Home » Uncategorized

Kategori: Uncategorized

Kairos wants to stop cryptocurrency theft with facial recognition software

kairos-identity-wallet-user Kairos wants to stop cryptocurrency theft with facial recognition software


EXCLUSIVE: Facial recognition company Kairos today announced the alpha release of the Kairos Protocol, a biometrics verification system for cryptocurrency transactions to verify the person connected to a wallet and prevent theft through blockchain transactions. In addition to facial recognition scans, the protocol can also verify a person associate…Read Morekairos-identity-wallet-user Kairos wants to stop cryptocurrency theft with facial recognition software

Reklama

Apple promises 70 new emoji in 2018, such as superheroes, hair, and food

image2 Apple promises 70 new emoji in 2018, such as superheroes, hair, and food


Apple announced today that it will add over 70 new emoji to its 2018 operating system releases, enabling iOS 12, macOS Mojave, and watchOS 5 users to further customize the hair and expressions of the popular messaging icons. The new emojis are based on characters approved for Unicode 11.0, and are promised “later this year in a free software…Read Moreimage2 Apple promises 70 new emoji in 2018, such as superheroes, hair, and food

How Illinois universities are getting more students interested in STEM careers

UniversityofChicago How Illinois universities are getting more students interested in STEM careers


GUEST: States around the U.S. face a pressing challenge: where to find the talent to fill 500,000 new STEM jobs in the next decade. In Illinois, the tech community is looking to the universities to develop new ways of introducing students to STEM careers. Illinois is the second largest producer of computer science graduates in the country, but ther…Read MoreUniversityofChicago How Illinois universities are getting more students interested in STEM careers

Google researchers create AI that maps the brain’s neurons

zebra-finch-brain Google researchers create AI that maps the brain’s neurons


Mapping the structure of biological networks in the nervous system — a field of study known as connectomics — is computationally intensive. The human brain contains around 86 billion neurons networked through 100 trillion synapses, and imaging a single cubic millimeter of tissue can generate more than 1,000 terabytes of data. Luckily, a…Read Morezebra-finch-brain Google researchers create AI that maps the brain’s neurons

Reagon edhe Pacolli për fyerjet ndaj kosovarëve “Nuk ofendoi punëtori, por vetë pronari i hotelit”

Zv.kryeministri dhe ministri i Punëve Jashtme, Behgjet Pacolli ka reaguar pas fyerjeve ndaj kosovarëve bëra ndaj hotelit “Ylli i detit” Durrës. Pacolli përmes një shkrimi na faqen e tij Facebook, ka thënë se fyerjet ndaj kosovarëve nuk e ka bërë një punëtor , por vetë pronari i hotelit “Ylli i detit”, shkruan Insajderi.

Pacolli ka shtuar se shpreson një gjë e tillë mos përsëritet .

Çdo verë, kaloj pushimet me familje edhe Shqipëri. Shqipëria mund zhvillohet ekonomikisht vetëm nga turizmi, por jo duke pasur raste ngjashme sikurse ky ndodhi sot. Sot pamë një shembull tmerrshëm, cilin kurrë nuk shpresoj ta shoh . Nuk është një punëtor i Hotelit” Ylli i Detit” ofendoi mysafirin nga Kosova mënyrë shfrënuar, por është vetë pronari. Kjo nuk është ajo ndjenja për cilën ne kemi ëndërruar dhe sakrifikuar ose ndjenja na shtyen pushojmë Shqipëri”, ka shkruar Pacolli.

behgjet-pacolli Reagon edhe Pacolli për fyerjet  ndaj kosovarëve “Nuk ofendoi punëtori, por vetë pronari i hotelit”

Insajderi ka komunikuar me menaxherin e hotelit, i cili tha se kërkon falje për fyerjen e bërë, duke shtuar se personi e ka shkruar atë mesazh është larguar automatikisht nga puna.

Nga “racë m*ti” dhe “racë derri”, kovarët për stafit e hotelit janë bërë “vëllezër”, ku menaxheri i hotelit thotë se ka respekt madh për kosovarët. Ai thotë për Insajderi, se mesazhin fyes për kosovarët e ka shkruar një 17-vjecar i cili sipas tij është larguar menjëherë nga puna.

Ne kërkojmë ndjesë publike përsëri. Atë mesazh e ka shkruar një recepsionist i Hotelit, i cili është larguar menjëherë nga puna. Kjo ishte e tëra mund bënim, për shkak se ai është vetëm 17-vjecar. Ne e mirëkuptojmë gjithë reagimin e bërë nga vëllëzërit tanë kosovarë, për shkak se ofendimi ka qenë shumë i rëndë. Prandaj, ju lus na mirëkuptoni edhe ju neve. Ai ka qenë një i mitur nuk ka ditur se cfarë po shkruan”, ka thënë menaxheri i Hotelit “Ylli i Detit” Durrës.

Hoteli “Ylli i detit”, kërkim faljen e kishin nisur fillimisht duke i shkruar kosovarit, me cilin kishte ndodhur edhe fyerja.

mesazhin e siguruar nga Insajderi, Hoteli “Ylli i Detit”, shkruan Leutrim B, duke iu thënë se personi e ka shkruar atë mesazh është larguar menjëherë nga puna.

“Përshëndetje. Ju kërkojmë ndjesë për komunikimin e papërgjegjshëm është bërë ndaj jush nga një recepsionist i papërgjegjshëm. Sapo e morëm lajmin për veprimin e bërë e kam pushuar automatikisht nga puna. Unë personalisht mendoj nuk duhet bëhet shkak papërgjegjshmëria e një personi, për prishur imazhin tonë turizmit”, thuhet kërkim faljen e hotelit drejtuar mesazh kosovarit Leutrim B.

The post Reagon edhe Pacolli për fyerjet ndaj kosovarëve “Nuk ofendoi punëtori, por vetë pronari i hotelit” appeared first on INSAJDERI.

Zgjidhet kryetari i Vetëvendosjes në Prishtinë

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosjes Prishtinë mbajti zgjedhjet e brendshme për kryetar Qendrës, duke zgjedhur krye saj Arben Vitinë .

Siç njofton LVV, një proces zgjedhor demokratik, me njëzetegjashtë vendvotime hapura shtunën, ku gjithë anëtarët e Lëvizjes nga komuna e Prishtinës kanë pasur drejtën dhe mundësinë përmes parimit “Një anëtar një votë” shprehin vullnetin e tyre për kryetarin e ardhshëm Qendrës Vetëvendosjes Prishtinë.

Pas përfundimit votimit dhe numërimit votave, KZAQ, qendra Prishtinë, njofton gjithë anëtarët e Lëvizjes dhe mbështetësit e saj, se kandidati Arben Vitia është zgjedhur kryetar i Qendrës Lëvizjes Vetëvendosjes Prishtinë.

Ky proces zgjedhor dëshmoi edhe njëherë demokracinë e pashembullt organizatën tonë, rolin dhe rëndësinë ka aktivisti, sikurse shfaqi entuziazmin e lartë mesin e anëtarëve për zgjerimin dhe rritjen e Lëvizjes Vetëvendosjes edhe Prishtinë si kudo Kosovë.

KZAQ vlerëson lartë mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, cilin u arritën standarde reja proceseve zgjedhore brenda organizatës. Falënderojmë gjithë anëtarët e aktivistët për pjesëmarrjen dhe angazhimin e tyre”, thuhet komunikatën e LVV-së.

The post Zgjidhet kryetari i Vetëvendosjes në Prishtinë appeared first on INSAJDERI.

Trendet e modës që duhet t’i ndjekim në plazh (FOTO)

Meqenëse është mesi i verës, shumica e femrave e kanë problem vendosin për veshjet plazh, transmeton Klan Kosova.

Por duhet ta keni parasysh se trendet e modës rrobave plazhit si dhe bikinive, ndryshojnë çdo vit.

Përmes fotografive poshtë mund t’i shikoni se cila trende modës:

//www.instagram.com/embed.js

//www.instagram.com/embed.js

 

 

//www.instagram.com/embed.js

“Downton Abbey” do të realizohet edhe film

Fansat e “Downton Abbey” mund t’i gëzohen lajmit ri.

Tashmë është konfirmuar se seriali i famshëm do realizohet edhe film.

Aktorët origjinal do fillojnë punën fund kësaj vere, kanë bërë ditur producentët e filmit.

Krijuesi i serialit Julian Fellowes ka realizuar skenarin si dhe do jetë bashkë-producent realizimin e filmit.

Drama televizive ishte hit mbarë botën, përfundoi krishtlindjen e 2015-ës, pas gjashtë sezoneve.

Deri në qershor Kina pati 319 milionë automjete

319 milionë automjete pati Kina deri fund qershorit 2018-ës thuhet një raport nga Ministria kineze e Sigurimit Publik i lëshuar këtë hënë.

raport theksohet se gjysmën e parë vitit 2018, numri i automjeteve reja regjistruara arriti 16.36 milionë, krahasuar me 15.94 milionë automjete reja për njëjtën periudhë vitit 2017, tha zyra e menaxhimit trafikut ministrisë, njofton Klan Kosova.

Raporti tregon se edhe numri i makinave me energji reja arriti 1.99 milion.

Një total prej 58 qytetesh kishin mbi 1 milion automjete secili, dhe shtatë qytete kishin mbi 3 milion.

Me rritjen e automjeteve, numri i shoferëve licencuar gjithashtu u rrit.

Kina kishte 396 milionë shoferë automjeteve, me gra me 29.3 për qind, njofton Klan Kosova.

A bëri gabim Adelina me këtë veprim në shtatzëni, nënat e kritikojnë ashpër

Këngëtarja shqiptare nga Maqedonia, Adelina Tahiri, është pritjen e parë ëmbël dhe duket se kjo po i shkon shumë mirë.

Madje aq mirë saqë Adelina ka postuar një fotografi Instagram ku shihet duke pirë verë bardhë. Por ky veprim i saj ka shkaktuar shumë reagime nga nënat tjera.

Disa prej tyre e kanë kritikuar ashpër, madje duke u habitur se si ka guxuar pijë alkool derisa është shtatzënë. “ shtatzëni hala nuk kam ni pin dikush alkool ose verë çfarëdo është. Është shumë e ulët për një grua dhe vjen keq nëse e shoh duke pi verë”, ka shkruar një nënë.

Një tjetër thotë se nëse vera është kualitative dhe nëse ka vetëm 4 për qind alkool, atëherë nuk është e dëmshme. “Një gotë verë nuk bën dëm, ndonjëherë pa merak ka pijnë duhan e alkool e sen s’i gjen”, ka shkruar ajo.

Mjekët rekomandojnë shmanget alkooli gjatë shtatzënisë. Madje një studim i fundit ka rekomanduar nuk guxon përdoret alkooli qoftë edhe një gotë, për shkak se mund ndikojë peshën e fëmijës, si dhe aftësitë e tij ardhmen.

Shikoni poshtë komentet tjera. /Gazeta Shneta/

adelina-tahiri2 A bëri gabim Adelina me këtë veprim në shtatzëni, nënat e kritikojnë ashpër adelina-tahiri2 A bëri gabim Adelina me këtë veprim në shtatzëni, nënat e kritikojnë ashpër

The post A bëri gabim Adelina me këtë veprim në shtatzëni, nënat e kritikojnë ashpër appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.