Home » Prishtina mposht me lehtësi Bashkimin, fiton Superkupën e Kosovës në basketboll

Prishtina mposht me lehtësi Bashkimin, fiton Superkupën e Kosovës në basketboll

Klubi kryeqytetas, Z Mobile Prishtina ka triumfuar ndaj prizrenasve Bashkimit finalen e Superkupës Kosovës me rezultat 88-50.

Nën organizim Federatës Basketbollit Kosovës (FBK) sot (e diel) Pallatin e Rinisë dhe Sporteve Prishtinë është zhvilluar ndeshja e Superkupës Kosovës.

Basketbollistët e Z Mobile Prishtinës edicionin e lamë pas e kanë fituar trofeun e Kupës, kurse ata Bashkimit janë shpallur kampion Kosovës dhe kështu bashku kanë luajtur për Superkupën.

fund fitore bindëse kanë shënuar kryeqytetasit, cilët çdo çerek ishin dominues dhe fund triumfuan me rezultat 88-50.

Çereku i parë ndeshjes përfundoi mirë ‘Plisave’, cilët shënuan 27 pikë, për dallim nga prizrenasit shënuan vetëm shtatë.

Edhe çerekun e dytë, Prishtina ishte e mirë duke triumfuar me rezultat 24-16 dhe shkuan pushim me epërsi prej 28 pikëve pranë rezultatit 51-23.

Pjesa e dytë nisi mirë për djelmoshat e Bashkimit cilët arritën ta fitojnë çerekun e tretë me rezultat 14-12, por rezultati i përgjithshëm ende ishte i thellë 63-37.

çerekun e katërt Prishtina ishte e mirë dhe arriti fund triumfojë me rezultat 88-50 apo plot 38 pikë epërsi.

i miri këtë fitore Prishtinës ishte AJ Devis me 18 pikë, 7 kërcime e katër asistime dhe Valon Bunjaku me 14 pikë, 8 kërcime e 8 asistime. /Telegrafi/

The post Prishtina mposht me lehtësi Bashkimin, fiton Superkupën e Kosovës në basketboll appeared first on PrizrenPress – Portal informativ.

Reklama