Home » Zaev dhe Cipras arrijnë marrëveshje për emrin e Maqedonisë

Zaev dhe Cipras arrijnë marrëveshje për emrin e Maqedonisë

Kryeministrat Zaev dhe Cipras kanë arritur gjuhë përbashkët për një opsion si zgjidhje e mundshme për çështjen e emrit. Pas takimit Sofje me homologun e tij grek, Zaev tha se një opsion është i pranueshëm për dyja palët. Kreu i ekzekutivit tha se tani mbetet për këtë opsion konsultohen faktorët e tjerë politikë dhe qytetarët e dyja vendeve.

Ne biseduam mënyrë thelbësore dhe shqyrtuam disa opsione. Një nga opsionet është zgjidhje e pranueshme për dyja palët. Vazhdojmë me konsultime shtëpi, shohim nëse institucionet e sistemit, nëse praktikisht është e mundshme realizimi i kësaj zgjidhjeje. Nëse është e mundur, me gjasë do kemi zgjidhje – deklaroi kryeministri Zoran Zaev, shkruan Alsat M.

Zaev ndonëse thekson se zgjidhja përfundimtare e emrit varet nëse opsioni fjalë do jetë i pranueshëm nga gjitha palët dyja vendet, gjithsesi është optimist se zgjidhje do ketë shpejti, madje para Samiteve rëndësishme BE-së dhe NATOs.

Shpresojmë para Samitit BE-së kemi zgjidhje. Shpresoj sinqerisht, por varet nga dy palët, varet nga institucionet, Presidentët e vendeve, liderët e opozitës, liderët e tjerë politik dhe fundi nga qytetarët e dy vendeve. Nëse nuk është e mundur ne do vazhdojmë, me siguri. Ndërtuam miqësi pakushtëzuar mes nesh dedikuar për një zgjidhje, por shpresoj jemi kohë për ta inkurajuar Këshillin Evropian, NATO-n sepse presim ftesë nga NATO dhe datë për fillim negociatave me BE-në – theksoi  Zoran Zaev.

Zaev siguroi se marrëveshja nuk do shkelë dinjitetin e dy popujve.

Nga sot miqësia mes Republikës Maqedonisë dhe Republikës Greqisë është edhe e fuqishme. Zgjidhim kontest ta forcojmë dinjitetin dhe identitetin e qytetarëve dy vendet – shtoi Zaev.

Menjëherë pas takimit Zaev-Cipras, dy kryeministrat veç e veç takuan kancelaren gjermane, Angela Merkel. Merkel konfirmoi se Maqedonia dhe Greqia kanë shënuar përparim rëndësishëm për çështjen e ermit.

Bisedimet mes Maqedonisë dhe Greqisë përparojnë mirë dhe është shënuar progres i rëndësishëm. Çështja e emrit për Maqedoninë është e rëndësishme – tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

Sa i përket zgjerimit BE-së Merkel tha se për këtë çështje do vendoset Samitin e Unionit qershor. Ajo ka konfirmuar perspektivën evropiane vendeve Ballkanit Perëndimor.

The post Zaev dhe Cipras arrijnë marrëveshje për emrin e Maqedonisë appeared first on INSAJDERI.

Reklama