Home » Përbërësit natyral që qetësojnë lëkurën e irrituar pas depilimit

Përbërësit natyral që qetësojnë lëkurën e irrituar pas depilimit

Jo gjithmonë depilimi shkon ashtu si dëshirojmë. Një prerje e vogël me brisk apo tërheqja nga ana e gabuar e strishës dyllit lënë lënë shenjat e tyre mbi lëkurë. Irritimi, skuqja e lëkurës, qimet e rritura nën lëkurë dhe ndjesia e djegies zona caktuara trupit mund krijojnë situata paniku tek shumë prej nesh, prandaj duhet njihni trajtimet e duhura.

TRAJTIM ME VAJ ULLIRI: Një nga ankthet mëdha femrave, mes shumë tjerave, është edhe depilimi, sidomos kur nuk e bëni mirë.

Mos u shqetësoni është diçka zgjidhet menjëherë, mjafton aplikoni çfarëdo lloj vaji natyral keni shtëpi (vaj ulliri, vaj bajamesh, vaj kokosi etj) dhe lëkura juaj do t’ju jetë mirënjohëse.

Vajrat e mësipërm kanë përmbajtjen e tyre vitaminë E dhe përbërës me veti antiinflamatore dhe antibakteriale mbrojnë lëkurën dhe e hidratojnë atë.

TRAJTIM ME UTHULL MOLLE

Jemi mësuar ta përdorim uthullën e mollës gatim apo edhe trajtime ndryshme bukurie për flokët, fytyrën dhe infeksionet mykotike thonjve, mirëpo veprimi i saj është 100% efektiv edhe rastin e ndonjë irritimi gjatë apo pas depilimit.

Uthulla e mollës ka me shumicë përbërës antibakterialë reduktojnë inflamimin dhe skuqjen e lëkurës.

Kujdes: Nuk duhet aplikuar direkt mbi lëkurë, por e tretur me pak ujë vakët. pas mund ta spruconi zonat ku keni nevojë ose mbështillni lëkurën me ndihmën e napave pambukut.

TRAJTIM ME KASTRAVEC

Përveç vitaminave dhe mineraleve, kastraveci përbëhet nga rreth 90% ujë çka e bën një prej hidratuesve mirë lëkurës, si dhe trajtimeve qetësuese mira për lëkurën e irrituar.

Ky trajtim është mëse i këshillueshëm rast se keni skuqje dhe djegie lehta zonën e sqetullave, ose fytyrës. Mjafton fusni një kastravec frigorifer, ta prisni feta dhe ta vini lëkurë për disa minuta. Freskia e tij do t’ju bëjë ndiheni shumë mirë.

The post Përbërësit natyral që qetësojnë lëkurën e irrituar pas depilimit appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama