Home » Sulm me armë në një shkollë në SHBA

Sulm me armë në një shkollë në SHBA

Dy persona kanë mbetur plagosur, si pasojë e një sulmi me armë zjarri ndodhi një shkollë Shtetet e Bashkuara Amerikës.

Rasti ndodhi saktësisht shkollën sistemit nëntëvjeçar Indiana, ndërsa ende nuk është bërë i ditur identiteti i plagosurve, njofton Klan Kosova.

Deri tash raportohet se autoritetet e policisë kanë arrestuar ndryshuarin por nuk janë dhënë detaje tjera rreth këtij rasti derisa dhe ende nuk dihet motive i këtij sulmi me armë zjarri.

Teksa raportohet për mjaft ngjarje tilla, Shtetet e Bashkuara Amerikës, është ngritur shqetësim pasi sipas dhënave nga Arkivi i Dhunës Armëve, vdekjet dhe lëndimet prej shtënave shkolla janë rritje 2018 krahasuar me vitin 2017.

Raportohet se gjatë gjithë 2017  kishte 44 vrasje shkollat ​​fillore dhe mesme, duke rezultuar 25 vdekje dhe 60 lëndime.

Deri tani vitin 2018, ka pasur 28 vrasje shkollave fillore dhe mesme, duke rezultuar 40 vdekje dhe 66 lëndime.

2018-ta cilën ende nuk e kemi kapërcyer gjysmën e vitit, tashmë po llogaritet se SHBA ka shumë lëndime dhe vdekje i gjithë viti 2017.

The post Sulm me armë në një shkollë në SHBA appeared first on INSAJDERI.

Reklama