Home » Shuhet Stan Dragoti, producenti i njohur hollivudian me origjinë shqiptare

Shuhet Stan Dragoti, producenti i njohur hollivudian me origjinë shqiptare

Stan Dragoti artisti i njohur me origjinë shqiptare u shua moshën 86 vjeçare Los Angelos – Kaliforni. Stan Dragoti, njihet nga shqiptarët si shqiptari “shembi” muret e Hollivudit, ose njeriu bëri rizgjimin e ëndrrave Njujorkeze me filmin e famshëm “I love New York”. Ai ka lindur 4 tetor 1932 New York City.

Prejardhja e tij është shqiptare. Vjen nga një familje Tepelenase, kanë emigruar shumë herët ShBA. Babai i tij Asllan nga fshati me peizazh tërheqës, Dragot (mbiemrin e cilit mban edhe artisti) i Tepelenës dhe nëna e tij Bahrie nga qyteti i lashtë i Tepelenës. Hapat e para këtij gjeniu filluan fëmijëri.

moshë vogël ishte tepër kureshtar dhe i interesuar t’a shpenzonte kohën përballë programeve televizive. Çdo film shikonte ishte i apasionuar ta komentonte me motrat dhe prindërit. moshën 7-vjeç filloi vizatonte, imagjinonte dhe shumë skicime moshës. Sipas Wikipedia, thuhet se këto ishin dhe zanafillat cilat e çuan ëndrrën e tij realitet. Mbaroi njëkohësisht kolegjin “Cooper Union” Neë York dhe shkollën e arteve vizuale. Stani bëri emër hapat e para kur filloi drejtor i një filmi, pati sukses pabesueshëm. Disa nga shitjet i kalonin shifrën 200 milionë dollar çdo prodhimi kompanisë tij. Njëkohësisht filloi realizonte reklama për gjigantet e industrisë linjave ajrore dhe atyre prodhimit makinave.

Regjisor i njohur me origjinë shqiptare, veçanërisht për filmat “Love at First Bite” (Dashuri me kafshimin e parë, 1979), një komedi e zezë mbi temën e Drakulës dheThe Man With One Red Shoe” (Burri me një këpucë kuqe, 1985), një komedi romantike me Tom Hanks dhe James Belushi, i kishte shprehur idenë Sali berishës, atëherë kryeministër, për realizmin e tre projekteve kinematografike rëndësishme.

Por përveç projekteve kinematografike, regjisori i shquar, Stan Dragoti, Shqipëri kishte nisur bashku me producentë dhe bashkëpunëtorë tij, kuadër përpjekjeve për promovuar dhe nxitur zhvillimin e turizmit shqiptar, njohjen e historisë dhe traditave Shqipërisë gjerësisht nëpërmjet filmave historikë, dokumentarëve mbi vendin dhe paketave spoteve televizive mbi turizmin dhe imazhin e Shqipërisë turistike.

 

Reklama

Lexo më shumë