Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Reklama

Home » E mbani mend personin që doli përpara makinave të NATO-s, ja si duket ai sot

E mbani mend personin që doli përpara makinave të NATO-s, ja si duket ai sot

Fotografia e tij bëri xhiron e gjithë botës, kur ai me dy duart lart, me lot sy dhe gëzim madh hidhej xhamave makinave NATO-së, 16 vjet parë Gjakovë.

Është Agim Berberi apo si njihet me nofkën Rusi tregon se çfarë ndodhi atë ditë dhe si shpëtoi i gjallë.

Berberi kishte qëndruar Gjakovë 78 net mes flakësh , vrasjesh e masakrimesh dhe thuajse i kishte humbur shpresa se do ta priste i gjallë lirinë.

Kur kemi dëgjuar se kolonat e ushtarëve italianë po i afrohen hyrjes qytetit kemi dalë bashkë me disa njerëz tjerë ishim duke qëndruar bashkërisht.

Shumë pak metra larg nesh po qëndronin paramilitarët serbë me një pizgauer dhe një autoblindë, gatshëm gjuanin mbi ne.

E teksa forcat e NATO-s po afroheshin unë, fillimisht e kam nxjerrë një flamur kuqezi dhe e kam vendosur një shenjë komunikacioni, pastaj kam vrapuar drejtim tyre, ndërsa serbët e kanë drejtuar mitralozin e autoblindës drejtimin timin.
Nuk e di pse nuk kanë gjuajtur mua, por e di kanë gjuajtur pesë herë ajër”, thotë ai.

Ai vlerëson se hyrja e NATO-s shpëtoi Gjakovën nga shfarosja totale dhe sipas tij, serbët kanë vrarë njerëz dhe kanë djegur shtëpi edhe për disa orë sa ushtarët e NATO-s ishin brenda qytetit.

Ndërsa pamjet e tij, teksa hidhej xhamat e makinave NATO-s ende ekzistojnë dhe atë kohë janë parë gjithë botën.

nn_1528617911-2734611 E mbani mend personin që doli përpara makinave të NATO-s, ja si duket ai sot

The post E mbani mend personin që doli përpara makinave të NATO-s, ja si duket ai sot appeared first on Veriu.info.

Reklama
Këtë e pëlqejnë %d blogues: