Home » Lajme

Kategori: Lajme

Lajme

Dua Lipa pjesë e markës së njohur të veshjeve “Adidas”

Këngëtarja e famshme me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, ka zgjedhur bashkëpunojë me markën e njohur botërore veshjeve dhe atleteve sportive “Adidas”, transmeton Klan Kosova.

23-vjeçarja ka sjell një numër fotografive teksa merr poza duke reklamuar atletet dhe tutat e kompanisë gjermane.

“Kampanja ime e fundit me Adidas”, ka shkruar rrjetin social Instagram, Lipa.

//www.instagram.com/embed.js

Reklama

Bleona – Bujar Qamilit: Kur të duash dhe çfarë të duash…

Shumë shpejtë do kemi një këngë mes Bleona Qeretit dhe Bujar Qamilit.

Lajmi fillimisht u bë publik nga vetë Bujari i cili e zbuloi Xing me Ermalin, por tani e ka konfirmuar edhe këngëtarja.

Bleona postoi një fotografi bashkë me Bujarin mbi cilën shkroi: ‘O super yll, ku duash, kur duash dhe çfarë duash.

Fotografisë, artistja poashtu ia shtoi edhe disa zemra.

Nuk ka akoma detaje lidhur me këtë bashkëpunim.

bleona Bleona – Bujar Qamilit: Kur të duash dhe çfarë të duash…

Flori Mumajesi po bëhet baba? Si qëndron e vërteta?

Pas një qetësie ‘frikshme’ marrë shkas nga një distancim i Flori Mumajesit nga rrjeta sociale dhe aktivitetet karrierë, emri i tij u lakua sot për diçka paku pritej.

Portalet raportuan se kantautori i njohur shqiptar po bëhet baba me besoni ose jo, pornostaren AlbyRydes.

Pornostarja shqiptare me banim Amerikë po pret një vajzë dhe tani për tani është javën e 34-të shtatzënisë.

Por a është Flori Mumajesi babai? Këtë s’mund ta themi me siguri mirëpo kalendari nuk na mbështet këtë konstatim.

Kantautori ka marë rrugë drejt Amerikës fund muajit Maj me koncerte, teksa Alby vetëm ishte rreth 12 javëshe shtatzënë.

daniela-1 Flori Mumajesi po bëhet baba? Si qëndron e vërteta? periudhën kur Alby ka mbetur shtatzënë (fundi i Shkurtit/fillimi i Marsit), ajo ka vazhduar jetë Amerikë teksa po njejtën periudhë, Mumajesin e gjejmë koncertet e tij Europë.

Prive.al ka tentuar marrë koment edhe nga protagonistët e këtij raportimi për ta konfirmuar apo demantuar mirëpo përgjigje nuk ka pasur, paktën deri tash.

View this post on Instagram

I still keep it Real when nobody looking daniela-1 Flori Mumajesi po bëhet baba? Si qëndron e vërteta? #16

A post shared by daniela-1 Flori Mumajesi po bëhet baba? Si qëndron e vërteta?ARYDE$ (@albyrydes_) on

//www.instagram.com/embed.js

Tani për tani, mund ta themi me siguri vetëm Flori Mumajesin do e shohim festivalin ‘Kënga Magjike’ javët vazhdim. Për pjesën tjetër, gjithçka ngelet suazën e pikëpyetjeve. /Prive.al

Hiqet TVSH-ja për librin

Ministria e Financave ka liruar nga Tatimi i Vlerës Shtuar gjithë importuesit, blerësit dhe lexuesit e librit Kosovë, përcjellë KultPlus.

Sipas një komunikate MF-së, kuadër reformës fiskale cilën e ka ndërmarrë Ministria e Financave për ta ndihmuar Zhvillimin e sektorit privat Kosovë, ka paraparë lirime për qytetarët e Kosovës, ku para disa muajve Ministria e Financave ka liruar nga Tatimi Doganor gjithë qytetarët e Republikës Kosovës për pajisjet e Teknologjisë Informative cilat i sjellin vendin tonë, kjo me qëllim rinjtë dhe rejat kenë mundësi zhvillimit shërbimeve TI-së.

“Kurse me aprovimin dje projekt ligjit për Tatimin e Vlerës Shtuar, Ministria e Financave bënë edhe një hap tutje duke liruar nga Tatimi i Vlerës Shtuar gjithë importuesit, blerësit dhe lexuesit e librit Republikën e Kosovës, kjo pa dyshim do ndihmoj jo vetëm shitësit e librit cilët kanë paguar Tatimin e Vlerës Shtuar me rastin e importimit, përkatësisht shitjes librit por do ti ndihmoj edhe blerësit e librit, ku libri do duhet jetë i lirë çmim se sa ishte deri sot”, thuhet komunikatë. /KultPlus.com
44560313_1960875610884042_7990597976294686720_n Hiqet TVSH-ja për librin

The post Hiqet TVSH-ja për librin appeared first on KultPlus.

U nderua në Prishtinë fotografi Willem Poelstra

kohën kur Amsterdam po kremohej trupi i tij, Kino Armata Prishtinës u ndezën qirinjë dhe u thanë fjalë nderi për fotografin Poelstra, i cili vdiç ditë parë qytetin e tij lindjes.

Përkundër betejës vazhdueshme me kancerin, ai realizojë gjitha planet kishte, duke përfshirë ekspozitën Prishtinë dhe Beograd, publikimin e librit For Hanna, Future Stories from the Past… si dhe themelelimin e fondacionit For Hanna, i cili tashmë ofron mbështetje për projekte dokumentare.

fundjavën shkoi, u mbajt ceremonia lamtumirëse për nder fotografit holandez Willem Poelstra, i cili dokumentoi pasojat e luftës Kosovë për pesë vite.
Willem_Poellstra_MemoEvent_ZYRE-cMDHD-4271-730x486 U nderua në Prishtinë fotografi Willem Poelstra
Willem Poelstra ndërroi jetë shtunën, 13 Tetor orën 11:05 shtëpinë e tij Amsterdam pas një lufte furishme me sarkomë.

Ai ishte 62 vjec, ndërsa udhëtimin e tij i karrierë e filloi detin e hapur si zhytës, vazhdoi me sektorin e reklamave dhe përfundoi me fotografi dokumentare, ku njihej për mjeshtërinë e trajtimit çështjeve sociale.

Projekti i tij i fundit ishte for Hanna, Future Stories from the Past (shqip: për Hanna-n, Tregime Ardhmes nga e Kaluara…) cilin fotografi tregon historinë personale prindërve tij pas Luftës Dytë Botërore, përmes tregimeve pasluftës Kosovë, duke synuar dëshmojë se dialogu është thelbësor për evituar përsëritjen e historisë. /KultPlus.com
Willem_Poellstra_MemoEvent_ZYRE-cMDHD-4271-730x486 U nderua në Prishtinë fotografi Willem Poelstra

Willem_Poellstra_MemoEvent_ZYRE-cMDHD-4271-730x486 U nderua në Prishtinë fotografi Willem Poelstra

ceremoninë lamtumirëse morri pjesë edhe Ambasadorja e Holandës Kosovë, zonja Gerrie Willems si dhe miq e bashkëpunetor ngushtë fotografit Poelstra, Kosovë.

Ceremonia u shoqërua me muzikë përzgjedhur nga vet fotografi Poelstra për ceremonitë mortore tij, kurse kjo ceremoni u organizua nga mikeshat dhe bashkëpunëtoret e ngushta tij, Erëblina Elezaj dhe Dafina Muçaj.

The post U nderua në Prishtinë fotografi Willem Poelstra appeared first on KultPlus.

Audicioni për hapjen e dyerve drejt ëndrrave të mëdha

Programit BRICK 1 (“Building Resilience in Individuals and Communities in Kosovo”), i krijuar nga organizata CDF, zbatuar nga organizata “Integra”, CCPA Kosova, ICK dhe instituti “Columbus”, ka filluar zbulimin e atyre duan këndojnë ose t’u bien instrumenteve me qëllim krijimit “klubit muzikor” me nxënësit e këtyre dy shkollave Kaçanik. Jo pak janë ata kanë ëndrra mëdha, e audicioni është një mundësi ua hap dyert. Aroma Troni ëndërron ngjitet një skenë madhe. E adhuruara e saj është Dua Lipa, prishtinasja rroku vëmendjen e botës menjëherë pas publikimit këngëve para Londër. Ëndrra e Tronit, 16 vjeçe, është një ditë këndojë krah për krah me Lipën, e cila kthen sytë e botës nga Kosova kur organizon koncerte Prishtinë. Për kaçanikasen Troni s’ka rëndësi se ku do këndonin bashkë.

E adhuroj Dua Lipën”, thekson Troni, me emocione korridorin e gjimnazit “Skënderbeu” Kaçanik, pasi këndoi ambientet e bibliotekës para jurisë përbërë nga instrumentisti e profesor universitar Edon Ramadani dhe Adelina Haxhani. Troni ka zgjedhur këngë artistëve tjerë botërorë t’ia mbushë mendjen jurisë se ka fuqishëm.

Reagimet e Ramadanit dhe Haxhanit i kanë dhënë zemër tinejxheres nga qyteza jugore e Kosovës.

A mund na këndosh edhe diçka tjetër?”, i drejtohet Ramadani fytyrëqeshur, i mahnitur me zërin e Tronit. Rioshja merr edhe shumë zemër nga reagimet e jurisë. Ia thotë një kënge fuqishme artistes britanike Adele.

Me shpresë se emri i saj do jetë mesin e përzgjedhurve, Troni kishte hedhur premten çantën krahëve dhe lëshohej shkallëve gjimnazit për shtëpi. “Gjithsesi e kam mbështetjen e familjes”, thotë Troni jashtë. Pret ta shohë emrin listën përfundimtare pranuarve. Troni është një prej dhjetëra nxënësve gjimnazit “Skënderbeu” dhe shkollës profesionale “Feriz Guri dhe Vëllezërit Çaka”, për cilët Ramadani e Haxhani kanë mbajtur shënime.

Shansi “provokues”

Ata janë nxitur nga njoftimi i vendosur hyrje shkollave për “audicion”, fillon me pyetje t’i inkurajojnë nxënësit e talentuar muzikë.

A keni dëgjuar për performanca muzikore? Nuk e keni problem këndoni apo luani me ndonjë instrument para një audience madhe? Përkundrazi, ju pëlqen? Jeni person kreativ dhe i hapur? Keni zë bukur dhe ju pëlqen performoni? Dëshironi zbuloni ndonjë talent fshehur dhe zhvilloheni mënyrë individuale?” – ishin pyetjet shtuan kureshtjen e atyre e kanë pasion muzikën.

“Bëhu pjesë e audicioneve për klubin muzikor shkollën tënde!” – shkruan me zezë theksuar njoftimin e madh. Nëpërmjet programit BRICK 1 (“Building Resilience in Individuals and Communities in Kosovo”), krijuar nga organizata CDF, zbatuar nga organizata “Integra”, CCPA Kosova, ICK dhe instituti “Columbus”, ka filluar zbulimin e atyre duan këndojnë ose t’u bien instrumenteve me qëllim krijimit “klubit muzikor” me nxënësit e këtyre dy shkollave.

përzgjedhurit do kalojnë nëpërmjet një procesi mentorues, kreativ dhe krijues”, thuhet njoftimin për projektin. “Si produkt final do jetë një performancë muzikore dhe shfaqja e saj para publikut (me një numër reprizash)”.

Troni dhe gjimnazistja tjetër, Ardita Bilalli, shpresojnë se do jenë mesin e përzgjedhurve me cilët do punojë Ramadani. Bilalli tashmë ka përvojë pozitive nga projekti paraprak i BRICK-ut, përfundoi me një performancë teatrale me disa repriza Kaçanik.

Ka qenë përvojë shumë e mirë, dhe pasi dua shkoj aktrim, ka ndihmuar shumë”, thekson Bilalli, derisa pret radhë korridor për provuar talentin e saj edhe muzikë. Pasion e ka kitarën. I di disa gjëra elementare, por shpreson se do pranohet, dhe marrë njohuri profesionale.

Profesori Ramadani thotë se juria do përzgjedhë nxënësit talentuar.

Ne thjesht po kërkojmë nxënës kanë talent, dhe ndonjë njohuri bazike ndonjë instrument dhe do jetë lehtë krijohet ansambli i madh”, thekson ai.

Aktivitete jashtëshkollore

BRICK-u ka për qëllim nëpërmjet artit krijojë kushte për përfshirjen e rinjve Kaçanikut aktivitete ekstra-kurikulare, me “qëllim nxitjes kreativitetit, zhvillimit profesional dhe individual, talentit dhe rekreacionit (argëtimit) tyre, ndikon direkt krijimin e hapësirave reja për rinjtë e këtij qyteti, cilat fatkeqësisht mungojnë”.

Ibush Vishi, drejtor i “Skënderbeut”, thotë se edhe kaluarën ka pasur aktivitete qytezën shtrihet këmbët e Sharrit, por e pranon se performanca e fundit teatrale kuadër BRICK-ut “është organizuar me plot sukses dhe janë dhënë disa repriza”. Thotë se personeli i shkollës është munduar mos pengohet procesi mësimor. Njëherësh, thotë ai, nxënësit kanë pasur mbështetjen e stafit.

Bilalli thotë se përfitoi shumë si pjesë e performancës artistike.

ka ndihmuar shumë, meqë dua shkoj aktrim”, thekson me qeshje Bilalli, teksa mundohet fshehë pak emocionet para se ta hapë derën e bibliotekës. Brenda shpreson përzgjidhet për një tjetër përvojë nga fusha e artit.

Vishi ka mirëpritur projektin e radhës po zbatohet shkollën e tij. “Projekti i dytë është shumë i qëlluar dhe i mirëseardhur për ne, aq tepër po presim realizojmë edhe një projekt tjetër për pajisjen me instrumente muzikore dhe me kapacitete kemi ne dhe me profesoreshën e muzikës, kultivojmë edhe tutje këto vlera”, thekson ai.

posterin para shkollës, nxënësit njoftohen nga organizatorët se nga dy shkollat do krijohet një klub muzikor dhe do prodhohet një performancë muzikore, e cila do shfaqet dhe reprizohet për audiencën e re Kaçanikut. Projekti realizohet bashkëpunim edhe me Komunën e Kaçanikut.

Flakron Dusha shpreson jetë pjesë e klubit muzikor. Me klarinetën e tij do ta ndihmonte grupin.

Erjon Daka ka pasion kitarën klasike. Gishtat i lodron lirshëm nëpër tela derisa luan pjesë “Wonderful Tonight” Eric Claptonit. Këngët e preferuara Erjonit e nxisin Ramadanin t’i shtrojë pyetje profesionale. Erjoni u përgjigjet gojarisht e praktikisht. Kitarës i bie edhe Lartësoni. gjimnaz numri i vajzave interesuara është i madh se i djemve.

Motiv për rininë

Thuajse barabar është numri i interesuarve shkollën profesionale. Ky interesim e ka habitur profesoreshën e gjuhës dhe letërsisë shqipe, Remzie Dardhishta, për shkak se drejtimet profesionale janë hequr lëndët e muzikës dhe artit. Dardhishtës i bie mbi shpatulla krejt organizimi i manifestimeve ndryshme shkollës.

Edhe e bëj për shkak aspekteve recitimit lidhura me lëndën time, por edhe shkaku se nxënësit nuk kanë art e muzikë. Është edhe punë e vullnetit tim”, thekson ajo. Tregon se përvoja ia ka dëshmuar se nxënësit mund mos jenë shkëlqyer mësime obligative, i habisin mësimdhënësit fusha tjera.

Kjo është mundësia e vetme. Është punë vullnetare. Kemi shumë nxënës , për çudi, nuk ia kap hiç drejtime tjera, por ta zëmë me dramë ka qenë i shkëlqyer”, thekson ajo.

Nxënësja Kanita Fera thotë se ka kënduar prej fëmijërisë, porse ka qenë i vogël numri i atyre e kanë përkrahur. “Familja gjithsesi”, thekson ajo. “Unë e shoh veten shumë lart ardhmen, por këtu nuk po çmohet mjaft”, thekson ajo, kur pyetet për mundësitë ofron Kaçaniku.

Vishi ngulmon se kushtet qytezën e tijjanë analoge me vendet e tjera, përjashto qendrat e mëdha, apo Prishtinën si kryeqendër”. Thekson se Kaçaniku ka artdashës. Këtë ia dëshmuan edhe reprizat e performancës teatrale “Skënderbeut”.

Nxënësja Saranda Berisha shpreson se do ngjitet skenë për performancën e klubit muzikor. I ka mbetur merak nuk ishte realizuar një koncert i autoriteteve komunale për Ditën e fëmijëve, megjithëse ishte përgatitur fort dhe po e priste me padurim. “Kisha pasur dëshirë arrija shumë muzikë, por shkaku i kushteve nuk kemi mundur”, thekson ajo.

Ramadani, profesor universitar e pjesë e jurisë, ka mbajtur shënime hollësishme edhe për performancën e saj. Berisha mund jetë njëra prej përzgjedhurve për performancën finale muzikore.

Ramadani është optimist. Madje mendon se performanca mund t’u japë shtytjen e nevojshme rinjve ëndërrojnë skenat e mëdha muzikore e teatrale.

“Besoj se dikush do ta gjejë rrugën e vet, dikush do vendosë për solo karrierë, dikush aspektin e studimit teorik e pedagogjik”, thekson ai. “Por kontakti me muzikën, provat, sidomos akti i koncertit, e di prej përvojës 13-14-vjeçare arsim e katërvjeçare fakultet, ndikon shumë pozitivisht dhe jep shumë motiv për rininë”, shton ai.

Troni thotë se nuk heq dorë prej ëndrrës madhe. Edhe e adhuruara e saj u përball me shumë sfida derisa ngjiti majat botërore muzikës. Kjo vetëm sa i jep shumë forcë Tronit, sepse, përsërit ajo: “Dua bëhem si Dua Lipa”./KultPlus.com

The post Audicioni për hapjen e dyerve drejt ëndrrave të mëdha appeared first on KultPlus.

Ashensori

Poezi nga Lulzim Tafa.

Sapo dyert e ashensorit u hapen
Ajo e nxori ID e vet zyrtare
Dhe buzët e trasha
Drejte meje i zgjati.
Unë jam Maria Skorelesku
Dhe kam drejtë
puthë
Pa pyetur.
U stepa nga fomalizmi
I saj
I tepruar.
fal i thash lutem
Se jam një anarkist
I njohur për puthje.
Si gjuhë gjarpëri
Gjuhë e saj
buzët e mija Qau
Pushtim total
oral.
tabelen informuese ashensorit
Numrat e kateve nderroheshin.
Pesë
Gjashtë
Shtatë
tetin ishte e qartë
isha zënë rob.
Me kot mundohesha
T’i liroja duart
Nga gjoksi i saj.
katin e katëmbedhjete
Ashensori ndaloi
Për fundit here
Për fat
Për pak
Përpara se
pelciste gypi
me ujë valë. /KultPlus.com
TAFA.LULZIM Ashensori

The post Ashensori appeared first on KultPlus.

Studentja ia ndalon fjalën Edi Ramës, largohet me dhunë nga takimi

Kryeministri Edi Rama ishte një takim me gjimnazistët ekselentë kur ndodhi një incident.

Ndërsa ishte duke folur për arsimin e lartë dhe reformat, një grup prej aktivistëve Lëvizjes Universitetit kanë ndërhyrë duke akuzuar se studentët po zhvaten me tarifat e larta.

videon e postuar nga kjo lëvizje, vajza duket tërhiqet nga truprojet për dalë nga salla ku mbahet takimi./KultPlus.com
studentja-730x440 Studentja ia ndalon fjalën Edi Ramës, largohet me dhunë nga takimi

The post Studentja ia ndalon fjalën Edi Ramës, largohet me dhunë nga takimi appeared first on KultPlus.

Reportazh: Përmeti, një udhëtim në qytetin ku të presin si mbret

Nga Sejdo Harka

Përmeti, ose siç njihet ndryshe qyteti i trëndafilave, është sa i lashtë aq dhe i ri, largu duket sikur përherë mban veshur vellon e nusërisë. Brenda kontureve dhe shpirtit qytetit, sa real aq dhe metaforik gjallojnë vlera dhe bukuri paçmuara si besa dhe urtësia, paqja dhe liria, guximi dhe trimëria, toleranca dhe mikpritja, kultura dhe mençuria, cilësi e virtyte janë gdhendur shekuj, luftë me varfërinë, me shkatërrimin dhe egërsinë, me skllavërinë dhe përçmimin, me cinizmin dhe vetminë, me thashethemnajat, grindjet dhe me hakmarrjen e mërinë. Emri i mirë i Përmetit dhe përmetarit i ka kapërcyer me kohë kufijtë e trojeve tona. Kudo ndodhesh, sapo njerëzit mësojnë se je përmetar, ndalin për një çast dhe thonë me respekt:”Përmeti mbi gjithçka ka njerëz mirë”. Fjalë mira për Përmetin dhe përmetarët kanë shprehur edhe personalitete shquar si; Fan Noli dhe Faik Konica. “Përmeti”, shkruante ato kohëra Edit Durham, “me qiparisat e lashtë, dushqet e purpurtë, gjelbërimin pranveror dhe njerëzit e mbrekullueshëm, m’u duk një nga vendet bukura botës”. Bukurinë e shpirtit dhe mikpritjen e rrallë përmetarit e gjen edhe sentencën sa proverbiale, aq dhe popullore: ”Kush shkoi mik Përmet, dhe s’e pritën porsi mbret”! Për ta njohur lexuesin me disa nga vlerat njerëzore, historinë, kulturën dhe bukuritë natyrore Përmetit, poshtë po ndalemi përshkrimin e një bashkëbisedimi ngrohtë me njerëzit dhe natyrën e rrallë atyre anëve.

Pak histori

Emri i lashtë i këtij qyteti është “Trifila”. Ndërsa emrin e sotëm, Përmeti e ka marrë nga prijësi i këtij qyteti quhej Premti, i cili sipas legjendës, për mos rënë duart e armiqve, u hodh nga Guri i Qytetit. Përmetin po ta vështrosh nga maja e Kiçokut i ngjan një gjashtëkëndëshi gjigand, rrethuar nga vargmale bukura. majtë qëndon si një gjerdan i blertë vargmali Kiçok-Taroninë-Qarrishtë-Dangëlli, shtrihet deri lartësitë e Postenanit, mbuluar nga pyje e livadhe mbuluar me gjelërim. Ndërsa djathtë lartësohet vargmali i ashpër e hijerëndë Trebeshinë –Dhëmbel- Nemërçkë, me majën lartë Papingun 2485m.Hapësira mes këtyre dy viganëve gjigandë i ngjan një deti shumngjyrësh, thellësitë e cilit duket sikur lundrojnë Lugina e Vjosës, dhe ajo e Zallit Dëshnicës. Ndërsa këmbët e kodrinave bukura dhe maleve ashpër shtrihen dhjetëra fshatra, edhe pse kohët e fundit disa prej tyre janë rrënuar ia shtojnë bukurinë. Përmes historiografisë turke mësojmë se Përmeti, si lokalitet e qendër komerciale ka lulëzuar shekullin VI-VII. Ndërsa si qendër administrative , qyteti është krijuar shekullin XV. Ai shtrihet Juglindje vendit me një sipërfaqe prej 938 km.katrore dhe një vijë kufitare prej 200 kilometër gjatë, nga cilat 16 kilometër janë kufij lumorë. territorin e Përmetit janë gjetur shumë gjurmë vazhdimësisë ilire: enë, objekte, emra vendesh e rrënoja kalash, si ajo e Këlcyrës dhe e Petranit, cilat datojnë shek.III-II p.e.r. vitin 1432 Përmeti ka patur vetëm 42 shtëpi, ndërsa vitin 1930 numëroheshin rreth 140 shtëpi me 3000 banorë. Sot qyteti i Përmetit ka 13 mijë banorë. Gjatë Luftës Dytë Botërore, ai u dogj dhe u përmbyt katër herë.
40026002_2103718463178354_138056093027794944_n-728x430 Reportazh: Përmeti, një udhëtim në qytetin ku të presin si mbret
Përmeti, aty ku lindën emrat e mëdhenj

Ky qytet është e vërtetë për shkaqe objektive dhe subjektive mbetet një nga qytetet vogla vendit, por me mundësi dhe vlera mëdha. Ai është djepi i lindjes fidanishtes Rilindjes Kombëtare Shqiptare. ballë panteonit përmetar qëndrojnë: Naimi, poeti i madh dhe bilbili i gjuhës shqipe, cilit populli i këndon ”Naim Shqipëria…”, diplomati mendjemprehtë Abdyl Frashëri, poliedriku Mitat Frashëri dhe ideologu i Rilindjes e parashikuesi i Shqipërisë sotshme dhe ardhshme, Sami Frashëri. Përmeti është vendi i heronjve dhe luftëtarëve tillë si; Kamber Bënja, për mbrojtjen e monomenteve kulturës shqiptare, u ndesh dhemb për dhemb me dorën grabitqare austro-hungareze; vendi i internacionalistit Musa Fratari dha jetën për mbrojtjen e lirisë popujve botës, vendi i luftëtarëve dhe atdhetarëve shquar:Meleq Gosnishti e Riza Velçishti, Nexhip Bënja e Vangjel Gjika, Ahmet Kajca, Hajredin Tremishti dhe Mendu Zavalani;vendi i klerikëve dhe luftëtarëve rrallë për liri, Baba Alushi dhe At Stath Melani. Përmeti lindi dhe rriti burra shquar si Sejfulla Malëshova dhe Ymer Dishnica, ëndërruan dhe luftuan për një Shqipëri lire dhe zhvilluar. Nga këto anë dolën artistë, shkrimtarë dhe dijetarë e studiues njohur si; Tefta Tashko Koço, Mentor Xhemali, Nonda Bulka, Kasëm Trebeshina, Kristo Frashëri, Androkli Kostollari, Mentor Përmeti, Sherif Bundo, Vasil Tole, Agron Xhangolli,Përparim Hoxha… Një nga talentet e rralla kulturës popullore përmetare ka qenë dhe mbetet edhe klarinetisti virtuoz Laver Bariu, fama e cilit i ka kapërcyer kufijtë e trojeve shqiptare. Ja ç’na tregon për famën e tij nëpër botë, aktori i njohur përmetar Pandi Duka:”Kur shkuam Athinë, ftuar nga Instituti ”Dora Statis”, për marrë pjesë Festivalin e këngës poullore greke, cilin konkurronin 3500 këngëtarë, drejtori i këtij festivali, sapo dëgjoi klarinetën e Laverit tha i mahnitur: ”Ky qenka një artist i madh! Besoj se do jetë bërë milioner. Ndërsa, kur unë i thashë se ky usta i madh, jo vetëm nuk është milioner, por ndoshta njeriu i varfër ato anë,sepse gati tërë jetën ka punuar roje, ai u habit. Me koncerti do vazhdonte gjithë natën, iu lutëm Laverit mos pinte atë ditë, por ai, fakt bëri kundërtën, sepse siç thoshte dhe vetë, fuqinë dhe ëmbëlsinë klarinetës tij ja jepte avulli i ngrohtë i rakisë përmetare, zakonisht e mbante me vete. Ishte ndoshta “kjo pije magjike”, e bëri usta Laverin, shoqëruar nga instrumentistët dhe këngëtarët mirë Përmetit, jo vetëm shoqërohet nga ovacione dhe duartrokitje fuqishme, por dhe mbulohej me para, aq sa ai nuk i kishte parë as ëndërr. Ata e bënin me krahë Laverin, ishin këngëtarët dhe instrumentistët e rrallë: “Lefter Nurka, Sulejman Lame, Xhelal Zeqiri, Llazo Vangjeli, Jorgo Çulli, Ilia Nasi, Donika Pecani, Anastas Naqe, dhe dy vëllezrit virtuozë Curri, me cilët e ndau vetëm vdekja. Përmetarët kanë qenë ndër parët kanë përkrahur dhe mbështetur lëvizjet atdhetare dhe patriotike si; Lidhja Shqiptare e Prizrenit, një degë e cilës u krijua Frashër, korrik vitit 1878, nga Baba Alushi, me inisiativën e ndihmesën e A.Frashërit. Ata janë dhe shumë arsimdashës, shkollën e parë plotore me 7 klasë e çeli me shpenzimet e tij patrioti i mërgatës Vjenës, Zoto Pano Duro.Nga dyertë e shkollave Përmetit kanë dalë nxënës,studentë dhe intelektualë përgatitur, me aftësitë dhe talentin e tyre kanë spikatur shumë fusha jetës, jo vetëm brenda por dhe jashtë kufijve tanë.

Qyteti Zoti e bekoi me bukuritë e natyrës

Përmeti, për shkak edhe pozicionit gjeografik është vërtet një vend me natyrë begatë. trojet e tij fatmirësisht gjenden edhe shumë monumente natyrore e njerëzore si: Guri i Qytetit dhe Bredhi i Hotovës, Gryka e Këlcyrës dhe Ujët e Zi, ujrat kuruese Bënjës dhe Kanionet e Langaricës, Shpatet e thyera malit Dhëmbelit dhe Vrima e Cilikojkave. Por edhe kisha, xhami dhe teqe lashta si ajo e Shën Mërisë, Leusës dhe teqeja e dëgjuar e Alipostivanit, cilat ruajnë brenda tyre vlera dhe mundësi mëdha ekonomike, shpirtërore, turistike, kuruese dhe qetësuese. Përmeti ka florë dhe faunë pasur. Aty rriten, mblidhen dhe tregtohen bimë rralla mjekësore si dëllinja e kuqe, mëllaga, lulkuqi, trëndafili i egër, sherebeli, kamomili, rozmarina, çaji i malit, etj. hapësirat e ndryshme Përmetit rritet një shumllojshmëri kafshësh dhe shpendësh egra si dhelpra e lepuri, kaprolli e dhia e egër, ujku dhe ariu i murrmë, kryesisht rritet pyjet e Bredhit Hotovës. Rrethi i Përmetit është i pasur dhe me një shumëllojshmëri shpendësh egra si pëllumbi, thëllëza, skifteri, shqiponja, dhe një shumllojshmëri peshqish lumorë si; qefulli, levreku, ngjala, krapi, etj. Për arsye klimës përshtatshme dhe ujit bollshëm, sidomos lugina Përmeti ka mundësi mëdha për zhvillimin e bujqësisë dhe blegtorisë. Por politikat e gabuara qeverive ndryshme kanë bërë këto mundësi,veçanërisht zonat malore dhe kodrinore gati janë shumëzuar me zero. Dëshpërohesh thellë, kur sot sheh fshatra tëra, gati braktisur tërësisht, ku vend njerëzve punëtorë dhe prodhimeve bollshme, sheh vetëm shtëpi rrënuara dhe ferra e gjëmba u kanë zënë frymën. Kalon përmes fshatrave Dëshnicës dhe mendje vijnë disa pyetje: “Ku është ai det hardhish me lastarët dhe rrushtë e tyre bollshëm,ngrohte jo vetëm kadet e verës e rakisë,por dhe lisat sot e ndjejë veten fillikat. Frut i hidhur i politikave gabuara u ndoqën për fshatin, janë shkatërrimi i çdo gjëje, edhe i rrugëve e shkollave, edhe i rezervuarëve e kanaleve vaditëse madje bile edhe i qendrave shëndetësore e tubacioneve ujit pishëm, gjë solli largimin e detyruar, dramatik e tepër masiv edhe njerëzve, ndoshta i kishin mundësitë dhe dëshirën ta ndërtonin atje ardhmen e jetës dhe ekonomisë tyre. Qeveria,kohët e fundit edhe rrethin e Përmetit, për ripërtëritjen e jetës, ekonomisë dhe vlerave turistike fshatrave, ka përcaktuar për bërë model tre prej tyre.Por, për zbatimin e këtij projekti,qw tani pafilluar puna, janë bërë skeptikë edhe shumë përmetarë. Prandaj shpesh ata pyesin njeri-tjetrin:Kjo qeveri e ka seriozisht zbatimin e këtij projekti, apo është shaka e radhës, qeveritë hedhin prag zgjedhjeve elektorale?! A mund zgjidhet problemi i zhvillimit fshatit dhe turizmit rrethe, me 2-3 fshatra, ashtuquajtur turistikë?!Sa vjet do t’u duhen qeverive, vënë rrugën e zhvillimit drejtë gjitha mundësitë dhe resurset natyrore fshatrave dhe zonave, sot fatkeqësisht janë braktisur nga njerëzit, sepse kanë munguar vëmendja dhe projektet serioze qeverive ndryshme.?!… gjitha zonat e fshatrat e rrënuar barbarisht e ndjejnë nevojën e ndihmës shtetit për ndërtimin e rrugëve dhe ripërtëritjen e bujqësisë, pemtarisë e blegtorisë. Njerëzit kërkojnë jo vetëm planifikohen fonde e subvencione, por dhe kontrollohet me rigoriozitet efektiviteti i tyre për ndërtimin e rrugëve dhe zhvillimin e turizmit, bujqësisë dhe blegtorisë.Njw shwmbull i rrallw pwr rimwkwmbjen dhe moderrnizimin e fshatit ka bwrw dhe vazhdon tw bwjw çifti shqiptaro-francez Elona –Maxhid,tw cilwt vinw nga Franca moderrne nw Ballaban Përmetit, për ndërtuar një fermë modeste shpendësh dhe kafshësh, për t’u trguar jo vetëm përmetarëve,por dhe gjithë shqiptarëve se, me punë e vullnet, edhe këtu mund jetohet bukur.
40026002_2103718463178354_138056093027794944_n-728x430 Reportazh: Përmeti, një udhëtim në qytetin ku të presin si mbret
Për hir vërtetës, vitet e fundit rrethin e Përmetit janë bërë ndryshime dukshme. Sapo hyn Grykën e Këlcyrës, bie sy bukuria dhe standartet e larta dy rrugëve kryesore e përshkojnë atë mespërmes, si; Këlcyrë –Përmet dhe Këlcyrë-Ballaban. Kalon urën e Përmetit dhe menjëherë bie sy një pastërti dhe gjelbërim i rrallë. Edhe pse është kulmi i vapës, një fllad i këndshëm, herë duket sikur zbret nga lartësitë e Dhëmbelit dhe herë nga lulishtet e sokakëve e barçeve karakteristike përmetare, mbrekullon. tej shfaqet përpara shëtitorja dhe sheshi i ri i qytetit, ndrijnë nga mozaikët e ndërtuar me gurë shumëngjyrësh, i cili darkave gumëzhin nga zhirot tradicionale dhe bisedat e ngrohta qytetarëve. majtë shëtitores ngrihet një monument, sa madhështor, aq dhe i trishtueshëm, mbi pllakatën e cilit fiksohet ndoshta një nga ngjarjet dhimbshme për Përmetin: ”9 Mars 1997”! Ndërsa poshtë tij shënohen me shkronja arta 9 emrat e viktimave, mori kjo ditë e mallkuar. Enigmat e shumta kësaj ngjarjeje,sa paradoksale aq dhe misterioze, ende s’janë zbardhur mirë. Kushdo kalon para këtij lapidari çuditshëm mediton duke pyetur veten: Ç’ishte ajo luftë dhe kundër kujt luftonin ata njerëz?!Kush e shkaktoi atë vëllavrasje dhe pse?!Kush e mbajti përgjegjësinë e humbjes jetës 9 njerëzve pafajshëm?!,…Aty, mes shushurimave Vjosës dhe sheshit Përmetit lartësohet edhe një lapidar tjetër hijerëndë, sfondin e cilit duket sikur bën roje një ushtar i panjohur simbolizon luftëtarin e lirisë përmetare. Me vështrimin e tij depërtues, ai duket sikur u thotë kalimtarëve kokëulur e shohin vrëngër: ”Unë vërtet luftova për liri dhe ideale larta, por kurrë s’ shkonte mendje se ato do t’i shkelnin me këmbë idhujt e djeshëm dhe sotshëm!

Rikthimi Përmetin e sotëm

Pa marrë frymë mirë shokët e miqtë e mi hershëm: Bujari dhe Hekurani, Salikua dhe Pandi. Na ftojnë për kafe. Mbasi u çmalla me ta, trokita portën e piktorit talentuar dhe shokut tim hershëm Josif Bushi, i cili na qerasi me gliko e raki rrushi. Për drekë u ulëm një nga restorantet preferuara Përmetit, mban emrin ”Hani i Kikës”, me kryekuzhinier mjeshtërin e gatimeve përmetare Gjergji Qerimi. krye menysë pasur këtij restoranti lexojmë fjalët e Nolit madh: ”A do hash e bësh qejf?!Sofra shtruar si për mbret. tillë gjen veç Përmet”. këtë restorant thjeshtë por me mjedise këndshme gjen gatime tradicionale përmetare, me prodhime bio këtyre anëve, si shqeto e dollma me gjethe pjergulle, pulë me arra dhe roshnica, raki e rrushit lisave dhe një shumëllojshmëri verërash kuqe e bardhë përmetare. mjediset e këtij lokali e frekuentojë shumë edhe turistët e huaj, Gjergji mban varur dhe kitarën e tij preferuar, me tingujt e ëmbël cilës duket sikur edhe pjatat i bën shijshme.Përmeti është i njohur për glikotë e rralla dhe arrët e Ogrenit, për perimet e frutat e thata Dëshnicës dhe shegët e ftonjtë e Kajcës, për qershitë e ëmbla Qilarishtit dhe për ullinjtë e Bualit. Dikur Përmetit i këndohej me vargun proverbial popullor: ”O Përmet, o xhenet, bukë plot e ujë det”, i cili kohë ndryshme është ndryshuar përshtatje me kohërat dhe sistemet e ndryshme politike. Është e vërtetë Përmetit s’i kanë munguar burimet natyrore me ujë ftohtë si kristali, por qyteti kurrë nuk ka pasur ujë pijshëm 24-orësh, bile edhe sot e kësaj dite. Arsyen kryesore na i tregon një burrë i moshuar, i cili thotë: ”Mbi qytetin tonë, rrëzë Dhëmbelit, dikur buronte një ujë i bollshëm dhe i ftohtë si kristali, quhej ”Gurra e Madhe”, e cila furnizonte tërë qytetin me ujë pijshëm. Por, aty nga viti 1962, një inxhinier i paditur, me idenë për ta shtuar sasinë e ujit, i vuri dinamitin shkëmbit ku ai buronte. atë ditë uji shteroi, sikur ta kishte përpirë kuçedra. U desh kohë merrej vesh se uji i Gurrës Madhe kishte dalë thellësitë e Vjosës, poshtë kanaleve ujërave zeza. Qytetarët, inxhinierit shkaktoi këtë gjëmë, i vunë nofkën “kuçedër”, por përmetarët fatkeqësisht prej asaj dite e deri sot vazhdojnë pinë ujë me orar”. Megjithëatë ata falë një fondi e projekti (ndoshta vonuar) besojnë se afërmi do gëzojnë realizimin e ëndrrës tyre hershme, shtëpitë e tyre kenë ujë rrjedhshëm 24-orë 24. Bukuritë dhe vlerat e Përmetit ia shtojnë edhe traditat dhe veçanërisht veprimtaritë e bukura kulturore. Grupi këngës bukur qytetare përmetare, festivalin botëror, zhvilluar Dizhon Francës, me këngën “Poshtë nga çahiret“, mori gjerdanin e artë. Por Përmetin e bukur dhe njerëzve mirë, ndodhin edhe konflikte paradoksale. qendër Përmetit ndodhet dhe një qendër kulturore,e cila, ndërsa dje ishte ndërtesa e bukur e qytetit, sot ajo i ngjan një gërmadhe braktisur, ia zbeh atij bukuritë e rralla natyrore. Ka rreth 20 vjet, thonë qytetarët, kjo ndërtesë është bërë “mollë sherri” mes kishës dhe bashkisë e shtetit. Edhe pas një vendimi drejtë, por tepër vonuar drejtësisë,i cili e shpalli atë pronë patjetërsueshme Bashkisë qytetit,ajo vazhdon mbetet një ngrehinë e rrënuar, as kishë as shtëpi kulture. Kur qytetarët pyesin se pse, edhe pas përcaktimit pronësisë, ndërtesa e qënrës kulturore nuk po rregullohet, Bashkia ankohet se nuk po i jep fonde Ministria e Kulturës. Siç duket, qytetarët artdashës Përmetit, edhe pas zvarritjes 20-vjeçare vendimit drejtësisë, do t’u duhet presin edhe shumë vite tjera, organet përgjegjëse gjejnë fondet e duhura për rikonstruktimin e plotë saj. Mungesa e gjatë e kësaj ndërtese, është e vërtetë e ka penguar veprimtarinë kulturore Përmetit, por kurrë s’e ka shuar atë, falë pasionit dhe përgjegjesisë qytetare artistëve përkushtuar, me këmbënguljen e tyre kanë mundur gjejnë mjediset e duhura, jo vetëm për përgatitjen, por dhe shfaqjen e tyre cilësore. Për veprimtari dendura e tepër pëlqyeshme është dalluar veçanarisht grupi ”Tradita Popullore” me drejtues artististik, Ylli Muçon , përbërje cilit dallojnë këngëtarët dhe instumentistët virtuozë: Alban Zeqiri, Jarek Muço, Evgjeni Çulli, dhe klarinetisti i talentuar dhe vazhduesi i denjë i usta Laverit,Sadik Zeqiri. Aktivitete dendura dhe cilësore zhvillon edhe grupi teatral i qytetit. Aktori i taletuar përmetar, Pandi Duka, bashkëpunim me historianin Kastriot Bezati, ka përgatitur dhe shfaqur jo vetëm brenda vendit por edhe Kosovë, recitale poetike me vlera tepër edukative dhe patriotike si ai për Naim Frashërin. Për përçuar tek spektatorët mesazhe fuqishme ky recital mbyllet me sentecat kuptimplote poetike: ”Mos u bëj i lig e i keq, i paudhë e i pabesë/Mos vra, mos bëj keq, edhe ki nam dashurinë/Besë e fe ki mirësinë, drejtën dhe urtësinë”!, cilat Naimi i shkroi kohën e tij për mbetur pavdekshme.

40026002_2103718463178354_138056093027794944_n-728x430 Reportazh: Përmeti, një udhëtim në qytetin ku të presin si mbret
40026002_2103718463178354_138056093027794944_n-728x430 Reportazh: Përmeti, një udhëtim në qytetin ku të presin si mbret

The post Reportazh: Përmeti, një udhëtim në qytetin ku të presin si mbret appeared first on KultPlus.

20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Nëpër botë gjenden shatërvanë modernë, lashtë, apo surrealë, përgjatë viteve janë bërë tërheqje e parezistueshme për turistët.

Dhe mendosh gjitha vërtiten tek një element i thjeshtë: uji. Nëpërmjet lojërave dritës, ngjyrave, lëvizjeve mekanike – dhe ndonjëherë edhe zjarri – janë shndërruar dhe dhurojnë spektakle unikë botë.

Është e pashmangshme mos ndalesh dhe shijosh spektaklin, mbi gjitha kur kjo strukturë ndodhet një park apo shesh…

 

CHARLOTTE: METALMORPHOSIS

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Një autoportret i artistit çek David Černý – ja çfarë përfaqëson shatërvani Metalmorphosis, një park qytetit Kaliforninë e Veriut. Ajo është e realizuar nga segmente vogla pasqyrash rrotullohen 360 gradë, merr pamjen e një fytyre vetëm kur panelet përputhen me përsosmëri.

 

PORTLAND: THE DIGITAL FOUNTAIN

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

“Shatërvani dixhital” është vepër e Chad Knight, artist dhe “skulptor u ujit”. Vepra e tij spektakolare ndodhet Portland, Oregon (Shtetet e Bashkuara Amerikës).

 

DUBAI: DUBAI FOUNTAIN

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Qyteti magjik i Emirateve Bashkuara Arabe është i famshëm për veprat e tij. Edhe tek shatërvanët nuk është kursyer. Dubai Fountain, e cila ndodhet pranë Burj Khalifa, grataçielës lartë botë – është i gjatë 300 metra. çdo orë ka një shfaqje dritash e uji me tinguj muzikorë famshëm sfond.

 

DUBAI: THE WATERFALL

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Pranë Dubai Fountain është një tjetër shatërvan i famshëm – The Waterfall. Ndodhet brenda Dubai Mall, qendra e madhe tregtare botë, dhe është e famshme pasi ka një sërë statujash duken sikur zhyten nga lart.

 

LAS VEGAS: FONTANE DI BELLAGIO

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Ndër simbolet e qytetit spikasin për bukurinë e tyre janë shatërvanët e hotelit Bellagio. Lartësia e ujit, deri 76 metra, krijon çdo 30 minuta një spektakël dritash dhe uji nën tingujt muzikorë sfond.

 

ÇIKAGO: CROWN FOUNTAIN

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

I përuruar vitin 2004, ky shatërvan ndodhet Millenium Park, fton banorët vendas dhe turistët freskohen .

 

SAN FRANCISCO: VAILLANCOURT FOUNTAIN

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Ky shatërvan ndodhet Justin Herman Plaza dhe është krijuar vitin 1971 nga artisti Armand Vaillancourt. I lartë rreth 12 metra, ky shatërvan përbëhet nga një sërë tubash dhe ka qenë vendi i koncertit famshëm U2 vitin 1987.

 

WATTEN: THE GIANT

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Ata janë adhurues kristaleve Swarovski duhet ta dinë qytetin e bukur Watten Austri është një muze i kushtohet kompanisë njohur. ndodhet një nga shatërvanët famshëm botë, The Giant, i cili ka formën e kokës një gjiganti. vend syve janë dy kristale mëdha, dhe prej gojës rrjedh uji.

 

BARCELONË: FONT MAGICA DE MONTJUIC

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Është një nga shatërvanët famshëm Europë. Ngjyra, drita, muzikë dhe lëvizje uji – një shatërvan daton nga viti 1929, i cili ende sot tërheq shumë turistë. Sinjë burim magjik”.

 

ROMË: FONTANA DI TREVI

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Është ndër shatërvanët vjetër dhe famshëm botë. Ai daton shekullin 18, është restauruar vitin 2015 dhe ende sot ruan ritualin e hedhjes një monedhe dhe shprehjen e një dëshire.

 

SEUL: BANPO BRIDGE RAINBOW FOUNTAIN

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Kryeqyteti i Koresë Jugut ka një ndër shatërvanët bukur botë. Ai ndodhet urën Banpo dhe funksionon vetëm mes prillit dhe tetorit. Uri buron nga ura duke krijuar harqe shumë gjatë dhurojnë lojëra ngjyrash mrekullueshme, veçanërisht mbrëmje.

 

MINORCA: SHATËRVANI RUBINET

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Duket si një vepër magjike, qëndron pezull zbrazëti. Truku qëndron pikërisht këtu. Ky shatërvan formën e një rubineti kuq ndodhet ishullin e Baleareve, pranë Santa Galdana.

 

GJENEVË: JET D’EAU

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Shatërvani është tashmë simbol i qytetit. Është e pamundur mos e shikosh këtë shatërvan liqenin e Gjenevës, uji arrin deri 150 metra lartësi.

 

SIDNEJ: SHATËRVANI DI EL ALAMEIN

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

I krijuar vitin 1961 si memorial për ushtarët vdiqën El Alamein Egjipt, gjatë Luftës Dytë Botërore.

 

LIMA: PARQUE DE LA RESERVA

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Brenda parkut mirënjohur qytetit peruan ndodhet Magic Water Circuit, një kompleks prej 13 shatërvanësh origjinalë. Ndër atraksionet kërkuara, është një tunel prej drite dhe uji për t’u përshkuar me pak guxim.

 

SINGAPOR: SHATËRVANI I SHËNDETIT

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Ndër shatërvanët bukur botë është ai ndodhet qendrën tregtare Suntec City qytetin aziatik. Ka formën e një unaze prej bronzi, simbol i bashkimit universal dhe harmonisë mes popujve.

 

MONTREAL: LA JOUTE

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Një shatërvan prej uji dhe zjarri i krijuar nga artisti Jean-Paul Riopelle. rreth 30 minuta instalacioni ofron një spektakël mes avullit, flakëve, reve dhe ujit për kënaqësinë e turistëve.

 

ARIZONA: LA FONTANA DI FOUNTAIN HILLS

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Ky shatërvan, i krijuar vitin 1970, ndodhet mes një liqeni qytetit amerikan Fountain Hills. Lartësia e ujit arrin deri 180 metra.

 

STOKHOLM: NACKA STRAND

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

Shatërvani – skulpturë God, Our Father on the Rainbow, projektuar nga Carl Milles (1875-1955) vitin 1946 është krijuar nder paqes, me rastin e lindjes Kombeve Bashkuara.

 

LONDËR: VOMITING FOUNTAIN SCULPTURE

CHARLOTTE-METALMORPHOSIS 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur

“Shatërvani vjell ujë” ndodhet parkun South Bank, Londër dhe është realizuar nga skulptori gjerman Klaus Weber.

 

Burimi: Corriere della Sera

 

 

The post 20 shatërvanë në botë që do t’ju lënë me gojë hapur appeared first on Revista Monitor.