Home » 12 super ushqimet që duhet patjetër t’i konsumoni gjatë shtatzënisë

12 super ushqimet që duhet patjetër t’i konsumoni gjatë shtatzënisë

Një dietë e shëndetshme është gjithmonë e rëndësishme, por është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë.

Nëse jeni shtatzënë ose planifikoni një shtatëzani, konsumimi i vlerave ushqyese do ndihmojë fëmijën tuaj zhvillohet dhe rritet.  Ushqimi i shëndetshëm gjatë shtatzënisë është një nga gjërat mira një nënë  mund bëjë për veten dhe fëmijën e saj.

Ushqimi hani dhe shtesat merrni janë burimi i vetëm i ushqyerit fëmijës suaj. Ushqimi i mirë nxit rritjen dhe zhvillimin e fëmijës suaj, transmeton Gazeta Shneta.

Këto janë 12 ushqimet duhet t’i hani gjatë shtatzënisë:

Brokoli dhe lulelakër: Brokoli është i pasur me vitamina A dhe C, dyja kanë veti antioksiduese parandalojnë kancerin. Brokoli gjithashtu përmban kalcium dhe acid folik, duke e bërë atë ushqimin e përsosur shtatzënisë.

Boronica: Shumë e pasur me antioksidantë rëndësishëm gjatë shtatzënisë, sepse zvogëlojnë stresin oksidativ.

Hurmat dhe kumbullat: Të dyja janë shumë të pasura me fibra që ndihmojnë eliminimin e mbeturinave përmes sistemit të tretjes. Një marrje më e lartë e fibrave mund të ndihmojë në parandalimin e intolerancës së glukozës që mund të çojë në diabetin gestacion./Gazeta Shneta/

The post 12 super ushqimet që duhet patjetër t’i konsumoni gjatë shtatzënisë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama