Home » Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis nesër për vizitë në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis nesër për vizitë në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis nesër vjen për vizitë zyrtare Maqedoni.

Mattis do ketë takim me kryeministrin Zoran Zaev, me ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, ndërsa pas është paraparë deklaratë e përbashkët për mediat.

Delegacioni i SHBA-së i kryesuar nga Mattis do pritet mënyrë solemne Aeroportin ndërkombëtar “Shkupi” dhe pllajën para Qeverisë Republikës Maqedonisë.

Edhe vetë Mattis paraprakisht këtë javë paralajmëroi se do ta vizitojë Maqedoninë shpreh mbështetje qartë për referendumin e ardhshëm për çështjen e emrin, por edhe brengosje për shkak involvimit mundshëm Moskës proces.

Do shkoj t’i vizitoj miqtë tanë Maqedonisë dhe do ta bëj qartë se SHBA-ja e mbështet popullin e Maqedonisë”, tha Mattis një deklaratë për gazetarët Pentagon.

Mattis theksoi se është i brengosur se Rusia mund tentojë përzihet procesin e referendumit Maqedoni.

Nëse keni votim, Moska do përzihet. Unë jam i brengosur për atë. Përzierja tillë Rusia ka praktikuar nga Estonia e deri SHBA, nga Ukraina dhe tani deri Maqedoni, gjithmonë i përshtatet situatës konkrete”, tha ai.

Për herë parë 14 vitet e fundit një sekretar amerikan i Mbrojtjes ndodhet për vizitë Maqedoni.

hënën për vizitë na vjen njeriu i parë i Pentagonit, njeriu i parë i armatës fuqishme botë, James Mattis, ndodh për herë parë 14 vitet e fundit. Harruam se si duket vizita e ndonjë ministri apo sekretari Mbrojtjes SHBA-së, edhe pse ky shtet është partner i yni strategjik politik dhe ushtarak. Kjo tregon se sa i madh është interesi për ne dhe mbështetja për atë ne e kemi realizuar vitin e fundit”, deklaroi pardje ministrja Shekerinska.

 

The post Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis nesër për vizitë në Shkup appeared first on INSAJDERI.

Reklama