Home » IS përgjegjës për një nga dy sulmet që kanë vrarë të paktën 90 persona në Pakistan

IS përgjegjës për një nga dy sulmet që kanë vrarë të paktën 90 persona në Pakistan

paktën 90 persona janë vrarë, duke përfshirë një kandidat parlamentar dhe shumë se 180 tjerë janë plagosur dy sulme me bomba lidhura me procesin zgjedhor Pakistan.

Autoritetet pakistaneze kanë thënë 13 korrik, se sulmet kanë ndodhur mesin e tensioneve pas arrestimit ish-kryeministrit, Nawaz Sharif, i cili është kthyer për t’u përballur me akuzat për korrupsion.

Policia pakistaneze ka thënë se sulmuesi vetëvrasës ka shënjestruar një konvoj fushatës zgjedhore afër qytetit jugperëndimor, Kueta, duke lënë vdekur paktën 85 persona, duke përfshirë, kandidatin, Siraj Raisani, i cili ka qenë duke garuar zgjedhjet e përgjithshme 25 korrikut.

paktën 150 persona janë plagosur sulmin, për cilin e ka marrë përgjegjësinë, grupi militant, Shteti Islamik.

herët gjatë ditës, pesë persona janë vrarë dhe paktën 32 tjerë janë plagosur një shpërthim me bombë ka pasur cak një tjetër kandidat.

po këtë ditë, është arrestuar edhe ish-kryeministri Sharif, pasi është kthyer nga Londra, për t’u përballur me dënimin e tij prej 10 vjetësh burgim, pas akuzave për korrupsion.

Ai është kthyer nga Londra, pasi kishte vizituar gruan e tij, e cila është duke u trajtuar spitalet e kryeqytetit britanik.

Sharif pritet apelojë vendimin e gjykatës dhe kërkojë lirim me kusht.

The post IS përgjegjës për një nga dy sulmet që kanë vrarë të paktën 90 persona në Pakistan appeared first on PrizrenPress – Portal informativ.

Reklama