Home » Shqipëria shpall “persona non grata” eurodeputeten qipriote, kjo e quan “titull nderi”

Shqipëria shpall “persona non grata” eurodeputeten qipriote, kjo e quan “titull nderi”

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous u shpall sot person i padëshirueshëm shtetin shqiptar, pas një vendimi bërë publik nga Ministria e Punëve Jashtme.

Arsyeja e këtij vendimi lidhej me shfaqjet e përsëritura ekstremiste eurodeputetes dhe prononcimet e saj nxisin urrejtje dhe cenim rendit kushtetues Shqipërisë, raporton Tch.

Pak orë vonë, një intervistë për “Hellas journal”, eurodeputetja reagoi edhe për këtë vendim shtetit shqiptar, ndërsa njoftoi se do flasë për Kacifën edhe para Parlamentit Evropian hënën.

shpallem person non-grata Shqipëri, është një titull nderi, pasi vihem shënjestrën e regjimit diktatorial e korruptuar Edi Ramës. Ky vendim nuk mund zbehë rezistencën time, apo pasionin tim për ruajtjen e drejtave njeriut dhe mbrojtjen e Vorio Epirit”, deklaroi Theocharous.

The post Shqipëria shpall “persona non grata” eurodeputeten qipriote, kjo e quan “titull nderi” appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Reklama