Home » Kryeministri Rama kërkon hapjen e degës së Air Albania në Prishtinë

Kryeministri Rama kërkon hapjen e degës së Air Albania në Prishtinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka kërkuar kompanisë Air Albania marrë konsideratë hapjen e një dege Prishtinë.

Një kërkesë e tilë nga Kryeministri Rama është bërë e ditur ERTV News, ndërkohë mësohen detaje reja lidhje me operimin Tiranë Air Albania, transmeton Klan Kosova.

Kështu, Shqipëria tashmë ka kompaninë e saj ajrore flamurit kombëtar.

Air Albania ka lindur pas një përgatitjeje gjatë dhe falë partneritetit me Turkish Airlines, akademinë e cilës janë shkolluar 38 stjuardesat, stjuartët dhe e gjithë pjesa tjetër shqiptare e personelit.

Avioni i parë i kësaj kompanie është ulur premten mbrëmje Tiranë, me emblemën e stilizuar shqiponjes trupin e Airbus 319.

parët kanë ngjitur shkallët e Lasgushit kanë qenë studentët e ekselencës, për një fluturim inaugurues Tiranë-Stamboll,  si një urim simbolik për vitin e ri shkollor.

Pas muajit testeve Air Albania do fluturojë edhe Romë, Londër, Milano e Bolonja, për t’u shtrire hap pas hapi drejtime tjera.

Duket se dega e afërt mund hapet do jetë ajo e Prishtinës, pasi mësohet se Kryeministri Edi Rama i ka kërkuar kompanisë konsiderojë edhe hapjen e një dege kryeqytetin e Kosovës, transmeton Klan Kosova.

Reklama