Home » Zbulohet pllaka në bazën e LPK-së dhe UÇK-së në Kavajë

Zbulohet pllaka në bazën e LPK-së dhe UÇK-së në Kavajë

Shoqëria Lëvizja sot zbulon pllakën bazën e LPK-së dhe UÇK-së Golem Kavajës.

Siç njofton Shoqëria Lëvizja, shtëpia e Musa Demirit ka qenë bazë e Lëvizjes Popullore Kosovës dhe ushtrive çlirimtare shqiptare themeluara prej saj.

këtë shtëpi gjatë atyre viteve (1994-2001), kanë qëndruar qindra veprimtarë, drejtues e luftëtarë LPK-së me detyrën dhe përgjegjësinë e madhe, përgatitjen dhe organizimin e luftës armatosur për çlirimin e tokave pushtuara Shqipërisë. Shumë prej këtyre veprimtareve, drejtuesve e luftëtarëve kanë rënë altarin e lirisë”, ka shkruar Xhevat Bislimi, kryetar i Shoqërisë Lëvizja.

këtë ngjarje fjalime do kenë kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti si dhe ish-kryeministri shqiptar, Fatos Nano.

Zbulimi i Pllakës do bëhet me fillim prej orës 11:00, Shtëpinë e Musa Demirit.

The post Zbulohet pllaka në bazën e LPK-së dhe UÇK-së në Kavajë appeared first on PrizrenPress – Portal informativ.

Reklama