Home » Ja cila ligë që ka më shumë lojtarë në finale

Ja cila ligë që ka më shumë lojtarë në finale

Finalja e Kampionatit Botëror mes Francës dhe Kroacisë do zhvillohet me 14 qershor Moskë nga ora 17:00.

Po kjo finale do ketë aromë spanjolle edhe pse kombëtarja e këtij vendi shumë moti i ka thënë lamtumirë kësaj gare.

Kjo pasi 11 lojtarë finales luajnë aktualisht La Liga.

Katër lojtarë vijnë nga Atleico Madridi, si Sime Vrsaljko, Lucas Hernandez, Antoine Griezmann dhe Thomas Lemar (i sapo transferuar).

Luka Modric, Mateo Kovacic dhe Raphael Varane nga Real Madridi, pastaj  Ivan Rakitic, Samuel Umtiti  dhe Ousmane Dembele nga Barcelona.

Nga Sevilla vjen Steven N’Zonzi e dërgon 11 numrin e lojtarëve vijnë nga kampionati spanjoll.

Gjashtë prej tyre mund ta fillojnë ndeshjen nga minuta e parë Moskë.

Tri klubet Real Madridi, Barcelona dhe Atletico Madrid e kanë sigurt paku një lojtarë i tyre do bëhet kampion i botës.

Atletico Madridi për herë parë histori klubit do ta ketë një kampion bote, pasi dy kampet ka lojtarë.

Pas La Ligas me 11 lojtarë finale vjen kampionati Ligue 1 ka nëntë lojtarë.

vendin e tretë është Seria A me shtatë lojtarë dyja skuadrat.

 

Reklama