Home » Fitore historike e Kastriotit

Fitore historike e Kastriotit

Kastrioti i Ferizajt shtunën ka arritur një sukses historik. Pas pritjes gjatë Kastrioti e ka shënuar fitoren e parë Kupa Evropiane. kuadër rrethit dytë Kupës Sfiduese (Challenge Cup), Kastrioti fitoi ndeshjen me Tallinin e Estonisë me rezultat 25:22. Ishte një ndeshje shumë e fortë u luajt një atmosferë impozante para afro 1500 shikuesve palestrën “Bill Clinton” Ferizaj. Kastrioti kishte përkrahje madhe nga tifozët “Ujqit” dhe fund arriti fitoren shumë dëshiruar.

Kastrioti kishte humbur 16 ndeshjet e kaluara evropiane, ndërsa Kupa Evropiane paraqitet nga viti 2005. Për këtë edicion klubi ferizajas ka bërë një riorganizim dhe shpërblimi ka nisur vije, sidomos me fitoren ndaj Tallinnit.

ndeshjen e shtunës Tallinni ishte vendas, ndërsa ndeshja e kthimit luhet menjëherë dielen (nesër). Edhe ndeshja e dytë luhet nga ora 19:00 Ferizaj. Dy klubet janë dakorduar dy takimet luhen Ferizaj.

Ndeshja e shtunës ishte shumë e fortë. Sidomos mbrojtje dy skuadrat u treguan pakompromis. Portieri i Kastriotit, Kiril Kolev priti shumë gjuajtje ekipit kundërshtar, ndërsa ai pati ndihmë nga gjithë lojtarët.

Pjesën e parë ndeshjes e fitoi Tallinni me dy gola dallim, 11:9. Por dytën djelmoshat e Verim Zherkës u kthyen fuqishëm dhe arritën fitorja me tri gola dallim, një mënyrë hap rrugën drejt rrethit tretë. Por fitorja e shtunës duhet mbrohet ndeshjen e dytë.

Lojtari efikas te Kastrioti ishte reprezentuesi Deniz Terziqi shënoi plot 11 gola. Arben Dugolli e Lulzim Shabani shënuan nga katër herë. Rauno Aus shënoi pesë gola për Tallinnin, ndërsa katër herë realizoi Markus Viitkar.

Tallinn – Kastrioti 22:25 (11:9)

Kastrioti: Kolev, K. Syla, B. Syla 3, Salihu, A. Dugolli 4, Prekazi, Terziqi 11, Shabani 4, Haxhimusa, Ramadani 2, D. Dugolli, Rudari, Mustafa, Esati, Rajatoski 1

Reklama