Home » Uncategorized

Kategori: Uncategorized

Kullat në Prekaz rrezikojnë të shemben

Kullat e Jasharëve Prekaz rrezikojnë shemben nëse shteti nuk ndërhyn shpejt për konservimin e tyre.

Por krejt kjo varet nga aprovimi i Ligjit për konservimin e këtij memoriali, i cili ka kaluar leximin e parë.

Deri miratimin e plotë, Kompleksi do mbetet mëshirën e fatit.

nga paslufta, numri i vizitorëve kompleksin memorial `Adem Jashari` ka arritur 15 milionë.

Sipas ciceronit kompleksit Jasharajve nuk ka siguri për ata e vizitojnë vendin.

Për atë arsye është bërë edhe mbuloja sepse nuk ka siguri ka pasur edhe prej atyre mundohesh t’i ndalësh dhe nuk mundesh, pasi ata (vizitorët) kanë dëshirë prekin gjërat ka prekur edhe komandanti. Një rast është kur disa nxënës kanë hipur ballkon dhe për fat mirë kanë qenë skelet cilët kanë mbrojtur pasi mund përfundonte me tragjedi”, thotë ciceroni.

The post Kullat në Prekaz rrezikojnë të shemben appeared first on INSAJDERI.

Reklama

Llapjani bëhet pjesë e klubit nga Madridi AD Alcorcon i La Liga Española.

Fatbardh Latifi bëhet pjesë e klubit nga Madridi AD Alcorcon i La Liga Española, transmeton PodujevaPRESS.com

Pas provave te sukseshme Akademinë Internacionale klubit futbollistik AD Alcorcon, Fatbardh Latifi, 19 vjeçarit i cili jeton Prishtinë por me prejardhje është na fshati Pollatë Podujevës, i ofrohet mundësia te bëhet pjesë e klubit nga Madridi AD Alcorcon deri qershor 2019, ku edhe ekziston mundesia e vazhdimit njejtin apo klub tjetër La Liga Española.

Kujtojmë se Fatbardhi ishte futbollist i KF Llapit.
PodujevaPRESS i uron Fatbardhit suksese angazhimet e tij futbollistike Spanjë.

42058685_1899845106759023_606019507508477952_n Llapjani bëhet pjesë e klubit nga Madridi AD Alcorcon i La Liga Española.

Ky është moti për nesër në Podujevë

Instituti hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se mërkurën do mbajë mot me diell dhe vranësira shpërndara.

Temperaturat minimale do lëvizin ndërmjet 8-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet lëvizin ndërmjet 26-28 gradë Celsius.

Indeksi UV mbetet i lartë kufijtë e rrezikut. Kurse sa i përket fushave barike, ato do mbesin stabile edhe ditët vijim, me një ndryshim minor amplitudave.
Do fryjë erë nga drejtimi i lindjes dhe verilindjes me shpejtësi 1-5m/s.

 

Në mesin e veteranëve të rrejshëm edhe dy motrat e këngëtares së njohur

Ditë parë u publikuan listat e veteranëve rrejshëm, kanë nxjerrë shumë emra përfituan kundërligjshëm pensione nga buxheti i shtetit.

listën e emrave dyshohen se janë veteranë rrejshëm Zonën Operative Drenicës, janë edhe dy motrat e kënëgëtares muzikës popoullore, Afërdita Demaku, raporton Gazeta Metro.

Bëhet fjalë për Shpresa dhe Vjollca Demakun.

42119633_322875785148410_4743998447395274752_n-1-1 Në mesin e veteranëve të rrejshëm edhe dy motrat e këngëtares së njohur

Madje si shihet edhe dhënat e publikuara, njëra nga to është Vjollca Demaku kohën e luftës Kosovë ka qenë vetëm 18 vjeçare.

42119633_322875785148410_4743998447395274752_n-1-1 Në mesin e veteranëve të rrejshëm edhe dy motrat e këngëtares së njohur

42119633_322875785148410_4743998447395274752_n-1-1 Në mesin e veteranëve të rrejshëm edhe dy motrat e këngëtares së njohur

 

Ndërkohë, Gazeta Metro mëson se një motër tjetër e tyre (Mirditë Demaku-leku) si dhe vëllau i tyre (Ilir Demaku) kanë shërbyer vetëm për një periudhë caktuar kohën e luftës, andaj njihen si veteranë, por jo edhe dy lartpërmendurat.

Iliri, siç mëson Gazeta, ka qenë pjesë e Njësisë Speciale deri shtator vitit 1998, pastaj ka kërkuar azil Austri. Deri pas lufte mësohet se ka qëndruar atje.

Edhe sipas ligjit, ushtari i cili është radhitur radhët e UÇK , dhe ka qenë i angazhuar mënyrë aktive për kontribuar luftë, por për arsye ndryshme i ka lëshuar radhët e UÇK-së, para përfundimit luftës, kategorizohet si veteran.

Ndryshe, lista e plotë e publikuar ka gjithsejtë 20 mijë veteranë cilësohen si mashtues. Publikimi i saj nxiti reagime mëdha, pasi po flitet se dhe disa luftëtarë vërtetë u futën listat e atyre ‘rrejshëm’.

The post Në mesin e veteranëve të rrejshëm edhe dy motrat e këngëtares së njohur appeared first on Veriu.info.

Dramë në Anfield, Liverpool shënon fitore (VIDEO)

Liverpool ka arritur shënojë fitore dramatike kundër Paris Saint-Germain

Ndeshja Anfield ka përfunduar me rezultat 3 me 2, njofton Klan Kosova.

Liverpool arriti shënojë dy herë portën e Areolas, minutën 30 dhe 36, me anë Daniel Sturridge e James Milner nga 11-metërshi.

Katër minuta vonë Thomas Meunier e ngushtoi rezultatin 2 me 1.

Pjesa e dytë ishte shumë dinamike nga dyja anët.

Mbappe barazoi rezultatin 2 me 2 minutën e 83-të. Ndërsa, kur gjithë menduan se ekipet do ndahen paqe, Roberto Firmino e tundi rrjetën e francezëve për t’ia dhënë tri pikë Liverpool-it.

Anglezët tani gjenden krye grupit C, duke lënë pas Napolin dhe Crvena Zvezdën me nga një pikë pasi barazuan Beograd.

Xherdan Shaqiri luajti vetëm tetë minuta ndeshjen e sotme pasi u inkuadrua tek minutën e 85-të për ta zëvendësuar Mo Salah.

Lozano: Ëndërroj që të luaj për Barcelonën

Futbollisti i PSV Eindhoven, Hirving Lozano, ka thënë se e ka ëndërr luajë për  Barcelonën.

“Kupa e Botës shkoi mirë për mua, dhe shumë klube erdhën shohin. Është diçka shumë e mirë për mua”, ka thënë Lozano një konferencë hënën.

E vërteta është, me Barcelonën, agjenti im tha se ka interesim. Ai do t’i shohë opsionet vijnë”.

Për mua, do ishte një ëndërr vij te ky klub i madh nëse e lejon Zoti ardhmen, por gjëja e rëndësishme tani për tani është te fokusohem PSV dhe ta shijoj sa shumë është e mundur”.

Jeni i nevrikosur, ja disa këshilla si të qetësoheni shpejtë

Ndodh shpesh njerëzit nervozohen apo acarohen për probleme dhe gjëra ndryshme.

Por duhet kenë parasysh askush nuk mund tu qetësojë shumë se ju veten tuaj.

Për qetësuar veten duhet keni parasysh disa këshilla, shkruan mapo.al, përcjellë Klan Kosova.

  • Shkruani një letër arsyet pse jeni nervozuar dhe lexojini ato;
  • Kërko dashuri nga njerëzit e tu, një përqafim mund tu qetësojë;
  • Përdor çamçakëz, i cili do tu ndihmoj qetësoheni;
  • Bëni një ecje ose dilni për vrap;
  • Këndoni këngën tuaj preferuar;
  • Bëni punë shtëpie;
  • Qëndroni një kopsht me ajër pastër;
  • Ha diçka papërpunuar (një frut, perime);

I propozojnë për martesë në avion, stjuardesa humbet punën

Një stjuardesë e një kompania ajrore kineze është pushuar nga puna pasi pranoi propozimin për martesë nga i fejuari i saj bordin e avionit. Sipas kompanisë ajrore, momentin e propozimit stjuardesa kishte lënë pas dore sigurinë e pasagjerëve.

Surpriza e bukur u prish nga vendimi për pushim nga puna ajo mori një javë parë. Arsyetimi ishte se ajo kishte lënë pas dore sigurinë e pasagjerëve momentin pranonte propozimin për t’u martuar.

Lajmi është pasqyruar nga media shumta ndërkombëtare, duke marrë një vëmendje dhe madhe rrjetet sociale.

E fakt njerëzit janë ndarë dy palë. Ka e mbrojnë, por janë shumtë dhe ata i japin drejtë kompanisë ajrore për vendimin për ta pushuar nga puna. Kjo sepse çështjet personale nuk duhen sjellë vendet e punës.

M.H/ Dita

Lexo më shumë

I propozojnë për martesë në avion, stjuardesa humbet punën

Një stjuardesë e një kompania ajrore kineze është pushuar nga puna pasi pranoi propozimin për martesë nga i fejuari i saj bordin e avionit. Sipas kompanisë ajrore, momentin e propozimit stjuardesa kishte lënë pas dore sigurinë e pasagjerëve.

Surpriza e bukur u prish nga vendimi për pushim nga puna ajo mori një javë parë. Arsyetimi ishte se ajo kishte lënë pas dore sigurinë e pasagjerëve momentin pranonte propozimin për t’u martuar.

Lajmi është pasqyruar nga media shumta ndërkombëtare, duke marrë një vëmendje dhe madhe rrjetet sociale.

E fakt njerëzit janë ndarë dy palë. Ka e mbrojnë, por janë shumtë dhe ata i japin drejtë kompanisë ajrore për vendimin për ta pushuar nga puna. Kjo sepse çështjet personale nuk duhen sjellë vendet e punës.

M.H/ Dita

Lexo më shumë

Haziri: Opsioni i korrigjimit të kufijve është në tavolinën e bisedimeve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, duke komentuar çështjen e korrigjimit kufijve, temë e përfolur tash e sa kohë vend, ka thënë se beson se kjo temë është reale, tavolinën e bisedimeve Kosovë-Serbi.

Unë besoj se opsioni i korrigjimit kufijve është tavolinë, me pajtueshmërinë e plotë dy përfaqësuesve dy vendeve (Kosovë-Serbi) dhe me bekimin e fuqive Kosovës ia ka dhënë mundësinë ta deklarojë Pavarësinë e Republikës”.

Haziri Zona B Klan Kosovës ka deklaruar se kur ai e ka plasuar idenë e bashkangjitjes Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës me Kosovën nuk ka gjetur shumë përkrahje, përkundrazi.

Kur e kam plasuar dhe kam takuar shumë akterë politikë nga viti 2011 deri vitin 2013- 2014 këtij opsioni dhe kur kam lobuar qendrat fuqishme për këto drejta sepse Marrëveshja e Konçulit është e dështuar edhe me fajin e Prishtinës, jo vetëm me fajin e Serbisë”.

“Marrëveshjen e Konçulit e kanë bërë ‘këmishë ngushtë’ për shqiptarët, politika e Prishtinës duke dashtë përmbyllin misionin e asaj kohe përmbyllë kaptinën e konfliktit, nuk kam parë shumë mbështetje politike përkundër kam pasë mirëkuptim politik disa qendra”.

kanë thënë se është e hershme dhe është e vështirë për shkak raporteve Ballkan, raporteve ekizstojnë Ballkan dhe efektit domino shtetet e tjera Ballkanit, janë munduar arsyetojnë gjithmonë”.

Por sipas nënkryetarit LDK-së, tashmë ky proces ka lëvizur tutje.

Kjo ka lëvizë përtej kësaj, procesi, problemi dhe çështja është ndërkombëtarizuar, nuk ka media, gazetë shkruar fuqishme botë merret me këto probleme nuk e përshkruan si proces pritet ndodhë:,

“Natyrisht unë jam lojal qëndrimin e LDK-së sepse e respektoj qëndrimin e shumicës politike”.

Sipas Hazirit, LDK mbështet dialogun, por edhe zgjedhjet përpara këtij procesi.

“LDK e ka bërë qartë nuk është kundër dialogut, dialogu si proces është i detyrueshëm dhe është arma kryesore LDK-ja e ka afirmuar çdo kohë por ne edhë tutje besojmë legjitimet”.

“Apeli jonë është ulemi, ndërtojmë unitet, konsensus politik sepse proceset politike pritet t’i kalojë vendi nuk mund përballohen pa njëri-tjetrin”.

Nuk duhet t’i frikësohemi zgjedhjeve, sondazhet janë këto janë, perceptimi publik del çdo dite por nuk duhet marrë mesazh ne jemi me besim madh publik sot sillemi me arrogancë karshi rezultatit por as ata kanë ulje mbështetjes me frikë politike”.