Home » Fleckenstein: Duhet një ministër në krye të MB, jam pozitiv ndaj Lleshit

Fleckenstein: Duhet një ministër në krye të MB, jam pozitiv ndaj Lleshit

“Informacioni unë kam rreth zotit Lleshaj është pozitiv”

Raportuesi për Shqipërinë PE, Kunut Fleckenstein ka reaguar për herë parë pas “përplasjeve” krijuara mes Presidencës dhe Kryeministrisë i takon çështjes dekretimit Sandër Lleshit postin e Ministrit Brendshëm.

një konferencë për mediat Tiranë Fleckenstein tha se BE dhe Shqipëria duan kenë një ministri Brendshme funksionale, ndërsa ai tha se nuk është dijeni arsyeve se pse Meta nuk e dekreton Lleshin.

Nuk do guxoja mbaja anë këtu, por kemi një interes përbashkët. Shqipëria dhe BE kërkon kemi një ministri Brendshme jetë funksional. Dhe kur themi funksionale them ministër. Presidenti nuk ishte i bindur plotësisht dhe sot dëgjova se qeveria do t’ia japë njëjtin propozim sërish. Se di ca arsyesh ka presidenti. Nuk e di se cila është gjëja e mirë apo jo. I njoh këtë politikanë dhe shpresoj se do ketë një zgjidhje për këtë çështje”, tha ai.

Po ashtu Fleckenstein tha se reforma drejtësi po vijon. “Reforma drejtësi po vijon pavarësisht se e dimë se ka disa probleme duhen zgjidhur sa shpejt jetë e mundur. Një reformë e tillë është mjaft e veçantë pasi nuk shikojmë një përpjekje e tillë jetë bërë ndonjë vend tjetër ndaj nëse dalin probleme duhet te jemi kujdesshëm për t’i zgjidhur ato.” u shpreh Fleckenstein .

Duke komentuar situatën politike vend, Fleckenstein tha se partitë kanë këndvështrime ndryshme për situatën vend.

Vitin vjen kemi zgjedhje PE dhe një nga pyetjet është çfarë do thotë kjo për Shqipërinë, dhe unë jam i sigurt se pavarësisht zgjedhjeve do ketë një maxzhorancë do jetë pro procesit zgjerimit, përveç partive ekstremit djathtë, cilat asnjëherë nuk duan asgjë. Problem është ndonjëherë Këshilli, pasi jo gjitha shtetet anëtare bien dakord njëjtin moment. Zgjedhje ne PE do te sjellin shumica tjera por do jenë besoj gjithnjë pro rrugëtimit Shqipërisë BE.” tha Fleckenstein, ndërsa zgjodhi pas t’iu përgjigjet interesit gazetarëve.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë