Home » Irani s’do marrëveshje me SHBA-në

Irani s’do marrëveshje me SHBA-në

Një këshilltar i lartë i liderit suprem Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka refuzuar sugjerimin e presidentit amerikan, Donald Trump se Irani duhet kërkojë arrijë një marrëveshje me SHBA-në për lehtësuar “dhimbjen” ekonomike, për shkak sansioneve.

Ali Akbar Velayati, teksa po vizitonte Moskën 13 korrik, gjithashtu ka refuzuar kërkesat e Shteteve Bashkuara dhe Izraelit se ushtria iraniane duhet largohet nga Siria, duke thënë se kjo gjë do ndodhë vetëm nëse Qeveria e presidentit sirian, Bashar al-Assad ia kërkon Iranit largohet.

Kemi arritur këtu pa lejen e amerikanëve dhe nuk do plotësojmë kërkesën e tyre për t’u larguar. Prezenca e Iranit Siri koordinohet me Rusinë dhe Sirinë”, është shprehur Valeyati.

Valeyati është takuar me presidentin rus, Vladimir Putin me cilin ka diskutuar për situatën Siri.

Ky takim ka ndodhur vetëm një ditë pasi kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu është takuar me Putinin dhe i ka bërë thirrje Irani largohet nga Siria.

Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur kërkesat e Izraelit Irani largohet nga Siria dhe mediat kanë raportuar se presdienti Trump, gjatë samitit tij me Putinin Helsinki, do kërkojë arrijë një marrëveshje, për një tërheqje pjesshme luftëtarëve dhe aleatëve iranianë nga zonat afër kufirit Izraelit me Sirinë.

klankosova.tv

 

Reklama