Home » Trump falënderon Erdoganin për lirimin e pastorit

Trump falënderon Erdoganin për lirimin e pastorit

Presidenti i Shteteve Bashkuara Amerikës, Donald Trump falënderoi homologun e tij turk, Rexhep Taip Erdogan, ndihmoi lirimin e pastorit Andrew Brunson.

Krahas falënderimit, Trump njoftoi se do presë pastorin një takim rreth orës 18:30 (ora shqiptare), zyrën ovale Shtëpisë Bardhë.

Do jetë një kënaqësi shoh dhe takoj Brunsonin. Ai është një kristian i mrekullueshëm, u përball me disa situata vështira kohët e fundit. dëshiroj falënderoj presidentin Erdogan për ndihmën e dhënë lirimin e tij”, shkroi Trump Tëitter.

Andrew Brunson është një pastor amerikan shërbente prej tepër se 20 vitesh Turqi, ndërsa ishte arrestuar nga autoritetet, pasi akuzohej si i përfshirë grushtin e shtetit, vitit 2015.

Mbajtja e tij burg dhe pas arrest shtëpie, bëri marrëdhëniet mes Turqisë dhe SHBA-ve tensionoheshin, ndërsa vetëm ditën e djeshme, gjykatat turke vendosën lënë lirë pastorin.

Menjëherë pasi fitoi lirinë, Andrew Brunson u kthye rezidencën e tij Izmir, ku pasi qëndroi për pak orë, u largua për udhëtuar drejt vendlindjes tij, Shteteve bashkuara Amerikës.

The post Trump falënderon Erdoganin për lirimin e pastorit appeared first on INSAJDERI.

Reklama