 vjeçe, Orkidea Vleianovska 38 vjeç, Anastasia Velanoivska 17 vjeç dhe Andrea Kristovska, cilët po marrin ndihmën mjekësore spitalin e Librazhdit dhe janë jashtë rrezikut për jetën. Nga dhënat paraprake mësohet se aksidenti ka ndodhur si pasojë e motit keq.

Kjo skuadër e futbollit gjen zgjidhjen për financat, blen dhi për të mbajtur klubin

Mënyrat për sponsorizuar një klub janë shumta, por një ekip futbolli mbahet nga ardhurat e shitjes qumështit duket e pabesueshme. Historia e veçantë vjen nga Turqia, me ekipin turk Gulspor ka “ndërruar” kokë kokë 18 futbollist me 10 dhi. Duket vërtetë e befasishme se si një klub do mbahet nga këto 10 dhi, por drejtuesit e klubit e kanë idenë e qartë: Shesim qumështin dhe ardhurat do përdoren për mbuluar nevojat prioritare klubit.

Presidenti i ekipit, Kenan Büyükleblebi tha se ai nuk ishte një investitor qeveritar apo sponsorizues për rinjtë turq performonin ligat ulta.

Duhet kemi ardhura vazhdueshme”, tha Büyükleblebi për CNN Turkey. “Fondet janë mbingarkuara për shkak se nuk ka asnjë qeveri apo grup mbështetës koorporativ për klubet tona. Ne kemi nevojë për marrë shumë investime për fëmijët “.

Me shitjen e futbollistëve klubi fitoi 15,000 lira turke (pothuajse 2,600 dollarë) dhe planifikon ketë rreth 5,000 lire ($ 863) fitim nga shitjet e qumështit për mbuluar shpenzimet e klubit.

Kemi 10 dhi. Do jetë një burim i ardhurave për rinjtë, “-tha Büyükleblebi, duke shtuar se ai veproi interes ekipit. “Ne mendojmë se dhitë mbarështuese janë fitimprurëse. Ne i kemi blerë ato për rritur lojtarë kemi këtu dhe për t’i bërë ata mirë. Presim kemi fitim 4,000-5,000 lira. njëjtën kohë, numri i dhive do rritet. fund gjashtë viteve, ne jemi duke planifikuar kemi 140 dhi, çka do sillte dhe shumë ardhura për klubin “-shtoi ai.

Baza e klubit është qytetin e Isparta dhe Gülspor është një nga klubet vjetra Turqi, e themeluar vitin 1954.

 

The post Kjo skuadër e futbollit gjen zgjidhjen për financat, blen dhi për të mbajtur klubin appeared first on Veriu.info.