Home » Si të luftoni depresionin me këto 5 ushqime

Si të luftoni depresionin me këto 5 ushqime

 

gjithë personat duhet tregohen shumë kujdesshëm për sa i përket shëndetit mendor, pasi nëse lihet pa trajtuar mund përshkallëzohet depresion, e sjellë probleme serioze. Prandaj kujdesi duhet nisi nga ushqyerit shëndetshëm dhe poshtë do t’ju rendisim ushqimet duhet t’i konsumoni me patjetër:

1.Arrat

Arrat luajnë një rol rëndësishëm dietën tonë, sepse ato përmbajnë zink, hekur si dhe omega 3. Studimet kanë treguar se acidi përmban omega 3 ndikon pozitivisht tru, si dhe redukton simptomat e depresionit.

2.Avokado

Mundohu ta përfshini avokadon gjithmonë sallatë. Avokado përmban rreth 4 gramë proteina dhe është e mbushur me vitamin K, C dhe E12.

3.Hudhra

Stresi afatgjatë vepron imunitet, prandaj ju mund prekeni nga viruset kur jeni nën presion. Hudhra përmban antibaktere fuqishme dhe për këtë arsye ndihmon sistemin imunitar. Ajo gjithashtu mund ndihmojë kundër inflamacioneve indeve dhe nyjave, cilat rriten rast stresit.

4.Farat e lulediellit

Farat e lulediellit përmbajnë acidin omega3, ndaj jo vetëm do t’ju lehtësojë gjëndjen shpirtërore,por gjithashtu do keni gjumë mirë.

5.Fasulet

Fasulet, janë mira për zemrën, ndaj sa shumë hani, aq shumë do buzëqeshni.  Fasulet veprojnë edhe kundra diabetit, si dhe stabilizojnë nivelin e sheqerit gjak.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë