Home » Lajme

Kategori: Lajme

Lajme

Regjisori Gentian Koçi shpërblehet në Festivalin e Sarajevës

Mbyllja e Festivalit Sarajevës sjell një lajm mirë për kinemanë shqiptare, shkruan KultPlus.

Projekti i dytë i skenaristit dhe regjisorit Gentian Koçi, fitoi sonte The Cinelink Development Award – akorduar nga Qendra Malazeze e Filmit.

A Cup of Coffee and New Shoes On” ishte një ndër 8 projektet fazën e hershme zhvillimit u përzgjodhën për tu prezantuar Cinelink Co-Production Market këtë vit.

A Cup of Coffee and New Shoes On” është një dramë rreth dy vëllezërve binjakë shurdhër, pandashëm. Ata moshën dyzet vjeçare zbulojnë për shkak një sëmundjeje gjenetike do ndahen dhe mënyrë progresive dhe pakthyeshme do verbohen.

poshtë mund shini listën e plotë filmave fitues festival./KultPlus.com

https://www.sff.ba/novost/10839/cinelink-co-production-market-unveils-second-round-of-projects

The post Regjisori Gentian Koçi shpërblehet në Festivalin e Sarajevës appeared first on KultPlus.

Reklama

Këpucët “Made in Kosova” alarmojnë Serbinë

Këpucë me mbishkrimin Republika e Kosovës, janë paraqitur Beograd, shkruan numrin e nesërm gazeta Danas.

një dyqan kryeqytetin serb po shiten këpucë për gra kompanisë Geris nga Ferizaj.

etiketat e këpucëve shkruan vendi i prodhimit: Republika e Kosovës, Ferizaj, raporton KTV.

Ministri i Tregtisë qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq ka thënë se mbishkrime tilla nuk do duhej kishte askund Serbi.

Ai ka thënë se do lajmërojë Inspektoratin e Punës marrë masa.

Sipas shifrave zyrtare tregtia ndërmjet Kosovës dhe Serbisë këtë vit ka qenë deri tash 231 milionë euro.
IMG_2542 Këpucët “Made in Kosova” alarmojnë Serbinë

The post Këpucët “Made in Kosova” alarmojnë Serbinë appeared first on KultPlus.

Amerikanët recitojnë vargjet më të bukura për gjuhën shqipe

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare Poezisë ambasada e Shteteve Bashkuara Amerikës Tiranë ka festuar duke recituar vargjet e disa prej poetëve njohur Shqipërisë.

video shfaqen disa punonjës ambasadës, por edhe vetë ambasadori Donald Lu, duke recituar disa prej vargjeve dashura për shqiptarët.

Andon Zako Çajupi – “Mëmëdheu”, Ndre Mjeda – “Gjuha shqype”, Aleksandër Stavre Drenova, Asdreni – “Sa dua o Shqiprëri” si dhe Naim Frashëri – “Gjuha jonë”, janë përzgjedhja e tyre./ KultPlus.com

The post Amerikanët recitojnë vargjet më të bukura për gjuhën shqipe appeared first on KultPlus.

Për nder të Tefta Tashko-Koços, piktura e saj do të ekspozohet në Londër

Eleganca dhe fisnikëria e këngëtares lirike, Tefta Tashko-Koço, e ka frymëzuar aq shumë piktoren Suela Pulaha-Brown sa ta sjellë figurën e saj për herë parë pikturuar.

Suelën e lidh shumëçka me Tefta Tashkon: vendlindja, studimet liceun “Tefta Tashko” Korçës degën e pikturës, si edhe dashuria për artin.

Jetesa prej 15 vitesh Angli nuk e ka zbehur aspak lidhjen e forte me Shqipërinë, përkundrazi, ajo dëshiron fort arti shqiptar promovohet Britaninë e Madhe, e për ta bërë këtë ka zgjedhur figurën e këngëtares.

“Ndiej njëfarë mënyre ajo ka bërë një investim personal jetën time. Dëshiroj kjo figurë kaq e rëndësishme e kombit tonë njihet edhe këtu Angli, sepse dëshiroj bota fillojë njohë edhe ato anë bukura e pozitive kulturës dhe artit shqiptar”, tha Suela Brown, piktore, raporton Tch, transmeton Klan Kosova

Për pikturën e saj përmasat 30 x 40 cm, Suela ka zgjedhur një foto artistes, për e përfaqëson miri.

Kjo foto është një foto shumë e veçantë, sepse mendoj fotografi ka kapur personalitetin, botën dhe natyrën personale kësaj artisteje dhe ka një modesti e një klasë shumë madh brenda imazhit, kështu kisha dëshirë ta përdorja atë foto”, tha tej ajo.

Piktura do ekspozohet për herë parë për publikun londinez një ekspozitë rëndësishme muajin dhjetor./KultPlus.com
tefta Për nder të Tefta Tashko-Koços, piktura e saj do të ekspozohet në Londër

The post Për nder të Tefta Tashko-Koços, piktura e saj do të ekspozohet në Londër appeared first on KultPlus.

3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit

Will Smith është ylli televiziv, cilin fundi e kemi parë teksa performonte përkrah shqiptares Era Istrefi dhe Nicky Jam Kupën e Botës.

Nga instalimi i frigoriferëve një supermarket për t’u bërë një nga aktorët njohur kohës sonë, është e sigurtë thuhet se Smith e di se çfarë duhet për arritur ëndrrat. fakt, ai deklaroi gjatë një fjalimi ndarjen e çmimeve se dy çelësat e suksesit janë “vrapi dhe leximi”.

Ne do anashkalojmë pjesën e parë, e ndërsa për leximin ju sjellim 3 librat Will Smith beson fuqimisht se kanë ndryshuar jetën e tij. Ndoshta ata do bëjnë njëjtën gjë edhe për ju.
alkimisti 3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit
Alkimisti nga Paulo Coelho

Pak libra mund ta ndryshojnë përgjithmonë jetën tuaj, por ky libër është provuar jetë një prej tyre. Alkimisti është një fabul e këndshme ndjek udhëtimin aventuresk një bariu duke luajtur me nocionin se kur doni diçka jetë, universi do komplotojë për t’ju ndihmuar ta arrini atë.

Kjo histori frymëzuese kishte një ndikim thellë tek Will Smith, i cili e ka cilësuar vazhdimisht atë si librin e tij preferuar gjitha kohërave. një intervistë për Tavis Smiley Show, Smith arriti përfundimin se si libri magjik ndryshoi pikëpamjen e tij mbi jetën.

Unë besoj se mund krijoj çdo gjë dua krijoj. Ndihem shumë mirë ne jemi pikërisht ata zgjedhim jemi.”
alkimisti 3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit
Outliers: Historia e suksesit nga Malcolm Gladwell

Ky është lloji i librit ndryshon mënyrën se si ju e shihni veten dhe tjerët. “Outliers: Historia e suksesit” është një enë e shkrirjes fakteve, anekdotave dhe një histori simpatike ku autori gërmon thellë arsyet e vërteta pse njerëzit suksesshëm (outliers) janë aq ndryshëm.

USA Today, Will Smith vuri dukje një fjali këtij libri, “Po lexoja Outliers Malcolm Gladwell dhe ai flet për konceptin prej 10,000 orësh. Pra ju nuk shkoni asnjë nivel mjeshtërie pa bërë 10,000 orë.”

Shikimi i Will Smith ekran për disa minuta është provë e mjaftueshme se ai e ka arritur këtë nivel mjeshtërie. Po ju a i keni përfunduar 10.000 orët duke bërë atë doni? Nëse jo, çfarë po ju ndalon?
alkimisti 3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit

“Baba i pasur, Baba i varfër” nga Robert T. Kiyosaki

Ky është libri do largojë mentalitetin tuaj dhe do ndryshojë mënyrën se si i shihni paratë dhe investimin.

Autori Kiyosaki detajon përvojën e tij personale me babanë e tij vërtetë (i cili ishte i varfër) dhe babi i mikut tij mirë (i cili ishte i pasur). dy burrat ndihmuan formimin e perspektivës tij mbi financat dhe e bënë atë bëhet autori i mirë dhe trajneri financiar ai është sot.

Lexoni: Ne jemi çfarë mendojmë

një intervistë me Oprah, Smith pranoi se ai nuk ndalet duke menduar si një “njeri i varfër” dhe ende shqetësohet për ardhmen e tij financiare. Ndërsa djemtë e tij, cilët janë duke jetuar një jetë luksoze, duhet përjetojnë një “mendim klasës mesme”. Për t’u dhënë atyre një perspektivë ndryshme, ai i kërkoi bijve tij lexonin “Baba i pasur, Baba i varfër” përfitonin një kuptim mirë mbi paratë.

Cila është marrëdhënia juaj me paratë? A jeni një skllav i punës dhe pagesave, apo po i bëni paratë funksionojnë për ju?

Pse duhet t’i lexoni edhe ju këto libra?

Këto tre libra lanë një shenjë përhershme tek Will Smith për një arsye.

Alkimisti mund t’ju mësojë rëndësinë kurrë mos hiqni dorë nga ëndrrat tuaja. Outliers mund t’ju tregojë një botë krejt re ku suksesi është brenda mundësive tuaja. Babai i pasur, Baba i varfër mund fusë një ndërgjegje financiare udhëzon investimet tuaja ardhmen.

Këto tre gjëra ndoshta nuk janë çdo gjë ju nevojiten për arritur sukses, por ato janë një fillim solid. Ju nuk do ta dini nëse nuk e provoni.

“Madhështia ekziston tek gjithë ne.” – Will Smith. / KultPlus.com
alkimisti 3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit

The post 3 librat që kanë çuar Will Smith drejt suksesit appeared first on KultPlus.

Në sezonin e ri apo jo? Xhemi Shehu zbulon të ardhmen e Florjan Binajt në ‘Portokalli’

Shumë është përfolur për ardhmen e Florjan Binajt ‘Portokalli’.

Emri i aktorit njohur, prej preferuarve spektaklin e humorit u lakua se nuk do jetë spektakël nga sezoni i ri.

Shkas për këtë uedhe mungesa e tij turin veror  spektalit humorit por duket se Flori është rikonfirmuar edhe për një sezon.

Kjo paktën nga postimet e prezantueses Xhemi Shehu Instagram.

Ajo ka ndarë sekuenca ‘Atentateve’ ‘Portokalli’ bashkë me Florin nën mbishkrimin: ‘ shpejti’.

Kujtojmë se pak ditë parë, nga ‘Portokali’ pas dy sezonesh dhe bumit famës, u largua Olsi Bylyku – Kimikati. /Prive.al

View this post on Instagram

#atentate #PORTOKALLI #comingsoon 1f34a Në sezonin e ri apo jo? Xhemi Shehu zbulon të ardhmen e Florjan Binajt në ‘Portokalli’🤗

A post shared by Xhemi Shehu (@xhemishehu_) on

//www.instagram.com/embed.js

Shkenda dhe Arbnora nisin pushimet së bashku

Detit ia kanë mësyrë edhe Arbnore Ademaj dhe Shkenda Dubova.

Dy figurat e njohura kanë vendosur pushimet kësaj rradhe t’i bëjnë bashkë.

Siç e ka zbuluar fotografia ku pozojnë krah njëra-tjetrës, dy shoqet, tashmë pothuajse pandara shijojnë diellin përvëlues larg Prishtinës.

Nuk dihet se kush po i shoqëron këto pushime vajzat por ajo dihet sigurtë është edhe përgjatë kësaj periudhe, dukjen nivel ato duket ta kenë prioritet, veshura komplet ‘Versace’. /Prive.al

//www.instagram.com/embed.js

Ekspozita e artistit Banksy në Moskë, nuk mirëpritet nga artisti

rrjetet sociale artisti është shfaqur i befasuar me ekspozitën e cila fakt po konsiderohet një retrospektivë e punës artistit, titulluar “Ekspozita e Banksy-it, një gjeni apo vandal?”, përcjellë KultPlus.

Artisti ka shpërndarë Instagram një fotografi bisedës tij një person tjetër ku tregon se ai nuk ka njohuri dhe lidhje për organizimin e kësaj ekspozitë.

Ai shprehet kundër saj si dhe thekson faktin se ai asnjëherë nuk do kërkonte holla nga njerëzit për parë punën e tij, shkruan LeFigaro.fr
39389222_229118444435624_8055997688124014592_n Ekspozita e artistit Banksy në Moskë, nuk mirëpritet nga artisti
Ekspozita do qëndroj e hapur deri shtator Central House of Artists Moskë. Aty do prezantohet një numër i punimeve nga artisti i rrugëve i njohur si Banksy, identiteti i cilit deri tani është anonim.

anën tjetër organizatorët e ekspozitës e kanë marrë shumë seriozisht postimin e tij dhe kanë treguar se asnjëherë nuk e kanë paraqitur këtë ekspozitë si organizuar nga vet artisti mirëpo sipas tyre gjitha objektet do ekspozohen i takojnë një koleksioni privat dhe kështu ata kanë drejtë ekspozojnë këto punime./KultPlus.com
39389222_229118444435624_8055997688124014592_n Ekspozita e artistit Banksy në Moskë, nuk mirëpritet nga artisti

The post Ekspozita e artistit Banksy në Moskë, nuk mirëpritet nga artisti appeared first on KultPlus.

Si asnjëherë tjetër, Edi Rama ekspozon të birin, Zahon (FOTO)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është goxha hermetik jetën private.

Kushdo e ndjek rrjete sociale ka mundur ta verëjë përkundër disa detajeve, ai asnjëherë nuk ka ndarë foto qarta djalit Zaho.

Por, me rritjen e Zahos duket se edhe ekspozimi nuk po mungon.

Për parën herë kaq hapur, kryeministri Rama ka ndarë një portret familjar me bashkëshorten dhe djalin mes, teksa shijojnë perëndimin e diellit Dhërmiun e bukur.

Sigurisht, pak promovim për shëtitoren, investim i qeverisë, nuk ka munguar postimin e Edit. /Prive.al

 

39389864_10156038571151523_4097267120981671936_n Si asnjëherë tjetër, Edi Rama ekspozon të birin, Zahon (FOTO)

Leonora befasohet me dhuratë nga fansi i zjarrtë (FOTO)

Shumë vite skenë normalisht se i kanë sjellur këngëtares Leonora Jakupi shumë fansa.

As sot, nuk mungojnë ata e pëlqejnë muzikën e saj dhe e preferojnë si artiste.

E duket se nga gjithë, këngëtarja ka një fans veçantë – gjinisë mashkullore.

Ky i fundit e ka befasuar Leonorën me një punim formë luleje me fotografi printuara ndër vite.

Kjo dhuratë i ka pëlqyer Jakupit aq shumë saqë ka vendosur ta ndajë me ndjekësit rrjete sociale.

Ndryshe, planin artistik nuk dihet se kur Leonora do sjellë një projekt ri muzikor. /Prive.al

39278329_312164502690252_836356645087870976_n Leonora befasohet me dhuratë nga fansi i zjarrtë (FOTO)