Home » Maryse Condé merr “Nobelin” alternativ të letërsisë

Maryse Condé merr “Nobelin” alternativ të letërsisë

Novelistja nga Guadelupe, Maryse Condé, është shpërblyer si laureate e çmimit letërsisë Akademisë Re, çmim mëton mbushë boshllëkun e krijuar nga anulimi i çmimit sivjetmë letërsisë “Nobelit” pas shpërthimit skandalit goditi komitetin.

Duke folur nëpërmjet një videolidhjeje një ceremoni Stokholm, Condé ka thënë se ndihej “shumë e lumtur dhe krenare” për këtë çmim. “Por lejoni ta ndaj çmimin me familjen, miqtë dhe mbi gjitha me njerëzit e Guadelupes, cilët do mahniten dhe preken kur shohin se jam nderuar me këtë çmim”, ka thënë ajo. “Ne jemi një vend i vogël, përmendet vetëm kur ka uragane dhe tërmete, dhe gjëra tilla. Tani jemi lumtur njihemi për diçka tjetër”.

Autore e shumë se njëzet novelave, përfshirë “Desiradan”, “Segun” dhe “Crossing the Mangrove”, Condé , sipas vlerësimit kryetares jurisë, Ann Palson, ështënjë rrëfimtare e madhe” e cilai përket letërsisë botës”.

Ajo i përshkruan pasojat e kolonializmit dhe kaosit postkolonial një gjuhë është e saktë dhe pushtuese”, ka deklaruar ajo. “I vdekuri jeton rrëfimet e saj afër gjallit një botë ku gjinia, raca dhe shtresa shndërrohen përherë konstelacione reja”.

Emri i laureates është publikuar një librari Stokholmit – një ambient krejt ndryshe krahasuar me shkëlqimin barok Akademisë Suedeze – pas një vlerësimi ka kaluar nëpër proces trefishtë. Ndryshe prej vlerësimeve sekrete jurisë “Nobelit”, çmimi i Akademisë Re ua ka lejuar librarëve suedezë nominojnë autorë janë grumbulluar një rreth final prej katër sish nëpërmjet votimit publik. Laureatja është shpallur me vendim një jurie ekspertësh.

Katër finalistët janë reduktuar fillimisht tre, pasi novelisti japonez, Haruki Murakami, është tërhequr muajin e kaluar, duke cituar dëshirën “për t’u përqendruar shkrimet e tij, larg prej vëmendjes mediave”. Murakami shpesh përmendet si një prej favoritëve mëdhenj për “Nobelin”.

Akademia e Re, e mbështetur nga shumë se 100 figura kulturore suedeze, ishte themeluar si kundërpërgjigje ndaj skandalit goditi parë Akademinë prestigjioze Suedeze, kur u mor vesh se burri i njërës prej anëtarëve Akademisë ishte akuzuar për ngacmim seksual. Akuzat nxitën një valë dorëheqjes nga Akademia Suedeze, me çmimin e sivjetmë anuluar për shkak “besimit reduktuar publik”. Njeriu qendër skandalit, Jean-Claude Arnault, ishte dënuar me dy vjet burgim për dhunim nga një gjykatë e Stokholmit.

Gazetarja dhe autorja suedeze me prejardhje greke, Alexandra Pascalidou, e cila ndihmoi për themelimin e çmimit Akademisë Re, ka thënë se nuk ishte e vetmja ndihej “e turpëruar dhe e frustruar” sherri i skandalit.

“Pse u desh letërsia, pse u desh autorët ta paguanin çmimin, ndëshkoheshin, çfarë bënë?” – ka pyetur ajo. “Andaj, nisa t’i telefonoja miqtë dhe kolegët dhe njerëzit i takova ishin mjaftueshëm krisur sa besonin, kishin një vizion, mendonin se ne mund ndryshojmë çfarë nuk mund pranojmë”.

Pacalidou ka theksuar se qindra librari kanë dominuar, dhe shumë se 33 mijë anëtarë kanë votuar publikisht për nominuarit. “Kjo ishte mahnitëse, dhe kjo dëshmon fuqinë e përpjekjes kolektive. Kjo tregon se ka shumë njerëz përkushtuar ndaj kulturës dhe letërsisë”. /Koha Ditore/ KultPlus.com

auto_Nobel1539430981 Maryse Condé merr “Nobelin” alternativ të letërsisë

The post Maryse Condé merr “Nobelin” alternativ të letërsisë appeared first on KultPlus.

Reklama