Home » Zbulohet një laborator droge në Durrës

Zbulohet një laborator droge në Durrës

Një i ri është vënë pranga nga policia pasi ka gjetur një laborator droge një shtëpi marrë me qira lagjen e Shkozetit.
Burime nga Policia e Durrësit kanë bërë ditur se i riu i arrestuar, Elio Bedulla ishte kërkim për një ngjarje tjetër, ku kishte qëlluar me armë ndaj një personi.
Njoftimi i Policisë për ngjarjen:
Finalizohet operacioni policor i ndjekur me metoda speciale, koduar “Shkozeti”, arrestohet 1 person dhe shpallet kërkim 1 tjetër.
I arrestuari po kultivonte bimë narkotike ambient mbyllur te përshtatur.
Specialistët e Sektorit për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve Drejtorinë Vendore Policisë Durrës bashkëpunim me efektivët e Komisariatit Policisë Durrës dhe Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, pas një hetimi me metoda speciale kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar “Shkozeti”, duke bërë mundur kapjen dhe arrestimin flagrancë shtetasit shpallur kërkim parë:
Elio Bedulla 25 vjeç, banues Durrës.
Bedulla, ishte i shpallur kërkim pasi datë 4 qershor 2018 dyshohet se ka qëlluar me armë zjarri drejtim shtetasit S. N. (pa shkaktuar dëmtime fizike).
Gjatë kontrollit ushtruar banesën e shtetasit Y. T. (dhënë me qira) lagja nr.14, Shkozet, 2 dhoma është konstatuar se ishin përshtatur për kultivimin e bimëve narkotike nëpërmjet llampave elektrike.
Gjatë operacionit është konstatuar lidhje e paligjshme e energjisë elektrike banesë, shërbente për furnizimin me energji.
cilësinë e provave materiale grupi hetimor ka sekuestruar:
221 bimë dyshuara llojit Cannabis Sativa;
një sasi e vogël kanabis;
1 armë zjarri pistolete.
përfundim veprimeve para hetimore është shpallur kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit R.G., 33 vjeç, banues Durrës, si bashkëpunëtor kryerjen e veprës penale me shtetasin E.Bedulla, pasi ky shtetas e kishte marrë me qira banesën e shtetasit Y.T.
Gjithashtu është proceduar gjendje lirë për shpërdorim detyre shtetasi K.D., 28 vjeç, faturist, OSHEE Durrës, pasi nuk ka konstatuar lidhjen e paligjshme energjisë elektrike banesën e shtetasit Y.T.
Nuk jepen shumë detaje për ngjarjen për shkak vazhdimësisë veprimeve hetimore.
Materialet i kaluan Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime mëtejshme për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike, e kryer bashkëpunim”, “Kultivimi i bimëve narkotike”, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve luftarake dhe e municionit”, “Vjedhja e energjisë elektrike dhe impulseve telefonike” , “Vrasja e mbetur tentativë”./syri.net

Reklama