Home » Dy oficerë grekë akuzohen për trafik droge me Shqipërinë

Dy oficerë grekë akuzohen për trafik droge me Shqipërinë

Polica greke tha sot se arrestoi gjatë një operacioni nisi premten mbrëmje një grup prej 12 personash akuzohen për trafik narkotikësh, nëntë prej cilëve shqiptarë dhe dy oficerë policisë greke.

Mjetet greke informimit njoftuan shtunën se hetimet paraprake kanë zbuluar se një nga dy oficerët e policisë greke akuzuar për përfshirje grupin e trafikut drogës kishte marrë një leje për kujdesin e fëmijëve nga shërbimi i tij dhe polici i dytë kishte marrë gjithashtu një pushim mjekësor. Sipas aktakuzës dy oficerët e policisë kishin marrë pjesë rregullisht shitjen e drogës dhe kishin kontakt pothuajse përditshëm me pjesën tjetër bandës.

Nga burimet mediatike greke mësohet se një nga oficerët e policisë shërbente një strukturë rëndësishme sigurisë Atikës dhe ishte transferuar kohët e fundit shërbimin e ri patrullave policore qendër Athinës.

Por sipas mediave greke ai ende nuk ishte shfaqur pozicionin e tij ri pasi mori një pushim gjatë mjekësor. Polici i dytë, shërbente Grevena, zoën veriore greke afër kufirit me Shqipërinë akuzohet se kishte vepruar terren duke bashkëpunuar me rrjetin e trafikantëve drogës. Sipas mediave greke një shtetas shqiptar, i cili dyshohet se kishte një rol udhëheqës grupin e trafikut, arriti t`i shpëtojë arrestimit pak minuta para operacionit policor.

Greqia është destinacioni i dytë i lëndëve narkotike nga Shqipëria pas Italisë. Rrjetet kriminale shfrytëzojnë kryesisht brezin e kufirit tokësor mes dy vendeve për transportuar sasi mëdha marijuana, por viteve fundit edhe sasi masë vogël heroinës dhe kokainës. Lënda narkotike transportohet zonat kufitare greke me korrierë shqiptarë dhe pas transferohet nga rrjetet shqiptaro-greke me automjete për thellësi Greqisë dhe sidomos drejt zonave turistike.

The post Dy oficerë grekë akuzohen për trafik droge me Shqipërinë appeared first on INSAJDERI.

Reklama