Home » Sergei Lavrov: Takimi Putin-Trump është i mundur për përmirësim marrëdhëniesh

Sergei Lavrov: Takimi Putin-Trump është i mundur për përmirësim marrëdhëniesh

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe ai i Shteteve Bashkuara, Donald Trump, mund takohen prapë.

Kjo nëse ata ndjejnë nevojën për t’u përqendruar përmirësimin e marrëdhënieve, ka thënë Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, sipas agjencisë shtetërore lajmeve RIA, përcjell Klan Kosova.

Nëse udhëheqësit ndjejnë nevojën për t’u takuar dhe t’i kthehen çështjes mendojmë se e bashkojnë Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara …mendoj se një takim i tillë mund zhvillohet”, ka thënë Lavrov.

Pas takimit tyre Helsinki, Trump mori një valë kritikash për arsye se kishte dështuar ta akuzonte Putinin për ndërhyrjen e Moskës zgjedhjet amerikane vitit 2016 si dhe t’i mbronte qëndrimet e agjencive inteligjencës e shohin Rusinë si kërcënim

Si rezultat, Trump shtyu takimin me homologun e tij rus për vitin e ardhshëm. Pak ditë vonë, Putin tha se dëshironte Trump ishte mysafiri i tij Moskë dhe Shtëpia e Bardhë e mirëpriti këtë ide pavarësisht kritikave vazhdueshme lidhje me samitin e Helsinkit.

Rusia është kërkim takimeve tilla pasi është nën sanksionet ndëshkuese vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe dëshiron ato hiqen.

Lavrov ka thënë se Rusia ishte gati t’i vazhdonte kontaktet me Shtetet e Bashkuara nëse pala amerikane ishte po ashtu e gatshme vepronte bazë barazisë, ka raportuar RIA.

Reklama