Home » Sot finalja e vogël e Botërorit Belgjikë-Angli

Sot finalja e vogël e Botërorit Belgjikë-Angli

Belgjika dhe Anglia do përballen sot orën 16:00 Shën Petërburg finalen e vogël Kupës Botës do përcaktojë skuadrën do marrë medaljen e bronzit.

Një ndeshje do përcaktojë edhe fituesin e “Këpucës Artë” ku garë janë Harry Kane dhe Lukaku me kapitenin e “tre luanëve” ka shënuar 6 herë dhe dy pak ka sulmuesin belg.

dyja skuadrat duan kurojnë plagët e humbjeve gjysëmfinale dhe janë përballur një herë mes tyre ndeshjet grupe ku Belgjika fitoi 1-0 me golin e Januzaj.

Tek Belgjika nuk priten ndryshime mëdha sa i përket formacionit me Courtois portë dhe mbrojtjen me tre Vertonghen, Kompany e Alderweireld.

Nga krahët do luajnë Meunier dhe Chadli ndërsa qëndër mesit fushës Witsel dhe Fellaini. Hazard dhe De Bruyne mund luajnë pas shpinës Lukakut.

Pavarësisht zhgënjimit për humbjen gjysëmfinale ndaj Francës “djajtë e kuq” tregojnë krenari dhe trajneri Roberto Martinez ka deklaruar: ”Duam ta mbyllim Botërorin me një emocion pozitiv dhe si fituese pasi e meriton çdo tifoz. Nuk pres ndonjë surprizë ndaj Anglisë pasi tashmë e njohim njëra-tjetrën”, e mbyll Martinez.

Tek Anglia po ashtu duan ta mbyllin tretët dhe skuadër është rikthyer humori pas humbjes ndaj Kroacisë.

Trajneri Southgate do vijojë besnik i skemës 3-5-2 me disa ndryshime formacion ku titullar pritet luajnë Cahill, Rose dhe Rashford.

Një provë krenarie i kërkon djemve tij edhe trajneri Gareth Southgate: “Jemi shumë motivuar pasi kemi një mundësi për fituar një medalje një Kupë Bote diçka nuk e kemi arritur parë. Ishim shumë pranë finales madhe por lojtarët janë ende motivuar dhe duan ta mbyllin miri Botërorin”, e mbyll tekniku i “tre luanëve”.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë