Home » Ka vdekur regjisori shqiptar Stan Dragoti, njeriu që ka krijuar simbolin e famshëm “I Love NY”

Ka vdekur regjisori shqiptar Stan Dragoti, njeriu që ka krijuar simbolin e famshëm “I Love NY”

Stan Dragoti artisti i njohur me origjinë shqiptare u shua moshën 86 vjeçare Los Angelos – Kalifornia. Stan Dragotit, njihet nga shqiptarët si shqiptari “shembi” muret e Hollivudit, ose njeriu bëri rizgjimin e ëndrrave Njujorkeze me fillimin e famshëm “I love New York”. Ai thuhet se ka lindur 4 tetor 1932 New York City.

Prejardhja e tij është shqiptare. Vjen nga një familje Tepelenase, kanë emigruar shumë herët ShBA. Babai i tij Asllan nga fshati me peisazh tërheqës, Dragot (mbiemrin e cilit mban edhe artisti) i Tepelenës dhe nëna e tij Bahrie nga qyteti i lashtë Tepelenë. Hapat e para këtij gjeniu filluan fëmini.

moshë vogël ishte tepër kureshtar dhe i interesuar t’a shpenzonte kohën përballë programeve televizive. Cdo film shikonte ishte i apasionuar ta komentonte me motrat dhe prinderit. moshën 7-vjec filloi vizatonte, imagjinonte dhe shumë skicime moshës. Sipas Wikipedia, thuhet se këto ishin dhe zanafillat cilat e çuan ëndrën e tij realitet. Mbaroi njekohësisht kolegjin “Cooper Union” New York dhe shkollën e arteve vizuale. Ai bashkëpunon akoma prej vitit 1968 me kolegun e tij Charli Moss. Stani bëri ëmer hapat e para kur filloi drejtor i një filmi , pati sukses pabesueshëm. Disa nga shitjet i kalonin shifrën 200 milion dollar çdo prodhimi kompanis tij. Njëkohësishtë filloi realizonte reklama për gjigandet e industrisë linjave ajerore dhe atyre prodhimit makinave. Njeri inteligjent dhe krijues duke i vënë shërbim kohës. U bë tepër i njohur dhe i kërkuar për vetë kohën. Mos vallë koha e kishte kujdesur për momentin e duhur bënte rizgjimin e ëndrrave Njujorkeze.

Eshtë e paharueshme për ata kanë jetuar vitet 1970 kur i kujton filmin simbol – filmin ka “pushtuar” rreklamat dhe vitrinat shumë ngjyrshe metropolit gjigand botës Nju Jork për pjesën e filmit “I love New York”. Një zemër “flakë e kuqe me dy gërma mëdha NY” çka lexohet shqip e dua me gjithë zemër Nju Jorkun. Megjithese kanë kaluar kaq vite kjo rreklan është si me thënë hymni i njujorkezve “I love New York”. Gjatë takimeve shumta me ish Kryeministrin shqiptar, Sali Berisha, ne jeten active ai ka qenë jo vetëm duke diskutuar per kinematografin, por edhe per lançimi i Shqipërisë Hollivud, lançimi i turizmit shqiptar nëpër botë dhe pse jo publicizohet edhe toleranca fetare, sipas artistit është mjaft e rëndësishme.
love Ka vdekur regjisori shqiptar Stan Dragoti, njeriu që ka krijuar simbolin e famshëm “I Love NY”
Regjisor i njohur me origjinë shqiptare, veçanërisht për filmat “Love at First Bite” (Dashuri me kafshimin e parë, 1979), një komedi e zezë mbi temën e Drakulës dheThe Man With One Red Shoe” (Burri me një këpucë kuqe, 1985), një komedi romantike me Tom Hanks dhe James Belushi, i kishte shprehur idenë kryeministrit shqiptar për realizmin e tre projekteve kinematografike rëndësishme. Nga burime pranë ish Kryeministrisë, gjate udheheqjes se Berishes, mësohet se Dragoti ka pasur një projekt bashkëpunim me producentë tjerë amerikanë, realizmin e tre filmave për Shqipërinë. Te cilat artisti ia kishte prezantuar ne ate kohe ish kryeministrit tre projekte filmike për t’i çuar Hollivud, ishin sipas lajmeve te atehershme njëri për historinë e Skënderbeut, një tjetër projekt filmik për ndihmën shqiptarët u kanë dhënë hebrenjve dhe një tjetër bashkëpunim me Peter Lucas, për Luftën e Dytë Botërore”./gazeta shqip
love Ka vdekur regjisori shqiptar Stan Dragoti, njeriu që ka krijuar simbolin e famshëm “I Love NY”

The post Ka vdekur regjisori shqiptar Stan Dragoti, njeriu që ka krijuar simbolin e famshëm “I Love NY” appeared first on KultPlus.

Reklama