Home » “Florence” në shifra: 13 të vdekur, 800 mijë banorë në errësirë dhe 60 mld $ dëme

“Florence” në shifra: 13 të vdekur, 800 mijë banorë në errësirë dhe 60 mld $ dëme

 

Zyrtarisht ka shkuar 13 numri viktimave ka shkaktuar stuhia “Florence” goditi pjesën lindore SHBA-ve.

Uragani, i cili ka qenë efektiv brigjet e Karolinës nga dita e premte, u shndërrua një stuhi tropikale pasi mbërriti pjesën tokësore.

Stuhia e cilësuar si e fuqishmja ka goditur vendet e Amerikës dekadat e fundit, ka shkaktuar shira, dallgë vdekjeprurëse, erëra forta dhe viktima.

Një nënë 41-vjeçare dhe djali i saj shtatë muajsh u vranë Wilmington Karolinës Veriut, kur një pemë ra shtëpinë e tyre si pasojë e uraganit, thanë zyrtarët. Ndërsa bashkëshorti i saj u plagos dhe ndodhet spital.

Personi i tretë humbi jetën ishte një burrë 78-vjeçar i cili u godit nga stuhia ndërsa po përpiqte lidhte energjinë elektrike jashtë shi. Ngjarja ndodhi Kinston Karolinës Veriut, njoftoi drejtori i shërbimeve emergjencave, Roger Dail.

Numri i viktimave rritet ndërsa një tjetër i moshuar humbi jetën County, Karolinën e Veriut. 77-vjeçari vdiq nga një atak kardiak ndërsa doli jashtë për kontrolluar qentë gjatë stuhisë.

Një burrë rreth 80-ve vdiq ndërsa ishte duke paketuar sendet për tu evakuuar, ai u rrëzua, goditi kokën dhe nuk mundi mbijetonte.

Një tjetër burrë 68-vjeçar vdiq nga elektriciteti ndërsa ishte duke mbyllur gjeneratorin Lënoi County.

Një burrë dhe një grua gjithashtu vdiqën një zjarr përfshiu shtëpinë e tyre Cumberland County, thanë zyrtarët.

Karolinën e Jugut, një grua 61 vjeçare vdiq premten, pasi makina e saj u godit nga një pemë u rrëzua rrugë, dhe një çift u helmuan nga monoksidi i karbonit çlirohej nga gjeneratori ndodhej brenda shtëpisë tyre.

Zyrtarët paralajmëruan se përmbytjet vetëm sa kanë nisur.

florence-hurricane9-gty-ml-180914_hpMain_4x3_992-300x225 “Florence” në shifra: 13 të vdekur, 800 mijë banorë në errësirë dhe 60 mld $ dëme

Rreziku nga përmbytjet mund sjellë kjo stuhi është i qenësishëm sot, se ç’ishte kur ajo preku tokën 24 orë parë”, tha guvernatori i Karolinës Veriut, Roy Cooper.

Ne përballemi me sasi jashtëzakonshme uji brigjet tona, nëpër lumenj dhe përgjatë fermave, qytete dhe fshatra”.

Qendra e stuhisë po zvarritet mbi Karolinën e Jugut, por shumica e sasisë reshjeve prekin ende atë Veriut, duke shkaktuar ato mund jenë ditët e vazhdueshme me përmbytje për disa komunitete. Përmbytje konsiderueshme parashikohen për dyja shtetet, pasi disa lumenj nuk munden rezistojnë edhe për 3 apo 5 ditë tjera, por kërcënojnë dalin nga shtratet.

Florence u përplas me brigjet e Karolinës Veriut mëngjesin e premtes, si një uragan i kategorisë parë, duke shkaktuar ndërprerjen e energjisë elektrike për mbi 796 mijë banorë atje dhe Karolinën e Jugut. Ndërkohë, shumë persona ngelën bllokuar shtëpitë e tyre përmbytura.

Faqja amerikane meteorologjike AccuWeather ka njoftuar se Uragani Florence do shkaktojë dëme ekonomike prej paku  50 deri 60 miliardë dollarë.

Themeluesi dhe kryetari i AccuWeather, Joel Meyers, tha një deklaratë se shumica e dëmit do shkaktohet nga përmbytjet, faktori i dytë i madh do ishin dëmtimet bregun amerikan dhe pasoja e tretë dëmet do lënë erërat.

florence-hurricane9-gty-ml-180914_hpMain_4x3_992-300x225 “Florence” në shifra: 13 të vdekur, 800 mijë banorë në errësirë dhe 60 mld $ dëme

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë