Home » Gabimet që ju plakin më shpejt, çfarë duhet të shmangni

Gabimet që ju plakin më shpejt, çfarë duhet të shmangni

Plakja është një proces natyral cilin njeriu nuk e eviton dot. Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund ndikojnë mënyrën e plakjes.

Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol fortë jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet e trurit.

Janë pikërisht zgjedhjet bëjmë çdo ditë mund çojnë degradimin e trurit.
Sipas studimeve cilave i referohet AgroWeb.org konfirmohet se qenit mbipeshë ose obezë mund ta plakë trurin me paktën 10 vjet.

Ndaj nëse dëshironi jetoni gjatë e plakeni shëndetshëm kini kujdes nga këto gabime mund jeni duke bërë aktualisht.

Ngrënia e mishit

Studimet kanë zbuluar një lidhje fortë mes ngrënies mishit dhe vdekjes parakohshme. Ndërkohë, njerëzit hanë shumë fruta dhe perime kanë 15 përqind pak gjasa vdesin para kohe.

Njerëzit hanë mish janë pak prirur hanë fruta dhe perime. Rrjedhimisht ata marrin pak antioksidantë dhe ushqyes vlefshëm.

Jeta pasive

qëndruarit ulur për disa orë është shumë e rrezikshme. ulurit për paktën 8 orë ditë rrit rrezikun e vdekjes parakohshme me 60 përqind.

Ecja me një shpejtësi mesatare për paktën një orë ul rrezikun e vdekjes parakohshme me 40 përqind.

Ëmbëlsirat dhe gazuarat

Sipas dhënave AgroWeb.org, pijet e gazuara dhe ëmbëlsirat shkatërrojnë proteina rëndësishme janë përgjegjëse për paraqitjen rinore lëkurës.

Sheqernat nxisin inflamacionin është vatra e shumë sëmundjeve rrezikshme.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është i dobishëm shkrirjen e yndyrnave akumuluara dhe përmirësimin e funksionit mëlçisë.

Pirja e rregullt e këtij çaji ndihmon shmangien e vdekjes parakohshme, ishemisë dhe sklerozës.

Drithërat e bardha

gjithë drithërat me ngjyrë bardhë nuk janë pasur me fibër dhe ushqyes dhe thelb janë një version ndryshe i sheqerit.

Orizi i bardhë, buka e bardhë, makaronat, picat e tjerë prishin ekuilibrat e baktereve stomak. Për një jetë gjatë duhet zgjidhni drithëra me ngjyrën dhe përmbajtjen e tyre plotë e natyrale.

Gjumi

Gjumi është një përbërës kritik i gjithë rimëkëmbjes organizmit. Mungesa e tij shkakton mbipeshë, depresion, diabet tipit 2, tension lartë gjakut dhe sëmundje zemrës.

Shumë pak peshk

Peshqit janë ushqim i domosdoshëm për jetëgjatësinë. Ato janë pasur me acide yndyrore omega-3 luftojnë inflamacionin dhe mbrojnë trurin.

Gabimi i mos ngrënit peshk rregullisht 2 herë javë, u kushton disa vite jetë.

Stresi, alkoli dhe kafja

Stresi rrit nivelet e kortizolit ngadalëson metabolizmin dhe nxit rritjen peshë.

Kafja nga ana tjetër ndërhyn jo vetëm cilësinë e gjumit por edhe kohëzgjatjen e tij.

Pirja e tepërt e alkoolit dhe e pijeve tjerë gazuar dëmton qelizat dhe zhbën punën e antioksidantëve.

Yndyrnat dhe skuqurat

Yndyrnat trans gjenden tek margarina dhe produktet e skuqura e dehidratojnë lëkurën duke nxitur shfaqjen e rrudhave.

Inflamacioni shkaktojnë këto yndyrna nxit shfaqjen e sëmundjeve koronare dhe diabetit. skuqurat nga ana tjetër nxisin praninë e radikaleve lira organizën. Këto organizma janë fajtorë për plakjen jo shëndetshme.

Ekspozimi diell

Ekspozimi i lartë dhe i pambrojtur diell nxit jo vetëm rrudhat por shkakton dëme konsiderueshme lëkurë dhe paraqitjen tuaj.

Konsumoni sa shumë fruta dhe perime stinës për përfituar maksimalsisht nga vlerat e tyre ushqyese dhe për qëndruar shëndetshëm gjithashtu.

Reklama