Home » Zëvendësministri i FSK-së zbulon nëse SHBA mbështet Kosovën për ta formuar ushtrinë

Zëvendësministri i FSK-së zbulon nëse SHBA mbështet Kosovën për ta formuar ushtrinë

Tranformi i FSK-së është preokupimi kryesor i Ministrisë Sigurisë Kosovës dhe një ndër prioritetet e autoriteteve Prishtinës.

këtë proces, thotë Zv/Ministri i FSK-së, Burim Ramadani, Kosova ka mbështetjen e plotë Shteteve Bashkuara si aspektin strukturor, po ashtu edhe stërvitor.

një intervistë për Zërin e Amerikës, Ramadani thotë se Kuvendi ka konsensus për votimin e projektligjeve FSK-së.

Ai tha se brenda javëve fundit këtij viti votohen këto projektligje, e pas fillojë edhe procedura finale për tranzicionin e FSK-së.

Ramadani foli edhe për largimin e pjesëtarëve serbë nga kjo forcë për të cilën tha se është ende shqetësuese presioni i Beogradit karshi vendimit të këtyre pjesëtarëve./VoA

 

 

The post Zëvendësministri i FSK-së zbulon nëse SHBA mbështet Kosovën për ta formuar ushtrinë appeared first on INSAJDERI.

Reklama