Home » Paqja mes Izraelit dhe Palestinës, më e largët në epokën Trump

Paqja mes Izraelit dhe Palestinës, më e largët në epokën Trump

25 vjet pasi Izraeli dhe Organizata për Çlirimin e Palestinës nënshkruan Marrëveshjen e Paqes Oslos, e cila shtoi shpresat për një zgjidhje gjithëpërfshirëse, ekspertët thonë se paqja Lindjen e Mesme është larg se ndonjëherë. Disa prej ekspertëve paralajmërojnë se përmes veprimeve saj fundit, administrata Trump ka humbur besimin e palestinezëve për qenë një ndërmjetës i drejtë këtë konflikt.

Shtrëngimi i duarve mes Kryeministrit izraelit Yitzhak Rabin dhe kryetarit atëhershëm OPÇ-së Yasser Arafat, sfidoi tabutë e vjetra për çfarëdolloj bashkëpunimi mes dy armiqve, ndërsa dyja palët i mbanin sytë nga ndihma e Shteteve Bashkuara për arritur një marrëveshje gjerë do mundësonte bashkëjetesën paqësore dy shteteve sovrane, Izraelit dhe Palestinës.

Tashmë, 25 vjet vonë, administrata Trump ka kënaqur qeverinë izraelite, por ka armiqësuar palestinezët nëpërmjet një sërë veprimesh, duke filluar me njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet Izraelit dhe vendosjen atje Ambasadës Shteteve Bashkuara.

Gazetarët shtruan pyetjen nëse administrata Trump beson se po i inkurajon palestinezët rikthehen tryezën e bisedimeve nëpërmjet prerjes fondeve për agjensinë e OKB-së për refugjatët palestinezë dhe mbylljes zyrës OPÇ-së Uashington. Zëdhënësja e Departamentit Shtetit, Heather Nauert, tha se zyrtarët amerikanë po provojnë një përqasje tjetër.

“Asgjë nuk ka funksionuar gjatë gjithë jetës sonë, apo jo? Asgjë nuk ka funksionuar deri tani, kështu po provojmë një përqasje tjetër dhe shohim nëse do ketë rezultat. Jemi përkushtuar dhe kemi njerëz terren, punojnë çdo ditë për këtë gjë. Vazhdojmë jemi optimistë dhe po punojmë”, tha zonja Nauert.

Dhëndrri i Presidentit, Jared Kushner, i tha gazetës “The New York Times” se asnjë nga masat ndëshkuese ndaj palestinezëve nuk i ka ulur shanset për një plan amerikan për paqen, përpjekje cilën ai drejton. Por, disa analistë nuk janë dakord.

Këto lëvizje administratës Trump ia kanë mbyllur derën mundësisë për t’i angazhuar palestinezët një mënyrë konstruktive. Janë një sërë vendimesh. U mor vendimi për hapur ambasadën Jeruzalem; vendimi për prerë fondet për UNRWA-n, programin palestinez ndihmave për refugjatët; vendimi për ndihmën i jepej autoritetit palestinez”, thotë Natan Sachs, i Institutit Brookings.

Zoti Sachs vë dukje se administrata Trump vazhdon thotë se plani është pothuajse i përfunduar dhe se do paraqitet shpejti.

Ky plan vazhdon jetë gjithnjë gati për t’u publikuar. Nuk di nëse do publikohet ndonjëherë. Pjesë këtij plani janë pritur tashmë ftohtë nga disa udhëheqës arabë. U tha se po qarkullonin idenë për përfshirë Jordaninë, diçka jordanezët e kanë përjashtuar kategorikisht vitin 1988”, thotë zoti Sachs.

Për shumë banorë kësaj pjese botës, shpresat për një paqe qëndrueshme janë venitur si një kujtim i largët.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë