Home » Skënderbeu fiton Superkupën e Shqipërisë

Skënderbeu fiton Superkupën e Shqipërisë

Mbrëmjen e dielës, “Selman Stërmasi” ekipi korçar ka ngritur trofeun e parë sezonal, atë Superkupës Shqipërisë, pasi ka mundur finalen e madhe skuadrën e Laçit, me rezultatin 3-2.
Bardhekuqtë kanë triumfuar ndaj kurbinasve, falë një përmbysje vendimtare, me plot 5 gola 45’ minutat e dyta ndeshjes.
fakt ishte skuadra e Laçit ajo kaloi e para avantazh, kur minutën e 48’, Lushkja ka çbllokuar rezultatin për t’i dhënë epërsinë bardhezinjve. Një avantazh ka zgjatur vetëm 6’ minuta, pasi 54’ Aliti ka barazuar shifrat për Skënderbeun.
Bardhekuqtë kanë përbysur rezultatin 68’, kur Muzaka ka shndërruar gol një 11-metërsh akorduar favor korçarëve, ndërsa 71’ Bregu thellon avantazhin e Skënderbeut 3-1. Xhixha rihap ndeshjen 84’ kur shënon për ngushtuar rezultatin, por korçarët administorjnë si duhet avantazhin minutat e mbetura, duke ruajtur fitoren i dhuron trofeun e parë sezonal.